Festivalul de Film din Berlin 1991
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de-a 41-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin a avut loc la Berlin în perioada 15-26 februarie 1991 . [1]
Ursul de Aur a fost acordat filmului italian Casa zâmbetelor de Marco Ferreri .
Ursul de aur pentru realizarea vieții nu a fost premiat în această ediție, în timp ce Berlinale Kamera a fost acordată regizorului Francis Ford Coppola și actriței Jane Russell .
Festivalul a fost deschis de filmul lui Claude Berri, Uranus .
Retrospectiva acestei ediții, intitulată „Războiul Rece”, a fost dedicată cinematografiei Războiului Rece . [2]
Juriile
Juriul internațional
- Volker Schlöndorff , regizor, scenarist și producător (Germania) - președinte al juriului
- Chantal Akerman , regizor, scenarist și actriță (Belgia)
- Laurie Anderson , muzician și scriitor (SUA)
- José Luis Borau , regizor și scenarist (Spania)
- Judith Godrèche , actriță și scriitoare (Franța)
- Yuri Klepikov , scenarist (Uniunea Sovietică)
- Renate Krößner , actriță (Germania)
- Gillo Pontecorvo , regizor și scenarist (Italia)
- Simon Relph , producător (Marea Britanie)
- Catharina Stackelberg , scenaristă (Suedia)
- Mircea Veroiu , regizor și scenarist (România)
Juriul copiilor
Premiile secțiunii Kindefilmfest au fost acordate de juriul pentru copii, format din membri cu vârste cuprinse între 11 și 14 ani.
Selecția oficială
În competiție
- Amantes - Amanti ( Amantes ), regia Vicente Aranda (Spania)
- Amelia Lópes O'Neill , regia Valeria Sarmiento (Chile, Elveția, Franța, Spania)
- Un amore, maybe due ( The Miracle ), regia Neil Jordan (Marea Britanie, Irlanda)
- Dansuri cu lupi (Dansuri cu lupi), regia Kevin Costner (SUA, Marea Britanie)
- The Ballad of the Sad Cafe (The Ballad of the Sad Cafe), în regia lui Simon Callow (Marea Britanie, SUA)
- Die Beichte , regia Jochen Kuhn (Germania)
- Der Berg , regia Markus Imhoof (Elveția)
- Big Bang , regia Bruno Bozzetto (Italia)
- Boogie Woogie Cat , regia Les Kaluza (SUA)
- Cabeza de Vaca , regia Nicolás Echevarría (Mexic, Spania, SUA, Regatul Unit)
- Casa zâmbetului , în regia lui Marco Ferreri (Italia)
- La casa Russia ( The Russia House ), regia Fred Schepisi (SUA)
- La condanna , regia Marco Bellocchio (Italia, Franța, Elveția)
- Concursul , regizat de Gerhard Schwarz (Germania de Vest)
- Dandan-e-mar , regia Masud Kimiai (Iran)
- De taijian Li Lianying , regia Zhuangzhuang Tian (China, Hong Kong)
- Erfolg , regia Franz Seitz (Germania)
- Et si on se faisait une toile , regizat de Daniel Barrau (Franța)
- Fortune Express , regia Olivier Schatzky (Franța)
- God afton, Herr Wallenberg , de Kjell Grede (Suedia, Ungaria, Norvegia)
- Hommage au cinéma , regia Alain Desrochers (Canada)
- Isyhes meres tou Avgoustou , regia Pantelis Voulgaris (Grecia)
- Ked hviezdy boli cervené , regia Dusan Trancík (Cehoslovacia, Franța)
- Mister Johnson , regia Bruce Beresford (SUA)
- Le Petit Criminel , regia Jacques Doillon (Franța)
- Posledních 100 let Marx-Leninismu v Cechách , regizat de Pavel Koutský (Cehoslovacia)
- Satana , regia Viktor Aristov (Uniunea Sovietică)
- The Silence of the Lambs (The Silence of the Lambs), în regia lui Jonathan Demme (SUA)
- Six Point Nine , regia Dan Bootzin (SUA)
- Film Takovy je , regia Kvetoslav Hecko (Cehoslovacia)
- Der Tangospieler , regia Roland Gräf (Germania)
- Ultrà , în regia lui Ricky Tognazzi (Italia)
- Uranus , regia Claude Berri (Franța)
- Călătoria lui Capitan Fracassa , regia Ettore Scola (Italia, Franța)
În afara competiției
- The Fool , regia Christine Edzard (Marea Britanie)
- Green Card - Căsătoria de conveniență ( Green Card ), în regia lui Peter Weir (Franța, Australia, SUA)
- The Godfather - Part III ( The Godfather: Part III ), regizat de Francis Ford Coppola (SUA)
Proiecții speciale
- Romeo und Julia auf dem Dorfe , regia Valerien Schmidely și Hans Trommer (Elveția)
Panoramă
- 1970 Gay Pride March , regia Marguerite Paris (SUA)
- 4000 de trepte spre cer , regia Titus Mesaros (România)
- Abandoned '58 , regia Michael Haussman (SUA)
- Sleeping with the Enemy (Sleeping with the Enemy), regia Joseph Ruben (SUA)
- Visul american , regia Barbara Kopple (SUA, Marea Britanie)
- Apa ca un bivol negru , film colectiv (Romania)
- The Arc , în regia lui Rob Tregenza (SUA, Marea Britanie)
- Tunelul Arlberg , regia Tobias Urban (Austria)
- Batrini , regia Ion Viscu (România)
- Schimb de soții Berdel ( Berdel ), regia Atif Yilmaz (Turcia)
- Billi , regia Priska Forter (Germania, Elveția)
- The Beautiful Body , regia Ngozi Onwurah (Marea Britanie)
- Camdan Kalp , regia Fehmi Yasar (Turcia)
- Candida , regia Dore O. (Germania)
- Cautatorii de aur , regia Copel Moscu (Romania)
- Cazul D , regia Alexandru Boiangiu (România)
- Christmas At Starcross , regia Robert Elfstrom (SUA)
- Claw Your Eye , regia James Carman (SUA, Germania de Vest)
- Close My Eyes , regia Stephen Poliakoff (Marea Britanie)
- Colierul pierdut al porumbelului ( Le collier perdu de la colombe ), în regia lui Nacer Khemir (Franța, Italia, Tunisia)
- Contemporanul meu , regia Pavel Constantinescu (România)
- Coping with Cupid , regia Viv Albertine (Marea Britanie)
- Cota zero , regia Laurentiu Damian (România)
- Craiova vazuta din car , regia Titus Mesaros (Romania)
- Cutitul , regia Titus Mesaros (România)
- D , în regia lui Michael Dwass (SUA)
- De Craciun ne-am luat ratia de libertate , regizat de Catalina Fernoaga și Cornel Mihalache (România)
- Doblones de a ocho , regia Andrés Linares (Spania)
- Dolce è la vita ( Life Is Sweet ), regia Mike Leigh (Marea Britanie)
- Dragus-viata unui sat romanesc , regia Paul Sterian (Romania)
- Dumhet eller brott , regia Maj Wechselmann (Suedia)
- Elegia în stradă , regia Jim Hubbard (SUA)
- Un été après l'Autre , regia Anne-Marie Etienne (Belgia, Franța, Canada)
- Eternul feminin , regia Ion Moscu (România)
- Eu mi-am imaginat paradisul ... , regia Leonard Hentiu (România)
- Ochi în ochi , regia Isabel Hegner (SUA)
- Final Solutions , în regia lui Jerry Tartaglia (SUA)
- Cinci minute feministe (episodul de expunere ), în regia lui Michelle Mohabeer (Canada)
- Fractura miocardului ( La fracture du myocarde ), regia Jacques Fansten (Franța)
- Funeraliile regelui Ferdinand , regizor necunoscut (România)
- George Georgescu , regia Paul Barbenegra (România)
- Giselle , regia Anne Wivel (Danemarca)
- Giulia are doi iubiți (Julia Has Two Lovers), în regia lui Bashar Shbib (SUA, Canada)
- Der graue Apfel , regia Michael Blume (Germania de Vest)
- Growing Up and I'm Fine , regia James Bolton (SUA)
- H , în regia lui Darrell Wasyk (Canada)
- Haruka naru koshien , regia Yutaka Osawa (Japonia)
- Heading Home , în regia lui David Hare (Marea Britanie)
- Ea , în regia lui Vincent N. Porter (SUA)
- Herz in der Hand , regia Uwe Janson (Germania)
- Incotro , regia Elefterie Voiculescu (România)
- Invingem , regia David Reu și Ion Viscu (România)
- Ioane, cum and the constructii? , regia Sabina Pop (România)
- Isten hátrafelé megy , regia Miklós Jancsó (Ungaria)
- Este szabadság! , regia Péter Vajda (Ungaria)
- Jen o rodinných zálezitostech , regia Jirí Svoboda (Cehoslovacia)
- Jenseitiger Ort , regia Annette Drees (Germania de Vest)
- Jurnal sonor 78/1940 , regizor necunoscut (România)
- Jurnal sonor 83/1941 , regizor necunoscut (România)
- Kaj's fødselsdag , regia Lone Scherfig (Polonia, Danemarca)
- Kracht , regia Frouke Fokkema (Olanda)
- Iron Maze (Iron Maze), regia Hiroaki Yoshida (Japonia, SUA)
- Latino Bar , regia Paul Leduc (Spania, Venezuela, Cuba)
- Letopisetul lui hrib , regia Slavomir Popovici (România)
- The Making of Monsters , în regia lui John Greyson (Canada)
- Maria lui Pascu , regia Felicia Cemaianu (România)
- Maria Tănase , regia Laurentiu Damian (România)
- Miaou , în regia lui Christophe Jean-Elie (Franța)
- The Best of the Bronx ( Hangin 'with the Homeboys ), în regia lui Joseph B. Vasquez (SUA)
- Mima , regia Philomène Esposito (Franța)
- Missija Raulja Wallenberga , regia Alexander Rodrijanski (Uniunea Sovietică)
- Tatăl meu vine , regia Monika Treut (Germania)
- Ne a vorbit Ana , regizor necunoscut (România)
- Pantofi noi , regia Ann Marie Fleming (Canada)
- Nicolae Titulescu , regia Pompiliu Gilmeanu (România)
- Nighthawks , regia Ron Peck (Marea Britanie)
- No Condition Is Permanent , regia Nana Bediako (Elveția)
- Nunta MS regelui Alexandru al iugoslaviei cu principesa M. , director necunoscut (România)
- Howiceiuri din Bucovina , regia Henri Stahl și Constantin Brăiloiu (România)
- Omagiul tarii conducatorlui lubit , regia Serban Comannescu (Romania)
- Pagini de vitejie , regia Mircea Saucan (România)
- Pariser Platz 1 , regia Benjamin Utzerath (Germania de Vest)
- The Passion of the Shadow Man , regia Blake Malouf (SUA)
- Petit conte nègre , în regia lui Tony Borriello (Belgia)
- La plage , regia François Goizé (Franța)
- Plates , regia Gary Goldberg (SUA)
- Poporul roman sarbatoreste a 70-a aniversare a zilei , direction by Herman Rabinovici (Romania)
- Pot , în regia lui Zdravko Barisic (Iugoslavia)
- Procesul lui Antonescu , regizor necunoscut (România)
- Proclamatia republicii populare , director necunoscut (Romania)
- Prof. dr. Gheorghe Marinescu: tulburarile mersul în hemiplegie , regia Gheorghe Marinescu (România)
- Rhapsody rustic , regia Jean Mihail (România)
- Razboiul nostru - razboiul pentru intrgirea neamului , unknown director (Romania)
- Razboiul nostru sfant , regia Ion Cantacuzino (România)
- Relax , în regia lui Chris Newby (Marea Britanie)
- Remembrance , regia Jerry Tartaglia (SUA)
- Resident Alien , regia Jonathan Nossiter (SUA)
- Reyhaneh , regia Alireza Raisian (Iran)
- Der Ring , regia Tony Loeser (Germania de Vest)
- Obiceiuri riscante ( The Grifters ), regia Stephen Frears (SUA, Canada)
- Romeo , regia Rita Horst (Olanda)
- Nisipul, plaja ( Faleze de nisip ), regia Dan Pița (România)
- Salvarea garantată , regia Karen Ingham (Marea Britanie)
- São Paulo, SP , regia Olivier Koning (Olanda)
- Scena din viața și domnia regelui Carol I , regia Tudor Posmantir (România)
- Schönberg , regia Gerhard Ertl și Sabine Hiebler (Austria)
- Scrisoarea lui Ion Marin către Scînteia , regia Victor Iliu (România)
- Selene , regia Dirk Weisshuhn (Germania de Vest)
- Sinaia - sosirea voievodului mihai și aniversarea regelui , director necunoscut (România)
- Si nu om plimba cu barca , regia Mirel Iliesu (Romania)
- Sisi - der Film , regia Christopher Böll (Germania de Vest)
- Sisyphos-Love , regia Maximilian von Moll (SUA)
- Visând într-o cutie deschisă , în regia lui Sarah Webster (Italia)
- Die Statik der Eselsbrücken , regia Michael Brynntrup (Germania)
- State of Grace (State of Grace), regia Phil Joanou (Marea Britanie, SUA)
- Steinzeitballade , regia Ralf Kirsten (Germania de Est)
- Stop the Church , regia Robert Hilferty (SUA)
- Strafniki , regia Lev Danilov (Uniunea Sovietică)
- Strip Jack Naked , regia Ron Peck (Marea Britanie)
- Suspectii , regia Radu Gabrea și Tudor Eliad (România)
- Tanz auf der Kippe , regia Jürgen Brauer (Germania)
- Tara Motilor , regia Paul Călinescu (România)
- La tarea , în regia lui Jaime Humberto Hermosillo (Mexic)
- Te salut, libertate , regia Vivi Dragan-Vasile (Romania)
- That's It , regia Ute Eisenberg (Austria)
- Union Street , regia Wendy Chandler (Australia)
- Vacante la munte , regizor necunoscut (România)
- Vaikai este Amerikos viesbucio , în regia lui Raimundas Banionis (Uniunea Sovietică)
- Trăiască Eu! , regia Tania Cypriano (Brazilia)
- Vizita Ceaușescu în RD Germania 1977 , regia Pantelie Tutleasa (România)
- Vizita Ceaușescu în RD Germania 1989 , regia Pantelie Tutleasa (România)
- Warten , regia Paul Harather (Austria)
- Curvă (curvă) ( Curvă ), regia Ken Russell (SUA, Marea Britanie)
- Zapovezená láska , regia Vladislav Kvasnicka (Cehoslovacia)
- Ziua cea mai scurta , regia Stefan Gladin (Romania)
- Zvezda mikrorayona , regia Grigoriy Konstantinopolskiy (Uniunea Sovietică)
forum
- Absolut Positive , regia Peter Adair (SUA)
- Alicia en el pueblo de Maravillas , regia Daniel Díaz Torres (Cuba)
- Amazon , în regia lui Mika Kaurismäki (SUA, Finlanda, Brazilia, Franța)
- Un înger la masa mea ( An Angel at My Table ), regia Jane Campion (Noua Zeelandă, Australia, Regatul Unit, SUA)
- Uma Avenida Chamada Brasil , regia Octávio Bezerra (Brazilia)
- Central Park , regia Frederick Wiseman (SUA)
- Cézanne: Conversation avec Joachim Gasquet ( Paul Cézanne im Gespräch mit Joachim Gasquet ), regia Danièle Huillet și Jean-Marie Straub (Franța)
- Chante ma petite chante , regia Ulla Otto (Germania de Vest)
- Cheb , regia Rachid Bouchareb (Algeria, Franța)
- Chile în tranziție , regia Gaston Ancelovici și Frank Diamand (Canada, Olanda, Chile)
- The Thing , regia Nanni Moretti (Italia)
- Countdown , regia Ulrike Ottinger (Germania)
- Days of Being Wild ( Ah fei zing zyun ), regia Wong Kar-wai (Hong Kong)
- Después de la tormenta , regia Tristán Bauer (Argentina, Spania)
- Dge , regia Levan Glonti (Georgia, Uniunea Sovietică)
- Femeia lui Benjamin ( La mujer de Benjamín ), în regia lui Carlos Carrera (Mexic)
- Ein schmales Stück Deutschland , regia Lew Hohmann , Klaus Salge și Joachim Tschirner (Germania)
- Les enfants volants , regia Guillaume Nicloux (Franța)
- The Garden , în regia lui Derek Jarman (Marea Britanie, Germania, Japonia)
- Das Gleiche wollen und das Gleiche nicht wollen , regia Ingo Kratisch și Jutta Sartory (Germania)
- Telefon Gluchy , regizat de Piotr Mikucki (Polonia)
- Goda människor , regia Stefan Jarl (Suedia)
- Goitia, un dios para sí mismo , regia Diego López Rivera (Mexic)
- Der grüne Berg , regia Fredi M. Murer (Elveția)
- Gun gun hong chen , în regia lui Yim Ho (Hong Kong, Taiwan)
- Hayal , în regia lui Merlyn Solakhan și Manfred Blank (Germania de Vest, Turcia)
- Herakles Höhle , regia Lutz Dammbeck (Germania de Vest)
- Am închiriat un ucigaș ( I Hired a Contract Killer ), regizat de Aki Kaurismäki (Finlanda, Marea Britanie, Germania, Suedia, Franța)
- Home Less Home , regia Bill Brand (SUA)
- How to Survive a Broken Heart , regia Paul Ruven (Olanda)
- Ich war ein glücklicher Mensch , regia Eduard Schreiber (Germania)
- A Idade Maior , regia Teresa Villaverde (Portugalia, Germania)
- Intimidad , regia Dana Rotberg (Mexic)
- Intimitate într-o baie ( Intimidades de un cuarto de baño ), regia Jaime Humberto Hermosillo (Mexic)
- Inventaire avant fermeture , regia Bernard Mangiante (Germania de Vest)
- Ji dong qi xia , în regia lui Clarence Yiu-leung Fok (Hong Kong)
- Jitensha toiki , regia Sion Sono (Japonia)
- Just Visiting This Planet , regia Peter Sempel (Germania)
- Kikuchi , regia Kenchi Iwamoto (Japonia)
- Krug vtoroy , regia Aleksandr Sokurov (Uniunea Sovietică)
- Letztes Jahr - Titanic , regia Sebastian Richter și Andreas Voigt (Germania de Est, Germania de Vest)
- Lola , regia María Novaro (Mexic)
- Lyrisch nitraat , regia Peter Delpeut (Olanda)
- Die Mauer , regia Jürgen Böttcher (Germania)
- Mit Pyramiden , regia Renate Sami (Germania)
- Nach Jerusalem , regia di Ruth Beckermann (Israele, Austria)
- November Days , regia di Marcel Ophüls (Germania, Regno Unito)
- Out 1 ( Out 1, noli me tangere ), regia di Jacques Rivette (Francia)
- Paris Is Burning , regia di Jennie Livingston (USA)
- Los pasos de Ana , regia di Marisa Sistach (Messico)
- Poceluj Meri Pikford , regia di Sergei Komarov (Unione Sovietica)
- Poison , regia di Todd Haynes (USA)
- Privilege , regia di Yvonne Rainer (USA)
- Pueblo de madera , regia di Juan Antonio de la Riva (Messico, Spagna)
- Retorno a Aztlán , regia di Juan Mora Catlett (Messico)
- Rojo amanecer , regia di Jorge Fons (Messico)
- Sangatsu no raion , regia di Hitoshi Yazaki (Giappone)
- Shinel , regia di Grigorij Kozincev e Leonid Trauberg (Unione Sovietica)
- Sure fire - a colpo sicuro ( Sure Fire ), regia di Jon Jost (USA)
- The Swordsman ( Xiao ao jiang hu ), regia di Siu-Tung Ching , King Hu , Raymond Lee e Hark Tsui (Hong Kong, Taiwan)
- Töchter zweier Welten , regia di Serap Berrekkarasu (Germania Ovest)
- Transit Levantkade , regia di Rosemarie Blank (Paesi Bassi, Germania Ovest)
- Triple Bogey on a Par Five Hole , regia di Amos Poe (USA)
- Tutti i Vermeer a New York ( All the Vermeers in New York ), regia di Jon Jost (USA)
- Undergångens arkitektur , regia di Peter Cohen (Svezia)
- Verriegelte Zeit , regia di Sibylle Schönemann (Germania)
- Wer sind wir? Deutsche in Sibirien 1990 , regia di Leonija Wuss-Mundeciema (Germania Ovest)
- Wosobipo , regia di Gautam Bora (India)
- Zakat , regia di Aleksandr Zeldovich (Unione Sovietica)
- Die Zimbern , regia di Peter Schreiner (Austria)
- Der zynische Körper , regia di Heinz Emigholz (Germania)
Kinderfilmfest/14plus
- Bulten 'katter är egentligen okay' , regia di Lennart Gustafsson (Svezia)
- Chiisana kazoku , regia di Iwao Seto (Giappone)
- Creature Comforts , regia di Nick Park (Regno Unito)
- Ganh xiec rong , regia di Linh Viet (Vietnam)
- Een huismuis , regia di Ben Sombogaart (Paesi Bassi)
- Jiao jiao xiao jie , regia di Jinjing Chen (Cina)
- Lad isbjørnene danse , regia di Birger Larsen (Danimarca)
- Langitku rumahku , regia di Slamet Rahardjo (Indonesia)
- Das Licht der Liebe , regia di Gunther Scholz (Germania)
- Lili-lili-hozak , regia di Behrooz Yaghmaiein (Iran)
- Il Natale di Tommy ( Angel Square ), regia di Anne Wheeler (Canada)
- O, xiangxue , regia di Haowei Wang (Cina)
- Pingu - Der Grossvater , regia di Otmar Gutmann (Svizzera)
- Pingu - Das Konzert , regia di Otmar Gutmann (Svizzera)
- O psyllos , regia di Dimitris Spyrou (Grecia)
- De slaapkamer , regia di Maarten Koopman (Paesi Bassi)
- Spider in the Bath , regia di Graham Ralph (Regno Unito)
- Die Sprungdeckeluhr , regia di Gunter Friedrich (Germania Est)
- Steinen , regia di Øivind S. Jorfald (Norvegia)
- Supersoap , regia di Kexuang Ma e Jingda Xu (Cina)
- Tá limpo , regia di Christina Koenig (Germania, Brasile)
- Vincent et moi , regia di Michael Rubbo (Canada, Francia)
Retrospettiva
- ...und deine Liebe auch , regia di Frank Vogel (Germania Est)
- I 27 giorni del pianeta Sigma ( The 27th Day ), regia di William Asher (USA)
- A 007, dalla Russia con amore ( From Russia with Love ), regia di Terence Young (Regno Unito)
- A casa dopo l'uragano ( Home from the Hill ), regia di Vincente Minnelli (USA)
- Accadde a Berlino ( The Man Between ), regia di Carol Reed (Regno Unito)
- L'adorabile creatura ( Vom Himmel gefallen ), regia di John Brahm (Germania Ovest)
- Alba rossa ( Red Dawn ), regia di John Milius (USA)
- Gli amici di Eddie Coyle ( The Friends of Eddie Coyle ), regia di Peter Yates (USA)
- L'anima e la carne ( Heaven Knows, Mr. Allison ), regia di John Huston (USA, Regno Unito)
- A prova di errore ( Fail-Safe ), regia di Sidney Lumet (USA)
- L'avventuriero di Macao ( Macao ), regia di Josef von Sternberg (USA)
- La belva ( Track of the Cat ), regia di William A. Wellman (USA)
- Berlino polizia criminale ( Die Spur führt nach Berlin ), regia di Frantisek Cáp (Germania Ovest)
- Le catene della colpa ( Out of the Past ), regia di Jacques Tourneur (USA)
- Chiamata per il morto ( The Deadly Affair ), regia di Sidney Lumet (Regno Unito)
- Cielo senza stelle ( Himmel ohne Sterne ), regia di Helmut Käutner (Germania Ovest)
- La città assediata ( The Big Lift ), regia di George Seaton (USA)
- Il compagno Don Camillo , regia di Luigi Comencini (Italia, Francia, Germania Ovest)
- Il contrabbandiere ( Thunder Road ), regia di Arthur Ripley (USA)
- Corriere diplomatico ( Diplomatic Courier ), regia di Henry Hathaway (USA)
- Il Danubio rosso ( The Red Danube ), regia di George Sidney (USA)
- Il delitto del secolo ( Walk East on Beacon! ), regia di Alfred L. Werker (USA)
- La donna venduta ( Hot Blood ), regia di Nicholas Ray (USA)
- Il dottor Stranamore - Ovvero: come ho imparato a non preoccuparmi e ad amare la bomba ( Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb ), regia di Stanley Kubrick (USA, Regno Unito)
- Durchbruch Lok 234 , regia di Frank Wisbar (Germania Ovest)
- Eine Berliner Romanze , regia di Gerhard Klein (Germania Est)
- Expres z Norimberka , regia di Vladimír Cech (Cecoslovacchia)
- Femmina ribelle ( The Revolt of Mamie Stover ), regia di Raoul Walsh (USA)
- La figlia di Ryan ( Ryan's Daughter ), regia di David Lean (Regno Unito)
- Il figlio di viso pallido ( Son of Paleface ), regia di Frank Tashlin (USA)
- For Eyes Only , regia di János Veiczi (Germania Ovest)
- Frauenschicksale , regia di Slatan Dudow (Germania Est)
- Fuga a Berlino ovest ( Flucht nach Berlin ), regia di Will Tremper (Germania Ovest, Svizzera, USA)
- Funerale a Berlino ( Funeral in Berlin ), regia di Guy Hamilton (Regno Unito, USA)
- Genosse Münchhausen , regia di Wolfgang Neuss (Germania Ovest)
- Der geteilte Himmel , regia di Konrad Wolf (Germania Est)
- Giovani amanti ( The Young Lovers ), regia di Anthony Asquith (Regno Unito)
- Gli implacabili ( The Tall Men ), regia di Raoul Walsh (USA)
- L'invasione degli ultracorpi ( Invasion of the Body Snatchers ), regia di Don Siegel (USA)
- Invasione USA ( Invasion, USA ), regia di Alfred E. Green (USA)
- I Was a Communist for the FBI , regia di Gordon Douglas (USA)
- Das Leben beginnt , regia di Heiner Carow (Germania Est)
- Lettera al Kremlino ( The Kremlin Letter ), regia di John Huston (USA)
- La magnifica preda ( River of No Return ), regia di Otto Preminger (USA)
- Marlowe, il poliziotto privato ( Farewell, My Lovely ), regia di Dick Richards (USA)
- Il meraviglioso paese ( The Wonderful Country ), regia di Robert Parrish (USA)
- La minaccia ( The Red Menace ), regia di RG Springsteen (USA)
- Il mio corpo ti scalderà ( The Outlaw ), regia di Howard Hughes (USA)
- La morte corre sul fiume ( The Night of the Hunter ), regia di Charles Laughton (USA)
- Il muro della paura ( Escape from East Berlin ), regia di Robert Siodmak (Germania Ovest, USA)
- Notsch bes milloserdija , regia di Aleksander Fainzimmer (Unione Sovietica)
- Notte senza fine ( Pursued ), regia di Raoul Walsh (USA)
- Oggi a Berlino , regia di Piero Vivarelli (Italia)
- Il pilota razzo e la bella siberiana ( Jet Pilot ), regia di Josef von Sternberg (USA)
- Il promontorio della paura ( Cape Fear ), regia di J. Lee Thompson (USA)
- Quattro in una jeep ( Die Vier im Jeep ), regia di Leopold Lindtberg e Elizabeth Montagu (Svizzera)
- Questi dannati quattrini ( Double Dynamite ), regia di Irving Cummings (USA)
- La questione russa ( Russkiy vopros ), regia di Michail Romm (Unione Sovietica)
- Red Nightmare , regia di George Waggner (USA)
- Red Planet Mars , regia di Harry Horner (USA)
- La regina dei desperados ( Montana Belle ), regia di Allan Dwan (USA)
- Roman einer jungen Ehe , regia di Kurt Maetzig (Germania Est)
- Una rosa bianca per Giulia ( Where Danger Lives ), regia di John Farrow (USA)
- Sagowor obretschennych , regia di Michail Kalasotow (Unione Sovietica)
- Salto mortale ( Man on a Tightrope ), regia di Elia Kazan (USA, Germania Ovest)
- Sangue sulla luna ( Blood on the Moon ), regia di Robert Wise (USA)
- Schaut auf diese Stadt , regia di Karl Gass (Germania Est)
- Lo schiavo della violenza ( The Woman on Pier 13 ), regia di Robert Stevenson (USA)
- Seduzione mortale ( Angel Face ), regia di Otto Preminger (USA)
- Serebristaya pyl , regia di Pavel Armand e Abram Room (Unione Sovietica)
- Sette giorni a maggio ( Seven Days in May ), regia di John Frankenheimer (USA)
- Il sipario di ferro ( The Iron Curtain ), regia di William A. Wellman (USA)
- Il sipario strappato ( Torn Curtain ), regia di Alfred Hitchcock (USA)
- Smyk , regia di Zbyněk Brynych (Cecoslovacchia)
- Lo specchio delle spie ( The Looking Glass War ), regia di Frank Pierson (Regno Unito)
- La spia che venne dal freddo ( The Spy Who Came in from the Cold ), regia di Martin Ritt (Regno Unito)
- Le spie ( Les espions ), regia di Henri-Georges Clouzot (Francia, Italia)
- Il suo tipo di donna ( His Kind of Woman ), regia di John Farrow (USA)
- Il temerario ( The Lusty Men ), regia di Nicholas Ray (USA)
- Tempesta su Washington ( Advise & Consent ), regia di Otto Preminger (USA)
- Il tesoro di Vera Cruz ( The Big Steal ), regia di Don Siegel (USA)
- Topaz , regia di Alfred Hitchcock (USA)
- Totò e Peppino divisi a Berlino , regia di Giorgio Bianchi (Italia)
- Un treno è fermo a Berlino ( Verspätung in Marienborn ), regia di Rolf Hädrich (Francia, Italia, Germania Ovest)
- Uno, due, tre! ( One, Two, Three ), regia di Billy Wilder (USA)
- Únos , regia di Ján Kadár e Elmar Klos (Cecoslovacchia)
- Gli uomini preferiscono le bionde ( Gentlemen Prefer Blondes ), regia di Howard Hawks (USA)
- Gli uomini sposano le brune ( Gentlemen Marry Brunettes ), regia di Richard Sale (USA)
- Va' e uccidi ( The Manchurian Candidate ), regia di John Frankenheimer (USA)
- I vampiri dello spazio ( Quatermass 2 ), regia di Val Guest (Regno Unito, USA)
- Das verurteilte Dorf , regia di Martin Hellberg (Germania Est)
- Via senza ritorno ( Weg ohne Umkehr ), regia di Victor Vicas (Germania Ovest)
- Viso pallido ( The Paleface ), regia di Norman Z. McLeod (USA)
- Vstrecha na Elbe , regia di Grigoriy Aleksandrov (Unione Sovietica)
- Yakuza ( The Yakuza ), regia di Sydney Pollack (USA)
- Zwei unter Millionen , regia di Wieland Liebske e Victor Vicas (Germania Ovest)
Premi
Premi della giuria internazionale
- Orso d'oro per il miglior film: La casa del sorriso di Marco Ferreri
- Orso d'argento, gran premio della giuria : ex aequo
- Menzione d'onore: Dandan-e-mar di Masud Kimiai
- Menzione d'onore: Le Petit Criminel di Jacques Doillon
- Menzione d'onore: Da taijian Li Lianying di Tian Zhuangzhuang
- Orso d'argento per il miglior regista : ex aequo
- Orso d'argento per la migliore attrice : Victoria Abril per Amantes - Amanti
- Orso d'argento per il miglior attore : Maynard Eziashi per Mister Johnson
- Orso d'argento per il miglior contributo singolo : Kevin Costner , per la regia, la produzione e l'interpretazione in Balla coi lupi
- Orso d'oro per il miglior cortometraggio : Six Point Nine di Dan Bootzin
- Orso d'argento, premio della giuria (cortometraggi) : Posledních 100 let Marx-Leninismu v Cechách di Pavel Koutský
Premi onorari
Premi della Children's Jury
- Children's Jury Prize: Vincent et moi di Michael Rubbo
Premi delle giurie indipendenti
- Peace Film Award: Alicia en el pueblo de Maravillas di Daniel Díaz Torres
- Caligari Film Prize: Tutti i Vermeer a New York e Sure fire - a colpo sicuro di Jon Jost
- Wolfgang Staudte Prize: Kikuchi di Kenchi Iwamoto
- Premio FIPRESCI :
- Competizione: Le Petit Criminel di Jacques Doillon
- Forum: Die Mauer di Jürgen Böttcher
- Premio OCIC:
- Competizione: Le Petit Criminel di Jacques Doillon
- Forum: Lola di María Novaro
- Menzione d'onore: The Garden di Derek Jarman
- Teddy Award :
- Miglior lungometraggio: Poison di Todd Haynes
- Miglior documentario: Paris Is Burning di Jennie Livingston
- Miglior cortometraggio: Relax di Chris Newby
- Menzione speciale: Zapovezená láska di Vladislav Kvasnicka
- Premio della giuria: The Making of Monsters di John Greyson
Note
- ^ 41st Berlin International Film Festival - February 15 - 26, 1991 , su berlinale.de , www.berlinale.de. URL consultato il 20 novembre 2017 .
- ^ Programme 1991 , su berlinale.de , www.berlinale.de. URL consultato il 20 novembre 2017 .
Collegamenti esterni
- ( EN , DE ) Sito ufficiale , su berlinale.de .
- ( EN ) Berlin International Film Festival: 1991 , su imdb.com .
Controllo di autorità | GND ( DE ) 2119660-6 |
---|