Cupa Națiunilor Asiatice 2019
Cupa Națiunilor Asiatice 2019 كأس آسيا 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Națiunilor Asiatice | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 17 | ||||
Administrator | AFC | ||||
La tine acasa | din 5 ianuarie 2019 începând cu 1 februarie 2019 | ||||
Loc | Emiratele Arabe Unite (4 orașe) | ||||
Participanți | 24 | ||||
Formulă | Runde italiene + eliminare directă | ||||
Facilitate / I. | 8 etape | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Qatar (Primul titlu) | ||||
Conform | Japonia | ||||
Semifinalisti | Iran Emiratele Arabe Unite | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Almoez Ali | ||||
Cel mai bun marcator | Almoez Ali (9) | ||||
Cel mai bun portar | Saad Al Sheeb | ||||
Meciuri organizate | 51 | ||||
Goluri marcate | 130 (2,55 pe meci) | ||||
Public | 644 307 (12 633 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Națiunilor Asiatice 2019 , cunoscută și sub numele de Emiratele Arabe Unite 2019 , a fost cea de-a 17-a ediție a acestui turneu continental de fotbal pentru echipele naționale majore masculine (numit deseori Cupa Asiatică ) organizat de AFC , a cărui fază finală a avut loc în Statele Unite Emiratele Arabe Unite în perioada 5 ianuarie - 1 februarie 2019 .
A fost prima ediție a Cupei Asiatice cu 24 de echipe și s-a jucat după aceeași formulă ca și campionatele mondiale de fotbal din 1986 până în 1994 și campionatul european de fotbal 2016 . Pentru prima dată în istoria competiției, nu a avut loc finala pentru locul trei. Câștigătorul a fost Qatar care, învingând Japonia cu 3-1 în finală, a câștigat pentru prima dată trofeul asiatic de top. [1]
Calificări
În 2014 , AFC a ratificat propunerea de a unifica rundele preliminare ale calificărilor la Cupa Mondială cu cele ale Cupei Națiunilor din Asia. Noua structură de calificare a fost organizată în trei etape, dintre care două au fost valabile și pentru Cupa Mondială din 2018 .
În prima fază, echipele cu cea mai mică clasare au jucat două runde, au jucat acasă și în deplasare, reducând numărul de participanți la patruzeci. În faza a doua, cele patruzeci de echipe au fost împărțite în opt grupe italiene, formate din cinci echipe fiecare. Câștigătorii și cei mai buni patru vicecampioni s-au calificat direct în faza finală a Cupei Națiunilor Asiatice 2019. Echipele eliminate în faza a doua au participat la faza a treia, unde au fost clasificate în șase grupe în stil italian de câte patru echipe. Câștigătorii și al doilea tur de calificare s-au calificat în etapa finală. Calificările au avut loc în perioada 12 martie 2015 - 27 martie 2018 .
Echipe participante
Echipă | Participant la asta | Data calificării | Participarea anterioară la turneu | Ultima prezență |
---|---|---|---|---|
Emiratele Arabe Unite | Țară gazdă | 9 martie 2015 | 9 (1980, 1984, 1988, 1992, 1996 , 2004, 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Qatar | Câștigător al grupei C din a doua rundă de calificare | 17 noiembrie 2015 | 9 (1980, 1984, 1988 , 1992, 2000, 2004, 2007, 2011 , 2015) | Australia 2015 |
Coreea de Sud | Câștigător al grupei G din a doua rundă de calificare | 13 ianuarie 2016 | 13 ( 1956 , 1960 , 1964, 1972, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Arabia Saudită | Câștigător al grupei A din a doua rundă de calificare | 24 martie 2016 | 9 ( 1984 , 1988 , 1992, 1996 , 2000, 2004, 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Japonia | Câștigător al grupei E din a doua rundă de calificare | 24 martie 2016 | 8 (1988, 1992 , 1996, 2000 , 2004 , 2007, 2011 , 2015) | Australia 2015 |
Tailanda | Câștigător al grupei F din a doua rundă de calificare | 24 martie 2016 | 6 (1972, 1992, 1996, 2000, 2004, 2007 ) | Indonezia-Malaezia-Thailanda-Vietnam 2007 |
Australia | Câștigător al grupei B din a doua rundă de calificare | 29 martie 2016 | 3 (2007, 2011, 2015 ) | Australia 2015 |
China | Al doilea în grupa C din a doua rundă de calificare | 29 martie 2016 | 11 (1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004 , 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Iran | Câștigător al grupei D din a doua rundă de calificare | 29 martie 2016 | 13 ( 1968 , 1972 , 1976 , 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Siria | Al doilea în grupa E din a doua rundă de calificare | 29 martie 2016 | 5 (1980, 1984, 1988, 1996, 2011) | Qatar 2011 |
Irak | Al doilea în grupa F din a doua rundă de calificare | 29 martie 2016 | 8 (1972, 1976, 1996, 2000, 2004, 2007 , 2011, 2015) | Australia 2015 |
Uzbekistan | Câștigător al grupei H din a doua rundă de calificare | 29 martie 2016 | 6 (1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Oman | Câștigătorul grupei D în cea de-a treia rundă de calificare | 10 octombrie 2017 | 3 (2004, 2007, 2015) | Australia 2015 |
Palestina | Al doilea în grupa D din a treia rundă de calificare | 10 octombrie 2017 | 1 (2015) | Australia 2015 |
India | Câștigător al grupei A din a treia rundă de calificare | 11 octombrie 2017 | 3 (1964, 1984, 2011) | Qatar 2011 |
Liban | Câștigător al grupei B din a treia rundă de calificare | 10 noiembrie 2017 | 1 ( 2000 ) | Liban 2000 |
Iordania | Câștigător al grupei C din a treia rundă de calificare | 14 noiembrie 2017 | 3 (2004, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Vietnam | Al doilea în grupa C din a treia rundă de calificare | 14 noiembrie 2017 | 3 (1956, 1960, 2007 ) [2] | Indonezia-Malaezia-Thailanda-Vietnam 2007 |
Bahrain | Câștigător al grupei E din a treia rundă de calificare | 14 noiembrie 2017 | 6 (1988, 2000, 2004, 2007, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Turkmenistan | Al doilea în grupa E din a treia rundă de calificare | 14 noiembrie 2017 | 1 (2004) | China 2004 |
Kârgâzstan | Al doilea în grupa A din a treia rundă de calificare | 22 martie 2018 | - | Nou venit |
Coreea de Nord | Al doilea în grupa B din a treia rundă de calificare | 27 martie 2018 | 4 (1980, 1992, 2011, 2015) | Australia 2015 |
Filipine | Câștigător al grupei F din a treia rundă de calificare | 27 martie 2018 | - | Nou venit |
Yemen | Al doilea în grupa F din a treia rundă de calificare | 27 martie 2018 | - | Nou venit |
Vă rugăm să rețineți: în secțiunea „Participări la pre-turneu”, datele cu caractere aldine indică faptul că națiunea a câștigat acea ediție a turneului, în timp ce datele cu caractere italice indică națiunea gazdă.
Extragerea grupurilor
Tragerea la sorți a turneului a avut loc pe 4 mai 2018 , la ora 19.30 UTC + 4 , la Hotelul Armani din Burj Khalifa din Dubai . Baza extragerii a fost clasamentul FIFA actualizat în aprilie 2018. Cele douăsprezece echipe care s-au calificat în runda a doua au fost plasate în primele două poturi, în timp ce celelalte doisprezece în celelalte două. Emiratele Arabe Unite , ca țară gazdă, au fost incluse automat în grupa A.
Urna 1 | Urna 2 | Urna 3 | Urna 4 |
---|---|---|---|
Emiratele Arabe Unite | China | Liban | Bahrain |
Iran | Siria | Palestina | Iordania |
Australia | Irak | Oman | Turkmenistan |
Japonia | Qatar | India | Yemen |
Coreea de Sud | Uzbekistan | Vietnam | Coreea de Nord |
Arabia Saudită | Tailanda | Kârgâzstan | Filipine |
Grupa A | Grupa B. | Grupa C |
---|---|---|
Emiratele Arabe Unite | Australia | Coreea de Sud |
Tailanda | Siria | China |
India | Palestina | Kârgâzstan |
Bahrain | Iordania | Filipine |
Grupa D | Grupa E | Grupa F |
Iran | Arabia Saudită | Japonia |
Irak | Qatar | Uzbekistan |
Vietnam | Liban | Oman |
Yemen | Coreea de Nord | Turkmenistan |
Arbitri
La 5 decembrie 2018, AFC a anunțat lista a 30 de arbitri, 30 de arbitri asistenți, doi arbitri de așteptare și două rezerve, inclusiv un arbitru și doi arbitri asistenți de la CONCACAF pentru turneu. [3] [4] Arbitrul asistent video (VAR) va fi utilizat începând cu sferturile de finală. [5]
Țară | Arbitri | Asistenți | |
---|---|---|---|
Arabia Saudită | Turki Al-Khudhayr | Mohammed Al-Abakry | |
Australia | Chris Beath Peter Green | Matthew Cream | Anton Shchetinin |
Bahrain | Nawaf Shukralla | Mohamed Salman | Yaser Tulefat |
China | Fu Ming Ma Ning | Cao Yi | Huo Weiming |
Coreea de Sud | Kim Dong-jin Ko Hyung-jin | Kim Young-ha | Yoon Kwang-yeol |
Emiratele Arabe Unite | Ammar Al-Jeneibi Mohammed Abdulla Hassan | Mohamed Al-Hammadi | Hasan Al-Mahri |
Hong Kong | Omul Liu Kwok | ||
Iran | Alireza Faghani | Mohammadreza Mansouri | Reza Sokhandan |
Irak | Ali Sabah Mohanad Qasim Eesee Sarray | Serghei Grișcenko [6] | |
Japonia | Jumpei Iida Hiroyuki Kimura Ryuji Sato | Jun Mihara | Hiroshi Yamauchi |
Iordania | Ahmed Al-Ali Adham Makhadmeh | Mohammad Al-Kalaf | Ahmad Al-Roalle |
Malaezia | Mohd Amirul Izwan Yaacob | Mohd Yusri Muhamad | Mohamad Zainal Abidin |
Mexic | César Ramos Palazuelos | Miguel Hernández | Alberto Morín |
Oman | Ahmed Al-Kaf | Abu Bakar Al-Amri | Rashid Al-Ghaithi |
Qatar | Abdulrahman Al-Jassim Khamis Al-Kuwari Khamis Al-Marri | Saud Al-Maqaleh | Taleb Al-Marri |
Singapore | Muhammad Taqi | Ronnie Koh Min Kiat | |
Sri Lanka | Hettikamkanamge Perera | Palitha Hemathunga | |
Uzbekistan | Ravshan Irmatov Valentin Kovalenko Ilgiz Tantashev | Abdukhamidullo Rasulov | Jakhongir Saidov |
Convocări
Stadioane
Abu Dhabi | Sharjah | ||
---|---|---|---|
City of Sport Zayed Stadium | Stadionul Mohammed Bin Zayed | Stadionul Al-Nahyan | Stadionul Sharjah |
Capacitate: 43.620 | Capacitate: 42.056 | Capacitate: 12.000 | Capacitate: 11.073 |
Dubai | al-'Ayn | ||
Stadionul Maktum bin Rashid Al Maktum | Stadionul Al Maktoum | Stadionul Hazza bin Zayed | Stadionul Internațional Șeic Khalifa |
Capacitate: 12.000 | Capacitate: 12.000 | Capacitate: 25.965 | Capacitate: 16.000 |
Etapa grupelor
Grupa A
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Emiratele Arabe Unite | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 |
2. | Tailanda | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | −2 |
3. | Bahrain | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 |
4. | India | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 |
Rezultate
Abu Dhabi 5 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Întâlnirea 1 | Emiratele Arabe Unite | 1 - 1 raport | Bahrain | Zayed Sports City Stadium (33 878 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 6 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Întâlnirea 3 | Tailanda | 1 - 4 raport | India | Stadionul Al-Nahyan (3 250 spect.)
| ||||||
|
Dubai 10 ianuarie 2019, ora 15:00 UTC + 4 Meciul 13 | Bahrain | 0 - 1 raport | Tailanda | Stadionul Al Maktoum (2 720 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 10 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 15 | India | 0 - 2 raport | Emiratele Arabe Unite | Stadionul Zayed Sports City (43 206 spect.)
| ||||||
|
Al Ain 14 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 25 | Emiratele Arabe Unite | 1 - 1 raport | Tailanda | Stadionul Hazza Bin Zayed (17 809 spect.)
| ||||||
|
Sharjah 14 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 26 | India | 0 - 1 raport | Bahrain | Stadionul Sharjah (11 417 spect.)
| ||||||
|
Grupa B.
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Iordania | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 |
2. | Australia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
3. | Palestina | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | −3 |
4. | Siria | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 |
Rezultate
Al Ain 6 ianuarie 2019, ora 15:00 UTC + 4 Întâlnirea 2 | Australia | 0 - 1 raport | Iordania | Stadionul Hazza Bin Zayed (4 934 spect.)
| ||||||
|
Sharjah 6 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Întâlnirea 4 | Siria | 0 - 0 raport | Palestina | Stadionul Sharjah (8 471 spect.)
|
Al Ain 10 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 14 | Iordania | 2 - 0 raport | Siria | Stadionul Internațional Sheikh Khalifa (9 152 spect.)
| ||||||
|
Dubai 11 ianuarie 2019, ora 15:00 UTC + 4 Meciul 16 | Palestina | 0 - 3 raport | Australia | Stadionul Maktoum Bin Rashid Al Maktoum (11 915 spect.)
| ||||||
|
Al Ain 15 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 27 | Australia | 3 - 2 raport | Siria | Stadionul Internațional Sheikh Khalifa (10 492 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 15 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 28 | Palestina | 0 - 0 raport | Iordania | Stadionul Mohammed Bin Zayed (20 843 spect.)
|
Grupa C
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Coreea de Sud | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 |
2. | China | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 |
3. | Kârgâzstan | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 |
4. | Filipine | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | −6 |
Rezultate
Al Ain 7 ianuarie 2019, ora 15:00 UTC + 4 Întâlnirea 5 | China | 2 - 1 raport | Kârgâzstan | Stadionul Internațional Sheikh Khalifa (1 839 spect.)
| ||||||
|
Dubai 7 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 6 | Coreea de Sud | 1 - 0 raport | Filipine | Stadionul Al Maktoum (3 185 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 11 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 17 | Filipine | 0 - 3 raport | China | Stadionul Mohammed Bin Zayed (16 013 spect.)
| ||||||
|
Al Ain 11 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 18 | Kârgâzstan | 0 - 1 raport | Coreea de Sud | Stadionul Hazza Bin Zayed (4 893 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 16 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 29 | Coreea de Sud | 2 - 0 raport | China | Stadionul Al-Nahyan (13 579 spect.)
| ||||||
|
Dubai 16 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 30 | Kârgâzstan | 3 - 1 raport | Filipine | Stadionul Maktoum Bin Rashid Al Maktoum (4 271 spect.)
| ||||||
|
Grupa D
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Iran | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 0 | +7 |
2. | Irak | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 |
3. | Vietnam | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 |
4. | Yemen | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | −10 |
Rezultate
Abu Dhabi 7 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 7 | Iran | 5 - 0 raport | Yemen | Stadionul Mohammed Bin Zayed (5 301 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 8 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Întâlnirea 8 | Irak | 3 - 2 raport | Vietnam | Zayed Sports City Stadium (4.779 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 12 ianuarie 2019, ora 15:00 UTC + 4 Meciul 19 | Vietnam | 0 - 2 raport | Iran | Stadionul Al-Nahyan (10 841 spect.)
| ||||||
|
Sharjah 12 ianuarie 2019, ora 17:30 UTC + 4 Meciul 20 | Yemen | 0 - 3 raport | Irak | Stadionul Sharjah (9 757 spect.)
| ||||||
|
Al Ain 16 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 31 | Vietnam | 2 - 0 raport | Yemen | Stadionul Hazza Bin Zayed (8 237 spect.)
| ||||||
|
Dubai 16 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 32 | Iran | 0 - 0 raport | Irak | Stadionul Al Maktoum (15 038 spect.)
|
Grupa E
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Qatar | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 |
2. | Arabia Saudită | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 |
3. | Liban | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 |
4. | Coreea de Nord | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 14 | −13 |
Rezultate
Dubai 8 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Întâlnirea 9 | Arabia Saudită | 4 - 0 raport | Coreea de Nord | Stadionul Maktoum Bin Rashid Al Maktoum (5 075 spect.)
| ||||||
|
Al Ain 9 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 12 | Qatar | 2 - 0 raport | Liban | Stadionul Hazza Bin Zayed (7 847 spect.)
| ||||||
|
Dubai 12 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 21 | Liban | 0 - 2 raport | Arabia Saudită | Stadionul Al Maktoum (13 792 spect.)
| ||||||
|
Al Ain 13 ianuarie 2019, ora 15:00 UTC + 4 Meciul 22 | Coreea de Nord | 0 - 6 raport | Qatar | Stadionul Internațional Sheikh Khalifa (452 spect.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 17 ianuarie 2019, 20:00 UTC + 4 Meciul 35 | Arabia Saudită | 0 - 2 raport | Qatar | Zayed Sports City Stadium (16 067 spect.)
| ||||||
|
Sharjah 17 gennaio 2019, ore 20:00 UTC+4 Incontro 36 | Libano | 4 – 1 referto | Corea del Nord | Sharjah Stadium (4 332 spett.)
| ||||||
|
Gruppo F
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Giappone | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 |
2. | Uzbekistan | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 |
3. | Oman | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 |
4. | Turkmenistan | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 10 | −7 |
Risultati
Abu Dhabi 9 gennaio 2019, ore 15:00 UTC+4 Incontro 10 | Giappone | 3 – 2 referto | Turkmenistan | Al-Nahyan Stadium (5 725 spett.)
| ||||||
|
Sharjah 9 gennaio 2019, ore 17:30 UTC+4 Incontro 11 | Uzbekistan | 2 – 1 referto | Oman | Sharjah Stadium (9 424 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 13 gennaio 2019, ore 17:30 UTC+4 Incontro 23 | Oman | 0 – 1 referto | Giappone | Zayed Sports City Stadium (12 110 spett.)
| ||||||
|
Dubai 13 gennaio 2019, ore 20:00 UTC+4 Incontro 24 | Turkmenistan | 0 – 4 referto | Uzbekistan | Maktoum Bin Rashid Al Maktoum Stadium (4 354 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 17 gennaio 2019, ore 17:30 UTC+4 Incontro 33 | Oman | 3 – 1 referto | Turkmenistan | Stadio Mohammed Bin Zayed (8 338 spett.)
| ||||||
|
Al Ain 17 gennaio 2019, ore 17:30 UTC+4 Incontro 34 | Giappone | 2 – 1 referto | Uzbekistan | Sheikh Khalifa International Stadium (7 005 spett.)
| ||||||
|
Raffronto tra le squadre terze classificate
Tra le terze classificate di ogni girone, si applicano i seguenti criteri per stabilire il passaggio del turno delle migliori quattro squadre [7] :
- maggior numero di punti ottenuti nella fase a gironi;
- più alta differenza reti complessiva;
- maggior numero di reti segnate nel girone;
- migliore condotta fair play , calcolata partendo da 10 punti per squadra, che vengono decurtati in questo modo:
- ogni ammonizione: un punto;
- ogni doppia ammonizione o espulsione: tre punti;
- ogni espulsione diretta dopo un'ammonizione: quattro punti;
- più alta posizione nel ranking AFC aggiornato all'ultima data utile prima dell'inizio del torneo;
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | Girone |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Bahrein | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | A |
2. | Kirghizistan [8] | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | C |
3. | Oman [8] | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | F |
4. | Vietnam [9] | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | D |
5. | Libano [9] | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | E |
6. | Palestina | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | −3 | B |
Fase ad eliminazione diretta
Regolamento
Si qualificano a questa fase tutte le vincitrici, le seconde classificate e le quattro migliori terze classificate della fase a gironi. Quest'ultime vengono determinate secondo i criteri elencati nel paragrafo precedente.
I gruppi da cui proverranno le quattro migliori terze classificate determineranno gli scontri degli ottavi. Di seguito tutte le possibili combinazioni:
Gruppi delle migliori terze | Vincente gruppo A | Vincente gruppo B | Vincente gruppo C | Vincente gruppo D |
---|---|---|---|---|
ABCD | 3C | 3D | 3A | 3B |
ABCE | 3C | 3A | 3B | 3E |
ABCF | 3C | 3A | 3B | 3F |
ABDE | 3D | 3A | 3B | 3E |
ABDF | 3D | 3A | 3B | 3F |
ABEF | 3E | 3A | 3B | 3F |
ACDE | 3C | 3D | 3A | 3E |
ACDF | 3C | 3D | 3A | 3F |
ACEF | 3C | 3A | 3F | 3E |
ADEF | 3D | 3A | 3F | 3E |
BCDE | 3C | 3D | 3B | 3E |
BCDF | 3C | 3D | 3B | 3F |
BCEF | 3E | 3C | 3B | 3F |
BDEF | 3E | 3D | 3B | 3F |
CDEF | 3C | 3D | 3F | 3E |
Combinazione verificatasi.
Sintesi dei gironi
Girone | Vincitrice | Seconda | Terza | Quarta |
---|---|---|---|---|
A | Emirati Arabi Uniti | Thailandia | Bahrein | India |
B | Giordania | Australia | Palestina | Siria |
C | Corea del Sud | Cina | Kirghizistan | Filippine |
D | Iran | Iraq | Vietnam | Yemen |
E | Qatar | Arabia Saudita | Libano | Corea del Nord |
F | Giappone | Uzbekistan | Oman | Turkmenistan |
Qualificata agli ottavi di finale.
Non qualificata agli ottavi di finale.
Fase a eliminazione diretta
Tabellone
Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | |||||||||||
20 gen – Al Ain | ||||||||||||||
2A. Thailandia | 1 | |||||||||||||
24 gen – Abu Dhabi | ||||||||||||||
2C. Cina | 2 | |||||||||||||
Cina | 0 | |||||||||||||
20 gen – Abu Dhabi | ||||||||||||||
Iran | 3 | |||||||||||||
1D. Iran | 2 | |||||||||||||
28 gen – Al Ain | ||||||||||||||
3F. Oman | 0 | |||||||||||||
Iran | 0 | |||||||||||||
20 gen – Dubai | ||||||||||||||
Giappone | 3 | |||||||||||||
1B. Giordania | 1 (2) | |||||||||||||
24 gen – Dubai | ||||||||||||||
3D. Vietnam ( dcr ) | 1 (4) | |||||||||||||
Vietnam | 0 | |||||||||||||
21 gen – Sharjah | ||||||||||||||
Giappone | 1 | |||||||||||||
1F. Giappone | 1 | |||||||||||||
1° feb – Abu Dhabi | ||||||||||||||
2E. Arabia Saudita | 0 | |||||||||||||
Giappone | 1 | |||||||||||||
22 gen – Dubai | ||||||||||||||
Qatar | 3 | |||||||||||||
1C. Corea del Sud ( dts ) | 2 | |||||||||||||
25 gen – Al Ain | ||||||||||||||
3A. Bahrein | 1 | |||||||||||||
Corea del Sud | 0 | |||||||||||||
22 gen – Abu Dhabi | ||||||||||||||
Qatar | 1 | |||||||||||||
1E. Qatar | 1 | |||||||||||||
29 gen – Abu Dhabi | ||||||||||||||
2D. Iraq | 0 | |||||||||||||
Qatar | 4 | |||||||||||||
21 gen – Abu Dhabi | ||||||||||||||
Emirati Arabi Uniti | 0 | |||||||||||||
1A. Emirati Arabi Uniti ( dts ) | 3 | |||||||||||||
25 gen – Abu Dhabi | ||||||||||||||
3C. Kirghizistan | 2 | |||||||||||||
Emirati Arabi Uniti | 1 | |||||||||||||
21 gen – Al Ain | ||||||||||||||
Australia | 0 | |||||||||||||
2B. Australia ( dcr ) | 0 (4) | |||||||||||||
2F. Uzbekistan | 0 (2) | |||||||||||||
Risultati
Ottavi di finale
Dubai 20 gennaio 2019, ore 15:00 UTC+4 Incontro 37 | Giordania | 1 – 1 ( dts ) referto | Vietnam | Al Maktoum Stadium (14 205 spett.)
| |||||||||
|
Al Ain 20 gennaio 2019, ore 18:00 UTC+4 Incontro 38 | Thailandia | 1 – 2 referto | Cina | Hazza Bin Zayed Stadium (8 026 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 20 gennaio 2019, ore 21:00 UTC+4 Incontro 39 | Iran | 2 – 0 referto | Oman | Stadio Mohammed Bin Zayed (31 945 spett.)
| ||||||
|
Sharjah 21 gennaio 2019, ore 15:00 UTC+4 Incontro 40 | Giappone | 1 – 0 referto | Arabia Saudita | Sharjah Stadium (6 832 spett.)
| ||||||
|
Al Ain 21 gennaio 2019, ore 18:00 UTC+4 Incontro 41 | Australia | 0 – 0 ( dts ) referto | Uzbekistan | Sheikh Khalifa International Stadium (6 809 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 21 gennaio 2019, ore 21:00 UTC+4 Incontro 42 | Emirati Arabi Uniti | 3 – 2 ( dts ) referto | Kirghizistan | Zayed Sports City Stadium (17 784 spett.)
| ||||||
|
Dubai 22 gennaio 2019, ore 17:00 UTC+4 Incontro 43 | Corea del Sud | 2 – 1 ( dts ) referto | Bahrein | Maktoum Bin Rashid Al Maktoum Stadium (7 658 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 22 gennaio 2019, ore 20:00 UTC+4 Incontro 44 | Qatar | 1 – 0 referto | Iraq | Al-Nahyan Stadium (14 701 spett.)
| ||||||
|
Quarti di finale
Dubai 24 gennaio 2019, ore 17:00 UTC+4 Incontro 45 | Vietnam | 0 – 1 referto | Giappone | Al Maktoum Stadium (8 954 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 24 gennaio 2019, ore 20:00 UTC+4 Incontro 46 | Cina | 0 – 3 referto | Iran | Stadio Mohammed Bin Zayed (19 857 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 25 gennaio 2019, ore 17:00 UTC+4 Incontro 47 | Corea del Sud | 0 – 1 referto | Qatar | Zayed Sports City Stadium (13 791 spett.)
| ||||||
|
Al Ain 25 gennaio 2019, ore 20:00 UTC+4 Incontro 48 | Emirati Arabi Uniti | 1 – 0 referto | Australia | Hazza Bin Zayed Stadium (25 053 spett.)
| ||||||
|
Semifinali
Al Ain 28 gennaio 2019, ore 18:00 UTC+4 Incontro 49 | Iran | 0 – 3 referto | Giappone | Hazza Bin Zayed Stadium (23 262 spett.)
| ||||||
|
Abu Dhabi 29 gennaio 2019, ore 18:00 UTC+4 Incontro 50 | Qatar | 4 – 0 referto | Emirati Arabi Uniti | Stadio Mohammed Bin Zayed (38 646 spett.)
| ||||||
|
Finale
Abu Dhabi 1º febbraio 2019, ore 18:00 UTC+4 Incontro 51 | Giappone | 1 – 3 referto | Qatar | Zayed Sports City Stadium (36 776 spett.)
| ||||||
|
Quarto uomo: Video Assistant Referee: Assistente VAR 1: Assistente VAR 2: |
Classifica marcatori
9 reti
4 reti
3 reti
2 reti
- Ahmed Khalil (2 rigori)
- Sunil Chhetri (1 rigore)
- Mohamed Al Romaihi
- Awer Mabil
- Hwang Ui-Jo (1 rigore)
- Kim Min-Jae
- Yu Dabao
- Genki Haraguchi (1 rigore)
- Ritsu Dōan (1 rigore)
- Muhsen Al-Ghassani
- Hilal El-Helwe
- Ashkan Dejagah (1 rigore)
1 rete
- Khalifa Mubarak
- Khamis Esmaeel
- Jeje Lalpekhlua
- Anirudh Thapa
- Teerasil Dangda
- Chanathip Songkrasin
- Thitipan Puangchan
- Supachai Jaided
- Jamal Rashid (1 rigore)
- Musa Al-Taamari
- Anas Bani Yaseen
- Tareq Khattab
- Baha' Abdel-Rahman
- Jamie Maclaren
- Apostolos Giannou
- Chris Ikonomidis
- Tom Rogić
- Omar Kharbin
- Omar Al Soma (1 rigore)
- Hwang Hee-Chan
- Salem Al-Dossari
- Mohammed Al-Fatil
- Hattan Bahebri
- Housain Al-Mogahwi
- Felix Michel
- Hassan Maatouk (1 rigore)
- Pak Kwang-Ryong
- Odil Ahmedov
- Javokhir Sidikov
- Jaloliddin Masharipov
- Yoshinori Mutō
- Tsukasa Shiotani
- Takehiro Tomiyasu
- Takumi Minamino
- Ahmed Mubarak Al-Mahaijri
- Mohammed Al-Musalami
- Arslanmyrat Amanow
- Ahmet Ataýew (1 rigore)
- Altymyrat Annadurdyýew
1 autorete
- Ali Fayez (1, pro Vietnam )
- Pavel Matiash (1, pro Cina )
Note
- ^ Coppa d'Asia, Qatar campione: Giappone battuto 3-1 , su gazzetta.it .
- ^ Nelle edizioni del 1956 e 1960 partecipante come Vietnam del Sud .
- ^ Largest-ever cast of match officials appointed for UAE 2019 , su the-afc.com , AFC, 5 dicembre 2018.
- ^ List of Match Officials , su the-afc.com , AFC.
- ^ VAR to come into play from QF stage , su the-afc.com , AFC, 15 novembre 2018.
- ^ Dalla federazione del Kirghizistan.
- ^ AFC Asian Cup 2019 Competition Regulations , su the-afc.com , AFC.
- ^ a b Condotta fair play: Kirghizistan −5, Oman −6
- ^ a b Condotta fair play: Vietnam −5, Libano −7
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale , su afcasiancup.com .
- Coppa delle nazioni asiatiche 2019 , su the-AFC.com .