Cupa Europeană de Șah a Cluburilor
Cupa Europeană a Cluburilor de Șah | |
---|---|
Sport | Şah |
Tip | Echipe de club |
Federaţie | Uniunea europeană de șah |
țară | Europa |
Continent | Europa |
Administrator | Uniunea europeană de șah |
Titlu | european |
Cadenţă | Anual |
Disciplinele | Absolut |
Formulă | Sistem elvețian |
Site-ul web | europechess.org |
Istorie | |
fundație | 1975 |
Numărul de ediții | 35 |
Ultimul câștigător | Obiectiv de compensare Padova |
Cupa Europeană pentru șahul cluburilor (în engleză : European Chess Club Cup) este o șah de competiție europeană dedicată cluburilor , organizată de Uniunea Europeană de Șah sub egida Federației Mondiale de Șah . Se desfășoară în perioada 15 septembrie - 15 octombrie a fiecărui an. [1]
Competiția prevede participarea a două cluburi din fiecare federație care organizează un campionat pe echipe naționale cu cel puțin zece participanți în topul zborului, ca în cazul Bundesliga sau campionatului italian . Un singur club dacă o federație națională nu îndeplinește aceste criterii. [1]
Istorie
Cupa Europeană de Șah a Cluburilor s-a născut în 1975 și s-a jucat într-un ritm de doi ani cu formule care au variat de-a lungul timpului. Din 1993 , competiția a avut loc anual, în timp ce în 1996 a fost fondată și o ediție pentru femei . Din 2000, turneul a avut loc pe un sistem elvețian de șapte runde.
În 2020, ceea ce trebuia să fie cea de-a 36-a ediție a cupei a fost anulată din cauza pandemiei COVID-19 . [2] [3]
Formulă
Turneul se desfășoară cu formula sistemului elvețian pe un total de șapte runde. Echipele sunt formate din 6 elemente. Ritmul de joc este de 90 de minute pentru primele 40 de mișcări, 30 de minute pentru următoarele mișcări, 30 de secunde în creștere față de prima mișcare. [4]
Rol de onoare
Ediție | Loc | Câştigător | Finalist / al doilea | Formulă | Cl. |
---|---|---|---|---|---|
1975-1976 | Solingen | Burevestnik Moscova, Solingen SG | Paritate | Eliminare directă | 20 |
1977-1979 | Bad Lauterberg im Harz | Burevestnik Moscova | Volmac Rotterdam | 23 | |
1980-1982 | Budapesta | Spartacus Budapesta | Burevestnik Moscova | 24 | |
1983-1984 | a zbura | Trud Moscova | Burevestnik Moscova | 28 | |
1985-1986 | a zbura | CSKA Moscova | Trud Moscova | 27 | |
1987-1988 | Rotterdam | CSKA Moscova | Honved Budapesta | Trei runde eliminatorii e Runda finală de 4 | 28 |
1989-1990 | Solingen | CSKA Moscova , Solingen SG | Paritate | Eliminare directă | 29 |
1991-1992 | Munchen | Bayern Monaco | Poliot Tcheliabinsk | 31 | |
1993 | Hilversum | Lyon Oyonnax | Honved Budapesta | 7 runde de calificare Eliminare directă la 8 | 53 |
1994 | Lyon | Lyon Oyonnax, Bosna Sarajevo | Paritate | 49 | |
1995 | Ljubljana | Erevan | Honved Budapesta | 54 | |
1996 | Budapesta | TatTransGaz-Itil Kazan | SK Borovo Vukovar 91 | 7 runde de calificare Eliminare unică la 16 ani | 49 |
1997 | Kazan ' | Ladia Megregiongaz Azov | Polonia Varșovia | 7 runde de calificare Eliminare directă la 8 | 57 |
1998 | Belgrad | Panfox Bréda | Polonia Varșovia | 20 | |
1999 | Bugojno | ŠK Bosna Sarajevo | Agrouniversal Zemun | 6 runde de calificare Eliminare directă la 8 | 49 |
2000 | Neum | ŠK Bosna Sarajevo | Sf. Pietroburgo | Sistem elvețian | 34 |
2001 | Panormos | Nikel Norilsk | Polonia Varșovia | 39 | |
2002 | Kallithea | ŠK Bosna Sarajevo | Nikel Norilsk | 43 | |
2003 | Rethymno | Paris NAO | Polonia Varșovia | 45 | |
2004 | Smyrna | Paris NAO | ŠK Bosna | 36 | |
2005 | Saint-Vincent | Tomsk-400 | Polonia Varșovia | 48 | |
2006 | Fügen | Tomsk-400 | Lakia Kazan | 46 | |
2007 | Kemer (Antalya) | Linex Magic-Mérida | Oural Sverdlovsk | 56 | |
2008 | Kallithea | Sverdlovsk Oural | Baden-Baden | 64 | |
2009 | Ohrid | Economist Saratov | Mika Erevan | 54 | |
2010 | Plovdiv | Economist Saratov | Ougra Khanty-Mansiïsk | 49 | |
2011 | Rogaška Slatina | Sf. Pietroburgo | SOCAR Baku | 62 | |
2012 | Eilat | SOCAR Baku | Sf. Pietroburgo | 34 | |
2013 | Rhodos | G-Team Nový Bor | Malakhit Ekaterinburg | 53 | |
2014 | Bilbao | SOCAR Baku | G-Team Nový Bor | 52 | |
2015 | Skopje | Siberia Novossibirsk | SOCAR Baku | 50 | |
2016 | Novi Sad | Alkaloid Skopje | Mednyi Vsadnik (Sankt Petersburg) | 63 | |
2017 | Antalya | Globus Siberia Novossibirsk | Alkaloid Skopje | 36 | |
2018 | Porto Carras | Mednyi Vsadnik (Sankt Petersburg) | AVE Nový Bor | 61 | |
2019 | Ulcinj | Obiectiv de compensare Padova | AVE Nový Bor | 66 |
Notă
- ^ a b ( EN ) F.1. Participare , pe europechess.org . Adus la 18 februarie 2021 .
- ^ (EN) Cupa europeană a cluburilor de șah amânată , pe englishchess.org.uk. Adus pe 27 februarie 2021 .
- ^ (EN) Calendarul ECU 2020 , pe europechess.org. Adus la 26 februarie 2021 .
- ^ ( RO ) EUROPEAN CLUB CUP 2019- Invitație oficială , pe europechess.org . Adus la 18 februarie 2021 .
Elemente conexe
- Turneul de șah
- Uniunea europeană de șah
- Jocurile Olimpice de șah
- Campionatul italian de echipă de șah