29 Festivalul Internațional de Film de la Veneția
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de -a 29-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Veneția a avut loc la Veneția , Italia , în perioada 25 august - 7 septembrie 1968 . A fost ultima ediție regizată de Luigi Chiarini .
În climatul de dispută din 1968 , această ediție marchează sfârșitul acordării premiilor [1] , de la ediția următoare, până în 1980 , Expoziția (când va avea loc) va fi neconcurențială.
Juriu
- Guido Piovene ( Italia ) (președinte)
- Jacques Doniol-Valcroze ( Franța )
- Akira Iwasaki ( Japonia )
- Roger Manvell ( Marea Britanie )
- István Nemeskürty ( Ungaria )
- Vicente Antonio Pineda ( Spania )
- Edgar Reitz ( Germania de Vest )
Secțiuni
Film în competiție
- Ballade pour un chien , regia Gérard Vergez ( Franța )
- Silence and cry ( Csend és kiáltás ), regia Miklós Jancsó ( Ungaria )
- Das Schloß , regia Rudolf Noelte ( Germania de Vest )
- Después delluge , regia Jacinto Esteva ( Spania )
- Jurnalul unui schizofrenic , regia Nelo Risi ( Italia )
- Artists in the Circent Tent: Perplexed ( Die Artisten in der Zirkuskuppel: Ratlos ) de Alexander Kluge ( Germania de Vest )
- Volti ( Faces ), regia John Cassavetes ( Statele Unite ale Americii )
- Zidurile ( Falak ), regia András Kovács ( Ungaria )
- Foc! , regizat de Gian Vittorio Baldi ( Italia )
- Galileo , regia Liliana Cavani ( Italia / Bulgaria )
- Kierion , regia Dimosthenis Theos ( Grecia )
- Spuma zilelor ( L'Écume des jours ), regia Charles Belmont ( Franța )
- L'Enfance nue , regia Maurice Pialat ( Franța ) (Film de deschidere)
- Il Socrate ( Le Socrate ), regia Robert Lapoujade ( Franța / Germania de Vest )
- Eu și fratele meu , regia Robert Frank ( Statele Unite ale Americii )
- Monterey Pop , regia DA Pennebaker ( Statele Unite ale Americii )
- Maica Domnului Turcilor , regia Carmelo Bene ( Italia )
- Partener , în regia lui Bernardo Bertolucci ( Italia )
- Podne , regia Mladomir 'Purisa' Djordjevic ( Iugoslavia )
- Sept jours ailleurs , regia Marin Karmitz ( Franța )
- Stress es tres, tres , în regia lui Carlos Saura ( Spania )
- Summit , în regia lui Giorgio Bontempi ( Italia )
- Tell Me Lies , regizat de Peter Brook ( Marea Britanie )
- Teorema , regia Pier Paolo Pasolini ( Italia )
- Roata cenușii , regia Peter Emmanuel Goldman ( Statele Unite ale Americii )
- Fourteen or War ( Wild in the Streets ), regia Barry Shears ( Statele Unite ale Americii )
- Dezertorul și nomazii ( Zbehovia a pútnici ), în regia lui Juraj Jakubisko ( Cehoslovacia / Italia )
În afara competiției
- O slavnosti a hostech , regia Jan Nemec ( Cehoslovacia )
- Pe partea din față a înflorit o magnolie , în regia lui Paolo Breccia ( Italia )
Dezvăluire
- Het compromis - Compromisul ( Het compromis ), în regia lui Philo Bregstein ( Olanda )
- Il vaglia ( Mandabi ), regia Ousmane Sembène ( Senegal )
A 19-a Expoziție Internațională de Film Documentar
- Profil american: Țara de origine ( Statele Unite ale Americii )
- American Sculpture of the Sixties de Jules Engel ( Statele Unite ale Americii )
- Note pentru un film despre India de Pier Paolo Pasolini ( Italia )
- Arheologie de Andrzej Brzozowski ( Polonia )
- Art for Nothing de Flavio Niccolini ( Italia )
- Black Liberation de Yves De Laurot ( Statele Unite ale Americii )
- Britge to Space de Robert Geffney ( SUA )
- Budiz světlo de Gene Deitch ( Cehoslovacia )
- Čovec sa krasa din Mile de Gleria ( Iugoslavia )
- Delta de sel de Lucien Clergue ( Franța )
- Don't Count the Candles de Tony Armstrong-Jones ( Marea Britanie )
- Earrigal ( Irlanda )
- Ritual Emu la Ruguri de Roger Sandall ( Australia )
- Young Europe: Donovan de Roberta Cadrigher și Paolo Nuzzi ( Italia )
- Expoziție de Hubs Hagen ( Germania de Vest )
- Fly Past de Harry Aldous ( Marea Britanie )
- Gratuit la sfârșit de Gregory Shuker ( SUA )
- Tineri pacifisti în Germania de Giorgio Cazzella și Vincenzo Gamna ( Italia )
- XX Gladiators de Frantisek Papousek ( Cehoslovacia )
- Dumnezeu ne respectă când lucrăm, dar ne iubește când dansăm de Les Blank ( SUA )
- Herring - Vanishing Harvest de Kevin Shine ( Marea Britanie )
- Domeniul lui Elio Piccon ( Italia )
- Itinerar industrial de Giovanni Cecchinato ( Italia )
- Krónica de István Gaál ( Ungaria )
- The direction d'acteurs de Jean Renoir ( Franța )
- Noaptea germană a lui Glauco Pellegrini ( Italia )
- Pensiunea de Maurice Fasquel ( Franța )
- Simfonia pădurilor de Aleksandr Zguridi ( Uniunea Sovietică )
- Împărțit de Guido Gomas și Manfredo Manfredi ( Italia )
- La Tarquinia di Cardarelli de Francesco De Feo ( Italia )
- Tragedia unui popor de Sabih A. Karim ( Iran )
- Le Fratricide de Charles Belmont ( Franța )
- Miriam de Alex Brown ( Zambia )
- Monte Grappa 1944 de Giuseppe Taffarel ( Italia )
- Motocross de Antonello Branca ( Italia )
- Not Enough de Wim van der Velde ( Olanda )
- Painea noastra de Gabriel Barta ( Romania )
- Vopsea de Michael Heckford ( Marea Britanie )
- Pe urmele unui film disparut de Ion Bostan ( Romania )
- Pistole e pane de Aldebrando De Vero ( Italia )
- Pohvala ruci de Bogdan Zizic ( Iugoslavia )
- Pomsta de Jirí Brdecka ( Cehoslovacia )
- Promenade de Donovan Winter ( Marea Britanie )
- Protest, wofür? de Gideon Bachmann ( Germania de Vest )
- Când ochiul vede de Giulio Macchi ( Italia )
- Raport secret de Camillo Bazzoni ( Italia )
- Svatopluk a jeho synove de Jaroslav Bocek și Bohuslav Šrámek ( Cehoslovacia )
- Svědkove svěho času de Bohumil Sobotka ( Cehoslovacia )
- Pariul lui Ron Waller ( SUA )
- Tornado de Leonard Grossman ( SUA )
- Ultima thule de Jørgen Roos ( Danemarca )
- Varationen de Dietrich Lehmsted ( Germania de Vest )
- Vom avea recreere de Michael JF Scott ( Canada )
- Yoake no Kuni de Toshie Tokieda ( Japonia )
- Zahrada de Jan Švankmajer ( Cehoslovacia )
- Znameni krve de Jan Spata ( Cehoslovacia )
Al 20-lea Festival Internațional de Film pentru Copii
- Adamko de Ivan Hustava ( Cehoslovacia )
- O fantomă a unei șanse de Jan Darnley-Smith ( Marea Britanie )
- Automat na prání de Josef Pinkava ( Cehoslovacia )
- Copii și marionete de Mariana Evstatieva-Biolcheva ( Bulgaria )
- Mă puteți auzi? de Aram Boyajian ( Statele Unite ale Americii )
- Cesar a detektivove de Dimitri Plichta ( Cehoslovacia )
- Ciime rau de Laurentiu Sirbu ( România )
- Oraș de Florin Anghelesco ( România )
- Die trommel de Eberhard Hauff ( Germania de Vest )
- Do, re, mi - Lecție de canto de Polyxene Naidenova ( Bulgaria )
- E bas cu naci te zvezde by Gordana Boskov ( Yugoslavia )
- Ein platz für Günter de Max Willutzki ( Germania de Vest )
- Flurina de John Halas ( Marea Britanie )
- Am cinci ani de Milka Nacheva și Christo Topuzanov ( Bulgaria )
- Baloanele de Radka Bachvarova ( Bulgaria )
- Istincts of an Insect de Milton Salzburg ( Statele Unite ale Americii )
- Izumitelj cipela de Zlatko Grgić ( Iugoslavia )
- Jak sli spát de Bretislav Pojar ( Cehoslovacia )
- Jan und dal wildferd de Benton Claus Lombard ( Germania de Vest )
- Jazzoo ( Statele Unite ale Americii )
- Kinder în Japonia de Karl Koch ( Germania de Vest )
- Macchiuri no shojo de Kazuhiko Watanabe ( Japonia )
- Les Aventures de l'ours Colargol de Tadeusz Wilkosz ( Franța )
- Caută după Porgy ( Marea Britanie )
- Mica pantera priegenei de Ladislau Karda ( România )
- Moja Ulica de Aleksandar Arandjelovic ( Iugoslavia )
- Naica pleaca la București de Elisabeta Bostan ( România )
- Neka druga ruka de Vefik Hadzismajlovic ( Iugoslavia )
- Nevidni bataljon de Jane Kavcic ( Iugoslavia )
- Nishki ot dagata de Christo Kovachev ( Bulgaria )
- Pagini închise de Gianni Da Campo ( Italia )
- Pianola Pee Wee de Harry Booth ( Marea Britanie )
- Per fir de Constantin Mustetea ( România )
- Vă rog să mă jucați sfârșitul lumii de Carlo Tuzii ( Italia )
- Petale: la couleur des oiseaux ( Franța )
- Pet holek na krku de Evald Schorm ( Cehoslovacia )
- Princess Sapphire de Osamu Tezuka ( Japonia )
- Sametka din Zdeněk Miler ( Cehoslovacia )
- Uneori chiar îmi place ( Statele Unite ale Americii )
- The Dangerous Playground de David Main ( Canada )
- The Hunch de Sarah Erukker ( Marea Britanie )
- Inelul magic de Mordi Genstein ( SUA )
- Tim und die bankhauber de Dietrich Wolfang ( Germania de Vest )
- O cursă de motociclete de Antonio Moretti ( Italia )
- Un prieten al lui Ernesto Guida ( Italia )
- Utek de Stephan Skalsky ( Cehoslovacia )
- Vánoční stromeček de Hermina Tyrlová ( Cehoslovacia )
- Windy Day de John Hubley și Faith Hubley ( Statele Unite ale Americii )
- Ya vas lyubil ... de Ilya Frez ( Uniunea Sovietică )
A 8-a Expoziție Internațională de Film de Artă
- Albert Gleizes de Pierre Alibert ( Franța )
- Arhetip obiectiv 1966 de N. Di Salvatore ( Italia )
- Harpă și sitar de Enzo Trovatelli și Mario Bussagli ( Italia )
- Arta și civilizația etruscilor de Piero Gamacchio ( Italia )
- Jurnalul australian de culoare nr.28: Opera Sidney ( Australia )
- Bilder einer stadt de Herbert Seggelke ( Germania de Vest )
- Campigli de Raffaele Andreassi ( Italia )
- Chaim Soutine de Jack Liebermann ( Statele Unite ale Americii )
- Claude Monet inconnu de Jean Roques ( Franța )
- D'amour et de pierres de JM Isnard ( Franța )
- Case din Danemarca ( Danemarca )
- Titlul filmului de Michael "Pinball" Sehnert
- Georges Rouault de Robert de Nesles ( Franța )
- Giacomo Quarenghi ( Uniunea Sovietică )
- Giorgio Morandi de Libero Bizzarri ( Italia )
- Habitat Frieder Mayrhofer ( Germania de Vest )
- Heksaptih de Djordje Kadijevic ( Iugoslavia )
- Henri Gaudier-Brzaska de Arthur Stephen Cantrill ( Marea Britanie )
- Henry Moore de Julius Kohanyi ( Canada )
- Hommage à Rodin de Marc de Gastyne ( Franța )
- Kupla de Aito Mäkinen ( Finlanda )
- Arta sieneză a lui Hristos Mutafoff ( Bulgaria )
- Stilul lui Jeff Calandra și Carl Jacobson
- Max Ernst de N. Di Salvatore
- Spacial Grafica de Pier Paolo Venier ( Italia )
- Surrealism de Guido Guerrasio ( Italia )
- Revolta Preraphaelite ( Marea Britanie )
- Un catalog pentru Tancredi de Elvezio De Rosa ( Italia )
- Bărbați și lucruri de Raffaele Andreassi ( Italia )
- Władysław Strzemiński de Bohdan Mościcki ( Polonia )
- Cine este Jacques Lipchitz, sculptor de Roger Graef ( Canada )
- Zoltán Kemény de Carl Jacobson și Jeff Exel
Retrospectiva Primitivii italieni, americani și francezi
- Hamlet , regia Mario Caserini ( 1910 ) ( Italia )
- O călătorie pe Marte , de Ashley Miller ( 1910 ) ( Statele Unite ale Americii )
- Christophe Colombe , ( 1910 ) ( Franța )
- Dimitry Donskoy , de Kai Hansen ( 1909 ) ( Franța )
- Grenadierul Roland , regia Luigi Maggi ( 1910 ) ( Italia )
- Iulius Cezar , regia James Stuart Blackton și William V. Ranous ( 1908 ) ( Statele Unite ale Americii )
- Cursa către moștenire , ( 1909 ) ( Italia )
- Masca de fier , de Oreste Mentasti ( 1909 ) ( Italia )
- Cele două ordonanțe , ( 1909 ) ( Italia )
- Le Festin de Balthazar , regia Louis Feuillade ( 1910 ) ( Franța )
- Les Huguenots , ( 1909 ) ( Franța )
- L'Odissea , regia Francesco Bertolini și Adolfo Padovan ( 1911 ) ( Italia )
- The Last of the Stuardi , de Mario Caserini ( 1909 ) ( Italia )
- Micii Garibaldieni , ( 1909 ) ( Italia )
- Princess Nicotine , regia James Stuart Blackton ( 1909 ) ( Statele Unite ale Americii )
- The Guerrilla , în regia lui David Wark Griffith ( 1908 ) ( Statele Unite ale Americii )
- The Restoration , regia David Wark Griffith ( 1909 ) ( Statele Unite ale Americii )
- The Spirit of the Gorge , ( 1911 ) ( Statele Unite ale Americii )
- Tontolini și măgarul , ( 1911 ) ( Italia )
- Under Two Flags , ( 1912 ) ( Statele Unite ale Americii )
Omagiu lui Antonio Pietrangeli
Omagiu lui Jean Renoir
- Boudu salvat din ape ( Boudu sauvé des eaux )
- Îngerul rău ( La Bête humaine )
- Curva ( La Chienne )
- Fata de apă ( La Fille de l'eau )
- The Great Illusion ( Marea Iluzie )
- La Marseillaise ( La Marseillaise )
- Noaptea traversării ( La Nuit du carrefour )
- Micuța fată de chibrit ( La Petite Marchande d'allumettes )
- Regula jocului ( La Règle du jeu )
- Viața este a noastră ( La vie est à nous )
- Crima domnului Lange ( Le Crime de monsieur Lange )
- Către viață ( Les Bas-fonds )
- Madame Bovary
- Nanà ( Nana )
- The purge luck (On purge bébé)
- Picnicul ( Partie de Campagna )
- Tire-au-flanc
- Toni
Premii
- Golden Lion : Artists in the Circent Tent: Perplexed ( Die Artisten in der Zirkuskuppel: Ratlos ) de Alexander Kluge
- Premiul special al juriului : Doamna noastră a turcilor de Carmelo Bene și Il Socrate ( Le Socrate ) de Robert Lapoujade (ex aequo)
- Coppa Volpi pentru cel mai bun actor : John Marley pentru Faces (Faces)
- Coppa Volpi pentru cea mai bună actriță : Laura Betti pentru Teorema
- Mentiune de onoare: Kierion de Dimosthenis Theos
Notă
linkuri externe
- ( EN ) Festivalul de Film de la Veneția din 1968 pe baza de date Internet Movie
- ( EN ) Festivalul de Film de la Veneția 1968 , pe Imdb.com . Adus la 30 septembrie 2018 .
- Site-ul oficial al Festivalului de Film de la Veneția , pe labiennale.org .
- Al 29-lea Festival Internațional de Film din arhiva Bienalei , pe asac.labiennale.org .