Campionatele Europene de Atletism 1950 - 800 metri plat
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni din atletismul de Bruxelles 1950 | ||||
---|---|---|---|---|
Plimbări plate | ||||
Etaje de 100 m | bărbați | femei | ||
Etaj 200 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 400 m | bărbați | |||
Etaje de 800 m | bărbați | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | |||
Etaje de 5000 m | bărbați | |||
10000 m etaje | bărbați | |||
Curse de obstacole | ||||
110/80 m hs | bărbați | femei | ||
400 m hs | bărbați | |||
Garduri de 3000 m | bărbați | |||
Încercări rutiere | ||||
Maraton | bărbați | |||
Angrenaj | ||||
10000 m marș | bărbați | |||
Mergeți 50 km | bărbați | |||
Salturi | ||||
Săritură mare | bărbați | femei | ||
Boltă cu stâlp | bărbați | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | |||
Lansa | ||||
Shot de greutate | bărbați | femei | ||
Aruncare de disc | bărbați | femei | ||
Aruncare cu ciocanul | bărbați | |||
Aruncare cu javelină | bărbați | femei | ||
Teste multiple | ||||
Decatlon | bărbați | |||
Pentatlon | femei | |||
Relee | ||||
Releu 4 × 100 m | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 400 m | bărbați |
Cei 800 de metri plat ai Campionatului European de Atletism din 1950 au avut loc în perioada 23-26 august 1950 .
Podium
Aur | John Parlett Marea Britanie |
Argint | Marcel Hansenne Franţa |
Bronz | Roger Bannister Marea Britanie |
Rezultate
Semifinale
Primii trei sportivi din fiecare căldură trec în finală ( Q ).
Semifinala 1
Poziţie | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Audun Boysen | Norvegia | 1'51 "2 | Î |
2 | Ingvar Bengtsson | Suedia | 1'51 "5 | Î |
3 | Joseph Barthel | Luxemburg | 1'51 "7 | Î |
4 | Václav Scop | Cehoslovacia | 1'53 "0 | |
5 | Gennadiy Modoy | Uniunea Sovietică | 1'53 "1 | |
6 | Magnús Jónsson | Islanda | 1'56 "2 | |
7 | Telemachos Kanellidis | Grecia | 1'59 "1 |
Semifinala 2
Poziţie | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Marcel Hansenne | Franţa | 1'50 "8 | Î |
2 | Olle Lindén | Suedia | 1'50 "9 | Î |
3 | John Parlett | Marea Britanie | 1'51 "9 | Î |
4 | Alfred Langenus | Belgia | 1'55 "3 | |
5 | Aldo Fracassi | Italia | 1'55 "3 | |
6 | Pétur Einarsson | Islanda | 1'56 "7 |
Semi-finala 3
Poziţie | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Roger Bannister | Marea Britanie | 1'53 "8 | Î |
2 | Michel Clare | Franţa | 1'53 "8 | Î |
3 | Joseph Brys | Belgia | 1'54 "1 | Î |
4 | Matija Hanc | Iugoslavia | 1'55 "3 | |
5 | Loukas Adamopoulos | Grecia | 1'57 "5 |
Finala
Pos. | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
John Parlett | Marea Britanie | 1'50 "5 | ||
Marcel Hansenne | Franţa | 1'50 "7 | ||
Roger Bannister | Marea Britanie | 1'50 "7 | ||
4 | Ingvar Bengtsson | Suedia | 1'51 "2 | |
5 | Audun Boysen | Norvegia | 1'51 "4 | |
6 | Michel Clare | Franţa | 1'51 "6 | |
7 | Olle Lindén | Suedia | 1'52 "3 | |
8 | Joseph Brys | Belgia | 1'54 "0 | |
9 | Joseph Barthel | Luxemburg | 1'58 "8 |