Cupa Moldovei 2013-2014
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Moldovei 2013-2014 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Moldovei | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 23 | ||||
Administrator | FMF | ||||
La tine acasa | din 24 august 2013 începând cu 25 mai 2014 | ||||
Loc | Moldova | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Zimbru Chișinău (Titlul 6) | ||||
Conform | Șeriful Tiraspol | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Moldovei 2013-2014 a fost cea de-a 23-a ediție a Cupei naționale a Moldovei , care a început la 25 august 2013 (cu primele meciuri din runda preliminară) și s-a încheiat la 25 mai 2014. Zimbru Chișinău a câștigat trofeul pentru a șasea oară în istoria sa.
Formulă
Turneul are loc cu runde individuale de eliminare. În rundele preliminare, echipele militante din Divizia B și Divizia A se confruntă cu împerecherile stabilite pe baza criteriilor geografice, în timp ce începând din runda a 32-a, patru cluburi din clasa de vârf intră în competiție, cu celelalte rămase deja calificate pentru optimi. [1]
Prima rundă preliminară
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
24 august 2013 | ||
Speranța Drochia | 0 - 5 | Florești |
Sîngerei | 4 - 1 | Flacăra Fălești |
Codru Călărași II | 1 - 4 | Codru Călărași |
Congaz | 1-2 ( dts ) | Cahul |
Olan Olănești | 0 - 1 | Sinteza Căușeni |
Anina-ȘS | 0 - 2 | Tighina |
Grănicerul Glodeni | 2 - 1 | A dat-o pe Soroca |
25 august 2013 | ||
Cricova | 2 - 0 | Iskra-Stal |
Prut Leova | 2 - 3 | Maiak Chirsova |
Budăi | 2 - 1 | Telenești |
Nisporeni | 2 - 3 | ABUS Ungheni |
28 august 2013 | ||
Universitatea Agrară | 0 - 6 | Viișoara Mileștii Mici |
A doua rundă preliminară
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
31 august 2013 | ||
Codru Călărași | 2 - 3 | ABUS Ungheni |
Cricova | 1-2 | Viișoara Mileștii Mici |
Sinteza Căușeni | 2-3 ( dts ) | Tighina |
Cahul | 3 - 1 | Maiak Chirsova |
Comrat Chirsova | 1 - 0 | Selemet Spartans |
1 septembrie 2013 | ||
Grănicerul Glodeni | 2 - 2 (5-4 dcr ) | Florești |
Budăi | 1 - 3 | Sîngerei |
Prima runda
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
14 septembrie 2013 | ||
Grănicerul Glodeni | 5 - 4 ( dts ) | Rîșcani |
Sîngerei | 4 - 2 | Edineț |
Viișoara Mileștii Mici | 0 - 1 | Victoria Bardar |
15 septembrie 2013 | ||
ABUS Ungheni | 1-2 | Sfîntul Gheorghe |
Tighina | 1 - 1 (4-5 dcr ) | Real-Succes Lilcora |
Comrat Chirsova | 4 - 2 ( dts ) | Slobozia Mare |
17 septembrie 2013 | ||
Cahul | 2 - 6 | Găgăuzia |
Runda a doua
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
29 octombrie 2013 | ||
Zaria Bălți | 4 - 1 | Intersport Aroma |
30 octombrie 2013 | ||
Speranța CV | 2-3 ( dts ) | Saș |
Găgăuzia | 1-2 | Real-Succes Lilcora |
Grănicerul Glodeni | 0 - 4 | Dynamo-Auto |
Veris Chișinău | 4 - 0 | Comrat Chirsova |
Optimi
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
25 martie 2014 | ||
Dacia Chișinău | 8 - 0 | Sîngerei |
Victoria Bardar | 3 - 0 [2] | CSCA-Rapid Chișinău |
Șeriful Tiraspol | 4 - 0 | Zaria Bălți |
26 martie 2014 | ||
Tiraspol | 1 - 0 | Saș |
Sfîntul Gheorghe | 0 - 3 | Academia Chișinău |
Milsami Orhei | 2 - 0 | Real-Succes Lilcora |
Costuleni | 0 - 3 | Veris Chișinău |
Zimbru Chișinău | 1 - 0 | Dynamo-Auto |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
15 aprilie 2014 | ||
Victoria Bardar | 2 - 5 ( dts ) | Milsami Orhei |
Dacia Chișinău | 3 - 0 | Academia Chișinău |
Șeriful Tiraspol | 2 - 1 | Veris Chișinău |
Zimbru Chișinău | 1 - 1 (7-6 dcr ) | Tiraspol |
Semi finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
6 mai 2014 | ||
Zimbru Chișinău | 2 - 0 | Dacia Chișinău |
7 mai 2014 | ||
Milsami Orhei | 0 - 2 | Șeriful Tiraspol |
Finala
Chișinău 25 mai 2014, 20:00 UTC + 2 | Șeriful Tiraspol | 1 - 3 raport | Zimbru Chișinău | Stadionul Zimbru (8.500 spect.)
| ||||||
|
Notă
- ^ Regulamente de pe site-ul federației ( PDF ), pe fmf.md. Adus la 5 septembrie 2013 (arhivat din original la 2 aprilie 2014) .
- ^ Prin renunțare
linkuri externe
- ( MOL ) Site oficial , pe fmf.md. Adus la 5 septembrie 2013 (arhivat din original la 13 septembrie 2013) .