Fotbal la Jocurile Olimpiadei XXXI - Turneul masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Turneul olimpic masculin de fotbal 2016 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Jocurile Olimpiadei XXXI | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 26ª | ||||
La tine acasa | 4 - 20 august 2016 | ||||
Loc | Brazilia (6 orașe) | ||||
Participanți | 16 | ||||
Facilitate / I. | 7 etape | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Brazilia (Primul titlu) | ||||
Conform | Germania | ||||
Al treilea | Nigeria | ||||
Al patrulea | Honduras | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Serge Gnabry Nils Petersen (6) | ||||
Meciuri organizate | 32 | ||||
Goluri marcate | 102 (3,19 pe meci) | ||||
Public | 944 719 (29 522 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Formulă
Cele șaisprezece echipe sunt împărțite în patru grupe italiene de câte patru echipe. Primii doi din fiecare grupă se califică pentru faza eliminatorie, formată din sferturi de finală, semifinale, locul 3 și locul 1 final.
Arbitri
Mai jos este lista celor șaisprezece triade selectate oficial, împărțite în funcție de confederația căreia îi aparțin.
Lista a fost publicată de FIFA pe 2 mai 2016 .
Confederaţie | Arbitri | Asistenți | |
---|---|---|---|
AFC | Fahad Al-Mirdasi | Abdullah Al-Shalwa | Mohammed Al-Abakry |
Alireza Faghani | Reza Sokhandan | Mohammadreza Mansouri | |
Ryuji Sato | Toru Sagara | Hiroshi Yamauchi | |
CAF | Gehad Grisha | Rédouane Achik | Waleed Ahmed |
Malang Diedhiou | Djibril Camara | El Hadji Malick Samba | |
CONCACAF | Walter López Castellanos | Leonel Leal | Gerson López Castellanos |
César Arturo Ramos | Marvin Torrentera | Miguel Hernández | |
CONMEBOL | Néstor Pitana | Hernán Maidana | Juan Pablo Belatti |
Sandro Ricci | Emerson de Carvalho | Marcelo Van Gasse | |
Roddy Zambrano | Christian Lescano | Byron Romero | |
OFC | Matthew Conger | Simon Lount | Tevita Makasini |
UEFA | Cüneyt Çakır | Bahattin Duran | Tarık Ongun |
Ovidiu Hațegan | Octavian Șovre | Sebastian Gheorghe | |
Sergej Karasëv | Tihon Kalugin | Nikolai Golubev | |
Antonio Mateu Lahoz | Pau Cebrián Devis | Roberto Díaz Pérez | |
Clément Turpin | Frédéric Cano | Nicolas Danos |
Echipe calificate
Turneu de calificare | La tine acasa | Loc | Locuri | Califica |
---|---|---|---|---|
Țară gazdă | 2 octombrie 2009 | Danemarca | 1 | Brazilia |
Campionatul de fotbal sud-american sub 20 de fotbal 2015 [1] | 14 ianuarie - 7 februarie 2015 | Uruguay | 1 | Argentina |
Campionatul European de fotbal sub 21 ani 2015 [2] | 17 - 30 iunie 2015 | Republica Cehă | 4 | Danemarca |
Germania | ||||
Portugalia | ||||
Suedia | ||||
Fotbal la Jocurile Pacificului din 2015 [3] | 3 - 17 iulie 2015 | Papua Noua Guinee | 1 | Fiji |
Turneul preolimpic CONCACAF 2015 [4] | 1-13 octombrie 2015 | Statele Unite | 2 | Honduras |
Mexic | ||||
Cupa Africii a Națiunilor 2015 sub 23 [5] | 28 noiembrie - 12 decembrie 2015 | Senegal | 3 | Algeria |
Nigeria | ||||
Africa de Sud | ||||
Cupa Asiei AFC sub 23 de ani 2016 [6] | 12 - 30 ianuarie 2016 | Qatar | 3 | Irak |
Japonia | ||||
Coreea de Sud | ||||
Play-off CONCACAF-CONMEBOL | 25 - 29 martie 2016 | Barranquilla Frisco | 1 | Columbia |
Total | 16 |
Convocări
Etapa grupelor
Grupa A
Clasament final
Pos. | Naţional | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Brazilia | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 0 | +4 |
2. | Danemarca | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 |
3. | Irak | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 |
4. | Africa de Sud | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 |
Rezultate
Brasilia 4 august 2016, ora 13:00 ( UTC-3 ) | Irak | 0 - 0 raport | Danemarca | Stadionul Național Mané Garrincha (18.000 spect.)
|
Brasilia 4 august 2016, ora 16:00 ( UTC-3 ) | Brazilia | 0 - 0 raport | Africa de Sud | Stadionul Național Mané Garrincha (69 389 spect.)
|
Brasilia 7 august 2016, 19:00 ( UTC-3 ) | Danemarca | 1 - 0 raport | Africa de Sud | Stadionul Național Mané Garrincha (32 314 spect.)
| ||||||
|
Brasilia 7 august 2016, ora 22:00 ( UTC-3 ) | Brazilia | 0 - 0 raport | Irak | Stadionul Național Mané Garrincha (65 829 spect.)
|
Salvador 10 august 2016, ora 22:00 ( UTC-3 ) | Danemarca | 0 - 4 raport | Brazilia | Itaipava Arena Fonte Nova (41 067 spect.)
| ||||||
|
Sfântul Paul 10 august 2016, ora 22:00 ( UTC-3 ) | Africa de Sud | 1 - 1 raport | Irak | Arena Corinthians (37 742 spect.)
| ||||||
|
Grupa B.
Clasament final
Pos. | Naţional | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nigeria | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 |
2. | Columbia | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 |
3. | Japonia | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 |
4. | Suedia | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 |
Rezultate
Manaus 4 august 2016, ora 18:00 ( UTC-4 ) | Suedia | 2 - 2 raport | Columbia | Arena da Amazônia (29 996 spect.)
| ||||||
|
Manaus 4 august 2016, ora 21:00 ( UTC-4 ) | Nigeria | 5 - 4 raport | Japonia | Arena da Amazônia (29 996 spect.)
| ||||||
|
Manaus 7 august 2016, ora 18:00 ( UTC-4 ) | Suedia | 0 - 1 raport | Nigeria | Arena da Amazônia (23 892 spect.)
| ||||||
|
Manaus 7 august 2016, ora 21:00 ( UTC-4 ) | Japonia | 2 - 2 raport | Columbia | Arena da Amazônia (26 603 spect.)
| ||||||
|
Salvador 10 august 2016, ora 19:00 ( UTC-3 ) | Japonia | 1 - 0 raport | Suedia | Itaipava Arena Fonte Nova (17 821 spect.)
| ||||||
|
Sfântul Paul 10 august 2016, ora 19:00 ( UTC-3 ) | Columbia | 2 - 0 raport | Nigeria | Arena Corinthians (36 702 spect.)
| ||||||
|
Grupa C
Clasament final
Pos. | Naţional | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Coreea de Sud | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 3 | +9 |
2. | Germania | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 15 | 5 | +10 |
3. | Mexic | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 |
4. | Fiji | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 23 | -22 |
Rezultate
Salvador 4 august 2016, ora 17:00 ( UTC-3 ) | Mexic | 2 - 2 raport | Germania | Itaipava Arena Fonte Nova (16 500 spect.)
| ||||||
|
Salvador 4 august 2016, 20:00 ( UTC-3 ) | Fiji | 0 - 8 raport | Coreea de Sud | Itaipava Arena Fonte Nova (16 000 spect.)
| ||||||
|
Salvador 7 august 2016, ora 13:00 ( UTC-3 ) | Fiji | 1 - 5 raport | Mexic | Itaipava Arena Fonte Nova (11 200 spect.)
| ||||||
|
Salvador 7 august 2016, ora 16:00 ( UTC-3 ) | Germania | 3 - 3 raport | Coreea de Sud | Itaipava Arena Fonte Nova (17 121 spect.)
| ||||||
|
Belo Horizonte 10 august 2016, ora 16:00 ( UTC-3 ) | Germania | 10 - 0 raport | Fiji | Mineirão (16 521 spect.)
| ||||||
|
Brasilia 10 august 2016, ora 16:00 ( UTC-3 ) | Coreea de Sud | 1 - 0 raport | Mexic | Stadionul Național Mané Garrincha (19 332 spect.)
| ||||||
|
Grupa D
Clasament final
Pos. | Naţional | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Portugalia | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 |
2. | Honduras | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 |
3. | Argentina | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 |
4. | Algeria | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 |
Rezultate
Rio de Janeiro 4 august 2016, ora 15:00 ( UTC-3 ) | Honduras | 3 - 2 raport | Algeria | Stadionul Olimpic Nilton Santos (20.000 spect.)
| ||||||
|
Rio de Janeiro 4 august 2016, ora 18:00 ( UTC-3 ) | Portugalia | 2 - 0 raport | Argentina | Stadionul Olimpic Nilton Santos (37 407 spect.)
| ||||||
|
Rio de Janeiro 7 august 2016, ora 15:00 ( UTC-3 ) | Honduras | 1-2 raport | Portugalia | Stadionul Olimpic Nilton Santos (32 928 spect.)
| ||||||
|
Rio de Janeiro 7 august 2016, ora 18:00 ( UTC-3 ) | Argentina | 2 - 1 raport | Algeria | Stadionul Olimpic Nilton Santos (37 450 spect.)
| ||||||
|
Brasilia 10 august 2016, ora 13:00 ( UTC-3 ) | Argentina | 1 - 1 raport | Honduras | Stadionul Național Mané Garrincha (16 029 spect.)
| ||||||
|
Belo Horizonte 10 august 2016, ora 13:00 ( UTC-3 ) | Algeria | 1 - 1 raport | Portugalia | Mineirão (13 787 spect.)
| ||||||
|
Faza eliminatorie
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | ||||||||
Sao Paulo - 13 august | ||||||||||
1A. Brazilia | 2 | |||||||||
Rio de Janeiro - 17 august | ||||||||||
2B. Columbia | 0 | |||||||||
Brazilia | 6 | |||||||||
Belo Horizonte - 13 august | ||||||||||
Honduras | 0 | |||||||||
1C. Coreea de Sud | 0 | |||||||||
Rio de Janeiro - 20 august | ||||||||||
2D. Honduras | 1 | |||||||||
Brazilia (dcr) | 1 (5) | |||||||||
Salvador - 13 august | ||||||||||
Germania | 1 (4) | |||||||||
1B. Nigeria | 2 | |||||||||
Sao Paulo - 17 august | ||||||||||
2A. Danemarca | 0 | |||||||||
Nigeria | 0 | Locul 3 final | ||||||||
Brasilia - 13 august | ||||||||||
Germania | 2 | |||||||||
1D. Portugalia | 0 | Honduras | 2 | |||||||
2C. Germania | 4 | Nigeria | 3 | |||||||
Belo Horizonte - 20 august | ||||||||||
Sferturi de finala
Brasilia 13 august 2016, 13:00 ( UTC-3 ) | Portugalia | 0 - 4 raport | Germania | Stadionul Național Mané Garrincha (55 412 spect.)
| ||||||
|
Salvador 13 august 2016, ora 16:00 ( UTC-3 ) | Nigeria | 2 - 0 raport | Danemarca | Itaipava Arena Fonte Nova (30 307 spect.)
| ||||||
|
Belo Horizonte 13 august 2016, 19:00 ( UTC-3 ) | Coreea de Sud | 0 - 1 raport | Honduras | Mineirão (36 704 spect.)
| ||||||
|
Sfântul Paul 13 august 2016, ora 22:00 ( UTC-3 ) | Brazilia | 2 - 0 raport | Columbia | Arena Corinthians (41 560 spect.)
| ||||||
|
Semifinale
Rio de Janeiro 17 august 2016, ora 13:00 ( UTC-3 ) | Brazilia | 6 - 0 raport | Honduras | Stadionul Maracanã (52 457 spect.)
| ||||||
|
Sfântul Paul 17 august 2016, ora 16:00 ( UTC-3 ) | Nigeria | 0 - 2 raport | Germania | Arena Corinthians (35 562 spect.)
| ||||||
|
Locul 3 final
Belo Horizonte 20 august 2016, ora 13:00 ( UTC-3 ) | Honduras | 2 - 3 raport | Nigeria | Mineirão (9 091 spect.)
| ||||||
|
Finala
Rio de Janeiro 20 august 2016, ora 17:30 ( UTC-3 ) | Brazilia | 1 - 1 ( dts ) raport | Germania | Stadionul Maracanã (63 707 spect.)
| |||||||||
|
Podium
Locul 2 | Campion olimpic la fotbal masculin Primul titlu | Locul 3 |
Golgheteri
6 rețele
- Gnabry
- Petersen (1 penalizare )
4 rețele
- Neymar (1 penalizare )
- Meyer
- Gutiérrez
- Etebo (1 penalizare )
- Sadiq
3 rețele
- Gabriel Iisus
- Luan
- Gutiérrez
- Kwon Chang-Hoon
- Ryu Seung-Woo
- Suk Hyun-Jun
- Lozano (1 penalizare )
- Paciência (1 penalizare )
2 rețele
- Bendebka
- Gabriel
- Pabón (2 penalty-uri )
- Son Heung-Min (1 penalizare )
- Ginter
- Selke
- Asano
- Elis
- Pereira
- Aminu
1 rețea
Obiective proprii
- Fujiharu (1)
Notă
- ^ Reglamento - Campeonato Sudamericano Sub-20 Juventud de América 2015 ( PDF ), pe conmebol.com .
- ^ Regulamentele Campionatului European UEFA Under 21, competiția 2013–15 ( PDF ), pe uefa.com , UEFA.
- ^ OFC Insider Issue 6 , on issuu.com , Oceania Football Confederation, 11 martie 2015, p. 8.
- ^ Statele Unite numite gazdă pentru Campionatul Olimpic de calificare masculin CONCACAF 2015 , la concacaf.com . Adus la 13 februarie 2015 (arhivat din original la 14 februarie 2015) .
- ^ Calendarul complet CAF , pe cafonline.com . Adus la 28 februarie 2015 .
- ^ Regulamentul Campionatului AFC U-23 2016 ( PDF ), pe the-afc.com , AFC.