Campionatele europene de bobsleigh 2019
Campionatele europene de bobsleigh 2019 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionate europene de bob | ||||||||||||||||||||
Sport | Bob | ||||||||||||||||||||
Ediție | 53ª | ||||||||||||||||||||
Administrator | IBSF | ||||||||||||||||||||
La tine acasa | 12-13 ianuarie 2019 | ||||||||||||||||||||
Loc | Schönau am Königssee | ||||||||||||||||||||
Disciplinele | 3 | ||||||||||||||||||||
Facilitate / I. | Deutsche Post Eisarena Königssee | ||||||||||||||||||||
Câștigători | |||||||||||||||||||||
Bob bidirecțional d. | M. Jamanka / A. Drazek | ||||||||||||||||||||
Două u bob. | F. Friedrich / M. Grothkopp | ||||||||||||||||||||
Patru u bob. | J. Lochner / F. Bauer / M. Rademacher / C. Rasp | ||||||||||||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
Statistici | |||||||||||||||||||||
Cea mai bună medalie | J. Lochner C. Rasp (1 - 1 - 0) | ||||||||||||||||||||
Cronologia concursului | |||||||||||||||||||||
|
Campionatele europene Bobsleigh 2019 au fost a 53-a ediție a evenimentului continental organizat de Federația Internațională Bobsleigh și Skeleton ; au avut loc pe 12 și 13 ianuarie 2019 la Schonau am Konigssee din Germania , Deutsche Post Eisarena Konigssee , pista pe care au avut loc festivalurile continentale din 1971 (doar în bobsleigh), 1992 , 1997 , 2001 (în ambele specialități pentru bărbați) și 2014 (tot în bobul pentru două femei). Prin urmare, orașul bavarez superior de la granița cu Austria a găzduit competițiile europene pentru a șasea oară la bobul cu două persoane, pentru a cincea oară la bobul cu patru bărbați și pentru a doua oară la bobul cu două femei.
Această ediție a avut loc și cu modul „cursă în cadrul cursei”, în același timp cu cea de-a patra etapă a Cupei Mondiale 2018/2019 .
Rezultate
Două femei bob
Cursa a avut loc pe 12 ianuarie 2019 pe două manșe și 10 echipe reprezentând 7 națiuni diferite au participat la competiție [1] .
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Mariama Jamanka Annika Drazek | Germania | 1'41 "70 | ||
Stephanie Schneider Ann-Christin Strack | Germania | 1'42 "19 | +0 "49 | |
Katrin Beierl Jennifer Onasanya | Austria | 1'42 "69 | +0 "99 | |
4 | Andreea Grecu Theodora Andreea Vlad | România | 1'42 "71 | +1 "01 |
5 | Nu McNeill Montell Douglas | Regatul Unit | 1'42 "77 | +1 "07 |
6 | Anna Köhler Lisa Sophie Gericke | Germania | 1'42 "87 | +1 "17 |
7 | Un Vannieuwenhuyse Sara Aerts | Belgia | 1'42 "96 | +1 "26 |
8 | Martina Fontanive Irina Strebel | elvețian | 1'43 "18 | +1 "48 |
9 | Nadezhda Sergeeva Julija Belomestnych | Rusia | 1'43 "29 | +1 "59 |
10 | Lyubov 'Černych Julija Šokšueva | Rusia | 1'43 "66 | +1 "96 |
Bob cu doi bărbați
Cursa a avut loc pe 12 ianuarie 2019 pe două manșe și 18 echipe reprezentând 12 națiuni diferite au participat la competiție [2] .
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Francesco Friedrich Martin Grothkopp | Germania | 1'39 "01 | ||
Johannes Lochner Christian Rasp | Germania | 1'39 "44 | +0 "43 | |
Romain Heinrich Dorian Hauterville | Franţa | 1'39 "53 | +0 "52 | |
4 | Nico Walther Paul Krenz | Germania | 1'39 "65 | +0 "64 |
Oskars Ķibermanis Matīss Miknis | Letonia | 1'39 "65 | +0 "64 | |
6 | Mateusz Luty Krzysztof Tylkowski | Polonia | 1'39 "74 | +0 "73 |
7 | Maxim Andrianov Ilya Malych | Rusia | 1'39 "83 | +0 "82 |
8 | Brad Hall Nick Gleeson | Regatul Unit | 1'40 "03 | +1 "02 |
9 | Markus Treichl Markus Glück | Austria | 1'40 "07 | +1 "06 |
10 | Ivo de Bruin Dennis Veenker | Olanda | 1'40 "16 | +1 "15 |
Bob cu patru oameni
Cursa a avut loc pe 13 ianuarie 2019 pe două manșe și 18 echipe reprezentând 12 națiuni diferite au participat la competiție [3] .
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Johannes Lochner Florian Bauer Marc Rademacher Christian Rasp | Germania | 1'37 "74 | ||
Oskars Ķibermanis Matīss Miknis Arvis Vilkaste Jānis Strenga | Letonia | 1'37 "92 | +0 "19 | |
Francesco Friedrich Candy Bauer Martin Grothkopp Alexander Schüller | Germania | 1'37 "96 | +0 "22 | |
4 | Maxim Andrianov Alexei Zajcev Vasily Kondratenko Ruslan Samitov | Rusia | 1'38 "23 | +0 "49 |
5 | Nico Walther Marko Hübenbecker Alexander Rödiger Eric Franke | Germania | 1'38 "64 | +0 "90 |
6 | Ivo de Bruin Joost Dumas Dennis Veenker Janko Franjic | Olanda | 1'38 "76 | +1 "02 |
7 | Rudy Rinaldi Boris Vain Thibault Demarton Steven Borges Mendonaca | Călugăr | 1'38 "78 | +1 "04 |
8 | Markus Treichl Markus Glück Sebastian Mitterer Kristian Huber | Austria | 1'38 "79 | +1 "05 |
9 | Aleksandr Bredichin Andrei Lylov Ilya Malych Roman Košelev | Rusia | 1'38 "88 | +0 "14 |
10 | Dominik Dvořák Dominik Suchý Jan Šindelář Jakub Nosek | Republica Cehă | 1'39 "03 | +1 "29 |
Tabel de medalii
Pos. | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 3 | 2 | 1 | 6 |
2 | Letonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Franţa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 3 | 3 | 3 | 9 |
Notă
- ^ (RO) BMW IBSF Bob & Skeleton European Championships Königssee (GER) - Feminin Bobsleigh Rezultate oficiale (PDF) pe ibsf.org, IBSF , 12 ianuarie 2019 ( depus la 13 ianuarie 2019).
- ^ (RO) BMW IBSF Bob & Skeleton European Championships Königssee (GER) - Rezultate oficiale Bobsleigh 2-man (PDF) pe ibsf.org, IBSF , 12 ianuarie 2019 ( depus 13 ianuarie 2019).
- ^ (RO) BMW IBSF Bob & Skeleton European Championships Königssee (GER) - Rezultate oficiale Bobsleigh 4-man (PDF) pe ibsf.org, IBSF , 13 ianuarie 2019 ( depus 13 ianuarie 2019).
linkuri externe
- ( DE , EN ) 7 ianuarie-13 ianuarie 2019, WC Bobsleigh & Skeleton / European Championships 2019, Königssee , pe ibsf.org , IBSF . Adus la 13 ianuarie 2019 ( arhivat la 13 ianuarie 2019) .
- ( EN , ES , FR , IT , NL ) Bobsleigh - European Championships 2018/2019 , pe the-sports.org , Info Média Conseil Inc .. URL accesat pe 13 ianuarie 2019 ( arhivat pe 13 ianuarie 2019) .