AFL - Divizia III 2019
Salt la navigare Salt la căutare
Divizia III AFL 2019 Divizia III AFL | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul austriac de fotbal american | ||||
Sport | fotbal american | ||||
Ediție | 9 | ||||
Administrator | AFBÖ | ||||
La tine acasa | din 23 martie 2019 până la 20 iulie 2019 | ||||
Loc | Austria | ||||
Participanți | 10 | ||||
Formulă | Grupuri și playoff-uri | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Fehérvár Enthroners (Primul titlu) | ||||
Conform | Rinoceri din Stiria Superioară | ||||
Semifinalisti | Schwaz Hammers | Pinzgau Celtics,||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 43 | ||||
Puncte marcate | 1 540 (35,81 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
AFL Division III 2019 a fost cea de-a 9-a ediție a campionatului de fotbal american de nivel patru, organizat de AFBÖ.
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sponsor oficial | Rezultat în sezonul 2018 |
---|---|---|---|---|
Asperhofen Blue Hawks | Asperhofen | |||
Vulturii carintieni | Villach | |||
Danube Dragons 2 | Viena | |||
Fehérvár Enthroners | Székesfehérvár | |||
Gmunden Rams | Gmunden | |||
Pinzgau Celtics | Piesendorf | |||
Schwaz Hammers | Schwaz | |||
Rinoceri din Stiria Superioară | Kapfenberg | |||
Weinviertel Spartans | Mistelbach | |||
Wörgl Warriors | Wörgl | Vertex |
Sezon regulat
Calendar
Prima zi
Székesfehérvár 23 martie 2019, ora 14.00 | Fehérvár Enthroners | 44 - 7 (13-0 17-7 14-0 0-0) raport | Danube Dragons 2 | PRIMUL Câmp |
Schwaz 23 martie 2019, ora 15.00 | Schwaz Hammers | 42 - 6 (21-0 14-0 0-0 7-6) raport | Gmunden Rams | Silberstadt Arena |
Villach 24 martie 2019, ora 14.15 | Vulturii carintieni | 0 - 41 (0-21 0-7 0-0 0-13) raport | Pinzgau Celtics | Sportzentrum Landskron |
Mistelbach 24 martie 2019, ora 15:00 | Weinviertel Spartans | 3 - 24 (0-6 3-0 0-9 0-9) raport | Asperhofen Blue Hawks | Sportzentrum Mistelbach |
A doua zi
Oberaich 30 martie 2019, ora 14.00 | Rinoceri din Stiria Superioară | 33 - 23 (13-0 0-7 6-9 14-7) raport | Weinviertel Spartans | SV Oberaich (480 spect.) |
Gmunden 30 martie 2019, ora 15:00 | Gmunden Rams | 7 - 21 (7-0 0-6 0-8 0-7) raport | Vulturii carintieni | SEP-Arena |
Söll 31 martie 2019, ora 14.00 | Wörgl Warriors | 7 - 21 (7-0 0-0 0-7 0-14) raport | Schwaz Hammers | Salvenarena |
Heiligeneich 31 martie 2019, ora 15:00 | Asperhofen Blue Hawks | 7 - 33 (7-10 0-14 0-9 0-0) raport | Fehérvár Enthroners | Sportplatz Atzenbrugg |
A 3-a zi
Székesfehérvár 13 aprilie 2019, ora 14.00 | Fehérvár Enthroners | 33 - 3 (6-0 14-0 13-0 0-3) raport | Rinoceri din Stiria Superioară | PRIMUL Câmp |
Heiligeneich 13 aprilie 2019 | Asperhofen Blue Hawks | 20 - 19 (13-13 0-0 7-6 0-0) raport | Danube Dragons 2 | Sportplatz Atzenbrugg |
Piesendorf 13 aprilie 2019, ora 18.00 | Pinzgau Celtics | 39 - 0 (7-0 7-0 7-0 18-0) raport | Gmunden Rams | Celtics Field |
Villach 14 aprilie 2019, ora 15.45 | Vulturii carintieni | 7-11 (7-0 0-2 0-6 0-3) raport | Wörgl Warriors | Sportzentrum Landskron |
A 4-a zi
Maria Enzersdorf 19 aprilie 2019, ora 19.00 | Danube Dragons 2 | 50 - 7 (14-0 13-7 13-0 10-0) raport | Weinviertel Spartans | BSFZ-Arena |
A 5-a zi
Oberaich 27 aprilie 2019, ora 15:00 | Rinoceri din Stiria Superioară | 0 - 13 (0-0 0-13 0-0 0-0) raport | Danube Dragons 2 | SV Oberaich |
Schwaz 27 aprilie 2019, ora 16:00 | Schwaz Hammers | 35 - 0 (21-0 14-0 0-0 0-0) raport | Vulturii carintieni | Silberstadt Arena |
Söll 27 aprilie 2019, ora 17:00 | Wörgl Warriors | 0 - 42 (0-14 0-7 0-14 0-7) raport | Pinzgau Celtics | Salvenarena |
Mistelbach 28 aprilie 2019, ora 15:00 | Weinviertel Spartans | 0 - 42 (0-28 0-7 0-7 0-0) raport | Fehérvár Enthroners | Sportzentrum Mistelbach |
A 6-a zi
Piesendorf 4 mai 2019, ora 16.00 | Pinzgau Celtics | 13 - 35 (7-14 6-14 0-7 0-0) raport | Schwaz Hammers | Celtics Field |
Gmunden 5 mai 2019, ora 17.00 | Gmunden Rams | 21 - 3 (0-0 7-3 7-0 7-0) raport | Wörgl Warriors | SEP-Arena |
A 7-a zi
Schwaz 10 mai 2019, ora 19.30 | Schwaz Hammers | 42 - 7 (14-0 8-0 14-7 6-0) raport | Wörgl Warriors | Silberstadt Arena |
Székesfehérvár 12 mai 2019, ora 14.00 | Fehérvár Enthroners | 12 - 0 (12-0 0-0 0-0 0-0) raport | Asperhofen Blue Hawks | PRIMUL Câmp |
Villach 12 mai 2019, ora 14.15 | Vulturii carintieni | 14 - 10 (0-0 7-10 7-0 0-0) raport | Gmunden Rams | Sportzentrum Landskron |
Mistelbach 12 mai 2019, ora 15.00 | Weinviertel Spartans | 14 - 20 (6-6 2-6 0-8 0-0) raport | Rinoceri din Stiria Superioară | Sportzentrum Mistelbach |
A 8-a zi
Maria-Anzbach 19 mai 2019, ora 15:00 | Asperhofen Blue Hawks | 6 - 24 (0-0 0-3 0-7 6-14) raport | Rinoceri din Stiria Superioară | Sportplatz Maria-Anzbach |
A 9-a zi
Gmunden 25 mai 2019, ora 15:00 | Gmunden Rams | 0 - 38 (0-10 0-14 0-7 0-7) raport | Schwaz Hammers | SEP-Arena |
Piesendorf 25 mai 2019, ora 16:00 | Pinzgau Celtics | 29 - 7 (7-0 6-0 0-7 16-0) raport | Vulturii carintieni | Celtics Field |
Heiligeneich 26 mai 2019, ora 15:00 | Asperhofen Blue Hawks | 42 - 0 (0-0 25-0 17-0 0-0) raport | Weinviertel Spartans | Sportplatz Atzenbrugg |
Maria Enzersdorf 26 mai 2019, ora 16:00 | Danube Dragons 2 | 0 - 35 (0-12 0-10 0-6 0-7) raport | Fehérvár Enthroners | BSFZ-Arena |
A 10-a zi
Oberaich 8 iunie 2019, ora 15:00 | Rinoceri din Stiria Superioară | 16 - 10 ( dts ) (0-0 7-0 3-3 0-7 6-0) raport | Asperhofen Blue Hawks | SV Oberaich |
Schwaz 10 iunie 2019, ora 15.00 | Schwaz Hammers | 41 - 28 (21-14 14-14 6-0 0-0) raport | Pinzgau Celtics | Silberstadt Arena |
Mistelbach 10 iunie 2019, ora 15.00 | Weinviertel Spartans | 7 - 30 (0-14 0-0 0-7 7-9) raport | Danube Dragons 2 | Sportzentrum Mistelbach |
Söll 10 iunie 2019, ora 17.00 | Wörgl Warriors | 0 - 6 (0-6 0-0 0-0 0-0) raport | Gmunden Rams | Salvenarena |
Ziua a 11-a
15 iunie 2019, ora 14.00 | Fehérvár Enthroners | 35 - 0 (la masa) raport | Weinviertel Spartans |
Piesendorf 15 iunie 2019, ora 16:00 | Pinzgau Celtics | 16 - 6 (0-0 9-0 7-6 0-0) raport | Wörgl Warriors | Celtics Field |
Maria Enzersdorf 16 iunie 2019, ora 12 | Danube Dragons 2 | 0 - 30 (0-14 0-9 0-0 0-7) raport | Rinoceri din Stiria Superioară | BSFZ-Arena |
Villach 16 iunie 2019, ora 14.15 | Vulturii carintieni | 0 - 42 (0-21 0-7 0-7 0-7) raport | Schwaz Hammers | Sportzentrum Landskron |
A 12-a zi
Oberaich 29 iunie 2019, ora 15.00 | Rinoceri din Stiria Superioară | 7 - 42 (0-0 7-14 0-7 0-21) raport | Fehérvár Enthroners | SV Oberaich |
Söll 29 iunie 2019, ora 17.00 | Wörgl Warriors | 20 - 7 (6-0 0-7 8-0 6-0) raport | Vulturii carintieni | Salvenarena |
Gmunden 29 iunie 2019, ora 18.00 | Gmunden Rams | 0 - 14 (0-0 0-14 0-0 0-0) raport | Pinzgau Celtics | SEP-Arena |
Maria Enzersdorf 30 iunie 2019, ora 12 | Danube Dragons 2 | 35 - 20 (17-0 3-20 0-0 15-0) raport | Asperhofen Blue Hawks | BSFZ Südstadt |
Clasament
Clasamentul sezonului regulat este după cum urmează:
- PCT = procent de victorii, G = jocuri jucate, V = jocuri câștigate, P = jocuri pierdute, PF = puncte marcate, PS = puncte suferite
Conferința A
Pos. | Echipă | PCT | G. | V. | Nu. | P. | PF | PS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Schwaz Hammers | 1.000 | 8 | 8 | 0 | 0 | 296 | 61 |
2 | Pinzgau Celtics | .750 | 8 | 6 | 0 | 2 | 222 | 89 |
3 | Gmunden Rams | .250 | 8 | 2 | 0 | 6 | 50 | 171 |
4 | Vulturii carintieni | .250 | 8 | 2 | 0 | 6 | 56 | 195 |
5 | Wörgl Warriors | .250 | 8 | 2 | 0 | 6 | 54 | 162 |
Conferința B
Pos. | Echipă | PCT | G. | V. | Nu. | P. | PF | PS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fehérvár Enthroners | 1.000 | 8 | 8 | 0 | 0 | 276 | 24 |
2 | Rinoceri din Stiria Superioară | .625 | 8 | 5 | 0 | 3 | 133 | 141 |
3 | Danube Dragons 2 | .500 | 8 | 4 | 0 | 4 | 154 | 163 |
4 | Asperhofen Blue Hawks | .375 | 8 | 3 | 0 | 5 | 129 | 142 |
5 | Weinviertel Spartans | .000 | 8 | 0 | 0 | 8 | 54 | 276 |
Playoff-uri
Tablou de bord
Semifinale | XVI Challenge Bowl | |||||||
1A | Schwaz Hammers | 16 | ||||||
2B | Rinoceri din Stiria Superioară | 19 | ||||||
1A | Rinoceri din Stiria Superioară | 6 | ||||||
1B | Fehérvár Enthroners | 32 | ||||||
2A | Pinzgau Celtics | 6 | ||||||
1B | Fehérvár Enthroners | 37 | ||||||
Semifinale
13 iulie 2019, ora 17.00 | Schwaz Hammers | 16-19 (9-0 0-6 7-7 0-3 0-3) raport | Rinoceri din Stiria Superioară |
13 iulie 2019, ora 17.00 | Fehérvár Enthroners | 37 - 6 (14-0 9-0 7-0 7-6) raport | Pinzgau Celtics | (500 spect.) |
XVI Challenge Bowl
Oberaich 20 iulie 2019, ora 16.00 | Fehérvár Enthroners | 32 - 6 (0-6 12-0 14-0 6-0) raport | Rinoceri din Stiria Superioară | SV Oberaich (750 spect.) |
XVI Challenge Bowl
Bowl Challenge XVI | |||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
Ediție | XVI | ||||||||||||||||||
Data | 20 iulie 2019 | ||||||||||||||||||
Acum | 16:00 | ||||||||||||||||||
Spectatori | 750 | ||||||||||||||||||
|
Verdicte
- / Fehérvár Enthroners Câștigători ai Diviziei III AFL 2019
Elemente conexe
- Campionatul austriac de fotbal american
- Liga austriacă de fotbal 2019
- AFL - Division Ladies 2019
- AFL - Divizia I 2019
- AFL - Divizia II 2019
- AFL - Divizia IV 2019
linkuri externe
- Site-ul oficial al Diviziei III AFL , la football.at . Adus pe 9 octombrie 2019 (arhivat din original la 16 octombrie 2017) .