Cupa UEFA 1997-1998
Cupa UEFA 1997-1998 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa UEFA | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 27 | ||||
Administrator | UEFA | ||||
La tine acasa | 22 iulie 1997 - 6 mai 1998 | ||||
Participanți | 102 | ||||
Națiunilor | 46 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Inter (Al treilea titlu) | ||||
Finalist | Lazio | ||||
Semifinalisti | Spartak Moscova Atletico Madrid | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Shota Arveladze Stéphane Guivarc'h (7) | ||||
Meciuri organizate | 201 | ||||
Goluri marcate | 580 (2,89 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa UEFA 1997-1998 a fost cea de-a 27-a ediție a competiției UEFA pe locul trei pe atunci. A fost prima ediție a cărei finală a avut loc într-o singură cursă [1] și locul desemnat a fost Parc des Princes din Paris . A fost câștigat de Inter , care a câștigat cu 3-0 pe Lazio la finalul unei finale complet italiene. [2] Pentru clubul milanez a fost a treia victorie în turneu.
Formulă
Pe baza clasamentului UEFA din 1996, Spania a obținut un al patrulea club, teoretic îndepărtându-l de Germania, dar recuperându-l datorită rolului de țară deținută. În același timp, Olanda a câștigat un club în detrimentul Rusiei , în timp ce Ucraina , Republica Cehă și Ungaria au câștigat câte unul în detrimentul Israelului , Serbiei-Muntenegrului și Poloniei ; acesta din urmă a recuperat însă clubul pierdut eliberat de Albania . Franța a mai avut încă trei cluburi din cupa Intertoto , prezentându-se astfel la începutul competiției cu un record de șapte participanți.
Lotul general a fost redus comparativ cu sezonul trecut, întrucât UEFA a decis că doar cei șaisprezece cei mai buni campioni excluși din Liga Campionilor vor fi pescuiți din această cupă, ceilalți fiind imediat eliminați.
Prima rundă preliminară
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Dinamo Minsk | 2 - 2 | Kolkheti Poti | 1 - 0 | 1-2 |
Hapoel Petah Tikva | 3 - 1 | Flora Tallinn | 1 - 0 | 2 - 1 |
Dnipro Dnipropetrovsk | 8 - 1 | Erevan | 6 - 1 | 2 - 0 |
Inkaras Kaunas | 4 - 7 | Boby Brno | 3 - 1 | 1 - 6 |
MyPa | 1 - 4 | Apollōn Limassol | 1 - 1 | 0 - 3 |
Inter CableTel AFC | 0 - 8 | celtic | 0 - 3 | 0 - 5 |
Neuchâtel Xamax | 10 - 1 | Tiligul-Tiras Tiraspol | 7 - 0 | 3 - 1 |
Grevenmacher | 1 - 6 | Hajduk Split | 1 - 4 | 0 - 2 |
Lăcustă | 10 - 1 | Coleraine | 3 - 0 | 7 - 1 |
Voivodina | 2 - 2 | Viking FK | 2 - 0 | 0-2 (4-5 dcr ) |
KR Reykjavík | 4 - 1 | Dinamo București | 2 - 0 | 2 - 1 |
Boem | 0 - 6 | Ferencváros | 0 - 1 | 0 - 5 |
FK Jablonec 97 | 8 - 0 | Qarabag | 5 - 0 | 3 - 0 |
Birkirkara | 1 - 4 | Spartak Trnava | 0 - 1 | 1 - 3 |
Odra Wodzisław | 4 - 2 | FK Pobeda | 3 - 0 | 1-2 |
Daugava Riga | 2 - 5 | Vorskla Poltava | 1 - 3 | 1-2 |
SK Brann | 4 - 4 | Naftex Burgas | 2 - 1 | 2 - 3 |
Principat | 0 - 17 | Dundee Utd | 0 - 8 | 0 - 9 |
Gorica | 4 - 4 | Oțelul Galați | 2 - 0 | 2 - 4 |
Ujpest Dosza | nouăzeci și doi | Ki Klakksvik | 6 - 0 | 3 - 2 |
A doua rundă preliminară
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Hajduk Split | 5 - 2 | Malmö FF | 3 - 2 | 2 - 0 |
Anderlecht | 4 - 0 | Vorskla Poltava | 2 - 0 | 2 - 0 |
Neuchâtel Xamax | 4 - 2 | Viking FK | 3 - 0 | 1-2 |
Rotor | 6 - 3 | Odra Wodzisław | 2 - 0 | 4 - 3 |
Trabzonspor | 2 - 1 | Dundee Utd | 1 - 0 | 1 - 1 |
Viena rapidă | 6 - 3 | Boby Brno | 6 - 1 | 0 - 2 |
Wacker Tirol | 5 - 7 | celtic | 2 - 1 | 3 - 6 |
Helsingborgs | 1 - 1 | Ferencváros | 0 - 1 | 1 - 0 (3-4 dcr ) |
Vejle Boldklub | 0 - 1 | Hapoel Petah Tikva | 0 - 0 | 0 - 1 |
Lăcustă | 3 - 2 | SK Brann | 3 - 0 | 0 - 2 |
Gorica | 3 - 8 | Bruges | 3 - 5 | 0 - 3 |
PAOK Salonic | 6 - 3 | Spartak Trnava | 5 - 3 | 1 - 0 |
KR Reykjavík | 1 - 3 | OFI Creta | 0 - 0 | 1 - 3 |
FK Jablonec 97 | 1 - 1 | Örebro | 1 - 1 | 0 - 0 |
Apollōn Limassol | 0 - 3 | REGE Mouscron | 0 - 0 | 0 - 3 |
Dinamo Minsk | 0 - 3 | Lillestrøm SK | 0 - 2 | 0 - 1 |
Ujpest Dosza | 2 - 3 | AGF | 0 - 0 | 2 - 3 |
Alanya Vladikavkaz | 6 - 2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 2 - 1 | 4 - 1 |
A treizeci și a doua de finală
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Deportivo La Coruña | 1-2 | Auxerre | 1-2 | 0 - 0 |
Austria Salzburg | 6 - 7 | Anderlecht | 4 - 3 | 2 - 4 |
PAOK Salonic | 2 - 1 | Arsenal | 1 - 0 | 1 - 1 |
Widzew Łódź | 1 - 3 | Udinese | 1 - 0 | 0 - 3 |
Maribor | 2 - 10 | Ajax | 1 - 1 | 1 - 9 |
Lyon | 7 - 3 | Brøndby | 4 - 1 | 3 - 2 |
MPKC Mozyr | 1-2 | Dynamo Tbilisi | 1 - 1 | 0 - 1 |
Real Valladolid | 2 - 1 | Skonto | 2 - 0 | 0 - 1 |
Vitória Guimarães | 1 - 6 | Lazio | 0 - 4 | 1-2 |
Strasbourg | 4 - 2 | Rangers | 2 - 1 | 2 - 1 |
MTK Hungária FC | 4 - 1 | Alanya Vladikavkaz | 3 - 0 | 1 - 1 |
Schalke 04 | 5 - 2 | Hajduk Split | 2 - 0 | 3 - 2 |
Bastia | 1 - 0 | Benfica | 1 - 0 | 0 - 0 |
Sion | 1 - 6 | Spartak Moscova | 0 - 1 | 1 - 5 |
OFI Creta | 4 - 2 | Ferencváros | 3 - 0 | 1-2 |
Sampdoria | 1 - 4 | Athletic Bilbao | 1-2 | 0 - 2 |
Bordeaux | 0 - 1 | Vila Aston | 0 - 0 | 0 - 1 ( dts ) |
Steaua Bucuresti | 2 - 1 | Fenerbahçe | 0 - 0 | 2 - 1 |
Rotor | 6 - 1 | Örebro | 2 - 0 | 4 - 1 |
FC Jazz | 1 - 7 | Munchen 1860 | 0 - 1 | 1 - 6 |
Trabzonspor | 5 - 6 | Bochum | 2 - 1 | 3 - 5 |
Croația Zagreb | 9 - 4 | Lăcustă | 4 - 4 | 5 - 0 |
Vitesse Arnhem | 2 - 3 | Braga | 2 - 1 | 0 - 2 |
Viena rapidă | 2 - 1 | Hapoel Petah Tikva | 1 - 0 | 1 - 1 |
Inter | 4 - 0 | Neuchâtel Xamax | 2 - 0 | 2 - 0 |
celtic | 2 - 2 | Liverpool | 2 - 2 | 0 - 0 |
REGE Mouscron | 1 - 6 | Metz | 0 - 2 | 1 - 4 |
Douăzeci | 2 - 2 | Lillestrøm | 0 - 1 | 2 - 1 |
Beitar Ierusalim | 2 - 4 | Bruges | 2 - 1 | 0 - 3 |
Atletico Madrid | 4 - 1 | Leicester City | 2 - 1 | 2 - 0 |
AGF | 3 - 2 | Nantes | 2 - 2 | 1 - 0 |
Karlsruhe | 3 - 2 | Anorthōsis | 2 - 1 | 1 - 1 |
Runda a 32-a
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Strasbourg | 3 - 2 | Liverpool | 3 - 0 | 0 - 2 |
Inter | 4 - 3 | Lyon | 1-2 | 3 - 1 |
Braga | 5 - 0 | Dynamo Tbilisi | 4 - 0 | 1 - 0 |
Schalke 04 | 3 - 1 | Anderlecht | 1 - 0 | 2 - 1 |
Ajax | 2 - 2 | Udinese | 1 - 0 | 1-2 |
Bruges | 2 - 4 | Bochum | 1 - 0 | 1 - 4 |
Metz | 1 - 3 | Karlsruher | 0 - 2 | 1 - 1 |
Spartak Moscova | 4 - 1 | Valladolid | 2 - 0 | 2 - 1 |
MTK Hungaria | 1-2 | Croația Zagreb | 1 - 0 | 0 - 2 |
Atletico Madrid | 9 - 6 | PAOK Salonic | 5 - 2 | 4 - 4 |
Steaua Bucuresti | 3 - 3 | Bastia | 1 - 0 | 2 - 3 |
Athletic Bilbao | 1-2 | Vila Aston | 0 - 0 | 1-2 |
Viena rapidă | 4 - 2 | Munchen 1860 | 3 - 0 | 1-2 |
Rotor | 0 - 3 | Lazio | 0 - 0 | 0 - 3 |
Aarhus | 1 - 1 | Douăzeci | 1 - 1 | 0 - 0 |
Auxerre | 5 - 4 | OFI Creta | 3 - 1 | 2 - 3 |
Optimi
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Strasbourg | 2 - 3 | Inter | 2 - 0 | 0 - 3 |
Braga | 0 - 2 | Schalke 04 | 0 - 0 | 0 - 2 |
Ajax | 6 - 4 | Bochum | 4 - 2 | 2 - 2 |
Karlsruher | 0 - 1 | Spartak Moscova | 0 - 0 | 0 - 1 ( dts ) |
Croația Zagreb | 1-2 | Atletico Madrid | 1 - 1 | 0 - 1 |
Steaua Bucuresti | 2 - 3 | Vila Aston | 2 - 1 | 0 - 2 |
Viena rapidă | 0 - 3 | Lazio | 0 - 2 | 0 - 1 |
Douăzeci | 0 - 3 | Auxerre | 0 - 1 | 0 - 2 |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Inter | 2 - 1 | Schalke 04 | 1 - 0 | 1 - 1 ( dts ) |
Ajax | 1 - 4 | Spartak Moscova | 1 - 3 | 0 - 1 |
Atletico Madrid | 2 - 2 | Vila Aston | 1 - 0 | 1-2 |
Lazio | 3 - 2 | Auxerre | 1 - 0 | 2 - 2 |
Semifinale
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Inter | 4 - 2 | Spartak Moscova | 2 - 1 | 2 - 1 |
Atletico Madrid | 0 - 1 | Lazio | 0 - 1 | 0 - 0 |
Finala
Paris 6 mai 1998, ora 21:00 UTC + 2 | Lazio | 0 - 3 | Inter | Parco dei Principi (47.000 spect.)
| ||||||
|
|
|
Clasamentul marcatorilor
Notă
- ^ Trapattoni - Scala, derby italo-german , în Repubblica , 18 decembrie 1997. Adus pe 5 ianuarie 2020 .
- ^ Gianni Mura , Inter triumfă la Paris. Un succes frumos născut pe bancă , în Repubblica , 7 mai 1998. Adus pe 4 ianuarie 2020 .
linkuri externe
- ( RO ) Site oficial , pe uefa.com .