Kypello Ellados 1997-1998
Salt la navigare Salt la căutare
Kypello Ellados 1997-1998 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Greciei | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 56ª | ||||
La tine acasa | 17 august 1997 - 29 aprilie 1998 | ||||
Loc | Grecia | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Paniōnios (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Panathīnaïkos | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Greciei din 1997 - 1998 a fost cea de-a 56-a ediție a turneului. Competiția a început pe 17 august 1997 și s-a încheiat pe 29 aprilie 1998 . Paniōnios a câștigat trofeul pentru a doua oară, învingându-l pe Panathīnaïkos în finală.
Prima runda
Meciurile s-au jucat pe 17 și 24 august 1997 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Edessaïkos | 4 - 1 | Preveza | 2 - 0 | 2 - 1 |
Marko | 4 - 0 | Doxa Dramas | 4 - 0 | 0 - 0 |
Tyrnavos | 1 - 5 | Orestis Orestiada | 0 - 3 | 1-2 |
Ethnikos Asteras | 5 - 3 | Panaigialeios | 3 - 1 | 2 - 2 |
Apollōn Kalamarias | 2 - 0 | Pamisos Messinis | 2 - 0 | 0 - 0 |
Trikala | 1 - 3 | Lyki Kalochori | 0 - 2 | 1 - 1 |
Agios Nikolaos | 6 - 7 | Panserraïkos | 5 - 2 | 1 - 5 |
Agrotikos Asteras | 4 - 3 | Kozani | 4 - 1 | 0 - 2 |
Kallithea | 2 - 3 | Nafpaktiakos Asteras | 2 - 1 | 0 - 2 |
Apollon Larissa | 1 - 0 | PAS Giannina | 1 - 0 | 0 - 0 |
Panargiakos | 1-2 | Agia Eleousa | 1 - 1 | 0 - 1 |
Orfeas Alexandroupoli | 2 - 1 | Keratsini | 0 - 0 | 2 - 1 |
Panelefsiniakos | 6 - 1 | Korinthos | 5 - 0 | 1 - 1 |
Kerkyra | 3 - 1 | Zborul Olympiakos | 3 - 0 | 0 - 1 |
Naoussa | 1 - 5 | Aetos Skydra | 0 - 2 | 1 - 3 |
Pyrgos | 0 - 5 | Panaitōlikos | 0 - 4 | 0 - 1 |
Ialysus Rhodos | 5 - 1 | Larissa | 2 - 0 | 3 - 1 |
Anagennisi Arta | 0 - 5 | Arīs Salonic | 0 - 0 | 0 - 5 |
Egaleo | 2 - 1 | Ampelokipi | 2 - 1 | 0 - 0 |
Rethymniakos | 1-2 | Pierikos | 1 - 1 | 0 - 1 |
Zborul Nikī | 2 - 0 | Levadeiakos | 2 - 0 | 0 - 0 |
Ergotelis | 4 - 2 | Kastoria | 3 - 2 | 1 - 0 |
Anagennīsī Karditsa | 5 - 2 | Doxa Vyrona | 3 - 0 | 2 - 2 |
Poseidon Michaniona | 3 - 2 | Eolikos Mytilenes | 0 - 1 | 3 - 1 |
Runda a doua
Meciurile s-au jucat pe 10, 24 și 25 septembrie 1997 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Arīs Salonic | 4 - 1 | Aetos Skydra | 4 - 0 | 0 - 1 |
Agia Eleousa | 2 - 3 | Edessaïkos | 2 - 1 | 0 - 2 |
Poseidon Michaniona | 3 - 3 | Orestis Orestiada | 2 - 1 | 1-2 (3 - 4 dtr ) |
Ergotelis | 2 - 3 | Apollon Larissa | 1 - 1 | 1-2 |
Pierikos | 2 - 5 | Panserraïkos | 1-2 | 1 - 3 |
Orfeas Alexandroupoli | 1 - 1 | Nafpaktiakos Asteras | 1 - 0 | 0 - 1 (3 - 0 dtr ) |
Ethnikos Asteras | 0 - 5 | Apollōn Kalamarias | 0 - 2 | 0 - 3 |
Panelefsiniakos | 2 - 1 | Lyki Kalochori | 2 - 1 | 0 - 0 |
Panaitōlikos | 4 - 2 | Marko | 1 - 1 | 3 - 1 |
Zborul Nikī | 2 - 0 | Kerkyra | 1 - 0 | 1 - 0 |
Acestea trec automat tura:
Echipe |
---|
Egaleo |
Ialysus Rhodos |
Anagennīsī Karditsa |
Agrotikos Asteras |
A treia rundă
Meciurile s-au jucat pe 19 noiembrie și 3, 4 și 24 decembrie 1997 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Egaleo | 2 - 2 ( gfc ) | Panīleiakos | 1 - 0 | 1-2 |
Orestis Orestiada | 0 - 6 | Panathīnaïkos | 0 - 2 | 0 - 4 |
Skoda Xanthī | 4 - 1 | AEK Atena | 2 - 1 | 2 - 0 |
Apollon Larissa | 2 - 2 ( gfc ) | Panachaïkī | 1 - 0 | 1-2 |
Apollōn Kalamarias | 5 - 3 | Kavala | 3 - 0 | 2 - 3 |
Agrotikos Asteras | 2 - 3 | Anagennīsī Karditsa | 1 - 0 | 1 - 3 |
Apollōn Smyrnīs | 0 - 2 | Orfeas Alexandroupoli | 0 - 2 | 0 - 0 |
OFI Creta | 2 - 0 | Kalamata | 1 - 0 | 1 - 0 |
Arīs Salonic | 3 - 3 ( gfc ) | Ialysus Rhodos | 2 - 0 | 1 - 3 |
Panelefsiniakos | 3 - 4 | Paniōnios | 3 - 1 | 0 - 3 |
Edessaïkos | 3 - 2 | Athīnaïkos | 1 - 0 | 2 - 2 |
Īraklīs | 4 - 2 | Olympiakos | 2 - 0 | 2 - 2 |
Ethnikos Pireu | 0 - 3 | Iōnikos | 0 - 0 | 0 - 3 |
Veria | 3 - 2 | Panaitōlikos | 0 - 0 | 3 - 2 |
Panserraïkos | 4 - 3 | Zborul Nikī | 2 - 1 | 2 - 2 |
PAOK | 3 - 2 | Proodeutikī | 3 - 1 | 0 - 1 |
Optimi
Meciurile s-au jucat pe 7, 8, 9, 28 și 29 ianuarie 1998 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Veria | 3 - 4 | Skoda Xanthī | 2 - 1 | 1 - 3 |
Panathīnaïkos | 10 - 5 | Panserraïkos | 4 - 1 | 6 - 4 |
OFI Creta | 3 - 5 | Arīs Salonic | 2 - 1 | 1 - 4 |
Egaleo | 1 - 5 | Apollōn Kalamarias | 0 - 0 | 1 - 5 |
Apollon Larissa | 4 - 0 | Anagennīsī Karditsa | 3 - 0 | 1 - 0 |
PAOK | 4 - 1 | Iōnikos | 2 - 0 | 2 - 1 |
Īraklīs | 6 - 3 | Edessaïkos | 5 - 0 | 1 - 3 |
Orfeas Alexandroupoli | 0 - 1 | Paniōnios | 0 - 0 | 0 - 1 |
Sferturi de finala
Meciurile s-au jucat pe 11 și 25 februarie 1998 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Arīs Salonic | 1 - 3 | Panathīnaïkos | 1 - 1 | 0 - 2 |
PAOK | 2 - 1 | Skoda Xanthī | 2 - 0 | 0 - 1 |
Īraklīs | 4 - 1 | Apollon Larissa | 4 - 0 | 0 - 1 |
Paniōnios | 6 - 2 | Apollōn Kalamarias | 4 - 2 | 2 - 0 |
Semifinale
Meciurile s-au jucat pe 4 și 18 martie 1998 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Paniōnios | 2 - 1 | PAOK | 1 - 0 | 1 - 1 |
Īraklīs | 2 - 4 | Panathīnaïkos | 2 - 1 | 0 - 3 |
Finala
Pireu 29 aprilie 1998, ora 20:30 EEST Finala | Paniōnios | 1 - 0 | Panathīnaïkos | Stadionul Karaiskákis
| ||||||
|
linkuri externe
- Detalii pe RSSSF , pe rsssf.com .