De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
|
Bărbat opt Londra 2012 |
---|
Informații generale |
---|
Loc | Lacul Dorney |
---|
Perioadă | 28 iulie-1 august |
---|
Participanți | 72 din 8 națiuni |
---|
Podium |
---|
|
Ediția anterioară și următoarea |
---|
|
Cele opt masculine ale Jocurilor Olimpiadei XXX au avut loc în perioada 28 iulie - 1 august 2012 . Au participat 8 echipaje.
Cursa a fost câștigată de echipajul german, care a câștigat finala cu un timp de 5'48 "75; medaliile de argint și bronz au revenit echipajelor canadiene și respectiv britanice.
Format
Echipajele sunt împărțite în două baterii; cei doi câștigători trec la finală, în timp ce ceilalți concurează într-o repescare care califică alte patru echipaje. Cele două echipaje eliminate în repechage concurează într-o finală B pentru plasamente.
Program
Data | Acum ( BST / UTC + 1 ) | Schimb |
---|
28 iulie 2012 | 10:10 | Baterii |
30 iulie 2012 | 9:50 | Repescare |
1 august 2012 | 10:30 | Finale |
Rezultate
Baterii
Bateria 1 Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Notă |
---|
1 | Bănci , G James , R James , Miller , Lanzone , Kasprzyk , Cornelius , Newlin , Vlahos | Statele Unite | 5'30 "72 | Î |
2 | Loch , Hegerty , McKenzie-McHarg , Coudraye , Swann , Booth , Ryan , Purnell , Lister | Australia | 5'32 "43 | R. |
3 | Brzeziński , Juszczak , Burda , Hojka , Schodowski , Szpakowski , Aranowski , Hejmej , Trojanowski | Polonia | 5'35 "64 | R. |
4 | Choljaznykov , Hrebennykov , Tymko , Moroz , Pryveda , Kljeckoy , Lykov , Čykanov , Konovaljuk | Ucraina | 5'38 "02 | R. |
Bateria 2 Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Notă |
---|
1 | Adamski , Kuffner , Johannesen , Reinelt , Schmidt , Müller , Mennigen , Wilke , Sauer | Germania | 5'25 "52 | Î |
2 | Partridge , Foad , Ransley , Egington , Sbihi , Searle , Langridge , Louloudis , Hill | Marea Britanie | 5'27 "61 | R. |
3 | Hamburger , Simon , Blink , Vellenga , Braas , Klaassen , Siegelaar , Steenman , Wiersum | Olanda | 5'28 "99 | R. |
4 | Bergen , Csima , Gibson , McCabe , Howard , Byrnes , Brown , Crothers , Price | Canada | 5'37 "91 | R. |
Repescare
Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Notă |
---|
1 | Partridge , Foad , Ransley , Egington , Sbihi , Searle , Langridge , Louloudis , Hill | Marea Britanie | 5'26 "85 | Î |
2 | Bergen , Csima , Gibson , McCabe , Howard , Byrnes , Brown , Crothers , Price | Canada | 5'27 "41 | Î |
3 | Hamburger , Simon , Blink , Vellenga , Braas , Klaassen , Siegelaar , Steenman , Wiersum | Olanda | 5'27 "98 | Î |
4 | Loch , Hegerty , McKenzie-McHarg , Coudraye , Swann , Booth , Ryan , Purnell , Lister | Australia | 5'28 "67 | Î |
5 | Brzeziński , Juszczak , Burda , Hojka , Schodowski , Szpakowski , Aranowski , Hejmej , Trojanowski | Polonia | 5'30 "34 | |
6 | Kholyaznykov , Grebennykov , Tymko , Moroz , Pryveda , Kletskoy , Lykov , Chykanov , Konovaliuk | Ucraina | 5'42 "19 | |
Finale
Finala B Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Notă |
---|
1 | Brzeziński , Juszczak , Burda , Hojka , Schodowski , Szpakowski , Aranowski , Hejmej , Trojanowski | Polonia | 5'57 "67 | |
2 | Kholyaznykov , Grebennykov , Tymko , Moroz , Pryveda , Kletskoy , Lykov , Chykanov , Konovaliuk | Ucraina | 6'07 "33 | |
Finala A Pos. | Sportivi | Țară | Vreme | Notă |
---|
| Adamski , Kuffner , Johannesen , Reinelt , Schmidt , Müller , Mennigen , Wilke , Sauer | Germania | 5'48 "75 | |
| Bergen , Csima , Gibson , McCabe , Howard , Byrnes , Brown , Crothers , Price | Canada | 5'49 "98 | |
| Partridge , Foad , Ransley , Egington , Sbihi , Searle , Langridge , Louloudis , Hill | Marea Britanie | 5'51 "18 | |
4 | Bănci , G James , R James , Miller , Lanzone , Kasprzyk , Cornelius , Newlin , Vlahos | Statele Unite | 5'51 "48 | |
5 | Hamburger , Simon , Blink , Vellenga , Braas , Klaassen , Siegelaar , Steenman , Wiersum | Olanda | 5'51 "72 | |
6 | Loch , Hegerty , McKenzie-McHarg , Coudraye , Swann , Booth , Ryan , Purnell , Lister | Australia | 5'51 "87 | |
linkuri externe