Campionatul European de scrimă 2005
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de - a 18 -a ediție a campionatului european de scrimă a avut loc în perioada 28 iunie - 3 iulie 2005 la Zalaegerszeg , Ungaria .
Rezultate
Bărbați
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Cazma | ||||||
Sabie individuală | Tomasz Motyka | Pavel Kolobkov | Dmytro Čumak Mathieu Denis | |||
Sabia echipei | Polonia Tomasz Motyka Adam Wiercioch Robert Andrzejuk Krzysztof Mikołajczak | Ucraina Dmytro Čumak Maksym Chvorost Oleksandr Horbačuk Vitalij Ošarov | Ungaria Géza Imre Gábor Boczkó Attila Fekete Iván Kovács | |||
Folie | ||||||
Folie individuală | Andrea Cassarà | Serghei Tihonov | Andrea Baldini Jérôme Jault | |||
Folie de echipă | Italia Andrea Baldini Andrea Cassarà Salvatore Sanzo Simone Vanni | Rusia Makszim Bobok Andrei Deev Artëm Sedov Serghei Tihonov | Franţa Loïc Attely Jérôme Jault Terence Joubert Marcel Marcilloux | |||
Sabre | ||||||
Sabie individuală | Aldo Montano | Zsolt Nemcsik | Steven Bauer Nicolas Lopez | |||
Sabia echipei | Rusia Stanislav Pozdnjakov Alexei Jakimenko Alexei D'jačenko Dmitry Ajbusev | Polonia Marcin Koniusz Patryk Palasz Adam Skrodzki Rafał Sznajder | România Mihai Covaliu Rareș Dumitrescu Constantin Sandu Alexandru Sirițeanu |
femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Cazma | ||||||
Sabie individuală | Jana Šemjakina | Hajnalka Tóth | Magdalena Grabowska Iuliana Măceșeanu | |||
Sabia echipei | Rusia Oksana Ermakova Lyubov 'Šutova Anna Sivkova Evgenija Stroganova | Polonia Olga Cygan Danuta Dmowska Magdalena Grabowska Fericita Tereba | Ucraina Nadija Kazimirčuk Ol'ha Partala Jana Šemjakina Jeva Vybornova | |||
Folie | ||||||
Folie individuală | Sylwia Gruchała | Svetlana Bojko | Valentina Cipriani Viktorija Nikišina | |||
Folie de echipă | Italia Valentina Cipriani Elisa Di Francisca Margherita Granbassi Ilaria Salvatori | Rusia Svetlana Bojko Ekaterina Juševa Viktorija Nikišina Jana Ruzavina | România Cristina Ghita Cristina Stahl Roxana Scarlat Andreea Andrei | |||
Sabre | ||||||
Sabie individuală | Ekaterina Fedorkina | Sof'ja Velikaja | Ilaria Bianco Gioia Marzocca | |||
Sabia echipei | Franţa Anne-Lise Touya Julie Berengier Léonore Perrus Pascale Vignaux | Rusia Ekaterina Fedorkina Elena Nečaeva Sof'ja Velikaja Svetlana Kormilicyna | Ucraina Ol'ha Charlan Olena Chomrova Darija Nedaškovs'ka Halyna Pundyk |
Tabel de medalii
Poziţie | Țară | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 4 | 0 | 4 | 8 |
2 | Rusia | 3 | 7 | 1 | 11 |
3 | Polonia | 3 | 2 | 1 | 6 |
4 | Ucraina | 1 | 1 | 3 | 5 |
5 | Franţa | 1 | 0 | 4 | 5 |
6 | Ungaria | 0 | 2 | 1 | 3 |
7 | România | 0 | 0 | 3 | 3 |
8 | Germania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |
linkuri externe
- ( HU ) Rezultate , pe nemzetisport.hu .