Cupa Mondială CONIFA 2018
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Mondială CONIFA 2018 Cupa Mondială de Fotbal CONIFA 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Mondială CONIFA | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A treia | ||||
Administrator | CONIFA | ||||
La tine acasa | 31 mai - 10 iunie 2016 | ||||
Loc | Anglia (10 orașe) | ||||
Participanți | 16 | ||||
Facilitate / I. | 10 etape | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Transcarpatia (Primul titlu) | ||||
Conform | Cipru de Nord | ||||
Al treilea | Padania | ||||
Al patrulea | Țara Sicilienilor | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Sami Boudia | ||||
Cel mai bun marcator | Kamaljat Singh (6) | ||||
Cel mai bun portar | Bela Fejer Csongor | ||||
Meciuri organizate | 48 | ||||
Goluri marcate | 175 (3,65 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Mondială CONIFA 2018 ( engleză : 2018 CONIFA World Football Cup ) a fost cea de-a treia ediție a Cupei Mondiale CONIFA organizată de CONIFA , o federație internațională de fotbal înființată în 2013 la care participă echipe care reprezintă națiuni, dependențe, state fără recunoaștere internațională, minorități etnice, apatrizi, regiuni și micronări care nu sunt afiliate FIFA și au avut loc în perioada 31 mai - 10 iunie 2018 [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] . Și am văzut victoria finală a Transcarpathiei [9] .
Infrastructură
Orașe și stadioane
Oraș | stadiu | capacitate |
---|---|---|
Marea Londră | ||
Bedfont | Teren de recreere Bedfont | 3.000 |
Bromley | Stadionul Curajului | 5.000 |
Carshalton | Bulevardul Colston | 5.000 |
Enfield | Regina Elisabeta a II-a | 2.500 |
Haringey | Parcul Coles | 2.500 |
Rotherhithe | Terenul de sport St Paul | 1.000 |
Sutton | Gander Green Lane | 5.000 |
Berkshire | ||
Bracknell | Larges Lane | 2.500 |
Slough | Parcul Arbor | 2.000 |
Essex | ||
Aveley | Parkside | 3.500 |
Echipe calificate
Echipa A |
---|
Bun |
Cascadia |
insula Barbatului |
Tamil Eelam |
Echipa B |
---|
Abhazia |
Cipru de Nord |
Transcarpatia |
Tibet [10] |
Rezultate
Etapa grupelor
Grupa A
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Bun | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 |
2. | Cascadia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 |
3. | insula Barbatului | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
4. | Tamil Eelam | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 12 | -12 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
insula Barbatului | 4 - 1 (Raport) | Cascadia |
Bun | 4 - 0 (Raport) | Tamil Eelam |
A doua zi | ||
Cascadia | 2 - 1 (Raport) | Bun |
insula Barbatului | 2 - 0 (Raport) | Tamil Eelam |
A 3-a zi | ||
Bun | 2 - 0 (Raport) | insula Barbatului |
Cascadia | 6 - 0 (Raport) | Tamil Eelam |
Grupa B.
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Transcarpatia | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 |
2. | Cipru de Nord | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 |
3. | Abhazia | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 |
4. | Tibet | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Abhazia | Tibet | |
Cipru de Nord | 1 - 1 (Raport) | Transcarpatia |
A doua zi | ||
Transcarpatia | 2 - 0 (Raport) | Abhazia |
Cipru de Nord | 3 - 1 (Raport) | Tibet |
A 3-a zi | ||
Cipru de Nord | 2 - 2 (Raport) | Abhazia |
Transcarpatia | Tibet |
Grupa C
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Padania | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 17 | 2 | +15 |
2. | Țara Sicilienilor | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 |
3. | Matabeleland | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 12 | -8 |
4. | Tuvalu | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 15 | -14 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Padania | 6 - 0 (Raport) | Matabeleland |
Țara Sicilienilor | 4 - 0 (Raport) | Tuvalu |
A doua zi | ||
Țara Sicilienilor | 5 - 0 (Raport) | Matabeleland |
Padania | 8 - 0 (Raport) | Tuvalu |
A 3-a zi | ||
Padania | 3 - 1 (Raport) | Țara Sicilienilor |
Matabeleland | 3 - 1 (Raport) | Tuvalu |
Grupa D
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Armenia de Vest | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 |
2. | Punjab | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 2 | +7 |
3. | Coreenii din Japonia | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 |
4. | Kabylia | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 12 | -12 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Punjab | 8 - 0 (Raport) | Coreenii din Japonia |
Armenia de Vest | 0 - 0 (Raport) | Kabylia |
A doua zi | ||
Coreenii din Japonia | 0 - 0 (Raport) | Kabylia |
Armenia de Vest | 1 - 0 (Raport) | Punjab |
A 3-a zi | ||
Punjab | 1 - 1 (Raport) | Coreenii din Japonia |
Armenia de Vest | 4 - 0 (Raport) | Kabylia |
Faza eliminatorie
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | ||||||||
Cipru de Nord | 8 | |||||||||
Bun | 0 | |||||||||
Cipru de Nord | 3 | |||||||||
Padania | 2 | |||||||||
Padania | 2 | |||||||||
Punjab | 0 | |||||||||
Transcarpatia | 0 (3) | |||||||||
Cipru de Nord | 0 (2) | |||||||||
Transcarpatia | 3 | |||||||||
Cascadia | 1 | |||||||||
Transcarpatia | 4 | Locul 3 final | ||||||||
Țara Sicilienilor | 2 | |||||||||
Țara Sicilienilor | 4 | Padania | 0 (5) | |||||||
Armenia de Vest | 0 | Țara Sicilienilor | 0 (4) | |||||||
Sferturi de finala
5 iunie 2018 | Bun | 0 - 8 raport | Cipru de Nord | |||||||
|
5 iunie 2018 | Padania | 2 - 0 raport | Punjab | |||||||
|
5 iunie 2018 | Transcarpatia | 3 - 1 raport | Cascadia | |||||||
|
5 iunie 2018 | Armenia de Vest | 0 - 4 raport | Țara Sicilienilor | |||||||
|
Semifinale
7 iunie 2018 | Cipru de Nord | 3 - 2 raport | Padania | |||||||
|
7 iunie 2018 | Transcarpatia | 4 - 2 raport | Țara Sicilienilor | |||||||
|
Locul 3 final
9 iunie 2018 | Padania | 0 - 0 raport | Țara Sicilienilor | |||||||
|
Finala
9 iunie 2018 | Cipru de Nord | 0 - 0 raport | Transcarpatia [14] | |||||||
|
Runda de plasare
Prima runda
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Tibet | 3 - 0 (Raport) | insula Barbatului |
Kabylia | 0 - 0 (4-3) (Raport) | Matabeleland |
A doua zi | ||
Abhazia | 6 - 0 (Raport) | Tamil Eelam |
Coreenii din Japonia | 5 - 0 (Raport) | Tuvalu |
Runda a doua
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Matabeleland | 3 - 0 | insula Barbatului |
Tamil Eelam | 4 - 3 (Raport) | Tuvalu |
A doua zi | ||
Kabylia | 8 - 1 (Raport) | Tibet |
Abhazia | 2 - 0 (Raport) | Coreenii din Japonia |
A 3-a zi | ||
Punjab | 5 - 0 (Raport) | Bun |
Cascadia | 4 - 0 (Raport) | Armenia de Vest |
A treia rundă
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Tuvalu | 3 - 0 (Raport) | insula Barbatului |
Matabeleland | 1 - 0 (Raport) | Tamil Eelam |
A doua zi | ||
Coreenii din Japonia | 1 - 1 (4-1) (Raport) | Tibet |
Abhazia | 2 - 0 (Raport) | Kabylia |
A 3-a zi | ||
Armenia de Vest | 7 - 0 (Raport) | Bun |
Punjab | 3 - 3 (4-3) (Raport) | Cascadia |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Transcarpatia | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 5 | +10 |
2. | Cipru de Nord | 12 | 6 | 3 | 0 | 3 | 17 | 6 | +11 |
3. | Padania | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 21 | 5 | +16 |
4. | Țara Sicilienilor | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 16 | 7 | +9 |
5. | Punjab | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 17 | 7 | +10 |
6. | Cascadia | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 17 | 11 | +6 |
7. | Armenia de Vest | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 8 | +4 |
8. | Bun | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 22 | -15 |
9. | Abhazia | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 4 | +11 |
10. | Kabylia | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 15 | -7 |
11. | Coreenii din Japonia | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 4 | +3 |
12. | Tibet | 1 | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 20 | -16 |
13. | Matabeleland | 7 | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 12 | -7 |
14. | Tamil Eelam | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 22 | -18 |
15. | Tuvalu | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 24 | -20 |
16. | insula Barbatului | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
Statistici
Golgheteri
- 6 rețele
- 5 goluri
- 4 rețele
- 3 rețele
- Szilárd Magyari
- Federico Horn
- Ugur Gök
- Amar Singh Purewal
- Nathan Minhas
- Zsolt Gajdos
- Ronald Takács
- Ruslan Shoniya
- Prashanth Ragavan
- Vahagn Militosyan
- 2 rețele
- Kalsang Topgyal
- Stephen Whitley
- Sam Caine
- Gabriele Piantoni
- Riccardo Ravasi
- Alopua Petoa
- Gurjit Singh
- Rajpal Singh Virk
- Shaun Lucien
- Mohammed Bettamer
- Josh Doughty
- Joel Nouble
- Tayshan Hayden-Smith
- Yuri Farkas
- Hector Morales
- Dmitri Maskayev
- Shabat Logua
- Vicken Valence-Berberian
- Arman Mossian
- Alex Svedjuk
- Jargonul Gyürki
- György Toma
- Shylock Ndlovu
- Thabiso Ndlela
- Mun Su-hyeon
- Lee Tong-soung
- Enzo Mezaib
- Csaba Csizmadia
- 1 goluri
- Pema Lhundup
- Tenzin Yougyal
- Frank Jones
- Jack McVey
- William Rosset
- Andrea Rota
- Gianluca Rolandone
- Ersid Pllumbaj
- Nicolò Pavan
- Ünal Kaya
- Serhan Önet
- Kenan Oshan
- Tansel Ekingen
- Etimoni Timuani
- Sosene Vailine
- István Fülöp
- Arthur Györgyi
- László Hodgyai
- László Szocs
- Zsolt Tankó
- Lóránd Fülöp
- Georgi Zhanaa
- Astamur Tarba
- Vladimir Argun
- Aleksandr Kogoniya
- Hamza Haddadi
- Max Oldham
- Sipho Mlalazi
- István Sándor
- György Sándor
- Csaba Peres
- Amarvir Singh Sandhu
- Solomon Sambou
- Gianni Crichlow
- Shaquille Ismail
- Norik Hovsepyan
- David Hovsepyan
- Artur Yedigaryan
- Fabrice Guzel
- Zaven Varjabetyan
- Ken Tamiyama
- Sin Yong-ju
- Janojan Pathmanathan
- Ilyas Hadid
- Nadjim Bouabbas
- 1 autogol
Notă
- ^ NO FIFA, NO PROBLEM Conifa World Cup 2018 ( The Sun (periodic britanic) )
- ^ Cupa Mondială de Fotbal o alternativă la FIFA și o lecție de geopolitică ( The Guardian )
- ^ CUPA MONDIALĂ PENTRU NAȚIUNILE UITATE ( The New Yorker )
- ^ La coupe du monde des peuples sans Etat ( Mediapart )
- ^ Prietenie, cultură și bucuria de a juca fotbal: semnificația și viitorul ConIFA „O altă Cupă Mondială” ( Yahoo! Japonia )
- ^ CONIFA: Cupa Mondială alternativă pentru apatrizi și națiuni nerecunoscute ( CNN )
- ^ Echipe, meciuri și tot ce trebuie să știți despre Cupa Mondială de Fotbal CONIFA 2018 Arhivat 12 iunie 2018 la Arhiva Internet . ( Yahoo! )
- ^ Extragere pentru etapa finală ( Forbes )
- ^ Transcarpathia, campion mondial! ( Sky Sports )
- ^ Tibetanii în exil pentru a reprezenta Tibetul prin ( The Times of India )
- ^ Cupa Mondială CONIFA: Cum fotbalul poate împuternici oamenii ( TRT (companie) )
- ^ Cupa Mondială a Poporilor Apatrizi. Doc de 7 à la Une ( RTBF )
- ^ La balle roule pour les Kabyles à la Coupe du monde des pays non reconnus ( Le Vif / L'Express )
- ^ Mergeți la finala Cupei Mondiale de fotbal din Londra ( Școala de studii orientale și africane )