Campionatele Europene de înot din 1983
Salt la navigare Salt la căutare
XVI Campionatele Europene de Înot 1983 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionate europene de înot | ||||
Sport | Eu înot Scufundări Înot sincron Polo pe apă | ||||
Ediție | 16 | ||||
Administrator | LEN | ||||
La tine acasa | 22 august - 27 august 1983 | ||||
Loc | Roma | ||||
Facilitate / I. | Foro Italico | ||||
Statistici | |||||
Cea mai bună medalie | Birgit Meineke (5/0/0) | ||||
Cea mai bună națiune | Germania de Est (17/17/5) | ||||
Competiții | 38 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cea de -a 16- a ediție a campionatelor europene de înot a avut loc la Roma , la instalațiile Foro Italico , în perioada 22-27 august 1983 . Italia a găzduit revizuirea continentală pentru a treia oară. Începând cu această ediție, cadența campionatelor a devenit bienală.
Programul evenimentului este de 38 de curse, cu introducerea ștafetei 4x200 metri liber feminin.
Germania de Est și- a impus dominația în clasamentul medaliilor pentru a cincea ediție consecutivă, câștigând nu numai toate aururile înotul feminin (o ispravă realizată și în Split 1981 ), ci și toate argintii individuali.
Tabel de medalii
Poziţie | țară | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania de Est | 17 | 17 | 5 | 39 |
2 | Uniunea Sovietică | 9 | 6 | 7 | 22 |
3 | Germania de vest | 4 | 3 | 8 | 15 |
4 | Regatul Unit | 4 | 1 | 2 | 7 |
5 | Italia | 2 | 0 | 3 | 5 |
6 | Suedia | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | Bulgaria | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Olanda | 0 | 3 | 6 | 9 |
9 | Ungaria | 0 | 3 | 1 | 4 |
10 | Iugoslavia | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Spania | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Franţa | 0 | 1 | 0 | 1 |
13 | Cehoslovacia | 0 | 0 | 2 | 2 |
14 | România | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 38 | 38 | 38 | 114 |
Eu înot
Bărbați
femei
Scufundări
Bărbați
Eveniment | Aur | A executa. | Argint | A executa. | Bronz | A executa. |
Trambulină 3 m | Peter Georgiev | 619,80 | Nikolaj Drošin | 618,87 | Chris Snode | 610.17 |
Platformă 10 m | Davit Hambardzumyan | 605,79 | Vjačeslav Trošin | 563,31 | Steffen Haage | 559,41 |
femei
Eveniment | Aur | A executa. | Argint | A executa. | Bronz | A executa. |
Trambulină 3 m | Britta Baldus | 494,88 | Tatyana Alyabeva | 493.14 | Daphne Jongejans | 461.10 |
Platformă 10 m | Alla Lobankina | 455,52 | Anzhela Stasulyevich | 448,56 | Ramona Wenzel | 410,91 |
Înot sincron
Eveniment | Aur | A executa. | Argint | A executa. | Bronz | A executa. |
Singur | Carolyn Wilson | 180.333 | Muriel Hermine | 172.767 | Gudrun Hänisch | 172.600 |
Duo | Regatul Unit Amanda Dodd Carolyn Wilson | 174,667 | Germania de vest Gudrun Hänisch Gerlind Scheller | 168.634 | Olanda Catrien Eijken Marijke Engelen | 168.600 |
Echipă | Regatul Unit | 168,342 | Olanda | 163.577 | Germania de vest | 159.381 |
Polo pe apă
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
T. Bărbat ( Detalii ) | Uniunea Sovietică | Ungaria | Spania |
linkuri externe
- ( RO ) Gbrathletics.com .