Municipiile Moldovei
Această intrare sau secțiune despre subiect Moldova nu citează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Municipalitățile din Republica Moldova constituie subdiviziunea teritorială de nivel secund al țării, după cele 32 de raioane , cele 3 municipii ( Bălți , Chișinău și Tighina ) și cele 2 unități teritoriale ( Găgăuzia și Transnistria ).
Transnistria, autoproclamată independentă, s-a împărțit în 5 districte și pretinde suveranitatea asupra Tighinei .
Mai jos este lista municipalităților împărțite pe district. Există entități sub-municipale numite sat (sat) listate sub municipiul căruia îi aparțin.
Cartierul Anenii Noi
Este împărțit în 45 de localități: 1 oraș (care include 5 sate) și 25 de municipalități (care includ 14 sate)
Oraș
- Anenii Noi
- Albinița
- Beriozchi
- Hîrbovățul Nou
- Ruseni
- Socoleni
Uzual
- Botnărești
- Salcia
- Bulboaca
- Calfa
- Calfa Nouă
- Chetrosu
- Todirești
- Chirca
- Botnăreștii Noi
- Ciobanovca
- Balmaz
- Mirnoe
- Troița Nouă
- Cobusca Nouă
- Cobusca Veche
- Florești
- Delacău
- Floreni
- Geamăna
- Batîc
- Gura Bâcului
- Hîrbovăț
- Maximovca
- Mereni
- Merenii Noi
- Ochiul Roș
- Picus
- Puhăceni
- Roșcani
- Speia
- Șerpene
- Telița
- Telița Nouă
- Țînțăreni
- Crețoaia
- Varnița
- Zolotievca
- Larg
- Nicolaevca
Raionul Basarabeasca
Este împărțit în 10 locații: 1 oraș și 6 municipalități (care includ 3 sate):
Oraș
Uzual
- Abaclia
- Bașcalia
- Carabetovca
- Iordanovca
- Iserlia
- Bogdanovca
- Carabiber
- Ivanovca
- Sadaclia
Raionul Briceni
Este împărțit în 39 de localități: 2 orașe și 26 de municipalități (care includ 11 sate):
Oraș
Uzual
- Balasinești
- Bălcăuți
- Bocicăuți
- Beleavinți
- Berlinți
- Caracușenii Noi
- Bogdănești
- Bezeda
- Grimești
- Bulboaca
- Caracușenii Vechi
- Colicăuți
- Trestieni
- Corjeuți
- Coteala
- Cotiujeni
- Criva
- Drepcăuți
- Grimăncăuți
- Halahora de Sus
- Chirilovca
- Halahora de Jos
- Hlina
- Larg
- Pavlovac
- Mărcăuți
- Mărcăuții We
- Medveja
- Slobozia-Medveja
- Mihăileni
- Groznița
- Pererita
- Slobozia-Șirăuți
- Șirăuți
- Tabani
- Tețcani
- Trebisăuți
Districtul Cahul
Este împărțit în 55 de localități: 1 oraș (care include 1 sat) și 36 de municipalități (care includ 17 sate):
Oraș
- Cahul
- Cotihana
Uzual
- Alexanderfeld
- Alexandru Ioan Cuza
- Andrușul de Jos
- Andrușul de Sus
- Badicul Moldovenesc
- Baurci-Moldoveni
- Borceag
- Brînza
- Bucuria
- Tudorești
- Burlacu
- Spicoasa
- Burlăceni
- Greceni
- Chioselia Mare
- Frumușica
- Cîșlița-Prut
- Colibași
- Crihana Veche
- Cucoara
- Chircani
- Doina
- Iasnaia Poleana
- Rumeanțev
- Găvănoasa
- Nicolaevca
- Vladimirovca
- Giurgiulești
- Huluboaia
- Iujnoe
- Larga Nouă
- Larga Veche
- Lebedenco
- Hutulu
- Ursoaia
- Lopățica
- Lucești
- Manta
- Pașcani
- Moscovei
- Trifeștii Noi
- Pelinei
- Sătuc
- Roșu
- Slobozia Mare
- Taraclia de Salcie
- Tartaul de Salcie
- Tătărești
- Vadul lui Isac
- Văleni
- Zîrnești
- Paicu
- Tretești
Districtul Cantemir
Este împărțit în 51 de localități: 1 oraș și 26 de municipalități (care includ 24 de sate):
Oraș
Uzual
- Antonești
- Exclay
- Baimaclia
- La care
- Suhat
- Cania
- Iepurenes
- Capaclia
- Chioselia
- Țărăncuța
- Ciobalaccia
- Flocoasa
- Victorovca
- Cîietu
- Dimitrova
- Cîrpești
- Cîșla
- Șofranovca
- Cociulia
- Coștangalia
- Enichioi
- Bobocica
- Floricica
- Țolic
- Gotești
- Constantinești
- Haragîș
- Lărguța
- Lingura
- Crăciun
- Popovca
- Pleșeni
- Hănăseni
- Tătărășeni
- Plopi
- Alexandrovca
- Hîrtop
- Taraclia
- Porumbești
- Sadîc
- Taraclia
- Stoianovca
- șamalia
- Tartaul
- Toceni
- Vîlcele
- Țiganca
- Ghioltosu
- Țiganca Nouă
- Vișniovca
Raionul Călărași
Este împărțit în 44 de localități: 1 oraș (care include 1 sat) și 27 de municipalități (care includ 15 sate):
Oraș
- Călărași
- Oricova
Uzual
- Bahmut
- Bahmut, loc. Sf. cf.
- Bravicea
- Buda
- Ursari
- Căbăiești
- Dereneu
- Bularda
- Duma
- Frumoasa
- Hirova
- Hîrjauca
- Leordoaia
- Mîndra
- Palanca
- Hoginești
- Horodiște
- Meleșeni
- Nișcani
- Onișcani
- Hîrbovăț
- Sverida
- Păulești
- Peticeni
- Pitușca
- Pîrjolteni
- Răciula
- Parcani
- Rădeni
- Sadova
- Săseni
- Bahu
- Sipotenii
- Podul Lung
- Telemeuți
- Tuzara
- Novaci
- Seliștea Nouă
- Țibiric
- Schinoasa
- Vălcineț
- Vărzăreștii Noi
Raionul Căușeni
Este împărțit în 48 de localități: 2 orașe (care includ 1 sat) și 28 de municipalități (care includ 17 sate):
Oraș
Uzual
- Baccealia
- Tricolici
- Baimaclia
- Surchiceni
- Chircăiești
- Chircăieștii Noi
- Baurci
- Chițcani
- Merenești
- Zahorna
- Ciuflești
- Cîrnățeni
- Cîrnățenii We
- Sălcuța Nouă
- Copanca
- Coșcalia
- Florica
- Plop
- Cremen Dry
- Fîrlădeni
- Fîrlădenii We
- Gîsca
- Grădinița
- Leuntea
- Valea Verde
- Grigorievca
- Hagimus
- Opac
- Pervomaisc
- Constantinovca
- Plop-Știubei
- Săiți
- Sălcuța
- Taraclia
- Tănătari
- Tănătarii We
- Ștefănești
- Ursoaia Nouă
- Tocuz
- ucrainean
- Zviozdocica
- Ursoaia
- Zaim
- Marianca de Sus
- Zaim, loc. Sf. cf.
Districtul Cimișlia
Este împărțit în 39 de locații: 1 oraș (care include 3 sate) și 22 de municipalități (care includ 13 sate):
Oraș
- Cimișlia
- Bogdanovca Nouă
- Bogdanovca Veche
- Dimitrovca
Uzual
- Albina
- Fetița
- Mereni
- Batîr
- Cenac
- Ciucur-Mingir
- Codreni
- Zloți, loc.st.cf
- Ecaterinovca
- Coștangalia
- Gradiște
- Iurievca
- Gura Galbenei
- Hîrtop
- Ialpug
- Prisaca
- Ialpujeni
- Marienfeld
- Ivanovca Nouă
- Javgur
- Artimonovca
- Maximeni
- Lipoveni
- Munteni
- Schinoșica
- Mihailovca
- Evreii Porum
- Sagaidacul Nou
- Sagaidac
- Satul Nou
- Selemet
- Suric
- Topala
- Troițcoe
- Valea Perjei
Raionul Criuleni
Este împărțit în 43 de localități: 1 oraș (care include 2 sate) și 24 de municipalități (care includ 16 sate):
Oraș
- Criuleni
- Ohrincea
- Zolonceni
Uzual
- Bălăbănești
- Mălăiești
- Mălăieștii Noi
- Bălțata
- Bălțata de Sus
- Sagaidac
- Sagaidacul de Sus
- Boșcana
- Mărdăreuca
- Cimișeni
- Corjov
- Coșernița
- Cruglic
- Dolinnoe
- Valea Coloniței
- Valea Satului
- Drăsliceni
- Logănești
- Ratuș
- Dubăsarii Vechi
- Hîrtopul Mare
- Hîrtopul Mic
- Hrușova
- Chetroasa
- Ciopleni
- Ișnovăț
- Izbiște
- Jevreni
- Mașcăuți
- Măgdăcești
- Miclești
- Stețcani
- Onițcani
- Pașcani
- Porumbeni
- Răculești
- Bălășești
- Rîșcova
- Slobozia-Dușca
- Zăicana
Districtul Dondușeni
Este împărțit în 30 de localități: 1 oraș și 21 de municipalități (care includ 8 sate):
Oraș
Uzual
- Arionești
- Baraboi
- Briceni
- Cernoleuca
- Climăuți
- Corbu
- Crișcăuți
- Dondușeni ( Dondoșani )
- Elizavetovca ( Elisabeta )
- Borosenes
- Frasin ( Frasân )
- Caraiman
- Codrenii Noi
- Horodiște ( Horodiștea )
- Moșana
- Octeabriscoe
- Pivniceni
- Plop ( Plopi )
- Pocrovca
- Rediul Mare
- Scăieni ( Scăienii de Sus )
- Sudarca
- Braicău
- Teleșeuca ( Teleșăuca Veche )
- Teleșeuca Nouă ( Teleșăuca Nouă )
- Tîrnova
- Briceva
- Elenovca ( Elena-Doamnă )
- Țaul
Raionul Drochia
Este împărțit în 40 de localități: 1 oraș și 27 de municipalități (care includ 12 sate):
Oraș
Uzual
- Antoneuca (Antoneni)
- Baroncea
- Baroncea Nouă
- Chetrosu
- Cotova
- Măcăreuca
- Dominteni
- Drochia ( Drochia sat )
- Fîntînița ( Ghizdita )
- Ghizdita, loc.st.cf
- Gribova ( Nădușita, Nădușița )
- Hăsnășenii Mari
- Hăsnășenii Noi
- Lazo ( Cuza-Vodă )
- Maramonovca ( Moara Nouă )
- Miciurin ( Ghica-Vodă )
- Mîndîc
- Moara de Piatră
- Nicoreni ( Nicorești )
- Ochiul Alb
- Palanca
- Holoșnița Nouă
- Șalvirii Noi
- Pelinia
- Pelinia, loc.st.cf
- Pervomaiscoe ( Căetănești )
- Sergheuca ( Serghiești )
- Petreni
- Popeștii Noi
- Popeștii de Jos
- Popeștii de Sus
- Sofia
- Șalvirii Vechi
- Ceapaevca
- Iliciovca
- Șuri
- Șurii We
- Țarigrad
- Zgurița
Districtul Dubăsari
Este împărțit în 15 localități: 11 municipii (care includ 4 sate):
Uzual
- Cocieri
- Vasilievca
- Corjova
- Mahala
- Coșnița
- Pohrebea
- Doroțcaia
- Holercani
- Marcăuți ( Mărcăuți )
- Molovata
- Molovata Nouă
- Incendii
- Oxentea ( Oxintea )
- Pîrîta
- Ustia
Raionul Edineț
Este împărțit în 49 de localități: 2 orașe (care includ 4 sate) și 30 de municipalități (care includ 13 sate):
Oraș
Uzual
- Alexeevca ( Alexeni )
- Bădragii Noi
- Bădragii Vechi
- Bleșteni
- Volodeni
- Brătușeni
- Brătușenii Noi
- Brînzeni
- Burlănești
- Buzdugeni
- Cepeleuți
- Angajați-ne
- Vancicăuți ( Vancicăuții Mici )
- Chetroșica Nouă
- Constantinovca ( Constantinești )
- Iachimeni
- Corpaci
- Cuconeștii Noi
- Cuconeștii Vechi
- Fetești
- Gașpar
- Goleni
- Gdinești
- Hancăuți ( Hâncăuți )
- Hincăuți ( Chincăuți )
- Clișcăuți
- Buzzard
- Hlinaia ( Glina-Mare )
- Lopatnic
- Parcova
- Fîntîna Albă
- Rotunda
- Hlinaia Mică ( Glina Mică )
- Ruseni
- Slobodca ( Slobozia )
- Stolniceni
- șofrîncani
- Terebna
- Tîrnova
- Trinca
- Viișoara
- Zăbriceni
- Onești ( Porciuleanca )
Raionul Fălești
Este împărțit în 76 de localități: 1 oraș (care include 1 sat) și 32 de municipalități (care includ 42 de sate):
Oraș
- Fălești
- Fabrica de Zahăr
Uzual
- Albinețul Vechi
- Albinețul Nou
- Rediul de Jos
- Rediul de Sus
- Bocani
- Catranîc
- Călinești
- Călugăr
- Frumușica
- Membrii Noi
- Membrii Vechi
- Chetriș
- Chetrișul Nou
- Ciolacu Nou
- Ciolacu Vechi
- Făgădău
- Pocrovca
- șoltoaia
- Egorovca
- Catranîc, loc.st.cf
- Ciuluc
- Făleștii Noi
- Pietrosul Nou
- Glinjeni
- Hiliuți
- Răuțelul Nou
- Hîncești
- Horești
- Lucăceni
- Unteni
- Ilenuța
- Ișcălău
- Burghelea
- Doltu
- Izvoare
- Logofteni
- Moldoveanca
- Mărăndeni
- Musteața
- Natalievca
- Beleuți
- Comarovca
- Ivanovca
- Popovca
- Țapoc
- Năvîrneț
- Obreja Veche
- Obreja Nouă
- Pietrosu
- Măgura
- Măgura Nouă
- Pînzăreni
- Pînzărenii We
- Pîrlița
- Pompa
- Pervomaisc
- Suvorovca
- Pruteni
- Cozmenii Vechi
- Drujineni
- Valea Rusului
- Răuțel
- Reține
- Bocșa
- Sărata Veche
- Hitrești
- Sărata Nouă
- Scumpia
- Hîrtop
- Măgureanca
- Nicolaevca
- Taxobeni
- Hrubna Nouă
- Vrănești
Raionul Florești
Este împărțit în 74 de localități: 3 orașe și 37 de municipalități (care includ 34 de sate):
Oraș
Uzual
- Alexeevca
- Chirilovca
- Dumitreni
- Rădulenii Noi
- Băhrinești
- Cașunca
- Triere
- Ciripcău
- Ciutulești
- Ion Vodă
- Mărinești
- Sîrbești
- Coșernița
- Cuhureștii de Jos
- Țipordei
- Cuhureștii de Sus
- Nicolaevca
- Unchitești
- Unchitești, loc.st.cf
- Cunicea
- Domulgeni
- Frumușica
- Frumușica Nouă
- Ghindești
- Hîrtop
- Țîra
- Țîra, loc.st.cf
- Gura Camencii
- Bobulești
- Gvozdova
- Gura Căinarului
- Zarojeni
- Iliciovca
- Maiscoe
- Izvoare
- Bezeni
- Scăieni
- Japca
- Bursuc
- Lung
- Mărculești
- Năpadova
- Nicolaevca
- Valea Rădoaiei
- Prajila
- Antonovca
- Frunzești
- Mihailovca
- Prodănești
- Căprești
- Putinești
- Rădulenii Vechi
- Roșietici
- Cenușa
- Roșieticii Vechi
- Sănătăuca
- Sevirova
- Ivanovca
- Ștefănești
- Prodăneștii Vechi
- Temeleuți
- Tîrgul Vertiujeni
- Trifănești
- Alexandrovca
- Vărvăreuca
- Stîrceni
- Văscăuți
- Făgădău
- Octeabriscoe
- Vertiujeni
- Zăluceni
Raionul Glodeni
Este împărțit în 35 de localități: 1 oraș (care include 1 sat) și 18 municipalități (care includ 15 sate):
Oraș
- Glodeni
- Stîrcea
Uzual
- Balatina
- Clococenii Vechi
- Lipovăț
- Tomeștii Noi
- Tomeștii Vechi
- Cajba
- Camenca
- Brînzeni
- Butești
- Molești
- Ciuciulea
- Cobani
- Cuhnești
- Bisericani
- Pat
- Movileni
- Serghieni
- Danu
- Camencuța
- Nicolaevca
- Dușmani
- Fundurii Noi
- Fundurii Vechi
- Hîjdieni
- Iabloana
- Soroca
- Limbenii Noi
- Limbenii Vechi
- Petrunea
- Sturzovca
- Ustia
- Viișoara
- Moara Domnească
Raionul Hîncești
Este împărțit în 63 de localități: 1 oraș și 38 de municipalități (care includ 24 de sate):
Oraș
Uzual
- Bălceana
- Bobeica
- Dahnovici
- Drăgușeni
- Boghiceni
- Bozieni
- Dubovca
- Bujor
- Buțeni
- Caracui
- Călmățui
- Cărpineni
- Horjești
- Cățeleni
- Cioara
- Ciuciuleni
- Cotul Morii
- Sărăteni
- Crasnoarmeiscoe
- Tălăiești
- Dancu
- Drăgușenii Noi
- Horodca
- Fîrlădeni
- Fundul Galbenei
- Ivanovca
- Costești
- Frasin
- Lăpușna
- Anini
- Rusca
- Leușeni
- Feteasca
- Logănești
- Mereșeni
- Sărata-Mereșeni
- Mingir
- Semionovca
- Mirești
- Chetroșeni
- Negrea
- Nemțeni
- Obileni
- Onești
- Stîmbeni
- Pașcani
- Pereni
- Pervomaiscoe
- Pogănești
- Marchet
- Sărata-Galbenă
- Brătianovca
- Cărpineanca
- Coroliovca
- Valea Florii
- Secăreni
- Cornești
- Secărenii Noi
- Sofia
- Stolniceni
- Șipotenele
- Voinescu
Raionul Ialoveni
Este împărțit în 34 de localități: 1 oraș și 24 de municipalități (care includ 9 sate):
Oraș
Uzual
- Bardar
- Cărbuna
- Cigîrleni
- Costești
- Dănceni
- Gangura
- Alexandrovca
- Homuteanovca
- Misovca
- Hansca
- Horești
- Horodca
- Malcoci
- Mileștii Mici
- Piatra Albă
- Molești
- Nimoreni
- Pojăreni
- Puhoi
- Răzeni
- Mileștii Noi
- Ruseștii Noi
- Ruseștii Vechi
- Sociteni
- Suruceni
- Țshovel
- Bălțați
- Budăi
- Ulmu
- Văratic
- Văsieni
- Zîmbreni
- Găureni
Cartierul Leova
Este împărțit în 39 de localități: 2 orașe (care include 1 sat) și 23 de municipalități (care includ 13 sate):
Oraș
Uzual
- Băiuș
- Cociulia Nouă
- Hîrtop
- Beștemac
- Pitești
- Borogani
- Cazangic
- Frumușica
- Seliște
- Ceadîr
- Cneazevca
- Cîzlar
- Colibabovca
- Covurlui
- Cupcui
- Filipeni
- Hănăsenii Noi
- Nicolaevca
- Orac
- Romanovca
- Sărata Nouă
- Sărata-Răzeși
- Sărăteni
- Victoria
- Sărățica Nouă
- Cîmpul Drept
- Sîrma
- Tigheci
- Cuporani
- Tochile-Răducani
- Tomai
- Tomaiul Nou
- Sărățica Veche
- Vozneseni
- Troian
- Troița
Raionul Nisporeni
Este împărțit în 39 de localități: 1 oraș și 22 de municipalități (care includ 16 sate):
Oraș
Uzual
- Bălănești
- Găureni
- Bălăurești
- Bărboieni
- Boldurești
- Băcșeni
- Chilișoaia
- Bolțun
- Brătuleni
- Cîrnești
- Bursuc
- Călimănești
- Ciorești
- Vulcănești
- Ciutești
- Valea Nîrnovei
- Cristești
- Grozești
- Iurcens
- Mîrzoaia
- Marinici
- Heleșteni
- Milești
- Seliște
- Păruceni
- Soltănești
- Șișcani
- Drojdieni
- Odaia
- Valea-Trestieni
- Isăicani
- Luminița
- Odobești
- Selișteni
- Vărzărești
- Șendreni
- Vînători
- Zberoaia
Ocnița District
Este împărțit în 33 de localități: 3 orașe și 18 municipii (care includ 12 sate):
Oraș
Uzual
- Bîrlădeni
- Paladea
- Rujnița
- Bîrnova
- Calarașovca
- Berezovca
- Clocușna
- Corestăuți
- Stălinești
- Engeni
- Grinăuți
- Gîrbova
- Grinăuți-Moldova
- Grinăuți-Raia
- Rediul Mare
- Hădărăuți
- Lencăuți
- Verejeni
- Lipnic
- Paustova
- Mereșeuca
- Mihălășeni
- Grinăuți
- Naslavcea
- Ocnița
- Maiovca
- Sauca
- Unguri
- Vălcineț
- Codreni
Districtul Orhei
Este împărțit în 75 de localități: 1 oraș și 37 de municipalități (care includ 37 de sate)
Oraș
Uzual
- Berezlogi
- Hîjdieni
- Biești
- Cihoreni
- Slobozia-Hodorogea
- Bolohan
- Brăviceni
- Bulăiești
- Chiperceni
- Andreevca
- Voroteț
- Ciocîlteni
- Clișova Nouă
- Fedoreuca
- Clișova
- Crihana
- Cucuruzenii de Sus
- Sirota
- Cucuruzeni
- Ocnița-Răzeși
- Donați-ne
- Camencea
- Pocșești
- Ghetlova
- Hulboaca
- Noroceni
- Isacova
- Ivancea
- Brănești
- Furceni
- Jora de Mijloc
- Jora de Jos
- Jora de Sus
- Lopatna
- Mălăiești
- Tîrzieni
- Mitoc
- Mîrzești
- Mîrzaci
- Morozeni
- Breanova
- Neculăieuca
- Pelivan
- Cișmea
- Peresecina
- Piatra
- Jeloboc
- Podgoreni
- Pohorniceni
- Pohrebeni
- Izvoare
- Șercani
- Puțintei
- Dișcova
- Incearca-l
- Sămănanca
- Seliște
- Lucășeuca
- Mana
- Membri pasi
- Budăi
- Susleni
- Teleșeu
- Trebujeni
- Butuceni
- Morovaia
- Vatici
- Curchi
- Tabăra
- Vîșcăuți
- Zahoreni
- Zorile
- Inculeț
- Ocnița-Țărani
Raionul Rezina
Este împărțit în 41 de localități: 1 oraș (care include 3 sate) și 24 de municipalități (care includ 13 sate):
Oraș
- Rezina
- Boșernița
- Reîmprospăta
- Stohnaia
Uzual
- Bușăuca
- Cinișeuți
- Cogîlniceni
- Cuizăuca
- Echimăuți
- Ghiduleni
- Roșcanii de Jos
- Roșcanii de Sus
- Gdinești
- Horodiște
- Slobozia-Horodiște
- Ignăței
- Lalova
- Nistreni
- Țîpova
- Lipceni
- Mateuți
- Meșeni
- Mincenii de Jos
- Mincenii de Sus
- Otac
- Păpăuți
- Peciște
- Pereni
- Roșcani
- Pripiceni-Răzeși
- Pripiceni-Curchi
- Saharna Nouă
- Buciușca
- Saharna
- Sîrcova
- Piscărești
- Solonceni
- Tarasova
- Trifești
- Țareuca
- Țahnăuți
Raionul Rîșcani
Este împărțit în 55 de localități: 2 orașe (care includ 6 sate) și 26 de municipalități (care includ 21 de sate):
Oraș
Uzual
- Alexăndrești
- Cucuieții We
- Cucuieții Vechi
- Ivănești
- Aluniș
- Borosenii Noi
- Braniște
- Avrămeni
- Reteni
- Reteni-Vasileuți
- Corlăteni
- Duruitoarea Nouă
- Dumeni
- Gălășeni
- Mălăiești
- Grinăuți
- Ciobanovca
- Hiliuți
- Horodiște
- Malinovscoe
- Lupăria
- Mihăileni
- Nihoreni
- Petrușeni
- Pîrjota
- Pociumbăuți
- Pociumbeni
- Druța
- Răcăria
- Ușurei
- Recea
- Slobozia-Recea
- Sverdiac
- Singureni
- Sturzeni
- Șaptebani
- Șumna
- Bulhac
- Cepăria
- Vasileuți
- Armanca
- Ciubara
- Mihăilenii Noi
- Moșeni
- Știubeieni
- Văratic
- Zăicani
Raionul Sîngerei
Este împărțit în 70 de localități: 2 orașe (care include 1 sat) și 24 de municipalități (care includ 43 de sate):
Oraș
Uzual
- Alexăndreni
- Grigorești
- Heciul Vechi
- Țiplești
- Țipletești
- Bălășești
- Sloveanca
- Bilicenii Noi
- Lipovanca
- Mîndreștii Noi
- Bilicenii Vechi
- Coada Iazului
- Bursuceni
- Slobozia-Măgura
- Chișcăreni
- Nicolaevca
- Slobozia-Chișcăreni
- Ciuciuieni
- Brejeni
- Copăceni
- Antonovca
- Evghenievca
- Gavrilovca
- Petrovca
- Vladimireuca
- Coșcodeni
- Bobletică
- Flămînzeni
- Cotiujenii Mici
- Alexeuca
- Gura-Oituz
- Cubolta
- Mărășești
- Dobrogea Veche
- Cotovca
- Dobrogea Nouă
- Drăgănești
- Chirileni
- Sacarovca
- Dumbrăvița
- Bocancea-Schit
- Valea lui Vlad
- Grigorăuca
- Cozești
- Petropavlovca
- Heciul Nou
- Trifănești
- Iezărenii Vechi
- Iezărenii We
- Izvoare
- Valea Norocului
- Pepeni
- Pepenii Noi
- Răzălăi
- Romanovca
- Prepelița
- Clișcăuți
- Mihailovca
- Liniște
- Rădoaia
- Sîngereii Noi
- Mărinești
- Tăura Veche
- Tăura Nouă
- Țambula
- Octeabriscoe
- Pălăria
Raionul Soroca
Este împărțit în 68 de localități: 1 oraș și 34 de municipalități (care includ 33 de sate):
Oraș
Uzual
- Bădiceni
- Grigorăuca
- Băxani
- Bulboci
- Bulbocii Noi
- Căinarii Vechi
- Floriceni
- Cosăuți
- Iorjnița
- Cremen Dry
- Livezi
- Sobari
- Valea
- Dărcăuți
- Dărcăuții We
- Mălcăuți
- Dubna
- Egoreni
- Holoșnița
- Cureșnița
- Hristici
- Iarova
- Balinți
- Balinții We
- Nimereuca
- Cerlina
- Oclanda
- Ocolina
- Țepilova
- Parcani
- Voloave
- Pîrlița
- Vanțina
- Vanțina Mică
- Racovăț
- Redi-Cereșnovăț
- Regina Maria
- Lugovoe
- Rublenița
- Rublenița Nouă
- Rudi
- Schineni
- Schinenii Noi
- Stoicanii
- Solonț
- Șeptelici
- Șolcani
- Cureșnița Nouă
- Tătărăuca Veche
- Decebal
- Niorcani
- Slobozia Nouă
- Tătărăuca Nouă
- Tolocănești
- Trifăuți
- Vasilcău
- Inundeni
- Ruslanovca
- Vădeni
- Dumbrăveni
- Vărăncău
- Slobozia-Cremene
- Slobozia-Vărăncău
- Visoca
- Volovița
- Alexandru cel Bun
- Zastînca
Raionul Strășeni
Este împărțit în 39 de locații: 2 orașe (care includ 2 sate) și 25 de municipalități (care includ 10 sate):
Oraș
Uzual
- Căpriana
- Chirianca
- Codreanca
- Lupa-Recea
- Cojușna
- Dolna
- Gălești
- Găleștii Noi
- Ghelăuza
- Saca
- Greblești
- Mărtinești
- Lozova
- Stejăreni
- Micăuți
- Gornoe
- Micleușeni
- Huzun
- Negrești
- Onești
- Pănășești
- Ciobanca
- Rădeni
- Drăgușeni
- Zamcioji
- Recea
- Romănești
- Roșcani
- Deruleaza in jos
- Sireți
- Tătărești
- Țigănești
- Voinova
- Vorniceni
- Zubrești
Raionul Șoldănești
Este împărțit în 33 de localități: 1 oraș și 22 de municipalități (care includ 10 sate):
Oraș
Uzual
- Alcedar
- Curătura
- Odaia
- Chipeșca
- Climăuții de Jos
- Pat
- Cobîlea
- Cotiujenii Mari
- Cobîlea, loc. Sf. cf.
- Cușelăuca
- Cușmirca
- Dobrușa
- Recești
- Zahorna
- Fuzăuca
- Găuzeni
- Glinjeni
- Mihuleni
- Olișcani
- Parcani
- Pohoarna
- Buzzard
- Răspopeni
- Rogojeni
- Rogojeni, loc. Sf. cf.
- Salcia
- Lelina
- Sămășcani
- Liniște
- Șipca
- Vadul-Rașcov
- Socola
Districtul Ștefan Vodă
Este împărțit în 26 de localități: 1 oraș și 22 de municipalități (care includ 3 sate):
Oraș
Uzual
- Alava
- lasou
- Antonești
- Brezoaia
- Carahasani
- Căplani
- Coiburciu
- Copceac
- Crocmaz
- Hermoclia
- Feștelița
- Marianca de Jos
- Olănești
- Palanca
- Popeasca
- Purcari
- Viișoara
- Răscăieți
- Răscăieții We
- Semionovca
- Slobozia
- Ștefănești
- Talmaza
- Tudora
- Volintiri
Raionul Taraclia
Este împărțit în 26 de localități: 1 oraș și 14 municipalități (care includ 11 sate):
Oraș
Uzual
- Albota de Jos
- Hagichioi
- Hîrtop
- Albota de Sus
- Roșița
- Sofievca
- Aluatu
- Balabanu
- Budăi
- Dermengi
- Cairaclia
- Cealîc
- Cortenul Nou
- Samurza
- Corten
- Musaitu
- Novosiolovca
- Salcia
- Orehovca
- Tvardița
- Valea Perjei
- Vinogradovca
- Chirilovca
- Ciumai
- Mirnoe
Raionul Telenești
Este împărțit în 54 de localități: 1 oraș (care include 2 sate) și 30 de municipalități (care includ 21 de sate):
Oraș
- Telenești
- Mihălașa
- Mihălașa Nouă
Uzual
- Bănești
- Băneștii Noi
- Bogzești
- Brînzenii Noi
- Brînzenii Vechi
- Budăi
- Căzănești
- Vadul-Leca
- Vadul-Leca Nou
- Chiștelnița
- Chițcanii Vechi
- Chițcanii Noi
- Ciulucani
- Cîșla
- Codrul Nou
- Coropceni
- Crăsnășeni
- Ghiliceni
- Canal
- Cusând Nouă
- Hirișeni
- Inești
- Leușeni
- Mîndrești
- Codru
- Negureni
- Chersac
- Dobrușa
- Nucăreni
- Ordășei
- Pistruieni
- Hîrtop
- Pistruienii Noi
- Ratuș
- Mîndra
- Sărătenii Noi
- Zăicani
- Zăicanii Noi
- Sărătenii Vechi
- Zahareuca
- Scorțeni
- Suhuluceni
- Ghermănești
- Tîrșiței
- Flutura
- Țînțăreni
- Văsieni
- Verejeni
- Zgărdești
- Bondareuca
- Ciofu
Distretto di Ungheni
È diviso in 74 località: 2 città (che comprendono 1 villaggio) e 31 comuni (che comprendono 41 villaggi):
Città
Comuni
- Agronomovca
- Negurenii Noi
- Zăzulenii Noi
- Alexeevca
- Lidovca
- Săghieni
- Boghenii Noi
- Boghenii Vechi
- Izvoreni
- Mircești
- Poiana
- Buciumeni
- Buciumeni, loc. st. cf
- Florești
- Bumbăta
- Bușila
- Cetireni
- Chirileni
- Cioropcani
- Bulhac
- Stolniceni
- Condrătești
- Curtoaia
- Cornești
- Cornova
- Costuleni
- Florițoaia Veche
- Florițoaia Nouă
- Grozasca
- Hîrcești
- Drujba
- Leordoaia
- Mînzătești
- Veverița
- Măcărești
- Frăsinești
- Măgurele
- Mănoilești
- Novaia Nicolaevca
- Rezina
- Vulpești
- Morenii Noi
- Șicovăț
- Năpădeni
- Negurenii Vechi
- Coșeni
- Țîghira
- Zăzulenii Vechi
- Petrești
- Medeleni
- Petrești, loc. st. cf
- Pîrlița
- Hristoforovca
- Rădenii Vechi
- Sculeni
- Blindești
- Floreni
- Gherman
- Sinești
- Pojarna
- Teșcureni
- Todirești
- Grăseni
- Unțești
- Valea Mare
- Buzduganii de Jos
- Buzduganii de Sus
- Morenii Vechi
- Zagarancea
- Elizavetovca
- Semeni
Bălți
La municipalità è divisa in 1 città e 2 comuni:
Città
Comuni
Chișinău
La municipalità è divisa in 7 città, 12 comuni e 14 villaggi:
Città
Comuni
- Băcioi
- Bubuieci
- Budești
- Ciorescu
- Colonița
- Condrița
- Cruzești
- Ghidighici
- Grătiești
- Stăuceni
- Tohatin
- Trușeni
Tighina
La municipalità è divisa in una città e un comune:
Città
Comuni
Gagauzia
È diviso in una municipalità, 2 città (che comprendono 1 villaggio) e 23 comuni (che comprendono 5 villaggi):
Municipalità
Città
- Ceadîr-Lunga
- Vulcanești
- Vulcănești, loc. st. cf
Comuni
- Avdarma
- Baurci
- Beșalma
- Beșghioz ( Beș-Ghioz )
- Bugeac
- Carbalia
- Cazaclia
- Chioselia Rusă ( Chioselia Mică )
- Chiriet-Lunga
- Chirsova
- Cioc-Maidan
- Cișmichioi ( Cișmechioi )
- Congaz
- Congazcicul de Sus ( Congazul-Mic )
- Congazcicul de Jos
- Dudulești
- Copceac ( Tatar-Copceac )
- Cotovscoe ( Cârlăneni )
- Dezghingea ( Dezghinge )
- Etulia
- Etulia Nouă
- Etulia, loc. st. cf
- Ferapontievca ( Feraponteanca )
- Gaidar ( Gaidari )
- Joltai ( Djoltai )
- Svetlîi ( Denevița )
- Alexeevca ( Alexeeni )
- Tomai
Transnistria
È diviso in 147 località: una municipalità, 9 città (che comprendono 2 villaggi) e 69 comuni (che comprendono 66 villaggi):
Municipalità
Città
- Camenca
- Solnecinoe
- Crasnoe
- Dnestrovsc
- Dubăsari
- Grigoriopol
- Crasnoe
- Maiac
- Rîbnița
- Slobozia
- Tiraspol Nou
Comuni
- Andreevca
- Pîcalova
- Șmalena
- Beloci
- Bîcioc
- Novovladimirovca
- Blijnii Hutor
- Broșteni
- Butor
- India
- Butuceni
- Caragaș
- Caterinovca
- Sadchi
- Carmanova
- Cotovca
- Fedoseevca
- Mocearovca
- Cioburciu
- Cobasna
- Suhaia Rîbnița
- Cobasna, loc. st. cf
- Colosova
- Crasnaia Besarabia
- Pobeda
- Comisarovca Nouă
- Bosca
- Coșnița Nouă
- Pohrebea Nouă
- Corotna
- Crasnencoe
- Dimitrova
- Ivanovca
- Crasnîi Octeabri
- Alexandrovca
- Crasnîi Vinogradari
- Afanasievca
- Alexandrovca Nouă
- Calinovca
- Lunga Nouă
- Crasnogorca
- Cuzmin
- Voitovca
- Delacău
- Crasnaia Gorca
- Doibani I
- Doibani II
- Coicova
- Dubău
- Goianul Nou
- Dzerjinscoe
- Frunză
- Andriașevca Nouă
- Andriașevca Veche
- Novocotovsc
- Priozernoe
- Uiutnoe
- Novosavițcaia, loc. st. cf
- Ghidirim
- Goian
- Iagorlîc
- Haraba
- Harmațca
- Hîrjău
- Mihailovca Nouă
- Sărăței
- Hîrtop
- Bruslachi
- Marian
- Mocreachi
- Hlinaia (Grigoriopol)
- Hlinaia (Slobozia)
- Hristovaia
- Hrușca
- Frunzăuca
- Jura
- Lenin
- Pervomaisc
- Pobeda
- Stanislavca
- Lunga
- Mălăiești
- Cernița
- Mihailovca
- Mocra
- Basarabca
- Șevcenco
- Zaporojeț
- Molochișul Mare
- Nezavertailovca
- Ocnița
- Ofatinți
- Novaia Jizni
- Parcani
- Pervomaisc
- Plopi
- Podoima
- Podoimița
- Popencu
- Chirov
- Vladimirovca
- Zăzuleni
- Rașcov
- Iantarnoe
- Rotari
- Bodeni
- Socolovca
- Severinovca
- Slobozia-Rașcov
- Sovetscoe
- Vasilievca
- Speia
- Stroiești
- Sucleia
- Șipca
- Vesioloe
- Tașlîc
- Teiu
- Tocmagiu
- Tîrnauca
- Țîbuleuca
- Ulmu
- Ulmul Mic
- Lîsaia Gora
- Vadul Turcului
- Molochișul Mic
- Valea Adîncă
- Constantinovca
- Vărăncău
- Buschi
- Gherșunovca
- Vinogradnoe
- Vladimirovca
- Constantinovca
- Nicolscoe
Collegamenti esterni
- ( EN ) Moldavia: Administrative division , su citypopulation.de .