Campionatele Mondiale de Atletism Indoor 2014 - Triple Jump masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Mondială de interior atletismul de Sopot 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Plimbări plate | ||||
Etaje de 60 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 3000 m | bărbați | femei | ||
Curse de obstacole | ||||
60 m hs | bărbați | femei | ||
Salturi | ||||
Săritură mare | bărbați | femei | ||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | ||
Saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | femei | ||
Lansa | ||||
Shot de greutate | bărbați | femei | ||
Teste multiple | ||||
Heptathlon | bărbați | |||
Pentatlon | femei | |||
Relee | ||||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
La Campionatele Mondiale de Atletism Indoor 2014, specialitatea masculină de triplu salt a avut loc pe 8 și 9 martie. La start a văzut 11 din cei 12 sportivi înscriși.
Rezultate
Calificări
Cei care au făcut o măsurătoare de 16,90 m (Q) sau s-au încadrat în cele mai bune 8 performanțe se califică direct în finală.
Clasă | Atlet | Naşterea Domnului | # 1 | # 2 | # 3 | Rezultate | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marian Oprea | România | 16,68 | 17.02 | 17.02 | Î | |
2 | Pedro Pablo Pichardo | Cuba | 16,76 | 16,82 | - | 16,82 | q |
3 | Ljukman Adams | Rusia | 16.31 | 16.47 | 16,68 | 16,68 | q |
4 | Ernesto Revé | Cuba | 16.55 | 16.13 | - | 16.55 | q |
5 | Chris Carter | Statele Unite | 16.51 | 16.50 | 16.54 | 16.54 | q |
6 | Cao Shuo | China | 16.11 | x | 16.47 | 16.47 | q , SB |
7 | Karol Hoffmann | Polonia | 16.09 | 16.31 | 16.37 | 16.37 | q |
8 | Viktor Kuznyetsov | Ucraina | 15,88 | 16.19 | 16.29 | 16.29 | q |
9 | Roman Valiyev | Kazahstan | 16.22 | 16.12 | x | 16.22 | SB |
10 | Samyr Laine | Haiti | 16.13 | 15,85 | 16.07 | 16.13 | |
11 | Vladimir Letnicov | Moldova | 15,83 | x | x | 15,83 | |
Dong Bin | China | DNS |
Finala
Clasă | Atlet | Țară | # 1 | # 2 | # 3 | # 4 | # 5 | # 6 | Rez. | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ljukman Adams | Rusia | x | 17.21 | x | x | 17.17 | 17.37 | 17.37 | WL |
2 | Ernesto Revé | Cuba | 15,78 | 17.33 | x | - | - | - | 17.33 | |
3 | Pedro Pablo Pichardo | Cuba | 16,73 | x | 16,73 | 16,81 | 17.18 | 17.24 | 17.24 | |
4 | Marian Oprea | România | 17.02 | 16.34 | x | x | 16.46 | 17.21 | 17.21 | |
5 | Karol Hoffmann | Polonia | x | x | 16,89 | 16.47 | 16.42 | x | 16,89 | SB |
6 | Chris Carter | Statele Unite | 16.54 | x | 16,74 | 16,71 | 16,72 | 16.55 | 16,74 | |
7 | Cao Shuo | China | 15.90 | 15,68 | 16.13 | 16.15 | 15,88 | 16.55 | 16.55 | SB |
8 | Viktor Kuznyetsov | Ucraina | 15,78 | 16.51 | 16.39 | 16.22 | x | 16.34 | 16.51 |