Emilia-Romagna excelență
Salt la navigare Salt la căutare
Emilia-Romagna excelență | |
---|---|
Sport | Fotbal |
Tip | Club |
Federaţie | FIGC |
țară | Italia |
Administrator | LND - Emilia-Romagna Comitetul Regional |
Deschidere | Septembrie |
Închidere | Mai |
Participanți | 36 echipe în 2 grupe |
Formulă | Runde italiene , play-off și playouts |
Promovarea în | Seria D |
Retrogradată în | Promovare |
Istorie | |
fundație | 1991-1992 |
Titular | Borgo San Donnino |
Record câștigă | Bagnolese (4) |
Ediție în curs | Excelenta Emilia-Romagna 2020-2021 |
Campionatul regional de excelență din Emilia-Romagna prevede participarea a 36 de echipe împărțite în grupa A și grupa B. Oricine obține cele mai multe puncte din fiecare grup este promovat la Serie D. Al doilea clasificat intră în faza națională finală a play-off pentru a desemna o suplimentare de 7 echipe care va fi promovat la Serie D. Echipele clasate de la 13 la locul 16 concura în play-out. Cei care au pierdut play-out va fi retrogradată la promoție . 17 si 18 clasificate din fiecare mutare de grup direct la promoție .
Rol de onoare
Sezon | Grupa A | Grupa B | Promovat după Playoffs naționale | Ia parte la Playoffs Națională |
---|---|---|---|---|
1991-1992 | Fidenza | Argentana | ||
1992-93 | Ține - l | San Marino | ||
1993-94 | Sassolese San Giorgio | Imola | Collecchio Boca | |
1994-95 | Mantua | Hyperzola | Vis San Prospero ruși | |
1995-1996 | Virtus Pavullese | Boca | Casalese Santarcangelo | |
1996-1997 | Virtus Castelfranco | San Marino | Santarcangelo | Bagnolese |
1997-98 | Casalese | ruși | Massa Lombarda | Corect|
1998-1999 | Bagnolese | Bellaria Igea Marina | Fiorano | Boca |
1999-1900 | Poggese | Mezzolara | Virtus Pavullese Boca | |
2000-01 | încetinirea | Boca | Pontolliese Massa Lombarda | |
2001-02 | Virtus Pavullese | Ravenna | Carpi | Massa Lombarda |
2002-03 | Bagnolese | catolic | Castellarano Cervia | |
2003-04 | Virtus Castelfranco | Reno Centese | Mezzolara | Virtus Pavullese |
2004-05 | Castellarano | Cervia | Meletolese Verucchio | |
2005-06 | Fidenza | Giacomense | Formigine Copparese | |
2006-07 | Cruciații | Cesenatico | Fiorenzuola Savignanese | |
2007-08 | Fiorenzuola | Comacchio Lidi | Virtus Pavullese Copparese | |
2008-09 | Dorando Pietri Carpi | Riccione | Pallavicino Del Conca Morciano | |
2009-10 | Bagnolese | Forlì | Cesenatico | Virtus Pavullese |
2010-11 | BettolaPonte | Riccione | Fidenza Massa Lombarda | |
2011-12 | Formigine | Castenaso | Colorno Misano | |
2012-13 | Piacenza | Romagna Centru | Imola | Corect |
2013-14 | Fiorenzuola | Rebel Castiglione | încetinirea Sammaurese | |
2014-15 | încetinirea | Sammaurese | Ravenna | Sanmichelese |
2015-16 | Castelvetro | Alfonsine | Rolo Massa Lombarda | |
2016-17 | Vigor Carpaneto | Rimini | Sasso Marconi Folgore Rubiera | |
2017-18 | AXYS Zola | Savignanese | Rosselli Mutina Clasă | |
2018-19 | Corect | Alfonsine | progres | Agazzanese |
2019-20 | Bagnolese | Marignanese | [1] Corticella [2] | Colorno |
2020-21 | Borgo San Donnino | - | Necontestate [3] | Necontestate [4] |
Echipele recuperate în Serie D sunt scrise cu caractere italice.
Titluri pe echipă
Echipă | Titluri | Ediții |
---|---|---|
Bagnolese | 4 | 1998-1999 , 2002-03 , 2009-10 , 2019-20 (grupa A) |
Fidenza | 2 | 1991-1992 , 2005-06 (grupa A) |
San Marino | 2 | 1992-1993 , 1996-1997 (grupa B) |
Virtus Pavullese | 2 | 1995-1996 , 2001-02 (grupa A) |
Boca | 2 | 1995-1996 , 2000-01 (grupa B) |
Virtus Castelfranco | 2 | 1996-1997 , 2003-04 (grupa A) |
încetinirea | 2 | 2000-01 , 2014-15 (grupa A) |
Fiorenzuola | 2 | 2007-08 , 2013-14 (grupa A) |
Riccione | 2 | 2008-09 , 2010-11 (grupa B) |
Alfonsine | 2 | 2015-16 , 2018-19 (grupa B) |
Argentana | 1 | 1991-1992 (grupa B) |
Ține - l | 1 | 1992-1993 (grupa A) |
Sassolese San Giorgio | 1 | 1993-1994 (grupa A) |
Imola | 1 | 1993-1994 (grupa B) |
Mantua | 1 | 1994-1995 (grupa A) |
Hyperzola | 1 | 1994-1995 (grupa B) |
Casalese | 1 | 1997-1998 (grupa A) |
ruși | 1 | 1997-1998 (grupa B) |
Bellaria Igea Marina | 1 | 1998-1999 (grupa B) |
Poggese | 1 | 1999-1900 (grupa A) |
Mezzolara | 1 | 1999-1900 (grupa B) |
Ravenna | 1 | 2001-02 (grupa B) |
catolic | 1 | 2002-03 (grupa B) |
Reno Centese | 1 | 2003-04 (grupa B) |
Castellarano | 1 | 2004-05 (grupa A) |
Cervia | 1 | 2004-05 (grupa B) |
Giacomense | 1 | 2005-06 (grupa B) |
Cruciații | 1 | 2006-07 (grupa A) |
Cesenatico | 1 | 2006-07 (grupa B) |
Comacchio Lidi | 1 | 2007-08 (grupa B) |
Dorando Pietri Carpi | 1 | 2008-09 (grupa A) |
Forlì | 1 | 2009-10 (grupa B) |
BettolaPonte | 1 | 2010-11 (grupa A) |
Formigine | 1 | 2011-12 (grupa A) |
Castenaso | 1 | 2011-12 (grupa B) |
Piacenza | 1 | 2012-13 (grupa A) |
Romagna Centru | 1 | 2012-13 (grupa B) |
Rebel Castiglione | 1 | 2013-14 (grupa B) |
Sammaurese | 1 | 2014-15 (grupa B) |
Castelvetro | 1 | 2015-16 (grupa A) |
Vigor Carpaneto | 1 | 2016-17 (grupa A) |
Rimini | 1 | 2016-17 (grupa B) |
AXYS Zola | 1 | 2017-18 (grupa A) |
Savignanese | 1 | 2017-18 (grupa B) |
Corect | 1 | 2018-19 (grupa A) |
Marignanese | 1 | 2019-20 (grupa B) |
Borgo San Donnino | 1 | 2020-21 (grupa A) |
Italiană amatori Cupa Emilia-Romagna Excelenta
Investiții de capitaluri proprii
În 30 de sezoane de excelență, următoarele 176 de echipe au participat (cu caractere aldine echipele care sunt pe personalul în sezonul 2020-2021):
- 27: Savignanese
- 26: Massa Lombarda
- 22: Cervia
- 21: Bibbiano San Polo, Colorno
- 19: [5] , Corect, Rolo Alfonsine
- 17: Bagnolese , Fiorano, Formigine [6]
- 16: Argentana
- 15: Castrocaro, Cattolica , Misano, Scandiano, Viadana
- 14: Copparese, San Felice
- 13: Castellarano, Faenza , Virtus Pavullese
- 12: Ozzanese, Sampierana, Sf . Augustin, Terme Monticelli
- 11: Corticella, Del Conca Morciano, Solierese
- 10: Crevalcore , Maranello, Masi Torello, Pallavicino, Piccardo Traversetolo [7] , Salsomaggiore, Sasso Marconi
- 9: Boca , Casalese, Casumaro, Cesenatico , Crespellano, Thunderbolt Rubiera, Imola , Meletolese, Progresul, Virtus Castelfranco
- 8: Arcetana, Castelvetro [8] , Centese , Crusaders , Fidentina, Sanmichelese
- 7: [9] , Comacchio Lidi, Fidenza , Molinella , Pianorese, ruși , Vignolese AXYS Zola
- 6: Clasa, Dorando Pietri Carpi, Granamics, Încetinitorul, Longiano, Fossatone Medicine [10] , Santarcangelo , Vis San Prospero
- 5: ASAR Riccione, Pico Concordia Atletic.Un, Lugo colibă , Castenaso, Cetatea Vis San Paolo, Fiorenzuola , Fusignano, Fya Riccione, Nibbiano și Valtidone, Reno Centese, Rebel Castiglione, San Martino, Sammaurese , San Secondo Parmense, Sporting Forlì, Tropical Coriano, Verucchio, Voltana
- 4: Agazzanese, Bagnacavallo, Bellaria Igea Marina , Casalgranese, Diegaro, Dozzese, felin, Finala, Libertas Argile, Marignanese, Meldola, Mezzolara , Persicetana, Pontolliese, Real San Lazzaro, Sanpaimola, Voltese
- 3: Anzolavino, Fabrică, Folgore baie, Giacomense , Pontenurese, Ravenna , Riccione , Sant „Antonio, Santagatese, Torconca, Vigor Carpaneto, Zola Predosa [11]
- 2: Borgo San Donnino, Brescello , Campagnola, Carpi , Casalecchio , Casalgrande, Collecchio, Conselice, Cotignola, Del Duca, Forlì , Futball Cava Ronco, Pod de înălțime mică, Luzzara, Novese, Ostellato, Poggese , Polesine, Polinago, Portuense , Real Panaro, Real Val Baganza, Reggiolo , Romagna Centru, Royale Fiore, Sampolese, San Lazzaro , San Marino , San Nicolò Marsaglia, Sfantul Petru Vincoli, Sf. Hilary, Vadese, Virtus Roteglia
- 1: Athletic Van Goof , Busseto, Cadelboschese, Carignano, Carpineti, Castel San Pietro , Castellana , Commessaggese, Dovadola, Far, Galliera, Garibaldi gotic, Guastalla, Malba, Mantua , Mirandolese , Modenese, Piacenza , Porto Mantovano, Pro Piacenza , Real Sarsina, Rimini , Rosselli Mutina, Sassolese San Giorgio, Sporting Club Vallesavio, Valsanterno, Valtarese, XII Morelli
Notă
- ^ Sezon întrerupt din cauza COVID-19 pandemie 2019-2021 , acesta nu este printre cele mai bune doua
- ^ Sezon întrerupt din cauza COVID-19 pandemie 2019-2021 , acesta nu este printre cele mai bune doua
- ^ Cu noul format de campionate de excelență, playoff naționale nu sunt redate
- ^ Cu noul format de campionate de excelență, playoff naționale nu sunt redate
- ^ Inclusiv anotimpurile jucate sub numele de Il Senio AlfonsineFusignano
- ^ Inclusiv anotimpurile jucate sub numele Formigine Rosselli și Real Formigine
- ^ Inclusiv anotimpurile jucate sub numele Traversetolo
- ^ Sezoane jucate Inclusiv sub numele Visport Castelvetro
- ^ Inclusiv anotimpurile jucate cu denumirea AXYS Val.Sa.
- ^ Sezoane jucate Inclusiv sub numele de Medicină
- ^ Inclusiv anotimpurile jucate sub numele Iperzola
Elemente conexe
linkuri externe
- Amateurs Emilia-Romagna - scoruri Marcator si clasamentul Emilia-Romagna de fotbal din Serie D la prima categorie , pe dilettantiemiliaromagna.blogspot.it. Adus de o mai 2019 (arhivate din original la 21 martie 2018).