Campionatele Europene de atletism în sală 2015 - 800 metri plat feminin
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni de interior din atletismul de Praga 2015 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plimbări plate | |||||
Etaje de 60 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 3000 m | bărbați | femei | |||
Curse de obstacole | |||||
60 m hs | bărbați | femei | |||
Salturi | |||||
Săritură mare | bărbați | femei | |||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | |||
Salt triplu | bărbați | femei | |||
Lansa | |||||
Shot de greutate | bărbați | femei | |||
Teste multiple | |||||
Heptathlon | bărbați | ||||
Pentatlon | femei | ||||
Relee | |||||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
Specialitatea feminină de 800 m de metru plat la Campionatele Europene de Atletism din Praga 2015 au avut loc la Arena O 2 din Praga , Republica Cehă , pe 6 martie (manșe), 7 (semifinale) și 8 martie (finală) 2015.
Rezultate
Baterii
Primii doi sportivi clasificați în fiecare grupă (Q) și cei care au realizat următoarele patru cele mai bune timpi (q) s-au calificat în semifinale. [1]
Pos | grup | Nume | Țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Yekaterina Poistogova | Rusia | 2: 01.44 | Q, |
2 | 1 | Aníta Hinriksdóttir | Islanda | 2: 01.56 | Q, AJR , |
3 | 2 | Selina Büchel | elvețian | 2: 01.95 | Î |
4 | 2 | Rénelle Lamote | Franţa | 2: 02.10 | Î |
5 | 2 | Nataliya Lupu | Ucraina | 2: 02.18 | q, |
6 | 4 | Jenny Meadows | Marea Britanie | 2: 02.59 | Î |
7 | 1 | Ciara Everard | Irlanda | 2: 02.69 | q, |
8 | 4 | Lenka Masná | Republica Cehă | 2: 03.25 | Q, |
9 | 2 | Anna Silvander | Suedia | 2: 04.28 | q |
10 | 4 | Stina Troest | Danemarca | 2: 04.30 | q |
11 | 3 | Joanna Jóźwik | Polonia | 2: 04.50 | Î |
12 | 1 | Trine Mjåland | Norvegia | 2: 04.71 | |
13 | 3 | Anastasiya Bazdyreva | Rusia | 2: 04.92 | Î |
14 | 3 | Shelayna Oskan-Clarke | Marea Britanie | 2: 05.08 | |
15 | 3 | Zuzana Hejnová | Republica Cehă | 2: 05.34 | |
16 | 4 | Eleni Filandra | Grecia | 2: 05.52 | |
17 | 3 | Victoria Sauleda | Spania | 2: 05.63 | |
18 | 1 | Syntia Ellward | Polonia | 2: 05.68 | |
19 | 4 | Mariya Nikolayeva | Rusia | 2: 07.16 | |
20 | 2 | Pavla Habovštiaková | Slovacia | 2: 10.38 |
Semifinale
Primii trei sportivi clasificați în fiecare grupă (Q) s-au calificat în finală. [2]
Clasă | grup | Nume | Țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Selina Büchel | elvețian | 2: 01.92 | Î |
2 | 1 | Aníta Hinriksdóttir | Islanda | 2: 02.31 | Î |
3 | 1 | Jenny Meadows | Marea Britanie | 2: 02.40 | Î |
4 | 1 | Anna Silvander | Suedia | 2: 04.24 | |
5 | 1 | Ciara Everard | Irlanda | 2: 06.14 | |
6 | 2 | Nataliya Lupu | Ucraina | 2: 08.15 | Î |
7 | 2 | Joanna Jóźwik | Polonia | 2: 08.47 | Î |
8 | 2 | Yekaterina Poistogova | Rusia | 2: 08.72 | Î |
9 | 2 | Rénelle Lamote | Franţa | 2: 09.06 | |
10 | 2 | Stina Troest | Danemarca | 2: 10,25 | |
11 | 2 | Lenka Masná | Republica Cehă | 2: 10.36 | |
mp | 1 | Anastasiya Bazdyreva | Rusia | mp | R163.2, [3] R163.4 [4] |
Finala
Clasă | Atlet | Țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
Selina Büchel | elvețian | 2: 01.95 | ||
mp | Yekaterina Poistogova | Rusia | | dopaj [5] |
Nataliya Lupu | Ucraina | 2: 02.25 | ||
Joanna Jóźwik | Polonia | 2: 02.45 | ||
5 | Aníta Hinriksdóttir | Islanda | 2: 02.74 | |
- | Jenny Meadows | Marea Britanie | np |
Notă
- ^ Rezultate Heats ( PDF ), pe european-athletics.org . Adus pe 7 martie 2019 (Arhivat din original la 21 august 2016) .
- ^ Rezultate semifinale ( PDF ), pe european-athletics.org . Adus pe 7 martie 2019 (arhivat din original la 3 aprilie 2015) .
- ^ împingere, obstrucție pe pistă
- ^ avantaj material
- ^ Scandal de dopaj: „Sportivii ruși au fost eliminați de la olimpiade”. Acuzația dură a agenției internaționale , pe Repubblica.it , 9 noiembrie 2015. Adus pe 5 aprilie 2019 .
linkuri externe
- ( EN ) Rezultate finale