Cupa Africii a Națiunilor 1970
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Africii a Națiunilor 1970 Cupa Africii a Națiunilor Sudan 1970 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Africii a Națiunilor | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 7-lea | ||||
La tine acasa | din 6 februarie 1970 până la 16 februarie 1970 | ||||
Loc | Sudan (2 orașe) | ||||
Participanți | 8 (18 la calificări) | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Sudan (Primul titlu) | ||||
Conform | Ghana | ||||
Al treilea | Rep. Arabă Unită | ||||
Al patrulea | coasta de Fildes | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Laurent Pokou (8) | ||||
Meciuri organizate | 16 | ||||
Goluri marcate | 51 (3,19 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Africii a Națiunilor din 1970 a fost a șaptea ediție a competiției menționate anterior, rezervată echipelor naționale de fotbal ale continentului african. Etapa finală a avut loc în Sudan . Formula turneului a inclus opt echipe naționale împărțite în două grupe italiene formate din câte patru echipe, primele două clasificate din fiecare grupă au trecut runda și s-au confruntat în semifinale. Pe lângă Sudan , admis din oficiu ca țară gazdă, și Congo-Kinshasa , admis din oficiu ca titular al titlului, Camerun , Coasta de Fildeș ,Etiopia , Ghana , Guineea și Egiptul au participat la finală. În cele din urmă, gazdele Sudanului au câștigat finala 1-0 împotriva Ghana, forțat încă o dată la amarul titlu de subcampion.
Calificări
- Sudanul s-a calificat din oficiu drept țara organizatoare a evenimentului.
- Congo-Kinshasa s-a calificat oficial ca titular al titlului.
Prima runda
9 martie 1969 | Algeria | 2 - 0 raport | Maroc | |||||||
|
22 martie 1969 | Maroc | 1 - 0 raport | Algeria | |||||||
|
, ore [1] | Rep. Arabă Unită | - raport | Somalia |
10 august 1969 | Guineea | 4 - 0 raport | A merge | |||||||
|
24 august 1969 | A merge | 1 - 1 raport | Guineea | |||||||
|
16 februarie 1969 | Kenya | 0 - 1 raport | Tanzania | |||||||
|
1 martie 1969 | Tanzania | 1 - 1 raport | Kenya | |||||||
|
, ore [2] | Mali | - raport | Volta Superioară |
17 noiembrie 1969 | Zambia | 2 - 2 raport | Mauritius | |||||||
|
8 decembrie 1969 | Mauritius | 2 - 3 raport | Zambia | |||||||
|
, ore [3] | Niger | - raport | Nigeria |
, ore [4] | Senegal | - raport | Sierra Leone |
10 august 1969 | Uganda | 1 - 1 raport | Camerun | |||||||
|
24 august 1969 | Camerun | 2 - 0 raport | Uganda | |||||||
|
Runda a doua
19 septembrie 1969 | Rep. Arabă Unită | 1 - 0 raport | Algeria | |||||||
|
28 septembrie 1969, h [5] | Algeria | 1 - 1 raport | Rep. Arabă Unită | |||||||
|
8 octombrie 1969 | Etiopia | 7 - 0 raport | Tanzania | |||||||
|
22 octombrie 1969, h [6] | Tanzania | 1-2 raport | Etiopia | |||||||
|
17 august 1969 | Ghana | 6 - 0 raport | Niger | |||||||
|
21 septembrie 1969, h. [7] | Niger | 1 - 9 raport | Ghana | |||||||
|
8 septembrie 1969 | Mali | 0 - 0 raport | coasta de Fildes |
21 septembrie 1969, ora [8] | coasta de Fildes | 4 - 0 raport | Mali | |||||||
|
8 septembrie 1969 | Senegal | 1 - 1 raport | Guineea | |||||||
|
21 septembrie 1969, ora [9] | Guineea | 4 - 3 raport | Senegal | |||||||
|
8 septembrie 1969 | Zambia | 2 - 2 raport | Camerun | |||||||
|
21 septembrie 1969, ora [10] | Camerun | 2 - 1 raport | Zambia | |||||||
|
Etapa grupelor
Grupa A
Țară | P.ti | G. | V. | P. | S. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
coasta de Fildes | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | |
Sudan | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | |
Camerun | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | |
Etiopia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | -9 | |
6 februarie 1970 | Camerun | 3 - 2 raport | coasta de Fildes | Khartoum | ||||||
|
6 februarie 1970 | Sudan | 3 - 0 raport | Etiopia | Khartoum | ||||||
|
8 februarie 1970 | Camerun | 3 - 2 raport | Etiopia | Khartoum | ||||||
|
8 februarie 1970 | coasta de Fildes | 1 - 0 raport | Sudan | Khartoum | ||||||
|
10 februarie 1970 | coasta de Fildes | 6 - 1 raport | Etiopia | Khartoum | ||||||
|
10 februarie 1970 | Sudan | 2 - 1 raport | Camerun | Khartoum | ||||||
|
Grupa B.
Țară | P.ti | G. | V. | P. | S. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rep. Arabă Unită | 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | |
Ghana | 4 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | |
Guineea | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 7 | -3 | |
Congo-Kinshasa | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | |
7 februarie 1970 | Ghana | 2 - 0 raport | Congo-Kinshasa | Wad Medani | ||||||
|
7 februarie 1970 | Rep. Arabă Unită | 4 - 1 raport | Guineea | Wad Medani | ||||||
|
9 februarie 1970 | Congo-Kinshasa | 2 - 2 raport | Guineea | Wad Medani | ||||||
|
9 februarie 1970 | Rep. Arabă Unită | 1 - 1 raport | Ghana | Wad Medani | ||||||
|
11 februarie 1970 | Guineea | 1 - 1 raport | Ghana | Wad Medani | ||||||
|
11 februarie 1970 | Rep. Arabă Unită | 1 - 0 raport | Congo-Kinshasa | Wad Medani | ||||||
|
Stadiu final
Tablou de bord
Semifinale | Finala | ||||||
14 februarie 1970 - Khartoum | |||||||
coasta de Fildes | 1 | ||||||
Ghana | 2 (dts) | ||||||
16 februarie 1970 - Khartoum | |||||||
Sudan | 1 | ||||||
Ghana | 0 | ||||||
Locul 3 final | |||||||
14 februarie 1970 - Khartoum | 16 februarie 1970 - Khartoum | ||||||
Rep. Arabă Unită | 1 | Rep. Arabă Unită | 3 | ||||
Sudan | 2 (dts) | coasta de Fildes | 1 |
Semifinale
14 februarie 1970 | coasta de Fildes | 1-2 ( dts ) raport | Ghana | Khartoum | ||||||
|
14 februarie 1970 | Rep. Arabă Unită | 1-2 ( dts ) raport | Sudan | Khartoum | ||||||
|
Locul 3/4 final
16 februarie 1970 | Rep. Arabă Unită | 3 - 1 raport | coasta de Fildes | Khartoum | ||||||
|
Finala
16 februarie 1970 | Sudan | 1 - 0 raport | Ghana | Khartoum | ||||||
|
Notă
- ^
Rep. Arabă Unită se califică pentru turul al doilea din cauza abandonului Somaliei. - ^
Mali se califică pentru turul doi din cauza abandonării Voltei Superioare. - ^
Nigerul se califică pentru turul doi din cauza plecării din Nigeria. - ^
Senegalul se califică pentru turul doi din cauza plecării din Sierra Leone. - ^
Rep. Arabă Unită se califică în finală. - ^
Etiopia se califică în finală. - ^
Ghana se califică în finală. - ^
Coasta de Fildeș se califică în finală. - ^
Guineea se califică în finală. - ^
Camerunul se califică în finală.
linkuri externe
- Detalii pe site-ul RSSSF la rsssf.com .