Campionatul italian feminin de schi fond
Campionatul italian de schi nordic | |
---|---|
Sport | Schi nordic |
Tip | Schi fond , sărituri cu schiurile , biatlon , combinate nordice |
Federaţie | FISI |
țară | Italia |
Administrator | Federația Italiană pentru Sporturi de Iarnă |
Cadenţă | Anual |
Istorie | |
fundație | 1909 |
Campionatul italian feminin de schi fond | |
---|---|
Sport | Schi fond |
Tip | 30km , 2x7,5km , 10km , 5km , sprint |
Federaţie | FISI |
țară | Italia |
Administrator | Federația Italiană pentru Sporturi de Iarnă |
Titlu | Campion al Italiei |
Cadenţă | Anual |
Participanți | Variabil |
Istorie | |
fundație | 1951 |
Suprimarea | 20 km (1988) 15 km (2004) 7,5 km (2004) |
Titular | 30 km Debora Agreiter 2x7,5km Elisa Brocard |
Ultimul câștigător | 20 km Manuela Di Centa (1988) 15 km Gabriella Paruzzi (2004) |
Campionatul italian pentru femei de schi fond este o competiție a campionatului italian de schi nordic care are loc anual între cluburi sportive și forțele armate italiene asociate Federației italiene pentru sporturi de iarnă . Prima ediție oficială a avut loc în 1951, în timp ce cea masculină în 1909. Campionatul atribuie mai multe titluri pe tot parcursul iernii în diferitele specialități de schi fond.
Unele specialități au fost înlocuite de-a lungul timpului cu specialități cu kilometri diferiți, de exemplu cei 20 de km din 1988 au fost înlocuiți cu cei de 30 km sau cu o tehnică diferită, cum ar fi cei 15 km înlocuiți cu urmărirea de 2x7,5 km sau urmărirea.
Rol de onoare
1950-1959
An | Loc | Tehnică | 20 km | 15 km | 10 km | 7,5 km | 5 km |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1951 | Clasic | Ildegarda Taffra Fides Romanin R. Wuerich | |||||
1952 | Clasic | Ildegarda Taffra Anita Parmesani Fides Romanin | |||||
1953 | Clasic | Ildegarda Taffra Erminia Mus Amalia Marcolini | |||||
1954 | Clasic | Ildegarda Taffra Erminia Mus Anita Parmesani | |||||
1955 | Clasic | Ildegarda Taffra Maria Pession Fides Romanin | |||||
1956 | Clasic | Ildegarda Taffra Rita Bottero Elisabetta Bellone | |||||
1957 | Clasic | Elisabetta Astegiano Fides Romanin Elisabetta Bellone | |||||
1958 | Clasic | Elisabetta Bellone Fides Romanin Cristina Platter | |||||
1959 | Clasic | Elisabetta Bellone Elisabetta Astegiano Fides Romanin |
1960-1969
An | Loc | Tehnică | 20 km | 15 km | 10 km | 7,5 km | 5 km |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1960 | Clasic | Elisabetta Astegiano Elisabetta Bellone Alina Reboulaz | |||||
1961 | Clasic | Elisabetta Astegiano Lorenzina Guala Alina Reboulaz | |||||
1962 | Clasic | Lorenzina Guala Alina Reboulaz În Perro | |||||
1963 | Clasic | Lorenzina Guala Annamaria Samassa În Perro | |||||
1964 | Clasic | În Perro Silvana Tirozzo Lucia Nigretti | |||||
1965 | Clasic | Annamaria Samassa Rita Rosso Maria De Tomasi | |||||
1966 | Urmărire | Annamaria Samassa În Perro Rita Rosso | |||||
1967 | Urmărire | Tina Chapal Rita Rosso Adelina Pasero | |||||
1968 | Urmărire | Annamaria Samassa Red Daisy Agnese Brighenti | |||||
1969 | Urmărire | Annamaria Samassa Agnese Brighenti Cristina Rizzi |
1970-1979
An | Loc | Tehnică | 20 km | 15 km | 10 km | 7,5 km | 5 km |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1970 | Urmărire | Annamaria Samassa Iris Peyrot Ludovica Baschiera | |||||
1971 | Urmărire | Iris Peyrot Annamaria Samassa Sara Puntel | |||||
1972 | Urmărire | Giorgina Galletti Bruna Tinazzi Sara Puntel | |||||
1973 | Urmărire | Sara Puntel Giuseppina Conti Bruna Tinazzi | |||||
1974 | Urmărire | Bruna Tinazzi Sara Puntel Teresa Puntel | |||||
1975 | Urmărire | Bruna Tinazzi Sara Puntel Teresa Puntel | |||||
1976 | Urmărire | Maria Canins Renata Tinazzi Anna Maria Folletto | |||||
1977 | Clasic | Sonia Basso Maria Canins Giacomina Puntel | |||||
1978 | Clasic | Guidina Dal Sasso Silvia Giaccone Antonia Monzardo | |||||
1979 | Clasic | Sonia Basso Maria Canins Guidina Dal Sasso |
1980-1989
1990-1999
2000-2009
2010-2019
2020-2029
An | Loc | Tehnică | 30km | 10 km | Sprint | Echipa de sprint | Releu mixt |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2020 | Spiazzi di Gromo | Liber | Francesca Franchi Sara Pellegrini Ilaria Debertolis | Lucia Scardoni Greta Laurent Francesca Franchi | |||
2021 | Clusone (Sprint-Team sprint) Passo Cereda (30km-10km-Staffetta mista) | Libera (Team sprint-30km) Classica (Sprint-10km) | Francesca Franchi Ilaria Debertolis Elisa Brocard | Anna Comarella Valentina Maj Martina Bellini | Lucia Scardoni Greta Laurent Ilaria Debertolis | Greta Laurent / Lucia Scardoni Ilenia Defrancesco / Elisa Brocard Anna Comarella / Ilaria Debertolis | Anna Comarella (con Nöckler e Pellegrino ) Francesca Franchi (con Salvadori e Graz ) Valentina Maj (con Gardener e Bertolina ) |
Atlete più premiate e vincenti
20km
- Atleta più premiata vincente: Maria Canins
30km
- Atleta più premiata e vincente: Stefania Belmondo
15km
- Atleta più premiata e vincente: Stefania Belmondo
2x7,5km
- Atleta più premiata e vincente: Sabina Valbusa
10km
- Atleta più vincente: Stefania Belmondo
- Atleta più premiata: Sabina Valbusa
7,5km
- Atleta più premiata e vincente: Sabina Valbusa
5km
- Atleta più premiata e vincente: Stefania Belmondo
Sprint
- Atleta più premiata e vincente: Magda Genuin
Assoluti
- Atleta più premiata e vincente: Stefania Belmondo
Bibliografia
- Statistiche FISI
Voci correlate
- Campionato italiano di sci nordico
- Campionato italiano maschile di sci di fondo
- Campionato italiano di salto con gli sci
- Campionato italiano di combinata nordica
- Campionato italiano di biathlon
- Coppa del Mondo di sci di fondo
- Tour de Ski
- Campionati mondiali di sci nordico
- Sci di fondo ai Giochi olimpici
Collegamenti esterni
- Campionati Italiani Assoluti Femminili - Distanze varie , in Fondoitalianews.it . URL consultato il 29 ottobre 2012 (archiviato dall' url originale il 18 febbraio 2015) .