Euro Beach Soccer League 2005
Euro Beach Soccer League 2005 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Euro Beach Soccer League | ||||
Sport | fotbal de plaja | ||||
Ediție | A 8-a | ||||
Loc | Europa | ||||
Participanți | 16 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Italia (Primul titlu) | ||||
Conform | Portugalia | ||||
Al treilea | Franţa | ||||
Al patrulea | elvețian | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Amarelle | ||||
Cel mai bun marcator | Cristiano Scalabrelli | ||||
Cel mai bun portar | Bruno Alves | ||||
Meciuri organizate | 48 | ||||
Goluri marcate | 467 (9,73 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Euro Beach Soccer League 2005 este a 8-a ediție a acestui turneu.
Calendar
Data | țară | Oraș | Stagiu |
---|---|---|---|
8-10 iulie | Tignes | Divizia A etapa 1 | |
8-10 iulie | Linz | Divizia B | |
22-24 iulie | Figueira da Foz | Divizia A etapa 2 | |
29-31 iulie | Cervia | Divizia A etapa 3 | |
5-7 august | Santa Ponsa ( Mallorca ) | Divizia A etapa 4 - Divizia C | |
25-28 august | Marsilia | Finale |
Echipe participante
Divizia A
Divizia B
Divizia C
Format
Ediția din 2005 vede participarea a 16 echipe împărțite în 3 divizii, patru în divizia A, opt în divizia B și patru în divizia C. Sistemul oferă 4 etape pentru divizia A cu runde unidirecționale pentru a determina clasificarea finală care va vedea câștigătorul se califică direct în semifinală și celelalte echipe în sferturile de finală. Divizia B, pe de altă parte, va vedea o singură etapă eliminatorie care îi va conduce pe cei doi finaliști să câștige un loc pentru sferturile de finală în finala de la Marsilia și al treilea în turul playoff împotriva câștigătorului diviziei C. După cum am menționat, Divizia C va vedea primul loc al singurei sale etape intrând în playoff. Pentru a determina clasamentul, se va juca o rundă italiană într-un singur sens. Runda finală va fi un turneu cu eliminare unică, care va încununa campioana din 2005 .
Divizia A
Etapa 1
Pos | Echipă | G. | V. | V + | P. | GF | GS | +/- | P. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 3 | 2 | 0 | 1 | 18 | 21 | –3 | 6 |
2 | Franţa | 3 | 2 | 0 | 1 | 18 | 16 | +2 | 6 |
3 | Italia | 3 | 1 | 0 | 2 | 16 | 18 | −2 | 3 |
4 | Spania | 3 | 1 | 0 | 2 | 19 | 16 | +3 | 3 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Franţa | 7-5 | Italia |
Spania | 11-4 | Portugalia |
Franţa | 7-4 | Spania |
Portugalia | 7-6 | Italia |
Italia | 5-4 | Spania |
Portugalia | 7-4 | Franţa |
Etapa 2
Pos | Echipă | G. | V. | V + | P. | GF | GS | +/- | P. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 6 | +9 | 9 |
2 | Spania | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 8 | +2 | 6 |
3 | Italia | 3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 10 | −1 | 3 |
4 | Franţa | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 18 | –10 | 0 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Portugalia | 5-2 | Italia |
Spania | 6-3 | Franţa |
Spania | 2-1 | Italia |
Portugalia | 6-2 | Franţa |
Italia | 6-3 | Franţa |
Portugalia | 4-2 | Spania |
Etapa 3
Pos | Echipă | G. | V. | V + | P. | GF | GS | +/- | P. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 6 | +4 | 8 |
2 | Portugalia | 3 | 2 | 0 | 1 | 15 | 12 | +3 | 6 |
3 | Spania | 3 | 0 | 1 | 2 | 12 | 15 | −3 | 2 |
4 | Franţa | 3 | 0 | 0 | 3 | 15 | 19 | –4 | 0 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Italia | 3-2 | Franţa |
Portugalia | 4-3 | Spania |
Italia | 2-1 | Portugalia |
Spania | 6-6 (2-1 dcr ) | Franţa |
Italia | 5-3 dts | Spania |
Portugalia | 10-7 | Franţa |
Etapa 4
Pos | Echipă | G. | V. | V + | P. | GF | GS | +/- | P. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 7 | +5 | 6 |
2 | Spania | 3 | 2 | 0 | 1 | 16 | 11 | +5 | 6 |
3 | Franţa | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 10 | +2 | 6 |
4 | Italia | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 20 | –12 | 0 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Franţa | 3-2 | Portugalia |
Spania | 9-3 | Italia |
Portugalia | 4-2 | Spania |
Franţa | 5-3 | Italia |
Portugalia | 6-2 | Italia |
Spania | 5-4 | Franţa |
Clasificare generala
Pos | Echipă | G. | V. | V + | P. | GF | GS | +/- | P. | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 12 | 9 | 0 | 3 | 60 | 46 | +14 | 27 | Faza finală semifinală |
2 | Spania | 12 | 5 | 1 | 6 | 57 | 50 | +7 | 17 | Runda sfertului de finală |
3 | Italia | 12 | 4 | 1 | 7 | 43 | 54 | −11 | 14 | |
4 | Franţa | 12 | 4 | 0 | 8 | 53 | 63 | –10 | 12 |
Divizia B
Sferturi de finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Austria | 4-3 | Grecia |
Germania | 6-2 | Anglia |
Ungaria | 7-3 | Ucraina |
Olanda | 3-2 | Norvegia |
Semifinale
Câștigător
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Germania | 4-2 | Austria |
Ungaria | 8-4 | Olanda |
Rătăcitori
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Anglia | 5-5 (1-0 dcr ) | Grecia |
Ucraina | 6-2 | Norvegia |
Finale
Locul 7-8
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Grecia | 4-3 | Norvegia |
Locul 5-6
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Ucraina | 10-4 | Anglia |
Locul 3-4
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Austria | 5-4 | Olanda |
Locul 1 - 2
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Ungaria | 5-4 | Germania |
Clasificare generala
Poziţie | Echipă | |
---|---|---|
1 | Ungaria | Runda sfertului de finală |
2 | Germania | |
3 | Austria | Playoff-uri |
4 | Olanda | |
5 | Ucraina | |
6 | Anglia | |
7 | Grecia | |
8 | Norvegia |
Divizia C
Pos | Echipă | G. | V. | V + | P. | GF | GS | +/- | P. | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | elvețian | 3 | 2 | 1 | 0 | 14 | 6 | +8 | 8 | Playoff-uri |
2 | Polonia | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 6 | |
3 | Rusia | 3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 10 | −1 | 3 | |
4 | Belgia | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 17 | –12 | 0 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Rusia | 5-2 | Belgia |
elvețian | 2-2 (6-5 dcr ) | Polonia |
Polonia | 5-1 | Belgia |
elvețian | 5-2 | Rusia |
Polonia | 3-2 | Rusia |
elvețian | 7-2 | Belgia |
Finale
Echipe calificate
Pos. | Echipe | Divizia | Runda de intrare |
---|---|---|---|
1 | Portugalia | LA | Semifinale |
2 | Spania | Sferturi de finala | |
3 | Italia | ||
4 | Franţa | ||
5 | Ungaria | B. | |
6 | Germania | ||
7 | Austria | Playoff-uri | |
8 | elvețian | C. |
Playoff-uri
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
elvețian | 8-7 dts | Austria |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Portugalia | - | N / A |
Franţa | 5-5 (2-1 dcr ) | Ungaria |
Italia | 6-4 | Germania |
elvețian | 4-3 | Spania |
Semifinale
Câștigător
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Portugalia | 4-2 | Franţa |
Italia | 5-3 | elvețian |
Rătăcitori
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Ungaria | 6-1 | Austria |
Spania | 7-4 | Germania |
Finale
Locul 7-8
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Germania | 5-2 | Austria |
Locul 5-6
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Spania | 7-5 | Ungaria |
Locul 3-4
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Franţa | 6-2 | elvețian |
Locul 1 - 2
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Italia | 5-5 (2-1 dcr ) | Portugalia |
Clasament final
Pos | Echipă |
---|---|
1 | Italia |
2 | Portugalia |
3 | Franţa |
4 | elvețian |
5 | Spania |
6 | Ungaria |
7 | Germania |
8 | Austria |