Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică 2014
Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică 2014 2014 FIG Seria Cupei Mondiale de gimnastică ritmică | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică | ||||
Sport | Gimnastică ritmică | ||||
Ediție | Al 7-lea | ||||
Administrator | FIG | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Etapele Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică 2014 includ un eveniment de categoria A (Izmir) și opt probe de categoria B. Cu excepția Corbeil-Essones, care este o competiție rezervată exclusiv sportivilor individuali, toate etapele prezintă turnee individuale și de grup. Evenimentul All-around servește și ca calificare pentru evenimentul din categoria A.
Cu nouă etape în Europa, cursele sunt programate în perioada 14-16 martie la Debrecen (HUN), 22-23 martie la Stuttgart (GER), 3-6 aprilie la Lisabona (POR), 11-13 aprilie la Pesaro (ITA) , 9-11 mai în Corbeil-Essonnes (FRA), 22-24 mai în Tașkent (UZB), 30 mai-1 iunie în Minsk (BLR), 9-10 august în Sofia (BUL) și 5-7 septembrie în Kazan (RUS).
Punctele celor patru cele mai bune performanțe la evenimentele Cupei Mondiale obținute de fiecare participant sunt colectate și adăugate. Pe baza totalului, sportivii care au obținut cele mai multe puncte, în etapa finală de la Kazan , Rusia, vor fi premiați pentru fiecare categorie.
Jana Kudrjavceva devine câștigătoarea seriei finale individuale a Cupei Mondiale, înaintea coechipierului Margarita Mamun . A treia a fost bielorusa Melitina Staniouta, înaintea coechipierului ei Katsiaryna Halkina . Al cincilea a fost fiul sud-coreean Yeon-jae .
Format
Data | Categorie | Loc | Tip |
---|---|---|---|
14-16 martie 2014 | Cat. B | Debrecen | Individualiști și grupuri |
22-23 martie 2014 | Cat. A | Stuttgart | Individualiști și grupuri |
3-6 aprilie 2014 | Cat. B | Lisabona | Individualiști și grupuri |
11-13 aprilie 2014 | Cat. B | Pesaro | Individualiști și grupuri |
9-11 mai 2014 | Cat. B | Corbeil-Essonnes | Individualiști |
22-24 mai 2014 | Cat. B | Taşkent | Individualiști și grupuri |
30 mai - 1 iunie 2014 | Cat. B | Minsk | Individualiști și grupuri |
9-10 august 2014 | Cat. B | Sofia | Individualiști și grupuri |
5-7 septembrie 2014 | Cat. B | Kazan ' | Individualiști și grupuri |
Câștigători
Concurență generală
Individualiști
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart [2] | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Marija Titova |
Categoria B. | |||
Debrecen [3] | Aleksandra Soldatova | Ganna Rizatdinova | Elizaveta Nazarenkova |
Lisabona [4] | Fiul Yeon-Jae | Melitina Staniouta | Dina Averina |
Pesaro [5] | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Ganna Rizatdinova |
Corbeil-Essonnes [6] | Margarita Mamun | Jana Kudrjavceva | Ganna Rizatdinova |
Taşkent | Margarita Mamun | Jana Kudrjavceva | Aleksandra Soldatova |
Minsk [7] | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Margarita Mamun |
Sofia [8] | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Fiul Yeon-Jae |
Kazan ' [9] | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Grupuri
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Rusia | Italia | Bulgaria |
Categoria B. | |||
Debrecen | Azerbaidjan | China | Israel |
Lisabona | Spania | Azerbaidjan | Japonia |
Ucraina | |||
Pesaro | Italia | Bielorusia | Bulgaria |
Taşkent | Rusia | Israel | Azerbaidjan |
Minsk | Bulgaria | Spania | Japonia |
Israel | |||
Sofia | Rusia | Bulgaria | Italia |
Kazan ' | Rusia | Bielorusia | Spania |
Finale
Cerc
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Jana Kudrjavceva | Nealocat | Melitina Staniouta |
Margarita Mamun | |||
Categoria B. | |||
Debrecen | Marina Durunda | Viktoria Mazur | Aleksandra Soldatova |
Lisabona | Melitina Staniouta | Marija Titova | Fiul Yeon-Jae |
Pesaro | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Ganna Rizatdinova |
Corbeil-Essonnes | Ganna Rizatdinova | Jana Kudrjavceva | Kseniya Moustafaeva |
Taşkent | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Neta Rivkin |
Minsk | Jana Kudrjavceva | Fiul Yeon-Jae | Marina Durunda |
Sofia | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Fiul Yeon-jae |
Kazan ' | Margarita Mamun | Jana Kudrjavceva | Fiul Yeon-jae |
Minge
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Margarita Mamun |
Ganna Rizatdinova | |||
Categoria B. | |||
Debrecen | Ganna Rizatdinova | Aleksandra Soldatova | Katsiaryna Halkina |
Lisabona | Fiul Yeon-Jae | Melitina Staniouta | Marina Durunda |
Pesaro | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Fiul Yeon-Jae |
Corbeil-Essonnes | Ganna Rizatdinova | Aleksandra Soldatova | Nealocat |
Katsiaryna Halkina | |||
Taşkent | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Minsk | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Sofia | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Fiul Yeon-Jae |
Kazan ' | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Cluburi
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Jana Kudrjavceva | Nealocat | Melitina Staniouta |
Margarita Mamun | |||
Categoria B. | |||
Debrecen | Aleksandra Soldatova | Ganna Rizatdinova | Elizaveta Nazarenkova |
Lisabona | Fiul Yeon-Jae | Dina Averina | Carolina Rodríguez |
Pesaro | Jana Kudrjavceva | Fiul Yeon-jae | Melitina Staniouta |
Corbeil-Essonnes | Margarita Mamun | Jana Kudrjavceva | Deng Senyue |
Taşkent | Margarita Mamun | Melitina Staniouta | Elizaveta Nazarenkova |
Marina Durunda | |||
Minsk | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Sofia | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Katsiaryna Halkina |
Kazan ' | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Katsiaryna Halkina |
Bandă
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Margarita Mamun | Fiul Yeon-jae | Melitina Staniouta |
Categoria B. | |||
Debrecen | Aleksandra Soldatova | Elizaveta Nazarenkova | Arina Charopa |
Lisabona | Fiul Yeon-jae | Arina Charopa | Dina Averina |
Pesaro | Jana Kudrjavceva | Marija Titova | Ganna Rizatdinova |
Corbeil-Essonnes | Jana Kudrjavceva | Margarita Mamun | Ganna Rizatdinova |
Taşkent | Margarita Mamun | Melitina Staniouta | Marina Durunda |
Minsk | Melitina Staniouta | Margarita Mamun | Fiul Yeon-jae |
Sofia | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Marija Titova |
Kazan ' | Jana Kudrjavceva | Melitina Staniouta | Katsiaryna Halkina |
10 cluburi
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Rusia | Italia | Azerbaidjan |
Categoria B. | |||
Debrecen | Israel | China | Finlanda |
Lisabona | Ucraina | Japonia | Nealocat |
Spania | |||
Pesaro | Italia | Bielorusia | Israel |
Taşkent | Azerbaidjan | Israel | Rusia |
Minsk | Bulgaria | Bielorusia | Israel |
Sofia | Rusia | Bulgaria | Spania |
Kazan ' | Rusia | Bielorusia | Bulgaria |
3 bile 2 panglici
Competiții | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Categoria A | |||
Stuttgart | Rusia | Israel | Italia |
Categoria B. | |||
Debrecen | China | Israel | Azerbaidjan |
Lisabona | Japonia | Spania | Ucraina |
Pesaro | Italia | Israel | Japonia |
Taşkent | Rusia | Nealocat | Japonia |
Israel | |||
Minsk | Bulgaria | Israel | Spania |
Sofia | Rusia | Bulgaria | Italia |
Kazan ' | Bielorusia | Nealocat | Rusia |
Bulgaria |
Notă
- ^ a b c d e f g h i 2014 CALENDARUL MONDIAL: GIMNASTICA RITMICĂ , pe gymmedia.com . Adus la 20 ianuarie 2014 .
- ^ Rezultatele Cupei Mondiale din Stuttgart [ link broken ] , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate gimnastică ritmică, 24 martie 2014.
- ^ Rezultatele Cupei Mondiale Debrecen , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultatele gimnasticii ritmice, 16 martie 2014 (arhivat din original la 24 martie 2014) .
- ^ Rezultatele Cupei Mondiale de la Lisabona , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate la gimnastică ritmică, 6 aprilie 2014 (arhivat din original la 8 aprilie 2014) .
- ^ Rezultatele Cupei Mondiale Pesaro , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate gimnastică ritmică, 14 aprilie 2014 (arhivat din original la 20 aprilie 2014) .
- ^ Rezultate Cupa Mondială Corbeil-Essonnes , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate gimnastică ritmică, 11 mai 2014 (arhivat din original la 12 mai 2014) .
- ^ Rezultate Cupa Mondială Minsk , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate gimnastică ritmică, 31 mai 2014 (arhivat din original la 25 octombrie 2014) .
- ^ Rezultate Cupa Mondială Sofia , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate gimnastică ritmică, 10 august 2014 (arhivat din original la 25 octombrie 2014) .
- ^ Rezultate Cupa Mondială Kazan , pe rhythmicgymnasticsresults.com , rezultate gimnastică ritmică, 8 septembrie 2014 (arhivat din original la 9 septembrie 2014) .