Canotaj la Jocurile Olimpiadei XXIX - 2 perechi de greutăți ușoare pentru bărbați
Salt la navigare Salt la căutare
2 dintr-o pereche de greutăți ușoare pentru bărbați Beijing 2008 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Informații generale | ||||||||||
Loc | Parcul de canotaj olimpic Shunyi | |||||||||
Perioadă | 10-17 august | |||||||||
Participanți | 40 din 20 de națiuni | |||||||||
Podium | ||||||||||
| ||||||||||
Ediția anterioară și următoarea | ||||||||||
|
Canotaj a Beijing 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Singur | bărbați | femei | ||
2 din pereche | bărbați | femei | ||
2 din perechea pl | bărbați | femei | ||
2 fără | bărbați | femei | ||
4 de cuplu | bărbați | femei | ||
4 fără | bărbați | |||
4 fără pl | bărbați | |||
Opt | bărbați | femei |
Baterii
20 de echipaje au participat la manșele de calificare, împărțite în 4 manșe: primele 2 din fiecare manșă s-au calificat în semifinalele A / B, celelalte au efectuat repeta.
- Duminică, 10 august 2008 , 15: 20-16: 00
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Regatul Unit | Zac Purchase și Mark Hunter | 6: 13,69 | SA / B |
2 | Grecia | Dimitrios Mougios și Vasileios Polymeros | 6: 16.10 | SA / B |
3 | Germania | Jonathan Koch și Manuel Brehmer | 6: 21.99 | R. |
4 | Japonia | Kazushige Ura și Daisaku Takeda | 6: 24,21 | R. |
5 | Algeria | Mohamed Ryad Garidi și Kamel Ait Daoud | 6: 43,94 | R. |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Italia | Marcello Miani și Elia Luini | 6: 16.16 | SA / B |
2 | China | Zhang Guolin și Sun Jie | 6: 17,62 | SA / B |
3 | Australia | Samuel Beltz și Thomas Gibson | 18: 19:15 | R. |
4 | Cuba | Eyder Batista și Yunior Perez | 6: 19,36 | R. |
5 | India | Devender Kumar Khandwal și Manjeet Singh | 6: 37.13 | R. |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Danemarca | Mads Rasmussen și Rasmus Quist | 6: 14,84 | SA / B |
2 | Canada | Douglas Vandor și Cameron Sylvester | 6: 17,58 | SA / B |
3 | Ungaria | Zsolt Hirling și Tamás Varga | 6: 19.60 | R. |
4 | Uruguay | Rodolfo Collazo Tourn și Angel Javier Garcia | 6: 25,86 | R. |
5 | Brazilia | Thiago Gomes și Thiago Almeida | 6: 30,78 | R. |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Noua Zeelanda | Storm Uru și Peter Taylor | 6: 16,78 | SA / B |
2 | Franţa | Maxime Goisset și Frederic Dufour | 6: 20.17 | SA / B |
3 | Portugalia | Pedro Fraga și Nuno Mendes | 6: 24.35 | R. |
4 | Hong Kong | Îi cunosc pe Sau Wah și Chow Kwong Wing | 6: 34.51 | R. |
5 | Coreea de Sud | Jang Kang-Eun și Kim Hong-Kyun | 6: 42,97 | R. |
Repescare
Primii 2 echipaje s-au calificat în semifinalele A / B, celelalte în semifinalele C / D.
- Marți, 12 august 2008 , 16: 20-16: 40
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Germania | Jonathan Koch și Manuel Brehmer | 6: 41,48 | SA / B |
2 | Australia | Samuel Beltz și Thomas Gibson | 6: 42,42 | SA / B |
3 | Uruguay | Rodolfo Collazo Tourn și Angel Javier Garcia | 6: 46,98 | SC / D |
4 | Brazilia | Thiago Gomes și Thiago Almeida | 6: 51,99 | SC / D |
5 | Hong Kong | Îi cunosc pe Sau Wah și Chow Kwong Wing | 6: 58,71 | SC / D |
6 | Algeria | Mohamed Ryad Garidi și Kamel Ait Daoud | 7: 05.73 | SC / D |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | Pedro Fraga și Nuno Mendes | 6: 39.07 | SA / B |
2 | Cuba | Eyder Batista și Yunior Perez | 6: 40,15 | SA / B |
3 | Japonia | Kazushige Ura și Daisaku Takeda | 6: 43.03 | SC / D |
4 | Ungaria | Zsolt Hirling și Tamás Varga | 6: 50,48 | SC / D |
5 | India | Devender Kumar Khandwal și Manjeet Singh | 7: 02.06 | SC / D |
6 | Coreea de Sud | Jang Kang-Eun și Kim Hong-Kyun | 7: 12.17 | SC / D |
Semifinale
Semifinale C / D
Primii trei echipaje din semifinalele C și D s-au calificat în finala C, ceilalți au făcut finala D.
- Vineri 15 august 2008 , 15: 10-15: 30
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Ungaria | Zsolt Hirling și Tamás Varga | 6: 28,84 | FC |
2 | Uruguay | Rodolfo Collazo Tourn și Angel Javier Garcia | 6: 33.49 | FC |
3 | Hong Kong | Îi cunosc pe Sau Wah și Chow Kwong Wing | 6: 33.79 | FC |
4 | Coreea de Sud | Jang Kang-Eun și Kim Hong-Kyun | 6: 47.13 | FD |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Japonia | Kazushige Ura și Daisaku Takeda | 6: 29.30 | FC |
2 | Brazilia | Thiago Gomes și Thiago Almeida | 6: 39.91 | FC |
3 | India | Devender Kumar Khandwal și Manjeet Singh | 6: 40.34 | FC |
4 | Algeria | Mohamed Ryad Garidi și Kamel Ait Daoud | 6: 43,80 | FD |
Semifinale A / B
Primii trei echipaje din semifinala A și B s-au calificat în finala A, ceilalți au făcut finala B.
- Vineri 15 august 2008 , 15:50 - 16:10
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Regatul Unit | Zac Purchase și Mark Hunter | 6: 29.56 | FACE |
2 | Italia | Marcello Miani și Elia Luini | 6: 31.16 | FACE |
3 | Cuba | Eyder Batista și Yunior Perez | 6: 33,60 | FACE |
4 | Germania | Jonathan Koch și Manuel Brehmer | 6: 37.07 | FB |
5 | Franţa | Maxime Goisset și Frederic Dufour | 6: 41,18 | FB |
6 | Canada | Douglas Vandor și Cameron Sylvester | 6: 49,28 | FB |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Grecia | Dimitrios Mougios și Vasileios Polymeros | 6: 24,61 | FACE |
2 | Danemarca | Mads Rasmussen și Rasmus Quist | 6: 26,49 | FACE |
3 | China | Zhang Guolin și Sun Jie | 6: 29.29 | FACE |
4 | Noua Zeelanda | Storm Uru și Peter Taylor | 6: 30.53 | FB |
5 | Australia | Samuel Beltz și Thomas Gibson | 6: 32.32 | FB |
6 | Portugalia | Pedro Fraga și Nuno Mendes | 6: 39.23 | FB |
Finale
Final D
- Sâmbătă, 16 august 2008 , de la 14:00 la 14:10
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Algeria | Mohamed Ryad Garidi și Kamel Ait Daoud | 6: 46,46 |
2 | Coreea de Sud | Jang Kang-Eun și Kim Hong-Kyun | 6: 47,44 |
Final C
- Sâmbătă, 16 august 2008 , 14: 20-14: 30
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Japonia | Kazushige Ura și Daisaku Takeda | 6: 23.02 |
2 | Ungaria | Zsolt Hirling și Tamás Varga | 6: 35,55 |
3 | Uruguay | Rodolfo Collazo Tourn și Angel Javier Garcia | 6: 30.61 |
4 | Hong Kong | Îi cunosc pe Sau Wah și Chow Kwong Wing | 6: 34,48 |
5 | Brazilia | Thiago Gomes și Thiago Almeida | 6: 36.24 |
6 | India | Devender Kumar Khandwal și Manjeet Singh | 6: 44,48 |
Finala B
- Sâmbătă, 16 august 2008 , 14:40 - 14:50
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Noua Zeelanda | Storm Uru și Peter Taylor | 6: 27.14 |
2 | Portugalia | Pedro Fraga și Nuno Mendes | 6: 28,47 |
3 | Germania | Jonathan Koch și Manuel Brehmer | 6: 28,66 |
4 | Australia | Samuel Beltz și Thomas Gibson | 6: 30.11 |
5 | Franţa | Maxime Goisset și Frederic Dufour | 6: 32,65 |
6 | Canada | Douglas Vandor și Cameron Sylvester | 6: 40,80 |
Finala A
- Duminică, 17 august 2008 , 15:50 - 16:00
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Regatul Unit | Zac Purchase și Mark Hunter | 6: 10.99 | |
Grecia | Dimitrios Mougios și Vasileios Polymeros | 6: 11,72 | |
Danemarca | Mads Rasmussen și Rasmus Quist | 6: 12.45 | |
4 | Italia | Marcello Miani și Elia Luini | 18: 16.15 |
5 | China | Zhang Guolin și Sun Jie | 6: 16,69 |
6 | Cuba | Eyder Batista și Yunior Perez | 6: 19,96 |