Cupa Mondială Skeleton 2019
| ||||
---|---|---|---|---|
Câștigători | ||||
femei | Elena Nikitina | |||
Bărbați | Aleksandr Tretyakov | |||
Date despre evenimente | ||||
Etape | 8 | |||
Competiții individuale | 8 (femei) 8 (bărbați) | |||
|
Cupa Mondială Skeleton 2019 a fost a 33-a ediție a celui mai înalt circuit mondial de schelet organizat de Federația Internațională Bobsleigh și Skeleton ; a început pe 8 decembrie 2018 în Sigulda , Letonia și s-a încheiat pe 24 februarie 2019 în Calgary , Canada ; ca de obicei, a avut loc în paralel cu Cupa Mondială de bob . Au avut loc șaisprezece curse: opt pentru femei și același număr pentru bărbați. [1]
La sfârșitul sezonului, Campionatele Mondiale s-au desfășurat la Whistler , Canada , competiție nevalidă în scopul Cupei Mondiale.
Etapa Schönau am Königssee ar fi trebuit să acorde și titlul european din 2019 [2] , dar având în vedere condițiile meteorologice nefavorabile din orașul bavarez, IBSF a decis să anuleze competițiile și să mute cursele valabile pentru titlul continental în etapa următoare, care a avut loc la Innsbruck în weekendul următor [3] ; cursele anulate aferente Cupei Mondiale s-au desfășurat la Calgary , locul ultimei etape a sezonului, unde au avut loc patru curse în locul celor două programate [4] .
Câștigătorii cupelor de cristal generale, trofeu acordat primelor clasate în circuit, au fost rusoaica Elena Nikitina la simplu feminin, prima scheletonistă rusă care s-a impus în circuitul mondial de top [5] și compatriotul Aleksandr Tretyakov la masculin single, la al doilea laur după cel câștigat în 2008/09 [6] .
Calendar
Locație | Data | femei | Bărbați |
---|---|---|---|
Sigulda | 8-9 decembrie 2018 | ● | ● |
Winterberg | 14 decembrie 2018 | ● | ● |
Altenberg | 4 ianuarie 2019 | ● | ● |
curse anulate [7] [3] [4] | |||
Innsbruck [3] [7] | 18 ianuarie 2019 | ● | ● |
Sfântul Moritz | 25 ianuarie 2019 | ● | ● |
Lacul Placid | 15 februarie 2019 | ● | ● |
Calgary [7] [4] | 22-24 februarie 2019 | ●● | ●● |
Whistler | 25 februarie - 10 martie 2019 | Cupa Mondială | |
Total | 8 | 8 |
Această etapă este valabilă și pentru campionatul european |
Rezultate
femei
Data | Locație | Primul clasificat | Al doilea clasificat | A treia clasificată |
---|---|---|---|---|
9 decembrie 2018 | Sigulda | Elena Nikitina Rusia | Elisabeth Maier Canada | Tina Hermann Germania |
14 decembrie 2018 | Winterberg | Jacqueline Lölling Germania | Tina Hermann Germania | Janine Flock Austria |
4 ianuarie 2019 | Altenberg | Elena Nikitina Rusia | Jacqueline Lölling Germania | Julija Kanakina Rusia |
11 ianuarie 2019 | Schönau am Königssee | cursa anulata [7] [3] | ||
18 ianuarie 2019 | Innsbruck | Janine Flock Austria | Elena Nikitina Rusia | Jacqueline Lölling Germania |
25 ianuarie 2019 | Sfântul Moritz | Mirela Rahneva Canada | Elena Nikitina Rusia | Jacqueline Lölling Germania |
15 februarie 2019 | Lacul Placid | Elena Nikitina Rusia Și Jacqueline Lölling Germania | nealocat | Kendall Wesenberg Statele Unite |
22 februarie 2019 | Calgary [7] [4] | Mirela Rahneva Canada | Tina Hermann Germania | Elisabeth Maier Canada |
23 februarie 2019 | Calgary | Tina Hermann Germania | Mirela Rahneva Canada | Laura Deas Regatul Unit |
Bărbați
Data | Locație | Primul loc | Competitorul de pe locul 2 | Locul al treilea |
---|---|---|---|---|
8 decembrie 2018 | Sigulda | Nikita Tregubov Rusia | Martins Dukurs Letonia | Yun Sung-bin Coreea de Sud |
14 decembrie 2018 | Winterberg | Aleksandr Tretyakov Rusia | Axel Jungk Germania | Yun Sung-bin Coreea de Sud |
4 ianuarie 2019 | Altenberg | Aleksandr Tretyakov Rusia | Yun Sung-bin Coreea de Sud | Nikita Tregubov Rusia |
11 ianuarie 2019 | Schönau am Königssee | curse anulate [7] [3] | ||
18 ianuarie 2019 | Innsbruck | Martins Dukurs Letonia | Yun Sung-bin Coreea de Sud | Axel Jungk Germania |
25 ianuarie 2019 | Sfântul Moritz | Yun Sung-bin Coreea de Sud | Aleksandr Tretyakov Rusia | Nikita Tregubov Rusia |
16 februarie 2019 | Lacul Placid | Aleksandr Tretyakov Rusia | Martins Dukurs Letonia | Yun Sung-bin Coreea de Sud |
23 februarie 2019 | Calgary [7] [4] | Aleksandr Tretyakov Rusia | Yun Sung-bin Coreea de Sud | Martins Dukurs Letonia |
24 februarie 2019 | Calgary | Yun Sung-bin Coreea de Sud | Aleksandr Tretyakov Rusia | Tomass Dukurs Letonia |
Diagramele
femei
Pos. | Nume | Țară | DOMNUL | VICTORIE | ALT | KÖN | HAN | STM | LAK | CAL-1 | CAL-2 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elena Nikitina | Rusia | 1 | 4 | 1 | C. | 2 | 2 | 1 | 4 | 5 | 1663 |
2 | Tina Hermann | Germania | 3 | 2 | 4 | 4 | 4 | 6 | 2 | 1 | 1597 | |
3 | Mirela Rahneva | Canada | 12 | 5 | 14 | 13 | 1 | 4 | 1 | 2 | 1396 | |
4 | Sophia Griebel | Germania | 6 | 6 | 5 | 9 | 5 | 5 | 9 | 9 | 1360 | |
5 | Jacqueline Lölling | Germania | 5 | 1 | 2 | 3 | 3 | 1 | - | - | 1244 | |
6 | Kendall Wesenberg | Statele Unite | 11 | 15 | 9 | 12 | 7 | 3 | 8 | 9 | 1200 | |
7 | Julija Kanakina | Rusia | 7 | 8 | 3 | 7 | - | 7 | 14 | 6 | 1152 | |
8 | Elisabeth Maier | Canada | 2 | 12 | 11 | 6 | 15 | - | 3 | 4 | 1146 | |
9 | Jane Channell | Canada | 4 | 11 | 19 | 15 | 13 | 10 | 5 | 7 | 1122 | |
10 | Renata Chuzina | Rusia | 8 | 17 | 10 | 14 | 16 | 8 | 12 | 8 | 1048 |
Bărbați
Pos. | Nume | Țară | DOMNUL | VICTORIE | ALT | KÖN | HAN | STM | LAK | CAL-1 | CAL-2 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aleksandr Tretyakov | Rusia | 4 | 1 | 1 | C. | 4 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1704 |
2 | Yun Sung-bin | Coreea de Sud | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 3 | 2 | 1 | 1680 | |
3 | Martins Dukurs | Letonia | 2 | 7 | 7 | 1 | 8 | 2 | 3 | 4 | 1533 | |
4 | Nikita Tregubov | Rusia | 1 | 4 | 3 | 9 | 3 | 4 | 5 | 8 | 1505 | |
5 | Axel Jungk | Germania | 8 | 2 | 5 | 3 | 5 | 5 | 7 | 7 | 1458 | |
6 | Marcus Wyatt | Regatul Unit | 12 | 10 | 8 | 6 | 7 | 7 | 8 | 5 | 1288 | |
7 | Tomass Dukurs | Letonia | 6 | 5 | 10 | 5 | 4 | - | 4 | 3 | 1272 | |
8 | Dave Greszczyszyn | Canada | 15 | 21 | 11 | 21 | 11 | 15 | 6 | 6 | 956 | |
9 | Vladyslav Heraskevyč | Ucraina | 9 | 17 | 14 | 22 | 12 | 12 | 12 | 9 | 944 | |
10 | Florian Auer | Austria | 10 | 12 | 12 | 11 | 9 | 24 | 16 | 15 | 933 |
Notă
- ^ (RO) Cupa Mondială BMW IBSF 2018/19 (PDF) pe ibsf.org, IBSF , 17 octombrie 2018 ( depusă la 4 noiembrie 2018).
- ^ ( RO ) 2018/2019 - Calendarul internațional IBSF ( PDF ), pe ibsf.org , IBSF , 21 septembrie 2018 ( arhivat 4 noiembrie 2018) .
- ^ a b c d e ( EN ) Competiții de schelet la Cupa Mondială BMW IBSF de la Königssee anulate , pe ibsf.org , IBSF , 11 ianuarie 2019 ( arhivat 11 ianuarie 2019) .
- ^ a b c d e ( EN ) Cupa Mondială de Schelet Königssee anulată care va fi finalizată la finala de la Calgary , pe ibsf.org , IBSF , 31 ianuarie 2019 ( arhivat 5 februarie 2019) .
- ^ (EN) Elena Nikitina devine prima rusă care a câștigat scheletul global al Cupei Mondiale pe ibsf.org, IBSF , 23 februarie 2019 ( depus pe 27 februarie 2019).
- ^ (RO) Sungbin Yun câștigă scheletul final la Calgary, Alexander Tretiakov încoronat câștigător general , pe ibsf.org, IBSF 24 februarie 2019 ( depus 27 februarie 2019).
- ^ a b c d e f g Etapa de la Schönau am Königssee ar fi trebuit să acorde și titlul european din 2019 , dar, având în vedere condițiile meteorologice nefavorabile din orașul bavarez, IBSF a decis să anuleze competițiile și să amâne competițiile valabile pentru titlu continental la etapa următoare, care a avut loc la Innsbruck în weekendul următor, și la cursele de cupă din Calgary , ultima etapă a sezonului.
Elemente conexe
- Cupa Intercontinentală a Scheletului 2019
- Cupa europeană de schelet 2019
- Cupa nord-americană a scheletului 2019
- Cupa Mondială Bobsleigh 2019
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Cupa Mondială Skeleton 2019
linkuri externe
- ( EN , DE ) Program și rezultate - Sezonul 2018/19 , pe ibsf.org , IBSF . Preluat 3 octombrie 2019 ( arhivat 3 octombrie 2019) .
- ( EN , DE ) Clasamente - Sezonul 2018/19 , pe ibsf.org , IBSF . Preluat 3 octombrie 2019 ( arhivat 3 octombrie 2019) .