De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
|
Bărbat singur Anvers 1920 |
---|
Informații generale |
---|
Loc | Canalul Willebroek , Vilvoorde |
---|
Perioadă | din 27 până în 29 august 1920 |
---|
Participanți | 8 echipaje |
---|
Podium |
---|
|
Ediția anterioară și următoarea |
---|
|
Cea de-a VII -a competiție de simplu masculin a Jocurilor Olimpice a avut loc în Canalul Willebroek , Vilvoorde lângă Antwerp în perioada 27-29 august 1920.
Rezultate
Baterii
Au luptat pe 27 august. Câștigătorii au trecut în semifinale
Prima baterie Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
1 | Norvegia | Theodor Nag , Conrad Olsen , Adolf Nilsen , Haakon Ellingsen , Thore Michelsen , Arne Mortensen , Karl Nag , Tollef Tollefsen , Thoralf Hagen | 6'32 "2 |
2 | Cehoslovacia | Emil Ordnung , Ferdinand Brožek , Vladimír Širc , Bohdan Kallmünzer , Josef Širc , Jiří Kallmünzer , Otakar Votík , Ivan Schweizer , Karel Čížek | 6'43 "0 |
A doua baterie Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
1 | Marea Britanie | Ewart Horsfall , Guy O. Nickalls , Richard Lucas , Walter James , John Campbell , Sebastian Earl , Ralph Shove , Sidney Swann , Robin Johnstone | 6'19 "0 |
2 | elvețian | Hans Walter , Max Rudolf , Willy Brüderlin , Paul Rudolf , P. Baur , Franz Türler , Charles Freuler , Rudolf Bosshard , Paul Staub | 6'21 "4 |
A treia baterie Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
1 | Statele Unite | Virgil Jacomini , Ed Graves , Bill Jordan , Ed Moore , Zeke Sanborn , Don Johnston , Vince Gallagher , Clyde King , Sherm Clark | 6'24 "0 |
2 | Belgia | Daniël Clarembaux , Jozef Hermans , Gustave De Mulder , René Smet , Félix Taymans , Charles Lalemand , Julien Crickx , Maurice Requillé , Jules Crickx | 6'40 "0 |
A 4-a baterie Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
1 | Franţa | Albert Diebold , Charles Hahn , Frédéric Grossmann , Robert Fleig , Henri Barbenés , Frédéric Fleig , Charles Schlewer , Émile Ruhlmann , Émile Barberolle | 6'37 "0 |
2 | Olanda | Philip Jongeneel , Johannes van der Vegte , Bernard te Hennepe , Willem Hudig , Frederik Koopman , Huibert Boumeester , Johannes Haasnoot , Robbert Blaisse , Liong Siang Sie | 6'38 "2 |
Semifinale
Au luptat pe 28 august. Câștigătorii au trecut în finală. Medalie de bronz în cel mai bun moment al învinșilor.
Prima semifinală Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
1 | Marea Britanie | Ewart Horsfall , Guy O. Nickalls , Richard Lucas , Walter James , John Campbell , Sebastian Earl , Ralph Shove , Sidney Swann , Robin Johnstone | 6'26 "4 |
| Norvegia | Theodor Nag , Conrad Olsen , Adolf Nilsen , Haakon Ellingsen , Thore Michelsen , Arne Mortensen , Karl Nag , Tollef Tollefsen , Thoralf Hagen | 6'36 "0 |
Semifinale 2 Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
1 | Statele Unite | Virgil Jacomini , Ed Graves , Bill Jordan , Ed Moore , Zeke Sanborn , Don Johnston , Vince Gallagher , Clyde King , Sherm Clark | 6'24 "0 |
2 | Franţa | Albert Diebold , Charles Hahn , Frédéric Grossmann , Robert Fleig , Henri Barbenés , Frédéric Fleig , Charles Schlewer , Émile Ruhlmann , Émile Barberolle | 6'42 "6 |
Finala
A avut loc pe 29 august.
Pos. | Țară | Atlet | Vreme |
---|
| Statele Unite | Virgil Jacomini , Ed Graves , Bill Jordan , Ed Moore , Zeke Sanborn , Don Johnston , Vince Gallagher , Clyde King , Sherm Clark | 6'05 "0 |
| Marea Britanie | Ewart Horsfall , Guy O. Nickalls , Richard Lucas , Walter James , John Campbell , Sebastian Earl , Ralph Shove , Sidney Swann , Robin Johnstone | 6'05 "8 |
linkuri externe