Ales în Camera Deputaților la alegerile politice italiene din 2006
Salt la navigare Salt la căutare
Această listă arată numele deputaților din legislatura XV a Republicii Italiene după alegerile politice din 2006 , împărțite pe circumscripție electorală [1] .
District | Listă | Ales | Notă |
---|---|---|---|
I - Piemont 1 | Măslinul | Piero Fassino | |
Silvio Sircana | |||
Pietro Marcenaro | |||
Mauro Maria Marino | |||
Mimmo Lucà | |||
Giorgio Merlo | |||
Tweety Di Salvo | |||
Mauro Chianale | |||
Marco Calgaro | Pentru a-l înlocui pe Rosy Bindi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Haide Italia | Guido Crosetto | ||
Margherita Boniver | |||
Benedetto Della Vedova | |||
Osvaldo Napoli | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Roberto Rosso | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Maria Grazia Siliquini | ||
Roberto Salerno | |||
Maurizio Leo | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Michele Vietti | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Fausto Bertinotti | ||
Marilde Provera | |||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Stefano Allasia | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Trandafir în pumn | Enrico Buemi | Pentru a-l înlocui pe Enrico Boselli care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Katia Bellillo | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Giuseppe Trepiccione | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
II - Piemont 2 | Măslinul | Cesare Damiano | |
Mario Lovelli | |||
Maria Leddi Maiola | |||
Elisabetta Rampi | |||
Massimo Fiorio | |||
Mario Barbi | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Giuseppe Giulietti | Pentru a-l înlocui pe Paolo Gentiloni care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Maria Teresa Armosino | ||
Enrico Costa | |||
Franco Stradella | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Valter Zanetta | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Daniele Galli | Pentru a-l înlocui pe Guido Crosetto care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Marco Zacchera | ||
Gianni Mancuso | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Teresio Delfino | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Anna Maria Cardano | Pentru a-l înlocui pe Paolo Ferrero, care a demisionat la 6 iunie 2006 | |
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Roberto Cota | ||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Enrico Montani | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Trandafir în pumn | Bruno Mellano | În locul lui Marco Cappato, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Partidul comuniștilor italieni | Silvio Crapolicchio | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Egidio Pedrini | Pentru a-l înlocui pe Leoluca Orlando care a optat pentru un alt district | |
Democrația creștină pentru autonomii - PSI nou | Mauro Del Bue | ||
III - Lombardia 1 | Măslinul | Enrico Letta | |
Ricardo Franco Levi | |||
Barbara Pollastrini | |||
Vincenzo Visco | |||
Franco Monaco | |||
Marco Fumagalli | |||
Erminio Angelo Quartiani | |||
Enrico Farinone | |||
Franco Grillini | |||
Pierluigi Mantini | |||
Emilia De Biasi | |||
Emanuele Fiano | |||
Roberto Zaccaria | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Lino Duilio | Pentru a-l înlocui pe Piero Fassino care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Stefania Craxi | ||
Mario Valducci | |||
Paolo Romani | |||
Maurizio Lupi | |||
Francesco Colucci | |||
Luigi Casero | |||
Valentina Aprea | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Gaetano Pecorella | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Mariella Bocciardo | În locul lui Sandro Bondi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Dario Rivolta | Pentru a-l înlocui pe Fabrizio Cicchitto care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Andrea Ronchi | ||
Paola Frassinetti | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Riccardo De Corato | În locul lui Ignazio La Russa care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Pierfrancesco Emilio Romano Gamba | Pentru a-l înlocui pe Pietro Armani care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Pier Ferdinando Casini | ||
Bruno Tabacci | Pentru a o înlocui pe Luisa Capitanio Santolini care a optat pentru un alt district | ||
Partidul Refundării Comuniste | Graziella Mascia | ||
Augusto Rocchi | |||
Daniele Farina | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | ||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Giancarlo Giorgetti | ||
Paolo Grimoldi | |||
Massimo Garavaglia | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | ||
Trandafir în pumn | Maurizio Turco | Pentru a-l înlocui pe Enrico Boselli care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Cosimo Giuseppe Sgobio | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Stefano Pedica | Înlocuind-o pe Giorgio Calò, care a demisionat la 6 iunie 2006 | |
Federația Verzilor | Roberto Poletti | Pentru a-l înlocui pe Carlo Monguzzi, care a demisionat la 6 iunie 2006 | |
IV - Lombardia 2 | Măslinul | Linda Lanzillotta | |
Francesco Tolotti | |||
Gloria Buffo | |||
Emilio Del Bono | |||
Pierangelo Ferrari | |||
Antonio Misiani | |||
Antonio Rusconi | |||
Mauro Fabris | |||
Daniele Marantelli | |||
Giovanni Sanga | |||
Rosalba Benzoni | |||
Luciano Pettinari | Pentru a-l înlocui pe Dario Franceschini care a optat pentru un alt district | ||
Lucia Codurelli | Pentru a-l înlocui pe Maurizio Migliavacca care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Maria Stella Gelmini | ||
Antonio Palmieri | |||
Gregorio Fontana | |||
Giampiero Cato | |||
Giorgio Jannone | |||
Laura Ravetto | |||
Giuseppe Romele | |||
Adriano Paroli | |||
Massimo Berruti | |||
Paolo Uggè | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Piero Testoni | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Mirko Tremaglia | ||
Stefano Saglia | |||
Marco Airaghi | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Pietro Armani | Pentru a o înlocui pe Maria Ida Germontani care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Lorenzo Cesa | ||
Luca Volontè | |||
Riccardo Conti | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | ||
Partidul Refundării Comuniste | Maurizio Zipponi | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Ezio Locatelli | În locul lui Alfonso Gianni care a demisionat la 6 iunie 2006 | ||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Roberto Maroni | ||
Carolina Lussana | |||
Davide Caparini | |||
Giacomo Stucchi | |||
Matteo Brigandì | |||
Lorenzo Bodega | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | ||
Trandafir în pumn | Salvatore Buglio | Pentru a-l înlocui pe Enrico Boselli care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Gianni Pagliarini | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Luciano D'Ulizia | Pentru a-l înlocui pe Antonio Di Pietro care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Camillo Piazza | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
V - Lombardia 3 | Măslinul | Francesco Saverio Garofani | |
Angelo Zucchi | |||
Gianfranco Burchiellaro | |||
Ruggero Ruggeri | |||
Cinzia Fontana | |||
Sandra Cioffi | Pentru a o înlocui pe Barbara Pollastrini care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Maurizio Bernardo | ||
Chiara Moroni | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Antonio Verro | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Daniela Santanchè | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | |
Uniunea creștin-democraților și Centru | Pietro Marcazzan | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Alberto Burgio | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Andrea Gibelli | ||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Giovanni Fava | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Popular UDEUR | Francesco Adenti | ||
VI - Trentino-Alto Adige | Măslinul | Gianclaudio Bressa | |
Laura Froner | |||
Mauro Betta | În locul lui Maria Letizia De Torre, care a demisionat la 6 iunie 2006 | ||
Haide Italia | Michaela Biancofiore | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | |
Alianța Națională | Giorgio Holzmann | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | |
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Maurizio Fugatti | ||
Federația Verzilor | Marco Boato | ||
Südtiroler Volkspartei | Siegfried Brugger | ||
Karl Zeller | |||
Hans Widmann | |||
Giacomo Bezzi | |||
VII - Veneto 1 | Măslinul | Laura Fincato | |
Alessandro Naccarato | |||
Gabriele Frigato | |||
Osvalda Trupia | |||
Andrea Colasio | |||
Giampaolo Fogliardi | |||
Federico Testa | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Fabio Baratella | Pentru a-l înlocui pe Francesco Rutelli care a optat pentru un alt district | ||
Sandro Gozi | Pentru a-l înlocui pe Cesare De Piccoli care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Aldo Brancher | ||
Francesco De Luca | |||
Pieralfonso Fratta Pasini | |||
Marino Zorzato | |||
Lorena Milanato | |||
Giuseppe Fini | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Giustina Mistrello Destro | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Giorgio Conte | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | |
Filippo Ascierto | Pentru a-l înlocui pe Adolfo Urso care a optat pentru un alt district | ||
Luca Bellotti | Înlocuind-o pe Elena Donazzan, care a demisionat la 28 aprilie 2006 | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Luigi D'Agrò | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Ettore Peretti | Pentru a-l înlocui pe Lorenzo Cesa care a optat pentru un alt district | ||
Leonardo Martinello | Pentru a o înlocui pe Luisa Capitanio Santolini care a optat pentru un alt district | ||
Partidul Refundării Comuniste | Gino Sperandio | Pentru a o înlocui pe Patrizia Sentinelli, care a demisionat la 6 iunie 2006 | |
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Federico Bricolo | ||
Paola Goisis | |||
Alberto Filippi | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | ||
Trandafir în pumn | Giovanni Crema | În locul lui Enrico Boselli, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Italia valorilor | Antonio Borghesi | Pentru a-l înlocui pe Antonio Di Pietro care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Luana Zanella | În locul lui Gianfranco Bettin, care a demisionat la 28 aprilie 2006 | |
VIII - Veneto 2 | Măslinul | Maurizio Fistarol | |
Andrea Martella | |||
Silvana Mura | |||
Antonio Satta | |||
Franca Bimbi | |||
Cesare De Piccoli | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Rodolfo Giuliano Viola | Pentru a-l înlocui pe Pier Luigi Bersani care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Ferdinando Adornato | ||
Elisabetta Gardini | |||
Valentino Valentini | |||
Maurizio Paniz | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Cesare Campa | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Adolfo Urso | ||
Alberto Giorgetti | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Carlo Giovanardi | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Paolo Cacciari | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Gianpaolo Dozzo | ||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Guido Dussin | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Trandafir în pumn | Emma Bonino | Pentru a-l înlocui pe Enrico Boselli care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Antonio Di Pietro | Pentru a-l înlocui pe Leoluca Orlando care a optat pentru un alt district | |
IX - Friuli-Venezia Giulia | Măslinul | Flavio Pertoldi | |
Alessandro Maran | |||
Ivano Strizzolo | Pentru a-l înlocui pe Rosy Bindi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Gianni Cuperlo | În locul lui Miloš Budin, care a demisionat la 6 iunie 2006 | ||
Haide Italia | Manuela Di Centa | ||
Renzo Tondo | |||
Vanni Lenna | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Alianța Națională | Roberto Menia | ||
Manlio Happy | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Angelo Compagnon | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Sabina Siniscalchi | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Marco Pottino | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | |
Federația Verzilor | Franciscan Grace | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
X - Liguria | Măslinul | Fabio Mussi | |
Roberta Pinotti | |||
Italo Tanoni | |||
Andrea Orlando | |||
Massimo Zunino | |||
Romolo Bine ai venit | |||
Aleandro Longhi | În locul lui Ermete Realacci care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Claudio Scajola | ||
Enrico Nan | |||
Gabriele Boscetto | |||
Gabriella Mondello | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Alianța Națională | Ignazio La Russa | ||
Eugenio Minasso | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Vittorio Adolfo | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Ramon Mantovani | ||
Partidul Refundării Comuniste | Sergio Olivieri | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Iacopo Venier | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
XI - Emilia-Romagna | Măslinul | Romano Prodi | |
Pier Luigi Bersani | |||
Pierluigi Castagnetti | |||
Maurizio Migliavacca | |||
Dario Franceschini | |||
Katia Zanotti | |||
Ivano Miglioli | |||
Donata Lenzi | |||
Maino Marchi | |||
Antonio La Forgia | |||
Gabriele Albonetti | |||
Raffaello De Brasi | |||
Giuliano Pedulli | |||
Sergio Gentili | |||
Rosella Brass | |||
Carmen Motta | |||
Andrea Papini | |||
Manuela Ghizzoni | |||
Giuseppe Chicchi | |||
Sandro Brandolini | |||
Ermanno Vichi | |||
Haide Italia | Isabella Bertolini | ||
Francesco Nucara | |||
Jole Santelli | |||
Fabio Garagnani | |||
Giorgio Lainati | |||
Sergio Pizzolante | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Patrizia Paoletti Tangheroni | Pentru a-l înlocui pe Giulio Tremonti care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Gianfranco Fini | ||
Enzo Raisi | |||
Tommaso Foti | |||
Maria Ida Germontani | |||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Gian Luca Galletti | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Emerenzio Barbieri | Pentru a-l înlocui pe Carlo Giovanardi care a optat pentru un alt district | ||
Partidul Refundării Comuniste | Francesco Ferrara | ||
Titti De Simone | |||
Donatella Mungo | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | ||
Liga Nordică - Mișcarea pentru Autonomie | Angelo Alessandri | ||
Gianluca Pini | În locul lui Umberto Bossi, care a optat pentru postul de parlamentar european | ||
Trandafir în pumn | Angelo Piazza | Pentru a o înlocui pe Emma Bonino care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Roberto Soffritti | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Giuseppe Astore | Pentru a-l înlocui pe Antonio Di Pietro care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Paolo Cento | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
XII - Toscana | Măslinul | Vannino Chiti | |
Giuliano Amato | |||
Antonello Giacomelli | |||
Marco Filippeschi | |||
Michele Ventura | |||
Rosy Bindi | |||
Valdo Spini | |||
Franco Ceccuzzi | |||
Raffaella Mariani | |||
Ermete Realacci | |||
Alberto Fluvi | |||
Marisa Nicchi | |||
Silvia Velo | |||
Andrea Rigoni | |||
Rolando Nannicini | |||
Claudio Franci | |||
Elena Emma Cordoni | |||
Andrea Lulli | |||
Haide Italia | Paolo Bonaiuti | ||
Denis Verdini | |||
Roberto Tortoli | |||
Giovanni Dell'Elce | |||
Luigi Fabbri | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Vincenzo Oliva | În locul lui Sandro Bondi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Alianța Națională | Riccardo Best | ||
Marco Martinelli | |||
Flavia Perina | |||
Roberto Ulivi | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Francesco Bosi | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Maurizio Ronconi | Pentru a-l înlocui pe Lorenzo Cesa care a optat pentru un alt district | ||
Partidul Refundării Comuniste | Franco Giordano | ||
Mercedes Frias | |||
Mario Ricci | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | ||
Trandafir în pumn | Lanfranco Turci | Pentru a-l înlocui pe Enrico Boselli care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Severino Galante | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Fabio Evangelisti | Pentru a-l înlocui pe Antonio Di Pietro care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Tana De Zulueta | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
Democrația creștină pentru autonomii - PSI nou | Lucio Barani | În locul lui Gianni De Michelis care a optat pentru postul de parlamentar european | |
XIII - Umbria | Măslinul | Marina Sereni | |
Giampiero Bocci | |||
Leopoldo Di Girolamo | |||
Alberto Stramaccioni | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Luciano Rossi | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | |
Alianța Națională | Domenico Benedetti Valentini | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | |
Uniunea creștin-democraților și Centru | Luisa Capitanio Santolini | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Ali Rashid | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Popular UDEUR | Gino Capotosti | ||
XIV - Marche | Măslinul | Massimo Vannucci | |
Maria Paola Merloni | |||
Fabrizio Morri | |||
Oriano Giovanelli | |||
Renzo Lusetti | |||
Claudio Maderloni | |||
Renato Galeazzi | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Giorgio La Malfa | ||
Remigio Ceroni | |||
Simone Baldelli | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Alianța Națională | Carlo Ciccioli | ||
Giulio Conti | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Alessandro Forlani | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Partidul Refundării Comuniste | Andrea Ricci | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Rosalba Cesini | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Marco Lion | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
XV - Lazio 1 | Măslinul | Francesco Rutelli | |
Giovanna Melandri | |||
Giulio Santagata | |||
Paolo Gentiloni | |||
Michele Meta | |||
Carlo Leoni | |||
Roberto Giachetti | |||
Antonio Rugghia | |||
Olga D'Antona | |||
Riccardo Milana | |||
Paolo Gambescia | |||
Walter Tocci | |||
Enzo Carra | |||
Lionello Cosentino | |||
Domenico Volpini | |||
Haide Italia | Fabrizio Cicchitto | ||
Mario Pescante | |||
Cesare Previti | |||
Giorgio Simeoni | |||
Mario Pepe | |||
Francesco Giro | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Fiorella Ceccacci Rubino | În locul lui Antonio Martino, care a optat pentru un alt district | ||
Alianța Națională | Gianni Alemanno | ||
Giulia Bongiorno | |||
Antonio Mazzocchi | |||
Giorgia Meloni | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Silvano Moffa | Pentru a-l înlocui pe Maurizio Gasparri care a optat pentru un alt district | ||
Giuseppe Consolo | Pentru a-l înlocui pe Teodoro Buontempo care a optat pentru un alt district | ||
Francesco Proietti Cosimi | Pentru a-l înlocui pe Donato Lamorte care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Luciano Ciocchetti | Pentru a-l înlocui pe Pier Ferdinando Casini care a optat pentru un alt district | |
Armando Dionisi | Pentru a-l înlocui pe Lorenzo Cesa care a optat pentru un alt district | ||
Partidul Refundării Comuniste | Vladimir Luxuria | ||
Salvatore Cannavò | |||
Maria Cristina Perugia | Pentru a-l înlocui pe Fausto Bertinotti care a optat pentru un alt district | ||
Massimiliano Smeriglio | În locul Patrizia Sentinelli care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Trandafir în pumn | Rapisardo Antinucci | Pentru a o înlocui pe Emma Bonino care a optat pentru un alt district | |
Partidul comuniștilor italieni | Luigi Cancrini | Pentru a-l înlocui pe Oliviero Diliberto care a optat pentru un alt district | |
Italia valorilor | Federica Rossi Gasparrini | Pentru a-l înlocui pe Antonio Di Pietro care a optat pentru un alt district | |
Federația Verzilor | Angelo Bonelli | Pentru a-l înlocui pe Alfonso Pecoraro Scanio care a optat pentru un alt district | |
Democrația creștină pentru autonomii - PSI nou | Massimo Nardi | ||
XVI - Lazio 2 | Măslinul | Fulvia Bandoli | |
Giuseppe Fioroni | |||
Ugo Sposetti | |||
Prietenii Sesa | Pentru a-l înlocui pe Romano Prodi care a optat pentru un alt district | ||
Haide Italia | Rocco Crimi | ||
Gianfranco Conte | |||
Domenico Di Virgilio | |||
Antonello Iannarilli | Pentru a-l înlocui pe Silvio Berlusconi care a optat pentru o altă circumscripție electorală | ||
Alianța Națională | Riccardo Pedrizzi | ||
Fabio Rampelli | |||
Guglielmo Rositani | Pentru a-l înlocui pe Gianfranco Fini care a optat pentru un alt district | ||
Uniunea creștin-democraților și Centru | Anna Teresa Formisano | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito della Rifondazione Comunista | Elettra Deiana | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
Rosa nel Pugno | Gian Franco Schietroma | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Popolari UDEUR | Angelo Picano | ||
XVII - Abruzzo | L'Ulivo | Lanfranco Tenaglia | |
Giuseppina Fasciani | |||
Nicola Crisci | |||
Massimo Cialente | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Giorgio D'Ambrosio | In sostituzione di Antonio Verini dimessosi il 19 settembre 2006 | ||
Forza Italia | Sabatino Aracu | ||
Giovanni Ricevuto | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Paola Pelino | In sostituzione di Elio Vito che ha optato per altra circoscrizione | ||
Alleanza Nazionale | Teodoro Buontempo | ||
Carla Castellani | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Rodolfo De Laurentiis | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito della Rifondazione Comunista | Maurizio Acerbo | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Carlo Costantini | In sostituzione di Antonio Di Pietro che ha optato per altra circoscrizione | |
Popolari UDEUR | Dante D'Elpidio | ||
XVIII - Molise | L'Ulivo | Roberto Ruta | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione |
Forza Italia | Enrico La Loggia | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | |
XIX - Campania 1 | L'Ulivo | Riccardo Villari | |
Maria Fortuna Incostante | |||
Gerardo Bianco | |||
Umberto Ranieri | |||
Donato Renato Mosella | |||
Riccardo Marone | |||
Domenico Tuccillo | |||
Fulvio Tessitore | |||
Paolo Affronti | |||
Arturo Scotto | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Bruno Cesario | In sostituzione di Massimo D'Alema che ha optato per altra circoscrizione | ||
Forza Italia | Silvio Berlusconi | ||
Elio Vito | |||
Antonio Martusciello | |||
Luigi Cesaro | |||
Paolo Russo | |||
Claudio Azzolini | |||
Gioacchino Alfano | |||
Giancarlo Laurini | |||
Alleanza Nazionale | Vincenzo Nespoli | ||
Marcello Taglialatela | |||
Giuseppina Castiello | |||
Antonio Pezzella | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Ciro Alfano | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito della Rifondazione Comunista | Peppe De Cristofaro | ||
Gianluigi Pegolo | |||
Salvatore Iacomino | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | ||
Rosa nel Pugno | Sergio D'Elia | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito dei Comunisti Italiani | Nicola Tranfaglia | In sostituzione di Oliviero Diliberto che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Giuseppe Ossorio | In sostituzione di Antonio Di Pietro che ha optato per altra circoscrizione | |
Federazione dei Verdi | Tommaso Pellegrino | In sostituzione di Alfonso Pecoraro Scanio che ha optato per altra circoscrizione | |
Popolari UDEUR | Michele Pisacane | ||
Democrazia Cristiana per le Autonomie - Nuovo PSI | Paolo Cirino Pomicino | ||
XX - Campania 2 | L'Ulivo | Ciriaco De Mita | |
Rosa Suppa | |||
Vincenzo De Luca | |||
Tino Iannuzzi | |||
Franca Chiaromonte | |||
Adriano Musi | |||
Costantino Boffa | |||
Pietro Squeglia | |||
Raffaele Aurisicchio | In sostituzione di Massimo D'Alema che ha optato per altra circoscrizione | ||
Forza Italia | Sandro Bondi | ||
Nicola Cosentino | |||
Mara Carfagna | |||
Alfredo Vito | |||
Gaetano Fasolino | |||
Sestino Giacomoni | |||
Francesco Brusco | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Alleanza Nazionale | Mario Landolfi | ||
Edmondo Cirielli | |||
Giulia Cosenza | |||
Italo Bocchino | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Domenico Zinzi | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Erminia Mazzoni | In sostituzione di Lorenzo Cesa che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito della Rifondazione Comunista | Gennaro Migliore | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
Rosa nel Pugno | Marco Beltrandi | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito dei Comunisti Italiani | Giacomo De Angelis | In sostituzione di Oliviero Diliberto che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Americo Porfidia | In sostituzione di Antonio Di Pietro che ha optato per altra circoscrizione | |
Federazione dei Verdi | Alfonso Pecoraro Scanio | ||
Popolari UDEUR | Paolo Del Mese | ||
Popolari UDEUR | Pasquale Giuditta | ||
XXI - Puglia | L'Ulivo | Massimo D'Alema | |
Paolo De Castro | |||
Michele Bordo | |||
Gero Grassi | |||
Alba Sasso | |||
Khaled Fouad Allam | |||
Teresa Bellanova | |||
Ludovico Vico | |||
Giovanni Carbonella | |||
Salvatore Tomaselli | |||
Giuseppe Caldarola | |||
Massimo Donadi | |||
Nicola Rossi | |||
Giuseppina Servodio | In sostituzione di Giuseppe Fioroni che ha optato per altra circoscrizione | ||
Forza Italia | Raffaele Fitto | ||
Donato Bruno | |||
Antonio Leone | |||
Luigi Vitali | |||
Angelo Sanza | |||
Simeone Di Cagno Abbrescia | |||
Giuseppe Reina | |||
Pietro Franzoso | |||
Simonetta Licastro Scardino | |||
Gabriella Carlucci | |||
Luigi Lazzari | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Salvatore Mazzaracchio | In sostituzione di Claudio Scajola che ha optato per altra circoscrizione | ||
Alleanza Nazionale | Francesco Amoruso | ||
Angela Filipponio Tatarella | |||
Ugo Lisi | |||
Antonio Pepe | |||
Carmine Santo Patarino | |||
Antonio Buonfiglio | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Michele Tucci | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Salvatore Greco | In sostituzione di Lorenzo Cesa che ha optato per altra circoscrizione | ||
Cosimo Mele | In sostituzione di Erminia Mazzoni che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito della Rifondazione Comunista | Pietro Folena | ||
Franco Russo | |||
Donatella Duranti | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | ||
Rosa nel Pugno | Lello Di Gioia | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Donatella Poretti | In sostituzione di Enrico Boselli che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito dei Comunisti Italiani | Francesco Napoletano | In sostituzione di Oliviero Diliberto che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Pino Pisicchio | In sostituzione di Antonio Di Pietro che ha optato per altra circoscrizione | |
Federazione dei Verdi | Paola Balducci | In sostituzione di Mimmo Lomelo dimessosi il 4 luglio 2006 | |
Popolari UDEUR | Rocco Pignataro | ||
XXII - Basilicata | L'Ulivo | Antonio Luongo | |
Salvatore Margiotta | |||
Giorgio Carta | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Forza Italia | Egidio Ponzo | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | |
Alleanza Nazionale | Donato Lamorte | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito della Rifondazione Comunista | Angela Lombardi | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
XXIII - Calabria | L'Ulivo | Marco Minniti | |
Nicodemo Oliverio | |||
Marilina Intrieri | |||
Dorina Bianchi | |||
Francesco Laratta | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Maria Grazia Laganà | In sostituzione di Leone Zappia deceduto il 21 aprile 2006 | ||
Francesco Amendola | In sostituzione di Nicola Adamo dimessosi il 28 giugno 2006 | ||
Forza Italia | Giulio Tremonti | ||
Giovambattista Caligiuri | |||
Luigi Fedele | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Ida D'Ippolito | In sostituzione di Gianfranco Micciché dimessosi il 27 settembre 2006 | ||
Alleanza Nazionale | Maurizio Gasparri | ||
Angela Napoli | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Mario Tassone | ||
Giuseppe Galati | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito della Rifondazione Comunista | Francesco Caruso | ||
Antonello Falomi | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | ||
Rosa nel Pugno | Giacomo Mancini | In sostituzione di Enrico Boselli che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito dei Comunisti Italiani | Ferdinando Pignataro | In sostituzione di Oliviero Diliberto che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Aurelio Misiti | In sostituzione di Antonio Di Pietro che ha optato per altra circoscrizione | |
Federazione dei Verdi | Stefano Boco | In sostituzione di Alfonso Pecoraro Scanio che ha optato per altra circoscrizione | |
Popolari UDEUR | Giuseppe Morrone | ||
XXIV - Sicilia 1 | L'Ulivo | Salvatore Cardinale | |
Angelo Capodicasa | |||
Sergio D'Antoni | |||
Giuseppe Lumia | |||
Sergio Mattarella | |||
Angelo Lomaglio | |||
Francesco Piro | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Forza Italia | Angelino Alfano | ||
Giuseppe Fallica | |||
Filippo Misuraca | |||
Giuseppe Marinello | |||
Gaspare Giudice | |||
Antonino Mormino | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Giacomo Baiamonte | In sostituzione di Gianfranco Micciché che ha optato per altra circoscrizione | ||
Alleanza Nazionale | Antonino Lo Presti | ||
Giuseppe Scalia | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Francesco Saverio Romano | ||
Francesco Paolo Lucchese | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Giuseppe Ruvolo | In sostituzione di Lorenzo Cesa che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito della Rifondazione Comunista | Daniela Dioguardi | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
Lega Nord - Movimento per l'Autonomia | Pietro Rao | In sostituzione di Giovanni Di Mauro dimessosi il 17 luglio 2006 | |
Rosa nel Pugno | Daniele Capezzone | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito dei Comunisti Italiani | Oliviero Diliberto | ||
Italia dei Valori | Leoluca Orlando | ||
Federazione dei Verdi | Massimo Fundarò | In sostituzione di Alfonso Pecoraro Scanio che ha optato per altra circoscrizione | |
Popolari UDEUR | Vito Li Causi | ||
XXIV - Sicilia 2 | L'Ulivo | Luciano Violante | |
Rino Piscitello | |||
Vladimiro Crisafulli | |||
Ferdinando Latteri | |||
Antonio Rotondo | |||
Giovanni Burtone | |||
Felice Belisario | |||
Cinzia Dato | In sostituzione di Romano Prodi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Marilena Samperi | In sostituzione di Francesco Rutelli che ha optato per altra circoscrizione | ||
Forza Italia | Antonio Martino | ||
Stefania Prestigiacomo | |||
Francesco Stagno d'Alcontres | |||
Ilario Floresta | |||
Giuseppe Palumbo | |||
Basilio Germanà | |||
Riccardo Minardo | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Ugo Grimaldi | In sostituzione di Rocco Crimi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Alleanza Nazionale | Basilio Catanoso | ||
Carmelo Briguglio | |||
Nicola Bono | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Giuseppe Drago | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Giampiero D'Alia | In sostituzione di Lorenzo Cesa che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito della Rifondazione Comunista | Francesco Forgione | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
Lega Nord - Movimento per l'Autonomia | Carmelo Lo Monte | ||
Sebastiano Neri | In sostituzione di Nicola Leanza che è diventato assessore regionale in Sicilia | ||
Rosa nel Pugno | Enrico Boselli | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito dei Comunisti Italiani | Orazio Licandro | In sostituzione di Oliviero Diliberto che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Salvatore Raiti | In sostituzione di Leoluca Orlando che ha optato per altra circoscrizione | |
XXVI - Sardegna | L'Ulivo | Arturo Parisi | |
Amalia Schirru | |||
Antonello Soro | |||
Antonio Attili | |||
Emanuele Sanna | |||
Paolo Fadda | |||
Forza Italia | Mauro Pili | ||
Salvatore Cicu | |||
Giuseppe Cossiga | |||
Giovanni Marras | In sostituzione di Silvio Berlusconi che ha optato per altra circoscrizione | ||
Alleanza Nazionale | Carmelo Porcu | ||
Bruno Murgia | In sostituzione di Gianfranco Fini che ha optato per altra circoscrizione | ||
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro | Giorgio Oppi | In sostituzione di Pier Ferdinando Casini che ha optato per altra circoscrizione | |
Antonio Mereu | In sostituzione di Lorenzo Cesa che ha optato per altra circoscrizione | ||
Partito della Rifondazione Comunista | Luigi Cogodi | In sostituzione di Fausto Bertinotti che ha optato per altra circoscrizione | |
Rosa nel Pugno | Roberto Villetti | In sostituzione di Emma Bonino che ha optato per altra circoscrizione | |
Partito dei Comunisti Italiani | Elias Vacca | In sostituzione di Oliviero Diliberto che ha optato per altra circoscrizione | |
Italia dei Valori | Federico Palomba | In sostituzione di Antonio Di Pietro che ha optato per altra circoscrizione | |
XXVII - Valle d'Aosta | Autonomie Liberté Démocratie | Roberto Nicco | |
A - Europa | L'Unione | Franco Narducci | |
Arnold Cassola | |||
Gianni Farina | |||
Forza Italia | Massimo Romagnoli | ||
Guglielmo Picchi | |||
Italia dei Valori | Antonio Razzi | ||
B - Nord - Centro America | L'Unione | Gino Bucchino | |
Forza Italia | Salvatore Ferrigno | ||
C - Sud America | L'Unione | Mariza Bafile | |
Per l'Italia nel Mondo | Giuseppe Angeli | ||
Associazioni Italiane in Sud America | Ricardo Antonio Merlo | ||
D - Africa - Asia - Oceania - Antartide | L'Unione | Marco Fedi |