Consilierii naționali ai Camerei Fasci și ai corporațiilor
Salt la navigare Salt la căutare
Regatul Italiei XXX legislativ | |
---|---|
Vittorio Emanuele al III-lea inaugurează Camera fasceselor și breslelor | |
informație | XXX legislativ |
Monarh | Vittorio Emanuele III de Savoia |
start | 23 martie 1939 |
Sfârșit | 2 august 1943 |
Sesiuni | |
Sesiune | Unic |
Cameră | |
Alegeri | Nu au avut loc alegeri |
Președinte | Costanzo Ciano Dino Grandi |
Deputați | Listă |
Senat | |
Președinte | Giacomo Suardo Paolo Thaon din Revel Pietro Tomasi Della Torretta |
Senatori | Listă |
Șefi de guvern | |
Guvernele | Mussolini (1939-1943) Badoglio I (iulie - august 1943) |
XXIX legislatură | |
Consilierii naționali ai Camerei Fasci și ai Corporațiilor , așa cum prevede legea din 1939 care a înființat Camera, au fost numiți prin decret din 11 martie 1939 [1] și au rămas în funcție doar pentru legiuitorul XXX al Regatului Italiei . Lista era formată din membri ai Marelui Consiliu al fascismului , al Consiliului Național al Partidului Național Fascist și al Consiliului Național al Corporațiilor . [2]
Numărul lor nu era limitat și la începutul legislaturii în 1939 erau 681. În cei patru ani de durată a legislaturii (de la 23 martie 1939 la 2 august 1943 ) au existat diferite înlocuiri.
Compoziție originală
LA
- Giacomo Acerbo , membru al Marelui Consiliu al fascismului, vicepreședinte al breslei legumiculturii-fructifere
- Matteo Adinolfi , vicepreședinte al corporației de vin și ulei
- Augusto Agazzi , membru al breslei mării și aerului
- Antonio Aghemo , membru al corporației de produse textile
- Giuseppe Agnino , membru al breslei cerealiere
- Tonino Agodi , membru al breslei legumicultura-floristica-pomicultura
- Alcide Aimi , membru al breslei cerealiere
- Umberto Ajello , secretar federal la Livorno
- Umberto Alberici , membru al corporației de produse textile
- Giovanni Battista Alessandri , secretar federal al Alexandriei
- Alessandro Alessandrini , membru al corporației pentru construcții de clădiri
- Dino Alfieri , ministru al culturii populare și membru al Marelui Consiliu al fascismului; a demisionat la 31 octombrie 1939 [3]
- Fabio Allegreni , membru al corporației cerealiere
- Luigi Amadori , membru al breslei mecanicilor
- Umberto Amaduzzi , membru al breslei profesiilor și artelor
- Orazio Amato , membru al breslei profesiilor și artelor
- Ermanno Amicucci , membru al corporației de hârtie și tipografie; Secretar de stat pentru corporații din 31 octombrie 1939 [3]
- Aldo Andreoli , membru al corporației de hârtie și tipografie
- Francesco Andriani , membru al corporației de combustibili lichizi și combustibili
- Gaetano Aneris , membru al breslei cerealelor
- Francesco Angelini , președintele confederației fasciste a lucrătorilor agricoli și membru al Marelui Consiliu al fascismului
- Ferruccio Anitori , membru al breslei mecanicilor
- Napoleon Aprilis , vicepreședinte al breslei produselor textile
- Domenico Arcidiacono , membru al corporației maritime și aeriene
- Italo Ariata , membru al corporației de pensii și credite
- Emilio Arlotti , membru al breslei de horticultură-floristică-pomicultură
- Giovanni Armenise , membru al corporației de pensii și credite
- Filippo Artelli , membru al corporației maritime și aeriene
- Filippo Ascenzi , membru al corporației de construcții de clădiri
- Mario Ascione , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Guido Asinari din San Marzano , membru al breslei lemnului
- Alberto Asquini , membru al corporației de pensii și credite
- Antonio Atti , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
B.
- Gaetano Baccari , membru al corporației de combustibili lichizi și combustibili
- Giovanni Battista Baccarini , membru al breslei profesiilor și artelor
- Iti Bacci , membru al corporației de apă, gaz și electricitate
- Italo Balbo , membru al Marelui Consiliu al fascismului
- Lino Balbo , secretar federal la Ferrara
- Giovanni Giuseppe Baldi , membru al corporației chimice
- Carlo Balestra di Mottola , membru al breslei de îmbrăcăminte
- Emilio Balletti , membru al corporației de îmbrăcăminte
- Pompeo Balzardi , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Francesco Baraldi , membru al corporației de ospitalitate
- Michele Barbaro , membru al breslei legumiculturii-pomiculturii
- Bernardo Barbiellini Amidei , membru al corporației industriilor extractive
- Mario Giovanni Barbieri , membru al breslei legume-grădinărit-pomicultură
- Carlo Barboglio Dè Gajoncelli , secretar federal al Piacenza
- Luigi Baroffio , membru al corporației de pensii și credite
- Guido Baroni , membru al breslei profesiilor și artelor
- Athos Bartolucci , secretar federal Zadar
- Carlo Emanuele Basile , inspector Fasci italieni în străinătate
- Giuseppe Bastianini , subsecretar de stat pentru afaceri externe; a părăsit funcția la 14 octombrie 1939 [4]
- Giuseppe Battifoglia , membru al breslei profesiilor și artelor
- Ermanno Bazzocchi , membru al corporației maritime și aeriene
- Luigi Begnotti , membru al corporației de construcții de clădiri
- Giovanni Belelli , inspector al PNF
- Francesco Bellini , inspector PNF; a părăsit funcția la 3 august 1939 [5]
- Enrico Benetti , secretar federal la Treviso
- Zenone Benini , vicepreședinte al corporației siderurgice și metalurgice
- Antonio Stefano Benni , ministrul comunicațiilor; a demisionat la 31 octombrie 1939 [3]
- Giuseppe Beratto , membru al breslei de îmbrăcăminte
- Carlo Bergamaschi , inspector PNF
- Francesco Berna , membru al corporației de chimie
- Carlo Berninzone , membru al corporației pentru industriile extractive
- Giovanni Bernocco , membru al corporației de apă, gaze și electricitate
- Giulio Bertagna , membru al corporației maritime și aeriene
- Emilio Biaggini , secretar federal La Spezia
- Bruno Biaggioni , secretar federal al Savonei
- Bruno Biagi , membru al corporației de produse textile
- Giovanni Battista Bibolini , membru al corporației maritime și aeriene
- Antonio Bifani , membru al corporației de apă, gaze și electricitate
- Carlo Alberto Biggini , membru al corporației de produse textile
- Enrico Bigini , membru al corporației pentru industriile extractive
- Annio Bignardi , membru al corporației de produse textile
- Luigi Bilucaglia , membru al corporației de pensii și credite
- Giuseppe Biscioni , membru al corporației de vin și ulei
- Tommaso Bisi , membru al corporației zootehnice și de pescuit
- Giuseppe Bleiner , membru al corporației de comunicații interne
- Francesco Bloise , membru al breslei cerealiere
- Francesco Boccadifuoco , membru al breslei legume-grădinărit-pomicultură
- Federico Bocchetti , membru al breslei profesiilor și artelor
- Carlo Boidi , membru al breslei profesiilor și artelor
- Eugenio Bolondi , secretar federal Reggio Emilia
- Piero Bolzon , membru al breslei profesiilor și artelor
- Carlo Raffaele Bombrini , membru al corporației de comunicații interne
- Guido Bonaccini , membru al corporației de vin și ulei
- Alessandro Bonamici , inspector PNF
- Italo Bonardi , membru al corporației de hârtie și tipografie
- Guido Bonato Fabris , secretar federal la Como
- Luigi Bonelli , membru al breslei profesiilor și artelor
- Nazzareno Bonfatti , membru al breslei de sticlă și ceramică
- Stefano Bonfiglio , inspector PNF
- Antonio Bonino , secretar federal al Cuneo
- Oreste Bonomi , membru al corporației chimice
- Arturo Bonucci , membru al breslei profesiilor și artelor
- Mario Bonucci , inspector PNF
- Rodolfo Borghese , membru al breslei legume-floricultură-pomicultură
- Giuseppe Borgomaneri , membru al corporației de pensii și credite
- Carlo Borra , membru al corporației siderurgice și metalurgice
- Giuseppe Bottai , membru al Marelui Consiliu al fascismului, ministru al educației naționale
- Tommaso Bottari , inspector al PNF
- Franco Fedele Bozzi , secretar federal la Brindisi
- Ezio Braga , membru al corporației de combustibili lichizi și combustibili
- Anton Giulio Bragaglia , membru al corporației de divertisment
- Alessandro Brass , membru al corporației de pensii și credite
- Enrico Brenna , membru al breslei lemnului
- Italo Bresciani , membru al corporației chimice
- Fernando Maria Brignoli , membru al breslei profesiilor și artelor
- Alessandro Brizi , membru al corporației de produse textile
- Dino Brocchi , membru al breslei lemnului
- Alfredo Bruchi , membru al corporației de pensii și credite
- Giovanni Bruni , membru al corporației pentru industriile extractive
- Giuseppe Bruni , membru al breslei produselor textile
- Lorenzo Bruzzo , membru al breslei mecanicilor
- Guido Buffarini Guidi , subsecretar de stat pentru interior
- Vincenzo Buronzo , membru al breslei profesiilor și artelor
- Carlo Buttafochi , membru al corporației de vin și ulei
- Enzo Busca , secretar federal Terni
C.
- Francesco Caccese , membru al corporației industriilor extractive
- Giuseppe Caliceti , membru al breslei produselor textile
- Celso Calvetti , membru al breslei de sticlă și ceramică
- Alberto Calza Bini , membru al corporației pentru construcții de clădiri
- Giancarlo Camerana , membru al breslei mecanicilor
- Fernando Campagnoli , membru al breslei produselor textile
- Francesco Campanile , secretar federal Caltanissetta
- Vittorio Campanile , secretar federal al Avellino
- Luigi Candiani , membru al corporației de pensii și credite
- Giovanni Cao , membru al breslei aerului și mării
- Massimo Capialbi , membru al corporației de securitate socială și credit
- Pietro Capoferri , membru al breslei mecanicilor
- Luigi Capri Cruciani , membru al corporației de vin și ulei
- Antonello Caprino , membru al corporației de comunicații interne
- Giuseppe Caradonna , membru al corporației de apă, gaze și electricitate
- Efigenio Carli , membru al corporației de vin și ulei
- Guglielmo Carraroli , membru al corporației chimice
- Carlo Carretto , membru al corporației de construcții de clădiri
- Nicola Carriero , secretar federal Potenza
- Ernesto Carugati , inspector PNF
- Mario Carusi , membru al corporației cerealiere
- Vincenzo Casalini , vicepreședinte al corporației de combustibili lichizi și combustibili
- Francesco Casiccia , membru al corporației de securitate socială și credit
- Vincenzo Casilli , membru al breslei de îmbrăcăminte
- Fernando Cassini , secretar federal Reggio Calabria
- Achille Castelli , membru al breslei produselor textile
- Giuseppe Catalano , membru al corporației de securitate socială și credit
- Pietro Cataldo , membru al breslei cerealiere
- Umberto Cattania , membru al corporației industriilor extractive
- Francesco Catto , secretar federal Nuoro; de la 1 iulie 1939 la Varese [6]
- Ernesto Cauvin , membru al corporației de chimie
- Domenico Cavagnari , subsecretar de stat pentru marină
- Ugo Cavallazzi , membru al corporației pentru construcții de clădiri
- Ennio Cavina , membru al corporației de comunicații interne
- Severo Ceccanti , secretar federal din Pisa
- Dino Cecconi , membru al corporației de vin și ulei
- Paolo Ceci , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Carlo Alberto Cempini Meazzuoli , membru al corporației de mecanică
- Odoardo Censi , membru al breslei legume-grădinărit-fructifere
- Giuseppe Cenzato , membru al corporației de apă, gaz și electricitate
- Natale Cerruti , inspector PNF
- Giuseppe Cerutti , membru al corporației de pensii și credite
- Giuseppe Chiappelli , membru al corporației siderurgice și metalurgice
- Giuseppe Chiarelli , membru al corporației de securitate socială și credit
- Ignazio Chiarelli , membru al corporației de produse textile
- Gino Chiari , membru al corporației cerealiere
- Pietro Paolo Terenzio Chiesa , membru al corporației de comunicații interne
- Raul Chiodelli , membru al corporației de divertisment
- Edoardo Chiozzi Millelire , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Tullio Cianetti , președintele confederației fasciste a muncitorilor industriali și membru al Marelui Consiliu al fascismului
- Costanzo Ciano , membru al Marelui Consiliu al fascismului
- Galeazzo Ciano , ministru al afacerilor externe și membru al Marelui Consiliu al fascismului
- Livio Ciardi , membru al corporației de ospitalitate
- Francesco Ciarlantini , membru al corporației de hârtie și tipografie
- Furio Cicogna , membru al breslei produselor textile
- Andrea Cilento , membru al corporației de comunicații interne
- Ezio Cingolani , membru al corporației de combustibili lichizi și combustibili
- Mario Cionini Visani , secretar federal la Lecce
- Leone Ciullini , membru al corporației de ospitalitate
- Ugo Clavenzani , membru al breslei mecanicilor
- Giuseppe Cobolli Gigli , ministrul lucrărilor publice; a demisionat la 31 octombrie 1939 [3]
- Giovanni Cocca , membru al breslei profesiilor și artelor
- Bruno Coceani , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Mario Colesanti , secretar federal Terni
- Italo Colombati , membru al corporației de apă, gaz și electricitate
- Gastone Colussi , secretar federal al Belluno; a părăsit funcția la 7 iulie 1939 [7]
- Giovanni Comini , secretar federal la Brescia
- Ezio Cornelli , membru al corporației de pensii și credite
- Vittorio Cortiglioni , secretar federal Teramo
- Eugenio Coselschi , membru al corporației de pensii și credite
- Tullio Cosma , membru al breslei vestimentare
- Antonio Costa , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Carlo Costamagna , membru al breslei de grădinărit, florărie și pomicultură
- Giovanni Costantino , secretar federal la Bari
- Andrea Cravino , membru al breslei legume-grădinărit-pomicultură
- Guido Cristini , vicepreședinte al breslei sticlei și ceramicii
- Herald of Crollalanza , membru al corporației de vin și ulei
- Augusto Crò , membru al corporației pentru industriile extractive
- Piero Cupello , membru al corporației de combustibili lichizi și combustibili
- Pietro Curatulo , membru al breslei produselor textile
D.
- Ettore d'Andrea , secretar federal din Taranto
- Mario d'Annunzio , membru al breslei mecanicilor
- Mario d'Havet , membru al breslei mecanicilor
- Attilio Da Empoli , membru al breslelor de fructe și legume
- Paolo Dacò , membru al breslei produselor textile
- Giovanni Battista Dall'Armi , membru al breslei produselor textile
- Vittorio Dalla Bona , membru al breslei lemnului
- Gioacchino Dallari , membru al breslei cerealiere
- Amilcare De Ambris , membru al corporației siderurgice și metalurgice
- Felice De Carli , membru al corporației chimice
- Attilio De Cicco , secretar al Fasci-ului italian în străinătate
- Filandro De Collibus , membru al corporației de îmbrăcăminte
- Guido De Cupis , membru al corporației de comunicații interne
- Luigi De Dominicis , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Pietro De Francisci , membru al direcției naționale a PNF
- Amatore De Giacomo , membru al breslelor profesiilor și artelor
- Emilio de la Forest de Divonne , membru al corporației de pensii și credite
- Augusto De Marsanich , subsecretar de stat pentru comunicații (poștă și telegraf)
- Alfredo De Marsico , membru al breslei profesiilor și artelor
- Luigi Deffenu , inspector PNF
- Edmondo Del Bufalo , membru al corporației de apă, gaze și electricitate
- Enrico Del Debbio , membru al breslelor profesiilor și artelor
- Riccardo Del Giudice , președintele confederației fasciste a lucrătorilor din comerț
- Carlo Delcroix , președintele Asociației Naționale a Mutilatilor și Dezabilităților de Război
- Gian Domenico Delfino , membru al breslei produselor textile
- Antonio Della Rocca , inspector al PNF
- Giuseppe Di Blasio , membru al breslei de sticlă și ceramică
- Giacomo Di Giacomo , membru al corporației de vin și ulei
- Ernesto Di Marco , membru al corporației siderurgice și metalurgice
- Ermanno Di Marsciano , secretar federal la Perugia
- Vito Di Marzio , membru al corporației industriilor extractive
- Berardino Di Stefano , membru al breslelor de legume-grădinărit-pomicultură
- Gioacchino Di Stefano , membru al breslei produselor textile
- Giuseppe Diaz , membru al breslei lemnului
- Marcello Diaz , membru al corporației de securitate socială și credit
- Arnaldo Dini , membru al corporației de securitate socială și credit
- Guido Donegani , membru al corporației chimice
- Alberto Donella , membru al breslelor de legume-grădinărit-pomicultură
- Gian Giuseppe Durini , membru al breslei de îmbrăcăminte
ȘI
- Enrico Endrich , secretar federal al Cagliari
- Amedeo Esposito , membru al breslei lemnului
F.
- Giovanni Fabbrici , președintele Agenției Naționale Fasciste pentru Cooperare
- Enrico Fancello , membru al corporației pentru construcții de clădiri
- Amedeo Fani , membru al corporației de securitate socială și credit
- Augusto Fantechi , membru al corporației de vin și ulei
- Vittorio Umberto Fantucci , membru al breslei de sticlă și ceramică
- Neri Farina Cini , membru al corporației de hârtie și tipografie
- Roberto Farinacci , membru al Marelui Consiliu al fascismului
- Alberto Fassini , membru al corporației de ospitalitate
- Enrico Felicella , membru al breslei mecanicilor
- Torquato Feliciangeli , membru al breslei mecanicilor
- Felice Felicioni , membru al corporației de hârtie și tipografie
- Clodo Feltri , secretar federal la Modena
- Saverio Fera , membru al breslei profesiilor și artelor
- Ercole Walter Ferme , membru al corporației de vin și ulei
- Cesare Feroldi Antonisi De Rosa , membru al corporației industriilor extractive
- Giovanni Ferragatta Gariboldi , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Angelo Alfredo Ferrari , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Artemio Ferrario , membru al breslei mecanicilor
- Giuseppe Ferrario , membru al corporației de pensii și credite
- Giorgio Ferreri , membru al corporației maritime și aeriene
- Piero Ferretti , membru al corporației maritime și aeriene
- Domenico Filippi , secretar federal Imperia
- Arnaldo Fioretti , membru al corporației de divertisment
- Ermanno Fioretti , membru al corporației de pensii și credite
- Ernesto Fodale , membru al corporației de pensii și credite
- Gian Gaetano Fogaccia , secretar federal Misurata
- Enrico Folliero , membru al breslei mecanicilor
- Luigi Fontanelli , membru al corporației de hârtie și tipografie
- Raffaello Foraboschi , membru al breslei legumiculturii-fructifere
- Luigi Formica , secretar federal al Derna
- Dante Fornaciari , membru al corporației de vin și ulei
- Ludovico Foscari , secretar federal al Veneției
- Davide Fossa , inspector al PNF
- Mario Fossi , membru al corporației chimice
- Nello Fotticchia , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Aldo Franca , membru al corporației de îmbrăcăminte
- Gino Franciosi , membru al breslei lemnului
- Guido Franco , membru al breslei creșterii animalelor și pescuitului
- Annibale Frattarelli , secretar federal al Foggia
- Mario Fregonara , membru al corporației cerealiere
- Giuseppe Frignani , vicepreședinte al corporației de pensii și credite
- Primo Fumei , membru al direcției naționale a PNF și secretar federal al Trento
G.
- Livio Gaetani Dell'Aquila d'Aragona , membru al breslei profesiilor și artelor
- Antonio Gaidoni , membru al breslei cerealiere
- Virginio Pompeo Galbiati , membru al breslei de grădinărit, florărie și pomicultură
- Oscar Galleni , membru al corporației de chimie
- Lionello Garbaccio , membru al breslei produselor textile
- Augusto Garbari , membru al breslei cerealiere
- Dino Gardini , secretar adjunct al PNF
- Armando Gariboldi , membru al breslei cerealiere
- Pier Giovanni Garoglio , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Salvatore Gatto , componente il direttorio nazionale del PNF
- Luigi Italo Gazzano , segretario federale di Salerno
- Piero Gazzotti , ispettore del PNF e segretario federale di Torino
- Marco Aldo Gennaioli , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Carlo Gerini , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Anacleto Gerosa , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Vittorino Gervasio , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Alessandro Ghigi , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Francesco Giacomelli , componente della corporazione del legno
- Franco Giancola , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Ettore Giannantonio , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Bartolo Gianturco , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Alfredo Giarratana , componente della corporazione delle industrie estrattive
- Giulio Quirino Giglioli , componente della corporazione della carta e della stampa
- Giulio Ginnasi , ispettore del PNF
- Dante Giordani , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Elia Giorgetti , segretario federale di Grosseto
- Mario Giovannini , componente della corporazione delle comunicazioni interne
- Francesco Giunta , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Pietro Giunti , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Serafino Glarey , segretario federale di Aosta
- Pier Filippo Gomez Homen , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Alessandro Gorini , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Giovanni Gorio , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Giuseppe Gorla , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Luciano Gottardi , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Raffaele Grana , componente della corporazione dei cereali
- Dino Grandi , membro del Gran consiglio del fascismo; dal 12 luglio come ministro di grazia e giustizia [8]
- Giuseppe Grassia , componente della corporazione dei cereali
- Ezio Maria Gray , vicepresidente della corporazione delle professioni e delle arti
- Emilio Grazioli , segretario federale di Trieste
- Carlo Griffey , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Felice Guarneri , ministro per gli scambi e le valute; dimissionario il 31 ottobre 1939 [3]
- Emerico Guggino , segretario federale di Agrigento
- Umberto Guglielmotti , componente della corporazione della carta e della stampa
- Giovanni Guidi , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Galeazzo Guidi di Bagno , componente della corporazione dell'ospitalità
- Bernardo Gusatti Bonsembiante , ispettore del PNF
- Angelo Cesare Guzzeloni , componente della corporazione delle comunicazioni interne
H
- Carlo Helbig , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Giovanni Host-Venturi , sottosegretario di Stato per le comunicazioni (marina mercantile); ministro dal 31 ottobre 1939 [3]
I
- Ulisse Igliori , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Guido Innocenti , segretario federale di Viterbo
- Andrea Ippolito , segretario federale di Roma
J
- Giovanni Jacometti , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Mario Jannelli , sottosegretario di Stato per le comunicazioni (ferrovie)
K
- Umberto Klinger , componente della corporazione del mare e dell'aria
L
- Giuseppe La Monaca , segretario federale di Campobasso
- Antonio La Rocca , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Rosario Labadessa , componente della corporazione della chimica
- Antonio Lacava , segretario federale di Aquila
- Giovanni Laghi , componente della corporazione delle comunicazioni interne
- Vincenzo Lai , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Ernesto Lama , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti; cessò dalla carica il 6 giugno 1939 [9]
- Rino Ruggero Lambertenghi , segretario federale di Sondrio
- Giuseppe Landi , presidente della confederazione fascista dei lavoratori delle aziende del credito e dell'assicurazione
- Ferruccio Lantini , ministro per le corporazioni e membro del Gran consiglio del fascismo; dimissionario il 31 ottobre 1939 [3]
- Achille Lauro , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Alfredo Leati , ispettore del PNF e segretario federale di Bologna
- Davide Lembo , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Feliciano Lepore , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Domenico Leva , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Ignazio Li Gotti , segretario federale di Palermo
- Antonio Limoncelli , componente della corporazione del legno
- Augusto Liverani , componente della corporazione delle comunicazioni interne
- Francesco Armando Liverani , componente della corporazione dello spettacolo
- Antonino Livoti , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Gerardo Locurcio , componente della corporazione dell'ospitalità
- Giuseppe Lojacono , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Luigi Lojacono , componente della corporazione dei cereali
- Alfredo Longo , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Umberto Lovo , segretario federale di Padova
- Adriano Lualdi , componente della corporazione dello spettacolo
- Osvaldo Lucchini , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Giovanni Lucentini , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Pasquale Lugini , ispettore del PNF
- Italo Lunelli , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Mario Luporini , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Nicolò Luxardo , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
M
- Renato Macarini Carmignani , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Ugo Maceratini , componente della corporazione della carta e della stampa
- Mario Macola , segretario federale di Gorizia; dal 24 giugno 1939 a Bolzano [10]
- Giovan Battista Madia , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Alfonso Maffezzoli , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Filippo Magawly , segretario federale di Parma
- Carlo Maria Maggi , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Paride Magini , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Milziade Magnini , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Andrea Malcangi , componente della corporazione del mare e dell'aria; cessò dalla carica il 26 giugno 1939 [11]
- Edoardo Malusardi , componente della corporazione della carta e della stampa
- Pietrangelo Mammano , segretario federale di Catania
- Angelo Manaresi , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Aurelio Manaresi , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Antonio Mancia , segretario federale di Siracusa; cessò dalla carica il 16 agosto 1939 [12]
- Guido Mancini , componente della corporazione della carta e della stampa
- Ivran Mancini , segretario federale di Ascoli Piceno
- Luigi Paolo Mancini , ispettore del PNF
- Luigi Manfredini , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Raffaele Manganiello , segretario federale di Cosenza
- Giuseppe Manni , vicepresidente della corporazione della meccanica
- Eligio Maoli , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Giovanni Maracchi , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Antonio Maraini , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Guido Maranca , componente della corporazione della chimica
- Guido Marasini , componente della corporazione dei cereali
- Corrado Marchi , componente della corporazione dello spettacolo
- Ascanio Marchini , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Alberto Mario Marcucci , componente della corporazione dei cereali
- Giovanni Maresca Donnorso di Serracapriola , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Enrico Margara , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Franco Mariani , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Giovanni Marinelli , membro del Gran consiglio del fascismo e segretario amministrativo del PNF; sottosegretario di Stato per le comunicazioni dal 31 ottobre 1939 [3]
- Alessandro Marini , , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Giovanni Marinoni , componente della corporazione dei cereali
- Franco Marinotti , componente della corporazione della chimica
- Dionigi Marquet , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Enrico Masetti , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Giuseppe Massa , segretario federale di Genova
- Rosario Massimino , componente della corporazione della siderurgia e metallurgia
- Bruno Mazzaggio , segretario federale di Vicenza
- Mario Mazzetti , componente il direttorio nazionale del PNF
- Giuseppe Mazzini , componente della corporazione della meccanica
- Luigi Meda , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Antonio Medas , segretario federale di Sassari
- Giacomo Medici Del Vascello , sottosegretario di Stato alla Presidenza del Consiglio dei ministri; dimissionario il 31 ottobre 1939 [3]
- Alessandro Melchiori , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Bruno Mendini , componente della corporazione del legno
- Emilio Menegozzi , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Luigi Romano Menini , segretario federale di Pesaro
- Arturo Mensi , segretario federale di Enna; cessò dalla carica il 31 maggio 1939 [13]
- Ermanno Mentaschi , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Gaetano Messina , segretario federale di Trapani
- Fernando Mezzasoma , vicesegretario del PNF
- Nazzareno Mezzetti , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Augusto Micheli , componente della corporazione della carta e della stampa
- Gabriele Michelini di San Martino , componente della corporazione della carta e della stampa
- Raimondo Michetti , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Giovanni Milani , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Gino Miniati , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Luciano Miori , componente della corporazione della carta e della stampa
- Filippo Mirabelli , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Girolamo Misciattelli , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Giorgio Molfino , ispettore del PNF e presidente della confederazione fascista dei commercianti
- Oreste Montagna , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Remo Montanari , segretario federale di Cremona
- Ilario Montesi , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Basilide Morelli , componente della corporazione delle comunicazioni
- Eugenio Morelli , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Morello Morelli , segretario federale di Asmara
- Giuseppe Moretti , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Riccardo Moretti , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Nino Mori , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Lorenzo Morigi , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Aurelio Moro , vicepresidente della corporazione delle costruzioni edili
- Edoardo Moroni , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Giovanni Morselli , componente della corporazione della chimica
- Nicola Motolese , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Giacinto Motta , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Lorenzo Mugnozza , ispettore del PNF
- Enea Muschietti , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Benito Mussolini , presidente del consiglio dei ministri
- Mario Muzzarini , presidente della confederazione fascista degli agricoltori e membro del Gran consiglio del fascismo
N
- Sergio Nannini , componente della corporazione dei cereali; sottosegretario di Stato per agricoltura e foreste dal 31 ottobre 1939 [3]
- Vincenzo Nardi , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Guido Natoli , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Federico Negrotto Cambiaso , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Niccolò Nicchiarelli , segretario federale di Bengasi
- Angelo Nicolato , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Alberto Nucci , segretario federale di Chieti
O
- Vincenzo Oddo , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Costantino Oggianu , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Roberto Olmo , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Almerigo Ongaro , segretario federale di Fiume
- Aligi Onniboni , segretario federale di Apuania
- Cipriano Efisio Oppo , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Biagio Orlandi , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Orlando Orlandini , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Giuseppe Orlando , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Luigi Orlando , componente della corporazione della meccanica
- Alessandro Orsi , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Valentino Orsolini Cencelli , componente della corporazione della chimica
P
- Biagio Pace , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Ferdinando Pace , segretario federale di Littoria
- Nicola Tommaso Pace , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Franz Pagliani , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Carlo Pagnone , componente della corporazione dei cereali
- Giovanni Pala , vicepresidente della corporazione del mare e dell'aria
- Pasquale Paladino , segretario federale di Novara
- Vito Palermo , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Giuseppe Paliasso , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Adolfo Palombo , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Gino Panconesi , componente della corporazione dell'ospitalità
- Giuseppe Panepinto , componente della corporazione delle industrie estrattive
- Sergio Panunzio , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Aldo Paolini , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Francesco Paoloni , componente della corporazione della carta e della stampa
- Raffaele Paolucci , componente della corporazione della chimica
- Rino (Efre) Parenti , componente il direttorio nazionale del PNF e segretario federale di Milano
- Alberto Pariani , sottosegretario di Stato per la guerra; dimissionario il 31 ottobre 1939 [3]
- Ernesto Parodi , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Ugo Parodi di Belsito , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Gabriele Parolari , vicepresidente della corporazione dell'abbigliamento
- Michele Pascolato , ispettore del PNF, presidente della confederazione fascista aziende del credito e dell'assicurazione
- Albino Pasini , vicepresidente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Luigi Pasqualucci , segretario federale di Catanzaro
- Vittorio Passalacqua , segretario federale di Siena
- Raffaele Passaretti , componente della corporazione del legno
- Mario Pasti , componente della corporazione della meccanica
- Alessandro Pavolini , presidente della confederazione fascista professionisti ed artisti; ministro per la cultura popolare e membro del Gran consiglio del fascismo dal 31 ottobre 1939 [3]
- Leopoldo Pazzagli , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Benvenuto Pelà , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Giampietro Domenico Pellegrini , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Ludovico Pellizzari , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Filippo Pennavaria , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Francesaco Pentimalli , componente della corporazione dei cereali
- Alessandro Perone , segretario federale di Benevento
- Giuliano Pescosolido , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Antonio Pesenti , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Domenico Pettini , componente della corporazione del legno
- Carlo Peverelli , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Giuseppe Peverelli , componente della corporazione delle industrie estrattive
- Pasquale Pezzuto , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Mario Piazzesi , segretario federale di Lucca
- Ottorino Piccinato , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Francesco Picone , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Gino Pierantoni , componente della corporazione dello spettacolo
- Cesare Pileri , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Cesare Pinchetti , componente della corporazione dell'ospitalità
- Sergio Pinotti , segretario federale di Mantova
- Piero Pirelli , componente della corporazione delle comunicazioni interne
- Piero Pisenti , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Giuseppe Pizzirani , segretario federale di Rovigo; cessò dalla carica il 5 agosto 1939 [14]
- Bernardo Pocherra , ispettore del PNF
- Pier Antonio Poggi , segretario federale di Udine
- Carlo Poggio , segretario federale di Harar
- Giovanni Poli , segretario federale di Gondar
- Gaetano Polverelli , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Manlio Pompei , componente della corporazione del legno
- Alfonso Porreca , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Ettore Pottino di Capuano , componente della corporazione dei cereali
- Amilcare Preti , componente della corporazione della meccanica
- Felice Profilo , componente della corporazione della chimica
- Giulio Egidio Proserpio , componente della corporazione del legno
- Corrado Puccetti , ispettore del PNF
- Renato Punzo , componente della corporazione dell'ospitalità
- Umberto Puppini , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Antonio Putzolu , componente della corporazione dei cereali
R
- Celio Rabotti , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Mario Racheli , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Riccardo Raffaeli , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Luciano Rambelli , segretario federale di Ravenna
- Crescentino Rampone , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Edoardo Rapetti , componente della corporazione dell'ospitalità
- Domenico Razza , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Augusto Rebucci , componente della corporazione dell'ospitalità
- Giuseppe Redaelli , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Fausto Riccardi , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Raffaello Riccardi , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura; ministro per gli scambi e per le valute dal 31 ottobre 1939 [3]
- Vincenzo Ricchioni , componente della corporazione dei cereali
- Enrico Ricci , componente della corporazione della carta e della stampa
- Giorgio Ricci , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Renato Ricci , sottosegretario di Stato per le corporazioni; ministro dal 31 ottobre 1939 [3]
- Riccardo Ricciardi Pollini , componente il direttorio nazionale del PNF e segretario federale di Firenze
- Luigi Ridolfi Vaj da Verrazzano , componente della corporazione delle comunicazioni interne
- Carlo Righi , segretario federale di Pistoia
- Agostino Rigi Luperti , segretario federale di Macerata
- Renato Rinaldi , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Ernesto Risso , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Agostino Rocca , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Giovanni Rocca , ispettore del PNF e segretario federale di Tripoli
- Ladislao Rocca , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Gino Rojatti , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Attilio Romano , segretario federale dell'Egeo
- Ruggero Romano , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Giannino Romualdi , segretario federale di Arezzo
- Secondo Ronza , componente della corporazione della carta e della stampa
- Umberto Rosa , componente della corporazione della meccanica
- Rolando Rosoni , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Amilcare Rossi , presidente dell' Associazione nazionale combattenti
- Angelo Rossi , ispettore del PNF
- Giuseppe Franco Rossi , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Napoleone Rossi di Montelera , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Edmondo Rossoni , membro del Gran consiglio del fascismo, ministro dell'agricoltura e delle foreste; confermato come membro del Gran consiglio del fascismo dal 31 ottobre 1939 [3]
- Edgardo Rotigliano , componente della corporazione del legno
- Roberto Roversi , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Luigi Russo , componente il direttorio nazionale del PNF; sottosegretario di Stato alla presidenza del Consiglio dei ministri dal 31 ottobre 1939 [3]
S
- Francesco Sacco , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Bruno Salerno , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Giovanni Salvagnini , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Giorgio Maria Sangiorgi , componente della corporazione dello spettacolo
- Filiberto Sani , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Nicola Sansanelli , componente della corporazione dell'ospitalità
- Eduardo Saraceno , segretario federale di Napoli
- Luigi Sarcoli , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Ugo Sargiacomo , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Vincenzo Savini , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Rosario Scaglione , segretario federale di Messina
- Salvatore Scarantino , segretario federale di Matera
- Angelo Scardia , componente della corporazione del legno
- Marco Scardovi , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Luigi Scarfiotti , componente della corporazione della chimica
- Natale Schiassi , ispettore del PNF
- Carlo Scorza , componente della corporazione della chimica
- Luciano Scotti , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Sebastiano Sebastiani , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Orfeo Sellani , segretario federale di Bergamo
- Gino Sequi , componente della corporazione dei cereali
- Adelchi Serena , vicesegretario del PNF; ministro dei lavori pubblici dal 31 ottobre 1939 [3]
- Cesare Serono , componente della corporazione della chimica
- Arnaldo Sertoli , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Giulio Sessa , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Arrigo Solmi , ministro per la grazia e giustizia e membro del Gran consiglio del fascismo; cessò dalla carica il 12 luglio 1939 [8]
- Luigi Sommariva , segretario federale di Pola
- Gutierrez Michele Spadafora , componente della corporazione dei cereali [15]
- Domenico Spinelli , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti
- Francesco Spinelli , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Attilio Spizzi , ispettore del PNF
- Pino Stampini , segretario federale di Pavia
- Achille Starace , membro del Gran consiglio del fascismo, segretario del PNF, ministro segretario di Stato
- Giuseppe Steiner , componente della corporazione dell'abbigliamento
- Giorgio Suppiej , vicesegretario del PNF
- Giorgio Suriani , componente della corporazione delle comunicazioni interne
- Edoardo Susmel , componente della corporazione del legno
- Fulvio Suvich , componente della corporazione della previdenza e del credito
T
- Silvio Taglietti , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Giuseppe Tallarico , componente della corporazione dei cereali
- Michele Tanzini , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Manlio Tappi , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Alessandro Tarabini , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Angelo Tarchi , vicepresidente della corporazione della chimica
- Giuseppe Tassinari , sottosegretario di Stato per l'agricoltura e per le foreste e per la bonifica integrale; ministro dal 31 ottobre 1939 [3]
- Vincenzo Tecchio , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Luigi Pio Teodorani Fabbri , ispettore del PNF e segretario federale di Forlì
- Attilio Teruzzi , sottosegretario di Stato per l'Africa Italiana; ministro dal 31 ottobre 1939 [3]
- Ottone Terzi , componente della corporazione della meccanica
- Ignazio Thaon di Revel , vicesegretario dei Fasci italiani all'estero
- Luigi Tirelli , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Nicola Titi , componente della corporazione della chimica
- Antonio Tommaselli , componente della corporazione della carta e della stampa
- Giovanni Torda , segretario federale di Rieti
- Tito Torelli , componente della corporazione dei cereali
- Gaetano Toselli , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Attilio Tosi , segretario federale di Asti
- Antonio Trapani Lombardo , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Vittorio Tredici , vicepresidente della corporazione delle industrie estrattive
- Antonino Tringali Casanuova , membro del Gran consiglio del fascismo
- Cesare Tumedei , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Giorgio Turlà , segretario federale di Ragusa
- Angelo Tuttoilmondo , segretario federale di Addis Abeba
U
- Filippo Ungaro , componente della corporazione di previdenza e del credito
- Ettore Usai , componente della corporazione dei prodotti tessili
V
- Giorgio Vaccaro , componente della corporazione dello spettacolo
- Elio Vagliano , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Comingio Valdrè , ispettore del PNF
- Valerio Valery , componente della corporazione del vetro e della ceramica
- Giuseppe Valle , sottosegretario di stato per l'aeronautica; dimissionario il 31 ottobre 1939 [3]
- Antonio Valli , segretario federale di Gimma
- Almo Vanelli , segretario federale di Bolzano; dal 24 giugno 1939 a Gorizia [10]
- Gino Vannuccini , componente della corporazione della carta e della stampa
- Enrico Mario Varenna , componente della corporazione della carta e della stampa
- Giovanni Vaselli , componente della corporazione delle industrie estrattive
- Romolo Vaselli , componente della corporazione delle costruzioni edili
- Aldo Vecchini , componente della corporazione dello spettacolo
- Rodolfo Vecchini , componente della corporazione dello spettacolo
- Biagio Vecchioni , componente il direttorio nazionale del PNF
- Antonio Carlo Velo , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Paolo Venerosi Pesciolini , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Vincenzo Venerosi Pesciolini , componente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Tommaso Ventrella , componente della corporazione della carta e della stampa
- Augusto Venturi , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia
- Alberto Verdi , componente della corporazione della orto-floro-frutticoltura
- Zeno Verga , componente della corporazione dell'ospitalità
- Carlo Veronese , componente della corporazione dei cereali
- Vittorino Vezzani , vicepresidente della corporazione della zootecnia e della pesca
- Fortunato (Nino) Vicari , segretario federale di Ancona
- Giuseppe Vidau , componente della corporazione dell'ospitalità
- Zeno Vignati , componente della corporazione del legno
- Giacomo Vigolo , segretario federale di Mogadiscio
- Antonio Villanova , componente della corporazione dell'acqua, del gas e dell'elettricità
- Giovanni Viola , componente della corporazione vitivinicola e olearia
- Sabato Visco , vicepresidente della corporazione dei cereali
- Luigi Mario Visconti , ispettore del PNF; cessò dalla carica il 4 luglio 1939 [16]
- Filomeno Vitale , componente della corporazione del legno
- Vittorio Carlo Vitali , componente della corporazione della previdenza e del credito
- Giovanni Vitalini Sacconi , componente della corporazione del mare e dell'aria
- Aurelio Vitto , segretario federale di Frosinone
- Antonino Volpe , componente della corporazione delle professioni e delle arti
- Nicola Volpe , segretario federale di Pescara
Z
- Giuseppe Zampi , ispettore del PNF
- Vincenzo Zangara , componente il direttorio nazionale del PNF
- Carlo Mario Zanotti , componente della corporazione dei prodotti tessili
- Paolo Valerio Zerbino , segretario federale di Vercelli
- Gino Zuccarelli , segretario federale di Varese; cessò dalla carica il 1 luglio 1939 [6] e fu rinominato come componente della corporazione della meccanica il 24 settembre 1939 [17]
Aggiunte e sostituzioni
1939
- Giovanni Ciro , ispettore del PNF, nominato il 2 maggio [18]
- Livio Cambi , componente della corporazione della siderurgia e della metallurgia, nominato il 27 maggio [19]
- Giovanni Gregorio , segretario federale di Enna, nominato in sostituzione di Arturo Mensi il 31 maggio [13]
- Renato Balzarini , componente della corporazione dei combustibili liquidi e carburanti, nominato in sostituzione di Ernesto Lama il 6 giugno [9]
- Pietro Reichlin , componente della corporazione del mare e dell'aria, nominato in sostituzione di Andrea Malcangi il 26 giugno [11]
- Luigi Gatti , segretario federale di Nuoro, nominato in sostituzione di Francesco Catto il 1 luglio [6]
- Odino Rizzardi , segretario federale di Belluno, nominato in sostituzione di Gastone Colussi il 7 luglio [7]
- Giuseppe Palladino , segretario federale di Rovigo, nominato in sostituzione di Giuseppe Pizzirani il 5 agosto [14]
- Amerigo Pispoli , segretario federale di Siracusa, nominato in sostituzione di Antonio Mancia il 16 agosto [12]
- Ettore Muti , ispettore dei Fasci italiani all'estero, nominato il 22 agosto; [20] poi come segretario del PNF dal 31 ottobre 1939 [3]
- Tefik Mborja , segretario del partito fascista albanese, nominato il 18 ottobre [21]
- Giovanni Gangemi , ispettore dei Fasci italiani all'estero, nominato il 6 novembre [22]
- Francesco Pricolo , sottosegretario di Stato per l'aeronautica, nominato il 31 ottobre 1939 [3]
- Ubaldo Soddu , sottosegretario di Stato per la guerra, nominato il 31 ottobre 1939 [3]
1940 - 1943
Questa voce o sezione sull'argomento politica non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti . |
- Augusto Agostini
- Carlo Albanese
- Umberto Albini , sottosegretario all'Interno
- Mario Alburno
- Baldassarre Rino Alessi
- Ivo Alloisio
- Luigi Americo Alzona
- Francesco Maria Aprosio
- Pietro Asti
- Adolfo Baiocchi
- Giovanni Balella
- Ennio Barberini
- Francesco Maria Barracu
- Edgardo Bazzini
- Nicola Benagli
- Bruno Besta
- Igino Betti
- Mario Bianchi
- Umberto Bianchi
- Eugenio Bofondi
- Franco Bogazzi
- Pietro Giuseppe Bologna
- Francesco Borgatti
- Carlo Borsani
- Edimiro Bortolazzi
- Giovanni Bosco
- Aurelio Bozzoni
- Fausto Buoninsegni
- Enzo Busca
- Giuseppe Cabella
- Virginio Cadei
- Dino Pietro Cagetti
- Aurelio Calandra
- Giovanni Calendoli
- Vittorio Caliceti
- Pio Calletti
- Manlio Candrilli
- Eugenio Canepa
- Ferruccio Cappi
- Enrico Caretti
- Cesare Augusto Carnazzi
- Adalberto Carolei
- Vitaliano Carusi
- Erberto Casagrandi
- Gherardo Casini
- Renato Celio
- Eugenio Cerruti
- Antonio Chiodi
- Arturo Ciano
- Mario Colamartino
- Alberto Consonni
- Luigi Contu
- Umberto Craighero
- Antonio Cremisini
- Manlio Cremonini , segretario federale del Fascio di Ancona
- Alfredo Cucco , vice segretario naz. del PNF
- Remo Curtani
- Leonardo d'Addabbo
- Nino D'Aroma
- Antonino d'Este
- Luigi Da Pozzo
- Giovanni Dall'Orto
- Luigi Gino De Andreis
- Ernesto De Marzio
- Bruno De Mori
- Aldo Dedin
- Antonio Maria Del Grosso
- Renato Della Valle
- Antonino Di Forti
- Cornelio Di Marzio
- Carlo Fabrizi
- Carlo Faina
- Corrado Falletti di Villafalletto
- Giuseppe Attilio Fanelli
- Dino Fantozzi
- Mario Farnesi
- Vico Farulli
- Carlo Favagrossa
- Fortunato Federigi
- Fernando Feliciani
- Ferruccio Ferazzani
- Carlo Ferrario
- Giambattista Ferrario
- Franco Ferretti di Castelferretto
- Lando Ferretti
- Carlo Antonio Fossati
- Rino Corso Fougier
- Ettore Frattari
- Alessandro Frontoni
- Alfonso Gaetani
- Olao Gaggioli
- Dalmazzo Galanzino
- Enzo Emilio Galbiati
- Gino Gallarini
- Leonardo Gana
- Celso Maria Garatti
- Ezio Garibaldi
- Salvatore Gatti
- Agide Gennari
- Fulvio Gerardi
- Camillo Giannantoni
- Luigi Gianturco
- Flaminio Ginnasi
- Mario Gino
- Petru Giovacchini
- Giuseppe Girgenti
- Giovanni Giro
- Sandro Giuliani
- Luigi Gobbi Belcredi
- Manlio Goffi
- Mario Gradi
- Asvero Gravelli
- Francesco Grossi
- Paolo Maria Guarini
- Nino Guuglielmi
- Alfredo Guzzoni
- Alessandro Palladini
- Giuseppe Pallotta della Torre del Parco
- Pierluigi Pansera
- Carlo Pareschi
- Piero Parini
- Arduino Pascotto
- Ettore Patrizi
- Ampellio Pattini
- Giuseppe Pavoncelli
- Giuseppe Augusto Pavoncelli
- Paolo Pietro Pedani
- Camillo Pellizzi
- Carlo Perusino
- Augusto Pescosolido
- Corrado Petrone
- Pacifico Guido Pianigiani
- Luigi Piccirilli
- Mario Pigli
- Valerio Pignatelli
- Gustavo Piva
- Pietro Piva
- Bruno Puccioni
- Puccio Pucci
- Frangiotto Pullè
- Raffaello Radogna
- Guido Ramaccioni
- Bruno Rao Torres
- Alessandro Ratti
- Carlo Ravasio
- Marino Reatto
- Arturo Riccardi
- Guido Rispoli
- Luigi Rizzo di Grado
- Stefano Rizzone Viola
- Arturo Rocchi
- Angelo Rognoni
- Giuseppe Rotini
- Ubaldo Rottoli
- Salvatore Saggese
- Giuseppe Saltalamacchia
- Luigi San Germano
- Enrico Santamaria
- Italo Sauro
- Francesco Savà
- Enzo Savorgnan di Brazzà
- Salvatore Saggese
- Giuseppe Saltalamacchia
- Luigi San Germano
- Enrico Santamaria
- Italo Sauro
- Francesco Savà
- Enzo Savorgnan di Brazzà
- Luca Scoti Bertinelli
- Antonio Scuero
- Genunzio Servidori
- Saverio Siniscalchi
- Antonio Sorice
- Biagio Gino Sotis
- Gutierrez Michele Spadafora
- Giovanni Spangaro
- Italo Stagno
- Bruno Stefanini
- Mario Sterle
- Sergio Stroppiana
- Cesare Studiati
- Fernando Tanucci Nannini
- Renato Tassinari
- Vittore Tattara
- Carlo Tiengo
- Enzo Toracca
- Renato Trevisani
Note
- ^ Decreto del Duce 11 marzo 1939-XVII , in Gazzetta Ufficiale , n. 60, 11 marzo 1939.
- ^ Articoli 3 e 4 della legge 19 gennaio 1939, n. 129 ( PDF ), su storia.camera.it .
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Decreto 31 ottobre 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 14 ottobre 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 3 agosto 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b c Decreto 1 luglio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 7 luglio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 12 luglio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 6 giugno 1939 , su augusto.agid.gov.it . URL consultato il 5 agosto 2017 (archiviato dall' url originale il 5 agosto 2017) .
- ^ a b Decreto 24 giugno 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 26 giugno 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 16 agosto 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 31 maggio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ a b Decreto 5 agosto 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ decreto di nomina del 1941
- ^ Decreto 4 luglio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 24 settembre 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 2 maggio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 27 maggio 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 22 agosto 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 18 ottobre 1939 , su augusto.agid.gov.it .
- ^ Decreto 6 novembre 1939 , su augusto.agid.gov.it .