De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Femei LEN Trophy 2011-2012 Competiție Trofeul LEN pentru femei Sport Polo pe apă Ediție XIII La tine acasa 3 noiembrie 2011 - 2 mai 2012 Participanți 19 Formulă 2 etape de grup Eliminare direct Rezultate Câştigător Imperia ( ITA ) (Primul titlu) Statistici Meciuri organizate 65 Goluri marcate 1 455 (22,38 pe meci) Cronologia concursului Manual
Cupa LEN 2011-2012 Womens (Women LEN Trophy 2011-2012) a fost al 13 - lea ediție a doua continental trofeul rezervat pentru echipe de club.
Echipele participante au fost 19, reprezentând 12 federații. Formula turneului include două etape de grupă urmate de o singură etapă de eliminare.
Rari Nantes Imperia a câștigat primul trofeu internațional din istoria sa, învingându-l pe rusul Jugra Chanty-Mansiysk în finală și obținând al optulea succes italian din cele treisprezece ediții ale evenimentului.
Prima runda Grupuri Grupa A Prima rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Olympiakos 12 4 4 0 0 87 21 +66 2. Uralochka Zlatoust 9 4 3 0 1 111 25 +86 3. Lille UNC 6 4 2 0 2 28 46 -18 4. Hannoverscher SV 3 4 1 0 3 32 nouăzeci și doi -60 5. Järfälla Simsällskap 0 4 0 0 4 17 91 -74
03-11- 11 Uralochka 37 - 1 Järfälla 04-11- 11 Hannoverscher 6 - 28 Olympiakos
05-11- 11 Olympiakos 30 - 1 Järfälla 05-11- 11 Uralochka 21 - 4 Lille
04-11- 11 Järfälla 3 - 11 Lille 04-11- 11 Hannoverscher 8 - 46 Uralochka
06-11- 11 Hannoverscher 5 - 6 Lille 06-11- 11 Uralochka 12 - 7 Olympiakos
05-11- 11 Järfälla 12-13 Hannoverscher 05-11- 11 Lille 7-17 Olympiakos
Grupa B. Prima rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Yugra Khantiy-Mansiysk 12 4 4 0 0 98 15 +83 2. RN Imperia 9 4 3 0 1 72 83 -11 3. VK Ascultă 6 4 2 0 2 30 73 -46 4. Union St-Bruno Bordeaux 3 4 1 0 3 25 66 -41 5. Pinguinul din Londra de Vest 0 4 0 0 4 22 75 -53
03-11- 11 Yugra 27 - 1 Bordeaux 04-11- 11 Imperia 22 - 3 Uite
05-11- 11 Pinguin 8-11 Bordeaux 05-11- 11 Imperia 6 - 7 Yugra
04-11- 11 Imperia 20 - 3 Bordeaux 04-11- 11 Pinguin 7-10 Uite
06-11- 11 Bordeaux 10 - 11 Uite 06-11- 11 Yugra 30 - 1 Pinguin
05-11- 11 Imperia 24 - 6 Pinguin 05-11- 11 Uite 6 - 34 Yugra
Grupa C Prima rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Plebiscitul Padova 12 4 4 0 0 68 20 +48 2. WP Zaragoza 9 4 3 0 1 43 32 +11 3. NE Patras 6 4 2 0 2 51 32 +19 4. London Otter SC 3 4 1 0 3 15 52 -37 5. Hapoel Petakh-Tiqva 0 4 0 0 4 21 60 -39
03-11- 11 Plebiscit 16 - 8 Zaragoza 04-11- 11 Patras 16 - 3 Vidra
05-11- 11 Hapoel 3 - 19 Plebiscit 05-11- 11 Patras 9-12 Zaragoza
04-11- 11 Plebiscit 24 - 3 Vidra 04-11- 11 Zaragoza 16 - 5 Hapoel
06-11- 11 Vidra 7 - 5 Hapoel 06-11- 11 Patras 6 - 9 Plebiscit
05-11- 11 Patras 20 - 8 Hapoel 05-11- 11 Vidra 2 - 7 Zaragoza
Runda a doua Grupuri Grupa D A doua rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Jugra Khanty-Mansiysk 6 2 2 0 0 26 18 +8 2. Fiorentina WP 3 2 1 0 1 22 18 +4 3. WP Zaragoza 0 2 0 0 2 17 29 -12 4. Hannoverscher SV rit [1] - - - - - - -
18-11- 11 Fiorentina 14 - 7 Zaragoza
19-11- 11 Yugra 15 - 10 Zaragoza
20-11- 11 Fiorentina 8-11 Yugra
Grupa E A doua rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Szentes VK 9 3 3 0 0 46 17 +29 2. Uralochka Zlatoust 6 3 2 0 1 46 14 +22 3. NE Patras 3 3 1 0 2 26 39 -13 4. VK Ascultă 0 3 0 0 3 14 62 -48
18-11- 11 Uralochka 16 - 7 Patras 18-11- 11 Szentes 25 - 5 Uite
19-11- 11 Uralochka 25 - 1 Uite 19-11- 11 Szentes 15 - 7 Patras
20-11- 11 Patras 12 - 8 Uite 20-11- 11 Szentes 6 - 5 Uralochka
Grupa F A doua rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Olympiakos 7 3 2 1 0 55 22 +33 2. RN Imperia 6 3 2 0 1 43 21 +22 3. Skif-ŠMSV Izmailovo 4 3 1 1 1 58 26 -13 4. London Otter SC 0 3 1 0 3 6 93 -87
18-11- 11 Skif 12 - 12 Olympiakos 18-11- 11 Imperia 23 - 2 Vidra
19-11- 11 Olympiakos 33 - 1 Vidra 19-11- 11 Imperia 11 - 9 Skif
20-11- 11 Skif 37 - 3 Vidra 20-11- 11 Imperia 9-10 Olympiakos
Grupa G A doua rundă 2011-2012 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Plebiscitul Padova 9 3 3 0 0 43 13 +30 2. ZVL Leiden 6 3 2 0 1 43 19 +24 3. Lille UCN 3 3 1 0 2 22 35 -12 4. Union St-Bruno Bordeaux 0 3 0 0 3 15 56 -41
18-11- 11 ZVL 14 - 6 Lille 18-11- 11 Plebiscit 22 - 2 Bordeaux
19-11- 11 Lille 13 - 10 Bordeaux 19-11- 11 Plebiscit 10 - 8 ZVL
20-11- 11 Bordeaux 3 - 21 ZVL 20-11- 11 Lille 3 - 11 Plebiscit
Sferturi de finala Semifinale Finala Imperia 28 aprilie 2012, ora 20:00 Imperia 12-13 (6-3, 2-5, 3-2, 1-3) raport Jugra Khanty-Mansiysk Piscina Felice Cascione (1000 spect.) Arbitri: Reender (NED) Bender (GER)
4: Stieber Marcatori 3: Vjlegjanina
Khanty-Mansiysk 2 mai 2012, ora 18:00 Jugra Khanty-Mansiysk 5 - 7 (2-2, 1-1, 2-3, 0-1) raport Imperia Sportkomplex UGU Arbitri: Taylan (TUR) Vasileiou (GRE)
Campioni Giulia Gorlero , Cecilia Solaini , Elena Borriello , Gloria Gorlero , Mercedes Stieber , Giulia Emmolo , Anaid Ralat , Elena Russo , Maria Raissa Risivi , Martina Bencardino , Laura Drocco , Francesca Pomeri , Elisa Casanova . Antrenor: Marco Capanna . Notă Elemente conexe linkuri externe