64 Festivalul Internațional de Film de la Veneția
Cea de -a 64-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Veneția a avut loc la Veneția , Italia , în perioada 29 august - 8 septembrie 2007 .
Nașa spectacolului a fost subreta italiană Ambra Angiolini . Leul de aur pentru realizarea vieții a fost acordat regizorului american Tim Burton .
Pentru a doua oară în istoria festivalului de după război (după 2006 ), toate filmele din competiție au fost premiere mondiale.
Juriile
Juriile internaționale ale celui de-al 64-lea Festival Internațional de Film de la Veneția au fost alcătuite după cum urmează:
Juriul secțiunii oficiale
Pentru prima dată în istoria evenimentului, juriul secțiunii principale este compus doar din regizori:
- Zhang Yimou (Republica Populară Chineză ) - Președinte
- Catherine Breillat ( Franța )
- Jane Campion ( Noua Zeelandă )
- Emanuele Crialese ( Italia )
- Alejandro González Iñárritu ( Mexic )
- Ferzan Özpetek ( Turcia - Italia )
- Paul Verhoeven ( Olanda )
Juriul secțiunii „Orizonturi”
- Gregg Araki (director, Statele Unite ale Americii ) - președinte
- Frederick Wiseman (regizor, SUA )
- Hala Alabdalla Yakoub (regizor și producător, Siria )
- Giorgia Fiorio (fotograf, Italia )
- Ulrich Gregor (critic de film, Germania )
Juriul „Premiului Opera de la Veneția Luigi De Laurentiis”
- Bill Mechanic (producător, SUA ) - președinte
- Rupert Everett (actor, Marea Britanie )
- Randa Chahal (regizor, Liban )
- Liu Jie (regizor, China )
- Valeria Solarino (actriță, Italia )
Juriul secțiunii „Corto Cortissimo”
- François-Jacques Ossang (director, Franța ) - președinte
- Yasmine Kassari (regizor, Maroc )
- Roberto Perpignani (editor, Italia )
Secțiuni principale
Filmele sunt în ordine alfabetică în funcție de numele regizorului.
Film în competiție
Competiție internațională de 35 mm și lungmetraje digitale , proiectate în premieră mondială, în competiție pentru Leul de Aur .
- The Darjeeling Train ( The Darjeeling Limited ) de Wes Anderson ( Statele Unite ale Americii )
- Sleuth - The Unususpected ( Sleuth ) de Kenneth Branagh ( Marea Britanie / Statele Unite ale Americii )
- Le chaos ( Heya fawda ) de Youssef Chahine ( Egipt )
- Redactat de Brian De Palma ( Statele Unite ale Americii )
- Crima lui Jesse James din mâinile lașului Robert Ford de Andrew Dominik ( Statele Unite ale Americii )
- No Qualities to Heroes de Paolo Franchi ( Italia / Elveția / Franța )
- Michael Clayton de Tony Gilroy ( SUA )
- Nightwatching de Peter Greenaway ( Marea Britanie / Polonia / Canada / Olanda )
- En la ciudad de Sylvia de José Luis Guerín ( Spania )
- In the Valley of Elah de Paul Haggis ( Statele Unite ale Americii )
- Nu sunt aici ( Nu sunt acolo ) de Todd Haynes ( SUA )
- Soarele răsare ( Taiyang zhaochang shenqi ) de Jiang Wen ( China / Hong Kong )
- Help Me Eros ( Bangbang wo aishen ) de Lee Kang Sheng ( Taiwan )
- Cous cous ( La graine et le mulet ) de Abdellatif Kechiche ( Franța )
- Pofta - Seducție și trădare ( Se, Jei ) de Ang Lee ( SUA / China / Taiwan )
- În această lume liberă ... ( It's a Free World ) de Ken Loach ( Marea Britanie / Italia / Germania / Spania )
- Ora de vârf de Vincenzo Marra ( Italia )
- Sukiyaki Western Django de Takashi Miike ( Japonia )
- 12 de Nikita Michalkov ( Federația Rusă )
- Dulce și amar de Andrea Porporati ( Italia )
- Iubirile lui Astrea și Céladon ( Les amours d'Astrée et Céladon ) de Éric Rohmer ( Franța / Italia / Spania )
- Atonement (Atonement) de Joe Wright ( Marea Britanie ) - filmul de deschidere
- Mad Detective ( Shentan ) de Wai Ka-Fai și Johnnie To ( Hong Kong )
Film în afara competiției
Maeștrii Veneției
- Visul Cassandrei ( Visul Cassandrei) de Woody Allen ( Marea Britanie / SUA )
- Cleópatra de Júlio Bressane ( Brazilia )
- Inocența păcatului ( La Fille coupée en deux ) de Claude Chabrol ( Franța )
- Dezangajare (Dezangajare) de Amos Gitai ( Germania / Italia / Israel / Franța )
- Dincolo de ani ( Chun-nyun-hack ) de Im Kwon-taek ( Coreea de Sud )
- Slavă cineastului! ( Kantoku banzai! ) De Takeshi Kitano ( Japonia )
- Cristovão Colombo - O enigmă de Manoel de Oliveira ( Portugalia / Franța )
Noaptea de la Veneția - Deschidere și închidere
- Un pumn de dolari ( 1964 ) de Sergio Leone ( Italia / Spania / Germania ) - Versiune restaurată
- Blood Brothers ( Tiantang kou ) de Alexi Tan ( China / Taiwan / Hong Kong )
- Rec de Paco Plaza și Jaume Balagueró ( Spania )
Noaptea de Veneția
- Far North de Asif Kapadia ( Marea Britanie / Franța )
- Blade Runner: The Final Cut de Ridley Scott ( SUA )
- The Hunting Party de Richard Shepard ( SUA / Croația / Bosnia și Herțegovina )
- The Nanny Diaries (The Nanny Diaries) de Shari Springer Berman și Robert Pulcini
- Nocturna de Adrià Garcìa și Víctor Maldonado ( Spania / Franța ) - Animație
Eveniment special
- Hotel Chevalier de Wes Anderson ( SUA ) - Scurtmetraj
Bernardo Bertolucci: Leul de aur al 75-lea
- The way of oil ( 1967 ) de Bernardo Bertolucci ( Italia ) - Documentar, versiune restaurată
- Strategia păianjen ( 1970 ) de Bernardo Bertolucci ( Italia ) - Versiune restaurată
Tim Burton: Leul de aur pentru realizarea vieții 2007
- The Nightmare Before Christmas 3-D de Tim Burton de Tim Burton și Henry Selick ( Statele Unite ale Americii ) - Animație
Alexander Kluge: Evenimente speciale din 75
- Secolul meu, monstrul meu! ( Mein Jahrhundert, mein Tier! ) De Alexander Kluge
- Fenomenul operei ( Das Phänomen der Oper ) de Alexander Kluge
- În furtuna timpului / Fapte și falsuri ( Im Sturm der Zeit / Fapte și falsuri ) de Alexander Kluge
- Forța poetică a teoriei ( Die poetische Kraft der Theorie ) de Alexander Kluge
- Magia sufletului întunecat ( Der Zauber der verdunkelten Seele ) de Alexander Kluge
Jubileul de la Veneția (1932-2007): Omagiu lui Carlo Lizzani
- Hotel Meina de Carlo Lizzani ( Italia )
Jubileul de la Veneția (1932-2007)
- Bărbați, ce ticăloși ... ( 1932 ) de Mario Camerini ( Italia )
Evenimente
- NU (Nettezza Urbana) ( 1948 ) de Michelangelo Antonioni ( Italia ) - Scurtmetraj
- Vertigine ( 1950 ) de Michelangelo Antonioni ( Italia ) - Scurtmetraj
- Aspectul lui Michelangelo ( 2004 ) de Michelangelo Antonioni ( Italia ) - Scurtmetraj
- Cei trei bandiți (The Tall T.) ( 1957 ) ai lui Budd Boetticher ( Statele Unite )
- Decizie la Sundown ( 1957 ) de Budd Boetticher ( Statele Unite ale Americii )
- The Lone Ranger (Buchanan Rides Alone) ( 1958 ) al lui Budd Boetticher ( Statele Unite )
- The Tree of Vengeance ( Ride Lonesome ) ( 1959 ) de Budd Boetticher ( Statele Unite ale Americii )
- The Valley of the Mohicans ( Comanche Station ) ( 1960 ) de Budd Boetticher ( Statele Unite ale Americii )
- Calul de fier ( 1924 ) de John Ford ( Statele Unite ale Americii )
- Auto Auschwitz / Ochiul este ca să spunem așa evoluția biologică a unei rupturi ( anul 1965 - anul 1968 / 2007 de ) de Alberto Griffins ( Italia )
- Devenind John Ford ( 2007 ) de Nick Redman ( Statele Unite ale Americii ) - Documentar
Evenimente speciale
- Putiferio merge la război ( 1968 ) de Roberto Gavioli ( Italia ) - Animație
- Duet of cats (Opera buffa) ( 1985 ) de Emanuele Luzzati și Giulio Gianini ( Italia ) - Scurtmetraj de animație, inedit
- Pulcinella de Emanuele Luzzati și Giulio Gianini ( Italia ) - Scurtmetraj de animație, inedit
- Pulcinella and the Goose Game de Emanuele Luzzati și Giulio Gianini ( Italia ) - scurtmetraj de animație inedit
- Pulcinella și peștele magic de Emanuele Luzzati și Giulio Gianini ( Italia ) - Scurtmetraj de animație inedit
- La tarantella di Pulcinella de Emanuele Luzzati și Giulio Gianini ( Italia ) - Scurtmetraj de animație inedit
Orizonturi
- L'Aimèe de Arnaud Desplechin ( Franța )
- Anabazys de Joel Pizzini și Paloma Rocha ( Brazilia )
- Andarilho de Cao Guimarães ( Brazilia )
- Berlinul lui Lou Reed de Julian Schnabel ( Statele Unite ale Americii )
- Cochochi de Israel Cárdenas și Laura Amelia Guzmán ( Mexic / Marea Britanie / Canada )
- Silence Before Bach ( Die stille vor Bach ) de Pere Portabella ( Spania )
- Exodul lui Penny Woolcock ( Marea Britanie )
- With a girl of Black Soil ( Geomen tangyi sonyeo oi ) de Soo-il Jeon ( Coreea de Sud / Franța )
- L'Histoire de Richard O. de Damien Odoul ( Franța )
- Death in the Land of Encantos ( Kagadanan sa banwaan ning mga engkanto ) de Lav Diaz ( Filipine )
- Mamele de Barbara Cupisti ( Italia )
- Mal Nascida de João Canijo ( Portugalia )
- Man from Plains de Jonathan Demme ( SUA )
- Médée Miracle de Tonino De Bernardi ( Italia / Franța )
- The Obscure de Yue Lu ( China )
- Trecerea liniei lui Pietro Marcello ( Italia )
- Sad Vacation de Shinji Aoyama ( Japonia )
- Umbrella ( San ) de Du Haibin ( China )
- Searchers 2.0 de Alex Cox ( SUA )
- Dust ( Staub ) de Hartmut Bitomsky ( Germania )
- Sügisball de Veiko Õunpuu ( Estonia )
- Wuyong de Jia Zhangke ( China )
- Eveniment Horizons
- Peste Lună de Dario Baldi și Davide Marengo ( Italia )
- Absolute Callas de Philippe Kohly ( Franța / Grecia )
- Carlo Goldoni venezian de Leonardo Autera și Alberto Caldana ( Italia )
- Empire II de Amos Poe ( Statele Unite ale Americii )
Scurt Foarte scurt
Secțiunea retrospectivelor și restaurărilor
Istoria secretă a cinematografiei italiene / 4 - Western all'italiana
Secțiune monografică specială dedicată istoriei secrete a occidentului italian , așa - numitele spaghete-western , din perioada 1964 - 1976 .
Aceasta este a patra parte a retrospectivei cinematografiei italiene care a început în timpul celui de - al 61-lea Festival Internațional de Film de la Veneția ; nașul operației a fost regizorul american Quentin Tarantino .
- The Seven of Texas ( Antes llega la muerte ) ( 1964 ) de Joaquín Luis Romero Marchent
- 100.000 de dolari pentru Ringo ( 1965 ) de Alberto De Martino
- Întoarcerea lui Ringo ( 1965 ) de Duccio Tessari
- Ringo del Nebraska ( 1965 ) de Mario Bava și Antonio Román
- A hole dollar ( 1965 ) de Giorgio Ferroni
- Django ( 1965 ) de Sergio Corbucci
- The Bounty Killer ( 1966 ) de Eugenio Martín
- The showdown ( 1966 ) de Sergio Sollima
- Navajo Joe ( 1966 ) de Sergio Corbucci
- Sugar Colt ( 1966 ) de Franco Giraldi
- Un râu de dolari ( 1966 ) de Carlo Lizzani
- Yankee ( 1966 ) de Tinto Brass
- 10.000 de dolari pentru un masacru ( 1967 ) de Romolo Guerrieri
- El Desperado ( 1967 ) de Franco Rossetti
- Timpul vulturilor ( 1967 ) de Nando Cicero
- Moartea nu contează dolarii ( 1967 ) de Riccardo Freda
- Dacă ești viu trage ( 1967 ) de Giulio These
- Toată lumea pentru sine ( 1967 ) de Giorgio Capitani
- Pregătește sicriul! ( 1967 ) de Ferdinando Baldi
- Tepepa ( 1968 ) de Giulio Petroni
- Un șir lung de cruci ( 1968 ) de Sergio Garrone
- Mărimea este a ta ... O să omor omul ( 1969 ) de Edoardo Mulargia
- Au numit-o Trinità ( 1970 ) de Enzo Barboni
- Matalo! ( 1970 ) de Cesare Canevari
- Vamos a matar compañeros ( 1970 ) de Sergio Corbucci
- Vendetta este un fel de mâncare servit rece ( 1971 ) de Pasquale Squitieri
- Marele duel ( 1972 ) de Giancarlo Santi
- Numele meu este Shangai Joe ( 1973 ) de Mario Caiano
- Un motiv pentru a trăi și unul pentru a muri ( 1973 ) de Tonino Valerii
- I quattro dell'apocalisse ( 1975 ) de Lucio Fulci
- Keoma ( 1976 ) de Enzo G. Castellari
- Evenimente retrospective
- O chestiune nu foarte privată - Conversația cu Giulio These ( 2007 ) de Gianfranco Pannone
- Gonin no shokin kasegi (Fortul morții) ( 1969 ) de Kudo Eiichi
Expoziția îi amintește pe Luigi Comencini și Ousmane Sembène
Secțiune specială dedicată a doi regizori care au murit în cursul anului și marii protagoniști ai istoriei Lido, italianul Luigi Comencini , unul dintre cei mai semnificativi autori ai reînnoirii cinematografiei italiene , și Ousmane Sembène , tatăl cinematografiei africane și lider al noul cinematograf internațional.
- Manda bi ( Senegal , 1968 ), primul lungmetraj color Ousmane Sembène
- Spitalul crimei ( Italia , 1950 ), scurtmetraj de Luigi Comencini
Restabilirea intoleranței lui David Wark Griffith
Eveniment de deschidere a noilor versiuni restaurate cu restaurarea cinematografiei digitale a intoleranței ( 1916 ) de David Wark Griffith .
Versiunea restaurată a fost produsă de ZZ Productions , în asociere cu Institutul de Film Danez și cu participarea ARTE France , digitalizată sub supravegherea lui Thomas C. Christensen și însoțită de recreerea Suitei Simfonice compusă de Antoine Duhamel și Pierre Jansen tocmai pentru filmul din spectacolul Orchestrei Naționale d'Ile-de-France, condus de Jean Deroyer .
Săptămâna internațională a criticii
- 24 măsuri de Jalil Lespert ( Franța / Canada )
- Karoy de Zhanna Issabayeva ( Kazahstan )
- The Nines de John August ( SUA )
- Otryv de Alexander Mindadze ( Rusia )
- The Girl by the Lake de Andrea Molaioli ( Italia )
- Zeii mici de Dimitri Karakatsanis ( Belgia )
- Zui yaoyuan de juli de Lin Jing-jie ( Taiwan )
- Año uña de Jónas Cuarón ( Mexic ) - Eveniment special - Film de închidere
- Borom sarret ( 1962 ) de Ousmane Sembène ( Senegal ) - Omagiu lui Ousmane Sembène - Film de deschidere
- La nera di ... (La noir de ...) ( 1966 ) de Ousmane Sembène ( Senegal ) - Tribut to Ousmane Sembène
Zilele autorilor
- Andalucia de Alain Gomis ( Franța / Spania )
- Bianciardi! de Massimo Coppola ( Italia )
- Cargo 200 de Alexey Balabanov ( Rusia )
- Continental. Un film fără fusil de Stéphane Lafleur ( Canada )
- Freischwimmer de Andreas Kleinert ( Germania )
- La pluie des prunes de Frédéric Fisbach ( Franța )
- Zona Rodrigo Plá ( Spania / Mexic )
- Motivele homarului de Sabina Guzzanti ( Italia )
- Nacido sin de Eva Norvind ( Mexic )
- Nu te gândi la asta de Gianni Zanasi ( Italia )
- Sub bombele ( Sous les bombes ) de Philippe Aractingi ( Franța / Marea Britanie / Liban )
- Sztuczki de Andrzej Jakimowski ( Polonia )
- The Speed of Life de Ed Radtke ( SUA )
- Just a kiss please ( Un baiser, s'il vous plaît! ) De Emmanuel Mouret ( Franța )
- Vals de Salvatore Maira ( Italia )
- O călătorie în progres în cinematograful lui Carlo Lizzani de Francesca Del Sette ( Italia )
Preturile
Principalele premii
Expoziția a acordat următoarele premii:
- Leul de Aur
- Leul de aur pentru cel mai bun film : Pofta - Seducție și trădare ( Se, jie ) de Ang Lee (SUA / China / Taiwan)
- Leul de aur pentru realizarea vieții : lui Tim Burton
- Leul de argint
- Marele Premiu al Juriului : ex aequo Cous Cous de Abdellatif Kechiche (Franța) - Io sono non qui (Nu sunt acolo) de Todd Haynes (SUA)
- Premiul special pentru regie : Redactat de Brian de Palma (SUA)
- Cupa Volpi
- Premiul Osella
- Premiul Marcello Mastroianni , unui actor sau actriță emergent: Hafsia Herzi pentru Cous Cous
- Leu special pentru toată opera lui Nikita Mihalkov
Orizonturi
- Premiul Orizzonti : Sügisball de Veiko Õunpuu
- Premiul Orizzonti Doc : Wuyong de Jia Zhangke
- Mențiune de onoare: Moartea în țara Encantos de Lav Diaz
Premiul Veneției Prima lucrare "Luigi De Laurentiis"
Scurt foarte scurt
- Mentiune speciala:
- Premiul UIP pentru cel mai bun scurtmetraj european:
- Leone Corto foarte scurt pentru cel mai bun scurtmetraj:
Alte premii
- Premiul Brian pentru cel mai bun film care evidențiază valorile secularismului : Motivele homarului de Sabina Guzzanti ( Italia ).
Numerele și națiunile celei de-a 64-a Expoziții
- Numărul de țări cu cel puțin un film în secțiunile oficiale: peste 70
- Număr de titluri vizionate: 4585 (din care 3122 de lungmetraje)
- Numărul de lungmetraje prezentate în secțiunile oficiale: 61 (dintre care 55 în premieră mondială, 6 în premieră internațională)
- În competiție: 22
- În afara competiției: 14
- Orizonturi de la Veneția: 25
- Număr de lungmetraje restaurate și alte titluri retrospective: 43
- Scurtmetraje: 45
Bibliografie
- L'Europeo , Cinema in Laguna , septembrie 2008
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere la cel de - al 64-lea Festival Internațional de Film de la Veneția
linkuri externe
- ( EN ) Festivalul de Film de la Veneția 2007 , pe Imdb.com . Adus la 30 septembrie 2018 .
- Cel de-al 64-lea Festival Internațional de Film din arhiva Bienalei , pe asac.labiennale.org .
- Site-ul oficial al expoziției , pe labiennale.org .
- Cartele filmelor Zilelor Veneției , pe venice-days.com .
- Carduri ale filmelor Săptămânii internaționale a criticii , pe sncci.it . Adus la 10 septembrie 2007 (arhivat din original la 27 august 2007) .