Campionatele Europene Junior de Luge 2017
Campionatele Europene Junior de Luge 2017 38 Campionatul European de juniori FIL Luge 38. FIL-Junioreneuropameisterschaft | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Europene Junior de Luge | ||||||||||||||||
Sport | Sloganul | ||||||||||||||||
Ediție | XXXVIII | ||||||||||||||||
Administrator | FIL | ||||||||||||||||
La tine acasa | 21 - 22 ianuarie 2017 | ||||||||||||||||
Loc | Oberhof | ||||||||||||||||
Disciplinele | 4 | ||||||||||||||||
Facilitate / I. | Rennrodelbahn Oberhof | ||||||||||||||||
Câștigători | |||||||||||||||||
Singur u. | Max Langenhan | ||||||||||||||||
Singur d. | Jessica Tiebel | ||||||||||||||||
Dubla | H. Orlamünder / P. Gubitz | ||||||||||||||||
Echipe | Germania | ||||||||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Cronologia concursului | |||||||||||||||||
|
Campionatele Europene pentru juniori Luge 2017 , ediția a treizeci și opta a evenimentului organizat deFederația Internațională de Sledding , s-au desfășurat pe 21 și 22 ianuarie 2017 la Oberhof , în Germania , pe Rennrodelbahn Oberhof , pista pe care au avut loc festivalurile europene juniori 1958 , 1975 , 2013 și 2015 ; cursele s-au desfășurat în patru specialități diferite: la bărbați singuri și la femei, la dublu și în competiția pe echipe .
De asemenea, această ediție, așa cum a fost acum practica începută în recenzia Igls 2011 , a avut loc cu modul „cursă în cadrul cursei” în același timp cu cea de-a patra etapă a Cupei Mondiale de juniori 2016/2017 , recompensând cel mai bine plasat european sportivi din cele patru discipline menționate anterior.
Rezultate
Bărbați singuri
Cursa a avut loc pe 21 ianuarie 2018 pe două manșe și 31 de sportivi reprezentând 15 națiuni diferite au participat la competiție; campion de ieșire a fost austriac Jonas Müller , nu este prezent în competiție, și , prin urmare , titlul a fost câștigat de german Max Langenhan , la prima sa medalie categoria continentală, în fața letonă Kristers Aparjods , deja bronz în 2016 , iar austriac Nico Gleirscher , la rândul său, argint în ediția 2016 și bronz în 2015 [1] .
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Max Langenhan | Germania | 1'30 "823 | ||
Kristers Aparjods | Letonia | 1'30 "922 | +0 "099 | |
Nico Gleirscher | Austria | 1'31 "043 | +0 "220 | |
4 | Moritz Bollmann | Germania | 1'31 "134 | +0 "311 |
5 | Benjamin Gabber | Germania | 1'31 "412 | +0 "589 |
6 | Paul-Lukas Heider | Germania | 1'31 "480 | +0 "657 |
7 | Fabian Malleier | Italia | 1'31 "518 | +0 "695 |
8 | Lukas Schlierenzauer | Austria | 1'31 "583 | +0 "760 |
9 | Daniil Lebedev | Rusia | 1'31 "797 | +0 "974 |
10 | Evgheni Petrov | Rusia | 1'31 "828 | +1 "005 |
Femeile singure
Cursa a avut loc pe 22 ianuarie 2017 pe două manșe și 28 de sportivi reprezentând 13 națiuni diferite au participat la competiție; campioană ieșită, precum și câștigătoare a ultimelor două ediții a fost nemțoaica Jessica Tiebel , care a reconfirmat din nou titlul în această ediție, înaintea austriecei Hannah Prock și a celorlalte germane Cheyenne Rosenthal , ambele la prima lor medalie de categorie continentală [2] .
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Jessica Tiebel | Germania | 1'23 "333 | ||
Hannah Prock | Austria | 1'23 "380 | +0 "047 | |
Cheyenne Rosenthal | Germania | 1'23 "471 | +0 "138 | |
4 | Tina Müller | Germania | 1'23 "536 | +0 "203 |
5 | Anna Berreiter | Germania | 1'23 "561 | +0 "228 |
6 | Olesja Michajlenko | Rusia | 1'23 "777 | +0 "444 |
7 | Tatiana Cvetova | Rusia | 1'23 "933 | +0 "600 |
8 | Elīna Ieva Vītola | Letonia | 1'24 "092 | +0 "759 |
9 | Lisa Schulte | Austria | 1'24 "161 | +0 "828 |
10 | Natalie Maag | elvețian | 1'24 "190 | +0 "857 |
Dubla
Cursa a avut loc pe 21 ianuarie 2017 pe două manșe și 36 de sportivi reprezentând 11 națiuni diferite au participat la competiție; campioni ieșiți și câștigători ai ultimelor două ediții au fost germanii Florian Löffler și Manuel Stiebing , care nu au fost prezenți la competiție, iar titlul a fost câștigat de compatrioții Hannes Orlamünder și Paul Gubitz , deja bronz în 2016 , în fața celuilalt cuplu german format din Nico Semmler și Johannes Pfeiffer și cel italian format din Ivan Nagler și Fabian Malleier , toți patru la prima lor medalie de categorie continentală [3] .
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Hannes Orlamünder Paul Gubitz | Germania | 1'17 "055 | ||
Nico Semmler Johannes Pfeiffer | Germania | 1'17 "179 | +0 "124 | |
Ivan Nagler Fabian Malleier | Italia | 1'17 "243 | +0 "188 | |
4 | Vsevolod Kaškin Konstantin Koršunov | Rusia | 1'17 "266 | +0 "211 |
5 | Florian Schmid Fabian Strickner | Austria | 1'17 "470 | +0 "415 |
6 | Felix Schwarz Lukas Gufler | Italia | 1'17 "499 | +0 "444 |
7 | Andrej Šander Semën Mikov | Rusia | 1'17 "694 | +0 "639 |
8 | Tobias Heinze Maximilian Illmann | Germania | 1'17 "711 | +0 "656 |
9 | Mārtiņš Bots Roberts Plūme | Letonia | 1'17 "895 | +0 "840 |
10 | Grigorij Voloskov Mikhail Dement'ev | Rusia | 1'17 "952 | +0 "897 |
Competiție pe echipe
Cursa a avut loc pe 22 ianuarie 2018 pe o singură căldură format din trei fracțiuni: cel al femelei unic, acela al masculului unice și cea a dublului și 30 de sportivi reprezentând 10 de națiuni diferite au luat parte la concurs; campion ieșit a fost echipa germană formată din Jessica Tiebel , Paul-Lukas Heider , Florian Löffler și Manuel Stiebing , echipă care a reconfirmat din nou titlul în această ediție cu același Tiebel, dar cu Max Langenhan , Hannes Orlamünder și Paul Gubitz în locul lui Heider, Löffler și Stiebing, în fața echipei italiene formate din Hannah Niederkofler , Lukas Gufler , Ivan Nagler și Fabian Malleier în timp ce echipa letonă formată din Elīna Ieva Vītola , Kristers Aparjods , Mārtiņš Bots și Roberts Plūme [4] .
Pos. | Echipă | Sportivi | Vreme | Detaşare |
---|---|---|---|---|
Germania | Jessica Tiebel Max Langenhan Hannes Orlamünder / Paul Gubitz | 2'02 "713 | ||
Italia | Hannah Niederkofler Lukas Gufler Ivan Nagler / Fabian Malleier | 2'03 "615 | +0 "902 | |
Letonia | Elīna Ieva Vītola Kristers Aparjods Mārtiņš Bots / Roberts Plūme | 2'03 "738 | +1 "025 | |
4 | Austria | Hannah Prock Nico Gleirscher Florian Schmid / Fabian Strickner | 2'03 "892 | +1 "179 |
5 | Rusia | Olesja Michajlenko Daniil Lebedev Vsevolod Kaškin / Konstantin Koršunov | 2'04.024 | +1 "311 |
6 | România | Mihaela-Carmen Manolescu Andrei Turea Vasile Marian Gîtlan / Flavius Ion Crăciun | 2'05 "126 | +2 "413 |
7 | Slovacia | Katarína Šimoňáková Marián Skupek Tomáš Vavercak / Matej Zmij | 2'05 "395 | +2 "682 |
8 | Ucraina | Darija Hula Mychajlo Savyckij Ihor Hoi / Myroslav Levkovyč | 2'05 "703 | +2 "990 |
9 | Republica Cehă | Michaela Maršíková Michael Lejsek Filip Vejdělek / Zdeněk Pěkný | 2'05 "957 | +3 "244 |
10 | Polonia | Klaudia Domaradzka Kacper Tarnawski Artur Zubel / Kacper Skorupka | 2'08 "134 | +5 "421 |
Tabel de medalii
Poziţie | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 4 | 1 | 1 | 6 |
2 | Austria | 0 | 1 | 1 | 2 |
Italia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Letonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Total | 4 | 4 | 4 | 12 |
Notă
- ^ ( DE , EN ) 38. FIL-Junioreneuropameisterschaften - Junioren ( PDF ), pe filluge.org ,FIL , 22 ianuarie 2017 ( arhivat 28 februarie 2018) .
- ^ ( DE , EN ) 38. FIL-Junioreneuropameisterschaften - Juniorinnen ( PDF ), pe filluge.org ,FIL , 22 ianuarie 2017 ( arhivat 28 februarie 2018) .
- ^ ( DE , EN ) 38. FIL-Junioreneuropameisterschaften - Doppel ( PDF ), pe filluge.org ,FIL , 21 ianuarie 2017 ( arhivat 28 februarie 2018) .
- ^ ( DE , EN ) 38. FIL-Junioreneuropameisterschaften - Mannschafts-Sprint ( PDF ), pe filluge.org ,FIL , 22 ianuarie 2017 ( arhivat 28 februarie 2018) .
linkuri externe
- ( DE , EN ) 38. FIL-Junioreneuropameisterschaft , pe filluge.org ,FIL . Adus la 30 decembrie 2018 ( arhivat la 30 decembrie 2018) .
- ( RO ) Luge - Campionatele Mondiale de juniori - 2016/2017 , pe the-sports.org , Info Média Conseil. Adus la 30 decembrie 2018 ( arhivat la 30 decembrie 2018) .