Copa Verde 2019
Copa Verde 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Copa Verde | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 6-lea | ||||
Administrator | CBF | ||||
La tine acasa | din 24 iulie 2019 până la 20 noiembrie 2019 | ||||
Loc | Brazilia | ||||
Participanți | 24 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Cuiabá (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Paysandu | ||||
Semifinalisti | Goiás Vâsla | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Douglas Oliveira (5) | ||||
Meciuri organizate | 46 | ||||
Goluri marcate | 117 (2,54 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Copa Verde 2019 a fost a 6-a ediție a Copa Verde , o competiție de stat rezervată echipelor din regiunile Nord , Centru-Vest și Espírito Santo .
Cupa a fost câștigată de Cuiabá care a câștigat cu 5-4 la penalty-uri împotriva lui Paysandu după un rezultat egal la finalul dublei confruntări. Clubul câștigă trofeul pentru a doua oară în istoria sa și obține un loc în optimile de finală ale Cupei Braziliei 2020 . [1]
Formulă
Competiția se desfășoară în eliminare directă și include o primă fază preliminară la care participă cele 16 cluburi cu cea mai slab clasare CBF 2019, [2] urmată de un tablou de bord pe care cei 8 câștigători îl accesează împreună cu celelalte 8 echipe. [3]
Participanți
24 de echipe participă la turneu: [4]
- 18 echipe admise prin plasamente în competiții naționale;
- Cele mai bune 6 echipe conform Clasamentului CBF 2019 [2] necalificate în punctul anterior;
Concursuri de stat
Echipe admise pentru cea mai bună plasare în campionate sau cupe de stat.
Statul Tocantins , reprezentat inițial de Palmas , a rămas fără participanți după demisia acestuia și decizia de a nu-l înlocui cu alte cluburi. [5]
Clasament
Echipe admise pentru cea mai bună plasare în clasamentul CBF 2019: [2]
Pos | Echipă | Oraș | Stat |
---|---|---|---|
30 | Luverdense | Lucas do Rio Verde | Mato Grosso |
27 | Paysandu | Belém | Para |
64 | Atlético Acreano | Rio Branco | Acru |
68 | Santos-AP | Macapá | Amapá |
90 | Nacional-AM | Manaus | Amazonas [q 6] |
151 | Iporá | Iporá | Goiás [q 7] |
- ^ Rio Branco-AC și Plácido de Castro au refuzat invitația de a participa la competiție.
- ^ Statul Espírito Santo a obținut un loc suplimentar în urma retragerii cluburilor din alte asociații.
- ^ Corumbaense a refuzat invitația de a participa la competiție.
- ^ Operário-MS a refuzat invitația de a participa la competiție.
- ^ Rondoniense , Vilhenense și Guajará au refuzat invitația de a participa la competiție.
- ^ Statul Amazonas a câștigat un loc suplimentar în urma retragerii cluburilor din alte asociații.
- ^ Atl. Goianiense , Vila Nova , Aparecidense și Anapolina au refuzat invitația de a participa la competiție.
Program
Programul competiției este următorul: [3]
Schimb | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|
Prima runda | 24, 25 și 27 iulie 2019 | 31 iulie și 1, 2 august 2019 |
Optimi | 7, 8, 13 și 14 august 2019 | 14, 20 și 21 august 2019 |
Sferturi de finala | 3, 4 și 11 septembrie 2019 | 11, 15 și 18 septembrie 2019 |
Semifinale | 18 și 29 septembrie 2019 | 6 și 23 octombrie 2019 |
Finala | 14 noiembrie 2019 | 20 noiembrie 2019 |
Rezultate
Prima runda
A desena
Cluburile au fost împărțite în două urne în funcție de poziția lor în Clasamentul CBF și concurează în meciurile de acasă și în deplasare care joacă primul joc pe teren propriu al clubului cu cea mai mică clasare. În caz de egalitate, are loc lovitura de pedeapsă .
Poziția în clasamentul CBF este indicată între paranteze. [2]
Urna A | Urna B |
---|---|
Nacional-AM (90) | Real Noroeste (205) |
Chibrituri
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Humaita | 1 - 3 | Nacional-AM | 1 - 1 | 0 - 2 |
Bragantino-PA | 4 - 2 | São Raimundo-RR | 2 - 1 | 2 - 1 |
Sobradinho | 5 - 3 | Manaus | 4 - 1 | 1-2 |
Ypiranga-AP | 4 - 2 | Fast Clube | 3 - 0 | 1-2 |
União ABC | 4 - 1 | Galvez | 1 - 0 | 3 - 1 |
Vitória | 0 - 0 (3-5 dcr ) | Brasiliense | 0 - 0 | 0 - 0 |
Costa Rica | 4 - 2 | Gen | 2 - 0 | 2 - 2 |
Real Noroeste | 1-2 | Iporá | 1 - 0 | 0 - 2 |
Tablou de bord
Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||
União ABC | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luverdense | 3 | 6 | 9 | |||||||||||||||||||
Luverdense | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
Goiás | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||||
Brasiliense | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Goiás | 0 | 4 | 4 | |||||||||||||||||||
Goiás | 1 | 1 | 2 (3) | |||||||||||||||||||
Cuiabá | 0 | 2 | 2 (4) | |||||||||||||||||||
Costa Rica | 2 | 3 | 5 | |||||||||||||||||||
Sinop | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Costa Rica | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Cuiabá | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||
Iporá | 1 | 1 | 2 (5) | |||||||||||||||||||
Cuiabá | 2 | 0 | 2 (6) | |||||||||||||||||||
Cuiabá | 0 | 1 | 1 (5) | |||||||||||||||||||
Paysandu | 1 | 0 | 1 (4) | |||||||||||||||||||
Ypiranga-AP | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Atlético Acreano | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
Atlético Acreano | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||
Vâsla | 1 | 6 | 7 | |||||||||||||||||||
Sobradinho | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Vâsla | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||
Vâsla | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Paysandu | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||
Nacional-AM | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Paysandu | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Paysandu | 1 | 1 | 2 (6) | |||||||||||||||||||
Bragantino-PA | 1 | 1 | 2 (5) | |||||||||||||||||||
Bragantino-PA | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Santos-AP | 0 | 1 | 1 |
Optimi
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
União ABC | 4 - 9 | Luverdense | 2 - 3 | 2 - 6 |
Brasiliense | 1 - 4 | Goiás | 0 - 0 | 1 - 4 |
Costa Rica | 5 - 1 | Sinop | 2 - 1 | 3 - 0 |
Iporá | 2 - 2 (5-6 dcr ) | Cuiabá | 1-2 | 1 - 0 |
Ypiranga-AP | 1 - 4 | Atlético Acreano | 0 - 2 | 1-2 |
Sobradinho | 1 - 3 | Vâsla | 1 - 0 | 0 - 3 |
Nacional-AM | 0 - 1 | Paysandu | 0 - 1 | 0 - 0 |
Bragantino-PA | 2 - 1 | Santos-AP | 1 - 0 | 1 - 1 |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Luverdense | 4 - 5 | Goiás | 2 - 1 | 2 - 1 |
Costa Rica | 2 - 3 | Cuiabá | 1 - 1 | 1-2 |
Atlético Acreano | 3 - 7 | Vâsla | 2 - 1 | 1 - 6 |
Paysandu | 2 - 2 (6-5 dcr ) | Bragantino-PA | 1 - 1 | 1 - 1 |
Semifinale
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Goiás | 2 - 2 (3-4 dcr ) | Cuiabá | 1 - 0 | 1-2 |
Vâsla | 1 - 3 | Paysandu | 0 - 0 | 1 - 3 |
Finala
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Cuiabá | 1 - 1 (5-4 dcr ) | Paysandu | 0 - 1 | 1 - 0 |
Notă
- ^ ( PT ) Nos pênaltis, Cuiabá vence sau Paysandu și titlu garant din Copa Verde 2019 , pe cbf.com.br , 20 noiembrie 2019.
- ^ a b c d ( PT ) RNC - Clasament național dos cluburi 2019 ( PDF ), pe conteudo.cbf.com.br , cbf.com.br.
- ^ a b ( PT ) Copa Verde - Tabela Básica / Edição 2019 ( PDF ), pe conteudo.cbf.com.br , cbf.com.br.
- ^ ( PT ) Secretário-geral da CBF confirmma edição 2019 da Copa Verde para depois da Copa América , on globoesporte.globo.com , 3 May 2019.
- ^ ( PT ) Palmas desiste să se dispute la Copa Verde; competição começa em 24 de julho , pe globoesporte.globo.com , 4 iunie 2019.
linkuri externe
- ( PT ) Site oficial , pe cbf.com.br.
- ( PT ) Regulile de concurs ( PDF ), pe conteudo.cbf.com.br .
- Rezultate pe Soccerway.com , pe it.soccerway.com .
- ( RO ) Rezultate pe RSSSF Brasil , pe rsssfbrasil.com .