1982 Campionatele Mondiale de Box Amator
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Mondiale de box amator din 1982 ( AIBA World Boxing Championships) s-au desfășurat în Monaco din Bavaria , Germania de Vest , în perioada 4-15 mai. Din această ediție se adaugă categoria Super Greu (peste 91 kg).
Rezultate
Mini greutăți de zbor
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Ismail Mustafov | Bulgaria | ||
Du-te Yong Hwan | Coreea de Nord | ||
Huh Yong Mo | Coreea de Sud | ||
Dietmar Geilich | Germania de Est |
Greutate zbura
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Yuri Alexandrov | Uniunea Sovietică | ||
Michael Collins | Statele Unite | ||
Isus Pool | Venezuela | ||
Constantin Titoiu | România |
Greutăți de cocoș
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Floyd Favors | Statele Unite | ||
Viktor Miroshnichenko | Uniunea Sovietică | ||
Sami Buzoli | Iugoslavia | ||
Klaus Dieter Kirchstein | Germania de Est |
Greutăți de pene
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Adolfo Horta | Cuba | ||
Rawsalyn Otgonbayar | Mongolia | ||
Richard Nowakowski | Germania de Est | ||
Bernard Gray | Statele Unite |
Greutăți ușoare
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Ángel Herrera | Cuba | ||
Pernell Whitaker | Statele Unite | ||
Viorel Ioana | România | ||
Milivoj Labudović | Iugoslavia |
Greutati super usoare
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Carlos Garcia | Cuba | ||
Kim Dong Kil | Coreea de Sud | ||
Mirko Puzović | Iugoslavia | ||
Shadrah Odhiambo | Suedia |
Welterweights
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Mark Breland | Statele Unite | ||
Serik Konakbayev | Uniunea Sovietică | ||
Manfred Zielonka | Germania | ||
Roland Omoruyi | Nigeria |
Greutăți superwelter
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Aleksandr Koshkyn | Uniunea Sovietică | ||
Armando Martínez | Cuba | ||
Tom Corr | Irlanda | ||
Mihail Takov | Bulgaria |
Greutati medii
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Bernardo Comas | Cuba | ||
Tarmo Uusivirta | Finlanda | ||
Iran Barkley | Statele Unite | ||
Pedro van Raamsdonk | Olanda |
Greutate ușoară
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Pablo Romero | Cuba | ||
Paweł Skrzecz | Polonia | ||
Valeri Shin | Uniunea Sovietică | ||
Pero Tadić | Iugoslavia |
Greutăți maxime
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Alexander Yagubkin | Uniunea Sovietică | ||
Jürgen Fanghänel | Germania de Est | ||
Grzegorz Skrzecz | Polonia | ||
Hermenegildo Baez | Cuba |
Greutati super grele
Medalie | Atlet | țară | |
---|---|---|---|
Tyrell Biggs | Statele Unite | ||
Francesco Damiani | Italia | ||
Peter Hussing | Germania de Est | ||
Petar Stoymenov | Bulgaria |
Tabel de medalii
Poziţie | Țară | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Cuba | 5 | 1 | 1 | 7 |
2 | Statele Unite | 3 | 2 | 2 | 7 |
3 | Uniunea Sovietică | 3 | 2 | 1 | 6 |
4 | Bulgaria | 1 | 0 | 2 | 3 |
5 | Germania de Est | 0 | 1 | 4 | 5 |
6 | Coreea de Sud | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Finlanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Italia | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Mongolia | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Coreea de Nord | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Iugoslavia | 0 | 0 | 4 | 4 |
13 | România | 0 | 0 | 2 | 2 |
14 | Germania | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Irlanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Olanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Venezuela | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 12 | 12 | 24 | 48 |