Campionatul Mondial de Baschet Masculin 1986
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatul Mondial FIBA din 1986 | ||
---|---|---|
Sport | Baschet | |
Zona FIBA | FIBA | |
Țară gazdă | Spania | |
Perioadă | 5 - 20 iulie | |
Echipe | 24 | |
Podium | Statele Unite (al doilea titlu) Uniunea Sovietică Iugoslavia | |
Jocuri jucate | 82 | |
MVP | Dražen Petrović | |
Statistica turneului | ||
Jucători | Echipe | |
Puncte medii | Galis (33,7) | |
Turneu valabil ca calificare pentru Turneul Olimpic din 1988 |
Cea de-a zecea ediție a Campionatului Mondial de Baschet FIBA pentru bărbați a avut loc în Spania , la Madrid , între 5 și 30 iulie 1986.
Faza finală a fost jucată de 24 de echipe, împărțite în patru grupe de eliminare. Primii trei din fiecare grupă au avansat în runda următoare.
Echipe participante
Spania s-a calificat ca țară gazdă. Celelalte echipe s-au calificat în finale prin turnee continentale (9 pentru Europa , 8 pentru America , 3 pentru Asia și 2 pentru Africa și Oceania ).
Grupa A | Grupa B. | Grupa C | Grupa D |
Locuri de meciuri
grup | Oraș | Plantă | Capacitate |
---|---|---|---|
LA | Zaragoza | ||
B. | Ferrol | La Malata | 5.000 |
C. | rom stafide | Palat de grădină din oraș | 5.000 |
D. | Tenerife | ||
ȘI | Barcelona | Sala Sporturilor | 8.000 |
F. | Oviedo | ||
Stadiu final | Madrid | Palatul Sportului | 12.000 |
Runde de calificare
Grupa A ( Zaragoza )
Echipă | P. | V. | P. | PF | PS | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Brazilia | 9 | 4 | 1 | 478 | 419 | +59 |
2. Spania | 9 | 4 | 1 | 488 | 395 | +93 |
3. Grecia | 8 | 3 | 2 | 476 | 447 | +29 |
4. Franţa | 8 | 3 | 2 | 449 | 428 | +21 |
5. Panama | 6 | 1 | 4 | 435 | 517 | -82 |
6. Coreea de Sud | 5 | 0 | 5 | 414 | 534 | -120 |
Prima runda | ||
Spania | Franţa | 84 - 80 |
Brazilia | Coreea de Sud | 104 - 74 |
Grecia | Panama | 110 - 81 |
Runda a doua | ||
Spania | Coreea de Sud | 120 -73 |
Grecia | Franţa | 87 - 84 |
Spania | Grecia | 87 - 86 |
A treia rundă | ||
Brazilia | Panama | 88 - 85 |
Franţa | Brazilia | 93 - 85 |
Panama | Coreea de Sud | 111 - 103 |
A patra rundă | ||
Brazilia | Grecia | 115 - 95 |
Spania | Panama | 125 - 70 |
Franţa | Coreea de Sud | 101 - 84 |
Runda a cincea | ||
Franţa | Panama | 91 - 88 |
Brazilia | Spania | 86 - 72 |
Grecia | Coreea de Sud | 98 - 80 |
Grupa B ( Ferrol )
Echipă | P. | V. | P. | PF | PS | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Uniunea Sovietică | 10 | 5 | 0 | 565 | 369 | +196 |
2. Israel | 8 | 3 | 2 | 435 | 444 | -9 |
3. Cuba | 7 | 2 | 3 | 399 | 418 | -19 |
4. Australia | 7 | 2 | 3 | 405 | 430 | -25 |
5. Uruguay | 7 | 2 | 3 | 377 | 437 | -60 |
6. Angola | 6 | 1 | 4 | 334 | 417 | -83 |
Prima runda | ||
Australia | Cuba | 72 - 66 |
Cuba | Angola | 81 - 53 |
Uniunea Sovietică | Uruguay | 111 - 62 |
Runda a doua | ||
Israel | Australia | 91 - 98 |
Uruguay | Angola | 83 - 81 |
Uniunea Sovietică | Australia | 122 - 92 |
A treia rundă | ||
Israel | Cuba | 88 - 78 |
Uruguay | Israel | 79 - 84 |
Uniunea Sovietică | Angola | 89 - 51 |
A patra rundă | ||
Angola | Israel | 75 - 95 |
Uniunea Sovietică | Cuba | 129 - 87 |
Australia | Uruguay | 74 - 77 |
Runda a cincea | ||
Uniunea Sovietică | Israel | 114 - 77 |
Cuba | Uruguay | 87 - 76 |
Angola | Australia | 74 - 69 |
Grupa C ( Malaga )
Echipă | P. | V. | P. | PF | PS | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Statele Unite | 10 | 5 | 0 | 446 | 348 | +98 |
2. Italia | 9 | 4 | 1 | 423 | 366 | +57 |
3. China | 7 | 2 | 3 | 430 | 422 | -12 |
4. Puerto Rico | 7 | 2 | 3 | 383 | 373 | +10 |
5. Germania de vest | 7 | 2 | 3 | 382 | 297 | -15 |
6. coasta de Fildes | 5 | 0 | 5 | 322 | 460 | -138 |
Prima runda | ||
Italia | China | 98 - 87 |
Statele Unite | Puerto Rico | 73 - 72 |
coasta de Fildes | Germania de vest | 70 - 88 |
Runda a doua | ||
Statele Unite | Italia | 86 - 64 |
Puerto Rico | coasta de Fildes | 91 - 55 |
Germania de vest | China | 81 - 80 |
A treia rundă | ||
China | coasta de Fildes | 84 - 72 |
Statele Unite | Germania de vest | 81 - 68 |
Italia | Puerto Rico | 78 - 55 |
A patra rundă | ||
Germania de vest | Italia | 76 - 85 |
China | Puerto Rico | 98 - 84 |
Statele Unite | coasta de Fildes | 99 - 63 |
Runda a cincea | ||
Puerto Rico | Germania de vest | 81 - 69 |
Statele Unite | China | 107 - 81 |
coasta de Fildes | Italia | 62 - 98 |
Grupa D ( Tenerife )
Echipă | P. | V. | P. | PF | PS | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Iugoslavia | 10 | 5 | 0 | 514 | 364 | +150 |
2. Canada | 9 | 4 | 1 | 510 | 356 | +154 |
3. Argentina | 8 | 3 | 2 | 414 | 395 | +19 |
4. Olanda | 7 | 2 | 3 | 422 | 405 | +17 |
5. Noua Zeelanda | 6 | 1 | 4 | 362 | 476 | -114 |
6. Malaezia | 5 | 0 | 5 | 313 | 539 | -226 |
Prima runda | ||
Argentina | Olanda | 82 - 75 |
Malaezia | Noua Zeelanda | 75 - 77 |
Iugoslavia | Canada | 83 - 80 |
Runda a doua | ||
Iugoslavia | Argentina | 87 - 68 |
Olanda | Malaezia | 110 - 66 |
Noua Zeelanda | Canada | 74 - 110 |
A treia rundă | ||
Argentina | Noua Zeelanda | 89 - 64 |
Iugoslavia | Olanda | 95 - 74 |
Canada | Malaezia | 128 - 38 |
A patra rundă | ||
Noua Zeelanda | Olanda | 66 - 84 |
Iugoslavia | Malaezia | 131 - 61 |
Canada | Argentina | 96 - 82 |
Runda a cincea | ||
Iugoslavia | Noua Zeelanda | 118 - 81 |
Olanda | Canada | 79 - 96 |
Malaezia | Argentina | 73 - 93 |
Runde de acces la semifinale
Primii doi din fiecare grupă trec la semifinale, ceilalți concurează pentru locurile cinci până la doisprezece.
Grupa E ( Barcelona )
Echipă | P. | V. | P. | PF | PS | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Uniunea Sovietică | 10 | 5 | 0 | 546 | 441 | +105 |
2. Brazilia | 9 | 4 | 1 | 491 | 435 | +56 |
3. Spania | 8 | 3 | 2 | 414 | 402 | +12 |
4. Israel | 7 | 2 | 3 | 422 | 405 | +17 |
5. Cuba | 6 | 1 | 4 | 399 | 460 | -61 |
6. Grecia | 5 | 0 | 5 | 419 | 459 | -40 |
Prima runda | ||
Brazilia | Cuba | 99 - 83 |
Spania | Israel | 94 - 65 |
Grecia | Uniunea Sovietică | 93 - 105 |
Runda a doua | ||
Grecia | Cuba | 66 - 74 |
Spania | Uniunea Sovietică | 83 - 88 |
Brazilia | Israel | 90 - 75 |
A treia rundă | ||
Grecia | Israel | 79 - 82 |
Spania | Cuba | 78 - 77 |
Brazilia | Uniunea Sovietică | 101 - 110 |
Grupa F ( Oviedo )
Echipă | P. | V. | P. | PF | PS | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Statele Unite | 9 | 4 | 1 | 409 | 349 | +69 |
2. Iugoslavia | 9 | 4 | 1 | 438 | 375 | +63 |
3. Italia | 9 | 4 | 1 | 405 | 431 | -26 |
4. Canada | 7 | 2 | 3 | 422 | 412 | +10 |
5. Argentina | 7 | 2 | 3 | 391 | 411 | -20 |
6. China | 5 | 0 | 5 | 411 | 503 | -nouăzeci și doi |
Prima runda | ||
Statele Unite | Argentina | 70 - 74 |
Italia | Canada | 89 - 86 |
China | Iugoslavia | 82 - 106 |
Runda a doua | ||
Italia | Iugoslavia | 76 - 102 |
Statele Unite | Canada | 77 - 65 |
China | Argentina | 80 - 97 |
A treia rundă | ||
Italia | Argentina | 78 - 70 |
Statele Unite | Iugoslavia | 69 - 60 |
China | Canada | 81 - 95 |
Semifinale și finale
Semifinale | Finala | ||||||
Uniunea Sovietică | 91 | ||||||
Iugoslavia | 90 | ||||||
Uniunea Sovietică | 85 | ||||||
Statele Unite | 87 | ||||||
Locul 3/4 final | |||||||
Statele Unite | 96 | Iugoslavia | 117 | ||||
Brazilia | 80 | Brazilia | 91 |
Clasament final
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale FIBA , su fiba.com .