Campionatele Mondiale Nordice de Schi 2003
Campionatele Mondiale Nordice de Schi 2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Mondiale Nordice de Schi | ||||
Sport | Schi nordic | ||||
Ediție | 44ª | ||||
La tine acasa | 18 februarie - 1 martie | ||||
Loc | Val di Fiemme | ||||
Disciplinele | 3 | ||||
Statistici | |||||
Competiții | 18 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
2003 Nordic Campionatul Mondial deSchi , patruzeci și patra ediție a evenimentului, a avut loc la 2.optsprezece-03.un în Val di Fiemme , Italia . Au fost acordate optsprezece titluri.
Comparativ cu ediția anterioară , au fost introduse unele variante în program. La săriturile cu schiurile a existat o singură competiție pe echipe, de pe dealul lung, în loc de două (una de pe dealul lung și una de pe dealul normal). În schiul de fond , ca la Jocurile Olimpice de iarnă din 2002 din Salt Lake City 2002 , cursa de sprint, atât pentru bărbați, cât și pentru femei, a fost concurată pe o distanță de 1,5 km în loc de 1 km.
Val di Fiemme găzduise deja Campionatele Mondiale Nordice de Schi din 1991 .
Rezultate
Bărbați
Nordic combinat
Sprint
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Johnny Spillane | Statele Unite | 18: 47,8 |
2 | Ronny Ackermann | Germania | 18: 49.1 |
3 | Felix Gottwald | Austria | 18: 49.1 |
4 | Georg Hettich | Germania | 18: 49.9 |
5 | Kenneth Braaten | Norvegia | 19: 00.6 |
6 | Kristian Hammer | Norvegia | 19: 19.6 |
28 februarie
Trambulină: Giuseppe Dal Ben K120
Cross-country: 7,5 km
Individual
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Ronny Ackermann | Germania | 37: 54.2 |
2 | Felix Gottwald | Austria | 38: 46.3 |
3 | Samppa Lajunen | Finlanda | 39: 10.1 |
4 | Georg Hettich | Germania | 39: 30.1 |
5 | Kristian Hammer | Norvegia | 39: 35.1 |
6 | Christoph Bieler | Austria | 39: 50.4 |
21 februarie
Trambulină: Giuseppe Dal Ben K95
Cross-country: 15 km
Competiție pe echipe
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Austria | Michael Gruber Wilhelm Denifl Christoph Bieler Felix Gottwald | 47: 23.9 |
2 | Germania | Thorsten Schmitt Georg Hettich Björn Kircheisen Ronny Ackermann | 47: 36.5 |
3 | Finlanda | Hannu Manninen Jouni Kaitainen Jaakko Tallus Samppa Lajunen | 48: 39.4 |
4 | Norvegia | Ola Morten Græsli Petter Tande Kristian Hammer Kenneth Braaten | 49: 03.7 |
5 | Statele Unite | Carl Van Loan Jed Hinkley Johnny Spillane Todd Lodwick | 50: 39.1 |
6 | Japonia | Norihito Kobayashi Daito Takahashi Junpei Aoki Satoshi Mori | 51: 33.6 |
24 februarie
Trambulină: Giuseppe Dal Ben K120
Cross-country: 4x5 km
Sărituri cu schiurile
Trambulină normală
Poziţie | Atlet | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Adam Małysz | Polonia | 279,0 |
2 | Tommy Ingebrigtsen | Norvegia | 263,0 |
3 | Noriaki Kasai | Japonia | 259,5 |
4 | Hideharu Miyahira | Japonia | 259,0 |
5 | Tami Kiuru | Finlanda | 258,5 |
6 | Arttu Lappi | Finlanda | 253,5 |
28 februarie
Trambulină: Giuseppe Dal Ben K95
Trambulină lungă
Poziţie | Atlet | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Adam Małysz | Polonia | 289,0 |
2 | Matti Hautamäki | Finlanda | 286,5 |
3 | Noriaki Kasai | Japonia | 273.2 |
4 | Tommy Ingebrigtsen | Norvegia | 266,9 |
5 | Hideharu Miyahira | Japonia | 264.4 |
6 | Robert Kranjec | Slovenia | 260,9 |
22 februarie
Trambulină: Giuseppe Dal Ben K120
Competiție pe echipe
Poziţie | Țară | Sportivi | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Finlanda | Janne Ahonen Tami Kiuru Arttu Lappi Matti Hautamäki | 1046.6 |
2 | Japonia | Kazuyoshi Funaki Akira Higashi Hideharu Miyahira Noriaki Kasai | 1010.1 |
3 | Norvegia | Tommy Ingebrigtsen Lars Bystøl Sigurd Pettersen Bjørn Einar Romøren | 991,9 |
4 | Germania | Martin Schmitt Georg Späth Michael Uhrmann Sven Hannawald | 963.3 |
5 | Austria | Martin Höllwarth Andreas Kofler Andreas Widhölzl Florian Liegl | 961,8 |
6 | Slovenia | Peter Žonta Rok Benkovič Primož Peterka Robert Kranjec | 954,5 |
23 februarie
Trambulină: Giuseppe Dal Ben K120
Schi fond
15 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Axel Teichmann | Germania | 35: 47.5 |
2 | Jaak Mae | Estonia | 35: 54.4 |
3 | Frauda Estil | Norvegia | 35: 56.0 |
4 | Kris Freeman | Statele Unite | 35: 58.1 |
5 | Andreas Schlütter | Germania | 36: 00.4 |
6 | Ivan Bátory | Slovacia | 36: 05.1 |
21 februarie
Tehnica clasică
30 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Thomas Alsgaard | Norvegia | 1: 12: 29.3 |
2 | Anders Aukland | Norvegia | 1: 12: 29.9 |
3 | Frauda Estil | Norvegia | 1: 12: 30.4 |
4 | Andrus Veerpalu | Estonia | 1: 12: 31.2 |
5 | Andreas Schlütter | Germania | 1: 12: 32.1 |
6 | Jens Filbrich | Germania | 1: 12: 34.8 |
19 februarie
Tehnica clasică
Plecare online
50 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Martin Koukal | Republica Cehă | 1: 54: 25.3 |
2 | Anders Södergren | Suedia | 1: 54: 40.3 |
3 | Jörgen Brink | Suedia | 1: 55: 09.0 |
4 | Mathias Fredriksson | Suedia | 1: 55: 25.2 |
5 | Carl Swenson | Statele Unite | 1: 55: 49.2 |
6 | Vincent Vittoz | Franţa | 1: 55: 59.9 |
1 martie
Tehnica libera
Sprint 1,5 km
Poziţie | Atlet | Țară |
---|---|---|
1 | Thobias Fredriksson | Suedia |
2 | Håvard Bjerkeli | Norvegia |
3 | Tor-Arne Hetland | Norvegia |
4 | Tobias Angerer | Germania |
5 | Martin Koukal | Republica Cehă |
6 | Freddy Schwienbacher | Italia |
26 februarie
Tehnica libera
Urmărire de 20 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Pentru Elofsson | Suedia | 47: 42.3 |
2 | Tore Ruud Hofstad | Norvegia | 47: 42.6 |
3 | Jörgen Brink | Suedia | 47: 42.7 |
4 | Markus Hasler | Liechtenstein | 47: 42,8 |
5 | Axel Teichmann | Germania | 47: 42.9 |
6 | Martin Koukal | Republica Cehă | 47: 43.2 |
23 februarie
10 km în tehnica clasică + 10 km în tehnica liberă
Ștafetă 4x10 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Norvegia | Anders Aukland Frauda Estil Tore Ruud Hofstad Thomas Alsgaard | 1: 31: 56.4 |
2 | Germania | Jens Filbrich Andreas Schlütter René Sommerfeldt Axel Teichmann | 1: 31: 56.6 |
3 | Suedia | Anders Södergren Mathias Fredriksson Pentru Elofsson Jörgen Brink | 1: 32: 12.8 |
4 | Rusia | Vasily Ročev Vitalij Denisov Serghei Novikov Andrej Nutrichin | 1: 32: 21.5 |
5 | elvețian | Reto Burgermeister Bate-l pe Koch Gion Andrea Bundi Patrick Mächler | 1: 33: 16.9 |
6 | Finlanda | Timo Toppari Kuisma Taipale Teemu Kattilakoski Sami Repo | 1: 33: 36.2 |
25 februarie
2 fracții cu tehnică clasică + 2 fracții cu tehnică liberă
femei
Schi fond
10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Bente Skari | Norvegia | 25: 47.0 |
2 | Kristina Šmigun-Vähi | Estonia | 26: 08.0 |
3 | Hilde Gjermundshaug Pedersen | Norvegia | 26: 16.7 |
4 | Gabriella Paruzzi | Italia | 26: 53,8 |
5 | Ol'ga Zav'jalova | Rusia | 26: 56,7 |
6 | Valentyna Ševčenko | Ucraina | 27: 01.2 |
20 februarie
Tehnica clasică
15 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Bente Skari | Norvegia | 39: 40.9 |
2 | Kristina Šmigun-Vähi | Estonia | 39: 53.7 |
3 | Ol'ga Zav'jalova | Rusia | 40: 36.7 |
4 | Hilde Gjermundshaug Pedersen | Norvegia | 41: 02.7 |
5 | Jenny Olsson | Suedia | 41: 12.1 |
6 | Riika Sirviö | Finlanda | 41: 16.3 |
21 februarie
Tehnica clasică
Plecare online
30 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Ol'ga Zav'jalova | Rusia | 1: 14: 29.8 |
2 | Elena Buruchina | Rusia | 1: 14: 45.1 |
3 | Kristina Šmigun-Vähi | Estonia | 1: 14: 56.7 |
4 | Gabriella Paruzzi | Italia | 1: 15: 02.5 |
5 | Sabina Valbusa | Italia | 1: 15: 34.1 |
6 | Evi Sachenbacher-Stehle | Germania | 1: 15: 35.6 |
28 februarie
Tehnica libera
Sprint 1,5 km
Poziţie | Atlet | Țară |
---|---|---|
1 | Marit Bjørgen | Norvegia |
2 | Claudia Nystad | Germania |
3 | Hilde Gjermundshaug Pedersen | Norvegia |
4 | Beckie Scott | Canada |
5 | Evi Sachenbacher-Stehle | Germania |
6 | Pirjo Muranen | Finlanda |
26 februarie
Tehnica libera
Urmărire de 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Kristina Šmigun-Vähi | Estonia | 26: 38.4 |
2 | Evi Sachenbacher-Stehle | Germania | 26: 39.0 |
3 | Ol'ga Zav'jalova | Rusia | 26: 39.0 |
4 | Hilde Gjermundshaug Pedersen | Norvegia | 26: 39.5 |
5 | Gabriella Paruzzi | Italia | 26: 39.6 |
6 | Beckie Scott | Canada | 26: 39.9 |
22 februarie
5 km în tehnica clasică + 5 km în tehnica liberă
Ștafetă 4x5 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Germania | Manuela Henkel Viola Bauer Claudia Nystad Evi Sachenbacher-Stehle | 50: 54,7 |
2 | Norvegia | Anita Moen Marit Bjørgen Hilde Gjermundshaug Pedersen Vibeke Skofterud | 51: 26.3 |
3 | Rusia | Natalia Korostelëva Ol'ga Zav'jalova Elena Buruchina Nina Gavryljuk | 52: 06.3 |
4 | Kazahstan | Elena Kolomina Elena Antonova Oksana Jackaja Svetlana Šiškina-Malachova | 52: 13.0 |
5 | Bielorusia | Elena Kalugina Vera Zyatikova Natalia Zyatikova Svetlana Nagejkina | 52: 25.4 |
6 | Suedia | Elin Ek Lina Andersson Jenny Olsson Anna Olsson | 52: 25.9 |
24 februarie
2 fracții cu tehnică clasică + 2 fracții cu tehnică liberă
Medalia de argint a fost acordată inițial echipei naționale finlandeze , apoi descalificată pentru dopajul găsit în Kaisa Varis [1]
Tabel de medalii pentru națiuni
Poziţie | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norvegia | 5 | 5 | 6 | 16 |
2 | Germania | 3 | 5 | 0 | 7 |
3 | Suedia | 2 | 1 | 3 | 6 |
4 | Polonia | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Estonia | 1 | 3 | 1 | 5 |
6 | Rusia | 1 | 1 | 3 | 5 |
7 | Finlanda | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Austria | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Republica Cehă | 1 | 0 | 0 | 1 |
Statele Unite | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Japonia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Notă
- ^ (EN) Schior finlandez nu reușește testul de droguri în BBC .co.uk, 14 martie 2003. Accesat la 27 septembrie 2012.
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Campionatele Mondiale de schi nordice din 2003
linkuri externe
- ( DE , EN , FR ) Campionatele Mondiale Nordice de Schi din 2003 pe site-ul FIS la data.fis-ski.com . Adus la 18 aprilie 2010 .
Controlul autorității | VIAF (EN) 79145970324532252302 · GND (DE) 16259939-0 · WorldCat Identities (EN) VIAF-79145970324532252302 |
---|