Festivalul de Film de la Berlin 2019
Cea de -a 69-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin a avut loc la Berlin în perioada 7-17 februarie 2019 . [1]
Ursul de Aur a fost acordat filmului Synonymes de regizorul israelian Nadav Lapid .
Ursul de aur pentru realizarea vieții a fost acordat actriței Charlotte Rampling , căreia i-a fost dedicată secțiunea „Omagiu”.
Alte premii onorifice au fost acordate regizorului francez Agnès Varda , regizorului german Herrmann Zschoche , regizorului și actorului german Wieland Speck (fost director al secțiunii Panorama și cofondator al Premiului Teddy ) și Sandra Schulberg , fondatorului Independent Filmmaker Project în New York .
Festivalul s-a deschis cu The Kindness of Strangers, regizorul danez Lone Scherfig .
Retrospectiva acestei ediții, intitulată "Autodeterminată. Perspective ale femeilor realizatoare de filme", a fost dedicată unora dintre femeile regizoare active în Germania între 1968 și 1999. "Este o continuare a retrospectivei" Germania 1966 "care a documentat începuturile din carierele multor regizoare vest-germane ", a declarat Rainer Rother, șeful secției și director artistic al Deutsche Kinemathek care a organizat programul," în deceniile următoare, filmele din Est și Vest au dezvoltat o mare diversitate, atât stilistică, cât și conținută ". Retrospectiva a inclus Zur Sache Schätzchen (1968), primul succes al lui May Spils și documentarul Mit Haut und Haar (1999) în care Martina Döcker și Crescentia Dünßer au trasat amintirile a șase femei născute înainte sau în timpul erei Weimar . Pe lângă introducerea filmelor de către autorii lor, au existat discuții cu regizori precum Helke Sander , Ula Stöckl și Margarethe von Trotta . [2]
Ca și în ediția anterioară, secțiunea „NATIVe - O călătorie în cinematograful indigen” a fost dedicată țărilor și insulelor din Pacific , cu filme și documentare, inclusiv Busong , de Filipine Auraeus Solito (prezentat la Festivalul de Film de la Cannes în 2011) și Tanna de Martin Butler și Bentley Dean , nominalizați la Oscar pentru cel mai bun film străin în 2017. [3]
Juriile
Juriul internațional
- Juliette Binoche , actriță (Franța) - Președinte al juriului
- Justin Chang , jurnalist și critic de film (SUA)
- Sandra Hüller , actriță (Germania)
- Sebastián Lelio , regizor și scenarist (Chile)
- Rajendra Roy , curator șef MoMA din New York (SUA)
- Trudie Styler , actriță și producător (Marea Britanie)
Juriul „Prima lucrare”
- Katja Eichinger , jurnalist și scriitor (Germania) - Președinte al juriului
- Alain Gomis , regizor și scenarist (Franța)
- Vivian Qu , regizor, scenarist și producător (China)
Juriul „Documentare”
- Maria Bonsanti , director artistic și director de programe Eurodoc (Italia) - președinte al juriului
- Gregory Nava , regizor, scenarist și producător (SUA)
- Maria Ramos , regizor (Brazilia)
Juriul „Scurtmetraje”
- Jeffrey Bowers , curator al Vimeo (SUA) - președinte al juriului
- Vanja Kaludjercic , director de achiziții al MUBI (Croația)
- Koyo Kouoh , director artistic al RAW Material Company (Camerun)
Juriile „generației”
În secțiunea „Generație”, Urșii de Cristal au fost premiați de două juri naționale, Juriul Copiilor Generația Kplus și Juriul Tineretului Generația 14plus, alcătuit respectiv din unsprezece membri cu vârste cuprinse între 11-14 și șapte membri cu vârste între 14-18 ani.
Marele Premiu și Premiile Speciale au fost acordate de două juri internaționale: juriul internațional Generation Kplus, compus din regizorul indonezian Kamila Andini, actrița australiană Tilda Cobham-Hervey și regizorul polonez Jerzy Moszkowicz și juriul internațional Generation 14plus compus din regizorul și scenaristul olandez. Nanouk Leopold, regizorul canadian Pascal Plante și scenarista islandeză Maria Solrun.
Selecția oficială
În competiție
- Der Boden unter den Füssen , regia Marie Kreutzer (Austria)
- De Jiu Tian Chang , regia Wang Xiaoshuai (China)
- Dumnezeu este femeie și se numește Petrunya ( Gospod postoi, imeto i 'e Petrunija ), în regia lui Teona Strugar Mitevska (Republica Macedonia, Belgia, Franța, Croația, Slovenia)
- Elisa y Marcela , regia Isabel Coixet (Spania)
- Mulțumiri lui Dumnezeu ( Grâce à Dieu ), regia François Ozon (Franța)
- Ich war zuhause, aber , regia Angela Schanelec (Germania, Serbia)
- Bunătatea străinilor , regia Lone Scherfig (Danemarca, Canada, Suedia, Franța, Germania)
- Kiz Kardesler , regia Emin Alper (Turcia, Germania, Olanda, Grecia)
- Monstrul Sf. Pauli ( Der goldene Handschuh ), regia Fatih Akın (Germania, Franța)
- Mr. Jones , regia Agnieszka Holland (Polonia, Regatul Unit, Ucraina)
- Öndög , regia Quan'an Wang (Mongolia)
- Out Stealing Horses , regia Hans Petter Moland (Norvegia, Suedia, Danemarca)
- Paranza copiilor , în regia lui Claudio Giovannesi (Italia)
- Répertoire des villes disparues , regia Denis Côté (Canada)
- Sinonime , în regia lui Nadav Lapid (Franța, Germania, Israel)
- Systemsprenger , regia Nora Fingscheidt (Germania)
În afara competiției
- L'Adieu à la nuit , regia André Téchiné (Franța, Germania)
- Amazing Grace , regia Sydney Pollack (SUA)
- Hero ( Yīngxióng ), regia Zhang Yimou (China) [4]
- Marighella , regia Wagner Moura (Brazilia)
- The Operative - Undercover ( The Operative ), în regia lui Yuval Adler (Germania, Israel, Franța, SUA)
- Varda par Agnès , regia Agnès Varda (Franța)
- Vice - Omul din umbre ( Vice ), în regia lui Adam McKay (SUA)
Filme scurte
- Totul într-o zi de Mardi Gras , în regia lui Michal Pietrzyk (SUA)
- Blue Boy , regia Manuel Abramovich (Argentina, Germania)
- Nu-i poți vedea? - Repeta. , regia Clarissa Thieme (Bosnia Herțegovina, Germania)
- Entropie , regia Flóra Anna Buda (Ungaria)
- Flexible Bodies , regia Louis Fried (Germania)
- Héctor , regia Victoria Giesen Carvajal (Chile)
- Cum să respiri în județul Kern , regia Chris Filippone (SUA)
- Trebuie să trăiești o dată și să visezi de două ori , în regia lui Rainer Kohlberger (Germania, Austria)
- Kingdom , regia Wei Keong Tan (Singapore)
- Leyenda dorada , regia Chema García Ibarra și Ion De Sosa (Spania)
- Lidérc úr , regia Luca Toth (Ungaria, Franța)
- Mot Khu Dat Tot , regia Pham Ngoc Lan (Vietnam)
- Në Mes , regia Samir Karahoda (Kosovo)
- Omarska , regia Varun Sasindran (Franța)
- Past Perfect , regia Jorge Jácome (Portugalia)
- Prendre feu , regia Michaël Soyez (Franța)
- Rang Mahal , regia Prantik Basu (India)
- Rise , regia Bárbara Wagner și Benjamin de Burca (Brazilia, Canada, SUA)
- Shakti , în regia lui Martín Rejtman (Argentina, Chile)
- The Spirit Keepers of Makuta'ay , în regia lui Lin Yen-chao (Canada)
- Splash , regia Shen Jie (China)
- Suc de sindria , regia Irene Moray (Spania)
- Umbra , în regia lui Florian Fischer și Johannes Krell (Germania)
- Welt an Bord , regia Eva Könnemann (Germania)
În afara competiției
- Crvene gumene cizme , regia Jasmila Žbanić (Bosnia Herțegovina)
- Al Mahatta , regia Eltayeb Mahdi (Sudan)
Special Berlinale
- Anthropocene - The Human Epoch ( Anthropocene: The Human Epoch ), în regia lui Jennifer Baichwal , Edward Burtynsky și Nicholas de Pencier (Canada)
- Brecht , regia Heinrich Breloer (Germania, Austria, Republica Cehă)
- Profilul meu cel mai bun (Celle que vous croyez), regia safy nebbou (Franța)
- Es hätte schlimmer kommen können - Mario Adorf , regia Dominik Wessely (Germania)
- Gully Boy , regia Zoya Akhtar (India)
- Lampenfieber , regia Alice Agneskirchner (Germania)
- Das Mädchen aus dem Fahrstuhl , regia Herrmann Zschoche (Germania de Est)
- El Norte , regia Gregory Nava (Marea Britanie, SUA)
- Peter Lindbergh - Povești pentru femei , regia Jean Michel Vecchiet (Germania)
- Fotografie , în regia lui Ritesh Batra (India, Germania, SUA)
- Tipul care a prins vântul (The Boy Who Harnessed the Wind), în regia lui Chiwetel Ejiofor (Regatul Unit)
- Watergate , în regia lui Charles Ferguson (SUA)
- Weil du nur einmal lebst - Die Toten Hosen auf Tour , regia Cordula Kablitz-Post și Paul Dugdale (Germania)
Seria Berlinale
- 8 Days to the End ( 8 Tage ), în regia lui Michael Krummenacher și Stefan Ruzowitzky (Germania)
- Bedrag - Sezonul 3, regia Søren Balle (Danemarca)
- False Flag - sezonul 2, regia Oded Ruskin (Israel)
- Hanna , regia Sarah Adina Smith (SUA)
- Il était une seconde fois , regia Guillaume Nicloux (Franța)
- M - Eine Stadt sucht einen Mörder , regia David Schalko (Austria, Germania)
- Quicksand (Störst av allt), în regia lui Per-Olav Sorensen (Suedia)
Primele două episoade ale fiecărei serii au fost ecranizate, cu excepția miniseriei Il était une seconde fois care a fost prezentată în întregime.
Cei raportați sunt regizorii episoadelor ecranizate
Panoramă
- 37 Seconds , regia HIKARI (Japonia)
- All My Loving , regia Edward Berger (Germania)
- La Arrancada , regia Aldemar Matias (Franța, Cuba, Brazilia)
- Der Atem , regia Uli M Schueppel (Germania)
- Scurtă istorie a planetei verzi , în regia lui Santiago Loza (Argentina, Germania, Brazilia, Spania)
- Flotabilitate , regia Rodd Rathjen (Australia)
- Corpul miresei ( Flesh Out ), regia Michela Occhipinti (Italia)
- Dafne , regia Federico Bondi (Italia)
- The Day After I'm Gone , regia Nimrod Eldar (Israel)
- Divino Amor , regia Gabriel Mascaro (Brazilia, Uruguay, Chile, Danemarca, Norvegia, Suedia)
- Un câine care latră pe Lună , regia Zi Xiang (China, Spania)
- Un câine numit bani , regia Seamus Murphy (Irlanda, Marea Britanie)
- Estou Me Guardando Para When O Carnaval Chegar , regia Marcelo Gomes (Brazilia)
- Eynayim Sheli , regia Yaron Shani (Israel, Germania)
- La fiera y la fiesta , regia Laura Amelia Guzmán și Israel Cárdenas (Republica Dominicană, Argentina, Mexic)
- Flatland , regia Jenna Bass (Africa de Sud, Germania, Luxemburg)
- Greta , regia Armando Praça (Brazilia)
- Hellhole , regia Bas Devos (Belgia, Olanda)
- Jessica Forever , regia Caroline Poggi și Jonathan Vinel (Franța)
- Kislota , regia Alexander Gorchilin (Rusia)
- Lemebel , regia Joanna Reposi Garibaldi (Chile, Columbia)
- Lumina vieții mele , regia Casey Affleck (SUA)
- The Love Trilogy: Chained , regia Yaron Shani (Israel)
- Mid90s , regia Jonah Hill (SUA)
- Midnight Traveler , regia Hassan Fazili (SUA, Marea Britanie, Qatar, Canada)
- Los miembros de la familia , în regia lui Mateo Bendesky (Argentina)
- Miracolul Mării Sargasso , regia Syllas Tzoumerkas (Grecia, Germania, Olanda, Suedia)
- Monos - A Child's Play ( Monos ), regia Alejandro Landes (Columbia, Argentina, Olanda, Germania, Suedia, Uruguay, SUA)
- Normal , regia Adele Tulli (Italia, Suedia)
- O noapte frumoasă , în regia lui Xaver Böhm (Germania)
- Šavovi , regia Miroslav Terzić (Serbia, Slovenia, Croația, Bosnia și Herțegovina)
- Schönheit & Vergänglichkeit , regia Annekatrin Hendel (Germania)
- Căutând Eva , regia Pia Hellenthal (Germania)
- Selfie , în regia lui Agostino Ferrente (Franța, Italia)
- Serendipity , regia Prune Nourry (SUA)
- The Shadowplay , în regia lui Ye Lou (China)
- Shooting the Mafia , regia Kim Longinotto (Irlanda, SUA)
- Sie nannten ihn Amigo , regia Heiner Carow (Germania de Est)
- Skin , în regia lui Guy Nattiv (SUA)
- Suvenirul , regia Joanna Hogg (Marea Britanie)
- Staff Only , regia Neus Ballús (Spania, Franța)
- Système K , regia Renaud Barret (Franța)
- Vorbind despre copaci , regia Suhaib Gasmelbari (Franța, Sudan, Germania, Ciad, Qatar)
- Temblores , regia Jayro Bustamante (Guatemala, Franța, Luxemburg)
- Arabii de Vest , regia Omar Shargawi (Danemarca, Olanda)
- What She Said: The Art of Pauline Kael , regia Rob Garver (SUA)
- Woo Sang , regia Lee Su-jin (Coreea de Sud)
Panorama 40
- The Attendant , în regia lui Isaac Julien (Marea Britanie)
- Un mesaj amar de durere fără speranță , în regia lui Jon Reiss (SUA)
- Blue Diary , regia Jenni Olson (SUA)
- Buddies , regia Arthur J. Bressan Jr. (SUA)
- Bungalow , regia Ulrich Köhler (Germania)
- Daddy and the Muscle Academy , regia Ilppo Pohjola (Finlanda)
- Frica de dezvăluire , în regia lui David Wojnarowicz și Phil Zwickler (SUA)
- Das Geräusch rascher Erlösung , regia Wieland Speck (Germania de Vest)
- Fata din Moush , regia Gariné Torossian (Canada)
- Jean Genet Is Dead , regia Constantine Giannaris (Marea Britanie, Grecia)
- Lady Chatterley , regia Pascale Ferran (Franța, Belgia)
- The Making of Monsters , în regia lui John Greyson (Canada)
- MA Numminen Sings Wittgenstein , regia Claes Olsson (Finlanda)
- Omul care a condus cu Mandela , regia Greta Schiller (Marea Britanie, Africa de Sud, SUA, Olanda)
- Max , regia Monika Treut (Germania)
- Viața mea în patru ( Mitt liv som hund ), regia Lasse Hallström (Suedia)
- Mysterion , regia Pirjo Honkasalo (Finlanda)
- Nopți sălbatice ( Les Nuits fauves ), regia Cyril Collard (Franța, Italia)
- Rebelii zeului neonului ( Qing shao nian nuo zha ), în regia lui Tsai Ming-liang (Taiwan)
- Autoportret în 23 runde: un capitol din viața lui David Wojnarowicz, 1989-1991 , regia Marion Scemama (Franța)
- Split - William către Chrysis. Portretul unei drag regine , regia Ellen Fisher Turk și Andrew Weeks (SUA)
- Sto dney do prikaza , regia Hussein Erkenov (Rusia)
- Welcome to the Dome , în regia lui Jochen Hick (Germania)
- Ye , regia Zhou Hao (China)
forum
- Despre unele evenimente fără sens , în regia lui Mostafa Derkaoui (Maroc)
- Oglinda africană , regia Mischa Hedinger (Elveția)
- Aidiyet , regia Burak Çevik (Turcia, Canada, Franța)
- Baba , regia Juwansher Haidary (Afganistan)
- Bait , regia Mark Jenkin (Marea Britanie)
- Animale fără suflare , regia Lei Lei (SUA)
- Chão , regia Camila Freitas (Brazilia)
- Chun nuan hua kai , în regia lui Ivan Marković și Wu Linfeng (Germania, China, Serbia)
- Delphine et Carole, insoumuses , regia Callisto McNulty (Franța, Elveția)
- Demons , în regia lui Daniel Hui (Singapore)
- El despertar de las hormigas , regia Antonella Sudasassi (Costa Rica, Spania)
- Egaro Mile , regia Ruchir Joshi (India)
- Erde , regia Nikolaus Geyrhalter (Austria)
- Fern von uns , regia Verena Kuri și Laura Bierbrauer (Argentina)
- Fortschritt im Tal der Ahnungslosen , regia Florian Kunert (Germania)
- Fourteen , în regia lui Dan Sallitt (SUA)
- Fukuoka , regia Zhang Lu (Coreea de Sud, Japonia)
- The Garden , în regia lui Derek Jarman (Marea Britanie)
- Hamaseh ishq , regia Latif Ahmadi (Afganistan)
- Heimat ist ein Raum aus Zeit , regia Thomas Heise (Germania, Austria)
- Khan-e tarikh , în regia lui Qader Tahiri (Afganistan)
- Khartoum Offside , regia Marwa Zein (Sudan, Norvegia, Danemarca)
- Kimi no tori wa utaeru , regia Shō Miyake (Japonia)
- Die Kinder der Toten , regia Kelly Copper și Pavol Liska (Austria)
- Lapü , în regia lui César Alejandro Jaimes și Juan Pablo Polanco (Columbia)
- The Last To See Them Alive , regia Sara Summa (Germania)
- Leakage , regia Suzan Iravanian (Iran, Republica Cehă)
- Malchik russkiy , regia Alexander Zolotukhin (Rusia)
- Man you , regia Xin Zhu (China)
- Maso et Miso vont en bateau , regia Nadja Ringart , Carole Roussopoulos , Delphine Seyrig , Ioana Wieder (Franța)
- Monștri , regia Marius Olteanu (România)
- Mamă, mă sufoc. Acesta este ultimul meu film despre tine , în regia lui Lemohang Jeremiah Mosese (Lesotho)
- MS Slavic 7 , regia Sofia Bohdanowicz și Deragh Campbell (Canada)
- Ne croyez surtout pas que je hurle , regia Frank Beauvais (Franța)
- Nos défaites , regia Jean-Gabriel Périot (Franța)
- Nuestra voz de tierra, memory and future , în regia lui Marta Rodríguez și Jorge Silva (Columbia)
- Olanda , regia Bernd Schoch (Germania)
- Plagiatorii , regia Peter Parlow (SUA)
- A Portuguesa , regia Rita Azevedo Gomes (Portugalia)
- Querência , regia di Helvécio Marins Jr. (Brasile, Germania)
- Retrospekt , regia di Esther Rots (Paesi Bassi, Belgio)
- A Rosa Azul de Novalis , regia di Rodrigo Carneiro e Gustavo Vinagre (Brasile)
- Une rose ouverte / Warda , regia di Ghassan Salhab (Libano)
- Satantango ( Sátántangó ), regia di Béla Tarr (Ungheria, Svizzera, Germania)
- Say Amen, Somebody , regia di George T. Nierenberg (USA)
- Scum Manifesto , regia di Carole Roussopoulos e Delphine Seyrig (Francia)
- The Second Journey (To Uluru) , regia di Arthur e Corinne Cantrill (Australia)
- Serpentário , regia di Carlos Conceição (Angola, Portogallo)
- Sois belle et tais-toi , regia di Delphine Seyrig (Francia)
- So Pretty , regia di Jessie Jeffrey Dunn Rovinelli (USA, Francia)
- The Stone Speakers , regia di Igor Drljača (Canada, Bosnia Erzegovina)
- Variety , regia di Bette Gordon (Regno Unito, Germania Ovest, USA)
- Weitermachen Sanssouci , regia di Max Linz (Germania)
- What We Left Unfinished , regia di Mariam Ghani (Afghanistan, Qatar, USA)
- Years of Construction , regia di Heinz Emigholz (Germania)
Forum Expanded
- Al Habil , regia di Ibrahim Shaddad (Sudan)
- DADDA - Poodle House Saloon , regia di Paul e Damon McCarthy (USA)
- Al Dhareeh , regia di Eltayeb Mahdi (Egitto)
- O Ensaio , regia di Tamar Guimarães (Brasile, Danimarca)
- False Belief , regia di Lene Berg (Norvegia)
- Film Festival Film , regia di Mpumelelo Mcata e Perivi Katjavivi (Sud Africa, Namibia, Regno Unito)
- Fordlandia Malaise , regia di Susana de Sousa Dias (Portogallo)
- Idhi Katha Matramena , regia di Yugantar (India)
- It's a Long Way from Amphioxus , regia di Kamal Aljafari (Germania)
- Jagdpartie , regia di Ibrahim Shaddad (Germania Est)
- Jamal , regia di Ibrahim Shaddad (Sudan)
- Labour Power Plant , regia di Robert Schlicht e Romana Schmalisch (Francia, Germania)
- Liqa'lm yadhae , regia di Muhammed Salah (Egitto)
- Al Mahatta , regia di Eltayeb Mahdi (Sudan)
- Mai i te kei o te waka ki te ihu o te waka , regia di Jeremy Leatinu'u (Nuova Zelanda)
- Meridian , regia di Calum Walter (USA)
- The Mermaids, or Aiden in Wonderland , regia di Karrabing Film Collective (Australia)
- Parsi , regia di Eduardo Williams e Mariano Blatt (Argentina, Svizzera)
- Part One: Where There Is a Joyous Mood, There a Comrade Will Appear to Share a Glass of Wine , regia di Rosalind Nashashibit (Regno Unito, Polonia, Austria, Paesi Bassi)
- Prison Architect , regia di Cao Fei (Hong Kong, Cina)
- Rasendes Grün mit Pferden , regia di Ute Aurand (Germania)
- Shayne , regia di Stephan Geene (Germania)
- Tales from the Planet Kolkota , regia di Ruchir Joshi (India)
- Tambaku Chaakila Oob Ali , regia di Yugantar (India)
- A Tiny Place That Is Hard To Touch , regia di Shelly Silver (USA, Giappone)
- Traveling Shoes , regia di Kevin Jerome Everson (USA)
- Uutisten aika , regia di Laura Horelli (Finlandia, Namibia, Germania)
- Vever (for Barbara) , regia di Deborah Stratman (USA)
- Vivir en junio con la lengua afuera , regia di Coco Fusco (USA, Cuba)
- Wa lakin alardh tadur , regia di Suliman Elnour (Unione Sovietica)
Generation
Generation 14plus
- The Body Remembers When the World Broke Open , regia di Kathleen Hepburn e Elle-Máijá Tailfeathers (Canada, Norvegia)
- Bulbul Can Sing , regia di Rima Das (India)
- By the Name of Tania , regia di Mary Jimenez e Bénédicte Liénard (Paesi Bassi, Belgio)
- Cocodrilo , regia di Jorge Yúdice (Spagna)
- Espero tua (re)volta , regia di Eliza Capai (Brasile)
- Four Quartets , regia di Marco Alessi (Regno Unito)
- Goldie , regia di Sam de Jong (USA)
- Guo Chun Tian , regia di Bai Xue (Cina)
- Hölmö nuori sydän , regia di Selma Vilhunen (Finlandia, Paesi Bassi, Svezia)
- House of Hummingbird , regia di Bora Kim (Corea del Sud)
- Hush , regia di Armagan Ballantyne (Nuova Zelanda)
- Kids , regia di Michael Frei (Svizzera)
- Knives and Skin , regia di Jennifer Reeder (USA)
- Leaking Life , regia di Shunsaku Hayashi (Giappone)
- Liberty , regia di Faren Humes (USA)
- The Magic Life of V , regia di Tonislav Hristov (Finlandia, Danimarca, Bulgaria)
- Mientras las olas , regia di Delfina Gavaldá e Carmen Rivoira (Argentina)
- Mosul 980 , regia di Ali Mohammed Saeed (Iraq, USA)
- Paula sans lui , regia di Maëva Bérol (Francia)
- Les petites vagues , regia di Ariane Louis-Seize (Canada)
- The Red Phallus , regia di Tashi Gyeltshen (Bhutan, Germania, Nepal)
- Ringside , regia di André Hörmann (Germania, USA)
- Los rugidos que alejan la tormenta , regia di Santiago Reale (Argentina)
- Soeurs Jarariju , regia di Jorge Cadena (Svizzera)
- Story , regia di Jola Bańkowska (Polonia)
- Tattoo , regia di Farhad Delaram (Iran)
- Tigre , regia di Delphine Deloget (Francia)
- Wī ā Ritoru Zonbīzu , regia di Makoto Nagahisa (Giappone)
- Yulia & Juliet , regia di Zara Dwinger (Paesi Bassi)
Fuori concorso
- Reconstructing Utøya , regia di Carl Javér (Svezia, Norvegia, Danimarca)
Generation Kplus
- Anbessa , regia di Mo Scarpelli (USA, Italia)
- Ani , regia di Josephine Stewart-Te Whiu (Nuova Zelanda)
- Armed Lullaby , regia di Yana Ugrekhelidze (Germania)
- Baracoa , regia di Pablo Briones , Sean Clark e Jace Freeman (Svizzera, USA, Spagna)
- City Plaza Hotel , regia di Anna Paula Hönig e Violeta Paus (Francia, Germania, Cile)
- Cleo , regia di Erik Schmitt (Germania)
- Une colonie , regia di Geneviève Dulude-De Celles (Canada)
- Daniel fait face , regia di Marine Atlan (Francia)
- Le dernier jour d'automne , regia di Marjolaine Perreten (Svizzera, Belgio, Francia)
- Dian jiao jian , regia di I-Ju Lin (Taiwan)
- Driveways , regia di Andrew Ahn (USA)
- A First Farewell , regia di Lina Wong (Cina)
- Just Me and You , regia di Sandrine Brodeur-Desrosiers (Canada, Messico)
- Kinder , regia di Nina Wesemann (Germania)
- Kokdu: A Story of Guardian Angels , regia di Kim Tae-yong (Corea del Sud)
- Lotte ja kadunud lohed , regia di Janno Põldma (Estonia, Lettonia)
- Magralen , regia di Maryam Zarei (Iran, Canada)
- Månelyst i Flåklypa , regia di Rasmus A. Sivertsen (Norvegia)
- My Extraordinary Summer with Tess , regia di Steven Wouterlood (Paesi Bassi, Germania)
- Nest , regia di Sonja Rohleder (Germania)
- Oh Corbeau! Oh Corbeau! , regia di Pierre Garcia-Rennes (Canada)
- Pappa , regia di Atle Solberg Blakseth e Einar Dunsæd (Norvegia)
- # pestverhaal , regia di Eef Hilgers (Paesi Bassi)
- Pouštět draka , regia di Martin Smatana (Repubblica Ceca, Slovacchia, Polonia)
- She-Pack , regia di Fanny Ovesen (Norvegia)
- Sune vs. Sune , regia di Jon Holmberg (Svezia)
- El tamaño de las cosas , regia di Carlos Felipe Montoya (Colombia)
- Where We Belong , regia di Jacqueline Zünd (Svizzera)
Fuori concorso
- 2040 , regia di Damon Gameau (Australia)
- Los ausentes , regia di Jose Lomas-Hervert (Messico)
- Zibilla , regia di Isabelle Favez (Svizzera, Belgio, Francia)
A Scarred Generation: tributo per i 30 anni della Jerusalem Sam Spiegel Film School
- Chol , regia di Omri Levi (Israele)
- Diploma , regia di Yaelle Kayam (Israele)
- Eich ratsachti et Rabin , regia di Michael Alalu (Israele)
- Hatatzpitanit , regia di Noa Gusakov (Israele)
- Milhama A'Heret , regia di Nadav Gal (Israele)
- Mushkie , regia di Aleeza Chanowitz (Israele)
Perspektive Deutsches Kino
- Berlin Bouncer , regia di David Dietl (Germania)
- Born in Evin , regia di Maryam Zaree (Germania, Austria)
- Dreissig , regia di Simona Kostova (Germania)
- Dust , regia di Udita Bhargava, India (Germania)
- Easy love , regia di Tamer Jandali (Germania)
- Die Einzelteile der Liebe , regia di Miriam Bliese (Germania)
- Fisch lernt fliegen , regia di Deniz Cooper (Germania, Austria)
- Die Grube , regia di Hristiana Raykova (Germania)
- Heute oder morgen , regia di Thomas Moritz Helm (Germania)
- Das innere Leuchten , regia di Stefan Sick (Germania)
- Off Season , regia di Henning Beckhoff (Germania)
- Oray , regia di Mehmet Akif Büyükatalay (Germania)
Proiezioni speciali
- 6Minuten66 , regia di Katja e Julius Feldmeier (Germania)
- Das melancholische Mädchen , regia di Susanne Heinrich (Germania)
- Tackling Life , regia di Johannes List (Germania)
Retrospettiva
- Alaska , regia di Dore O. (Germania Ovest)
- Alle Tage weider - Let Them Swing , regia di Margaret Raspé (Germania Ovest)
- Die Allseitig reduzierte Persönlichkeit - Redupers , regia di Helke Sander (Germania Ovest)
- Aktfotografie – zB Gundula Schulze , regia di Helke Misselwitz (Germania Est)
- Anni di piombo ( Die bleierne Zeit ), regia di Margarethe von Trotta (Germania Ovest)
- Bandits , regia di Katja von Garnier (Germania)
- Berlin – Prenzlauer Berg: Begegnungen zwischen dem 1. Mai und dem 1. Juli 1990 , regia di Petra Tschörtner (Germania)
- Compartment , regia di Eva Heldmann (Germania)
- Dorian Gray im Spiegel der Boulevardpresse , regia di Ulrike Ottinger (Germania Ovest)
- Dress Rehearsal and Karola 2 , regia di Christine Noll Brinckmann (Germania Ovest)
- Etwas tut weh , regia di Recha Jungmann (Germania Ovest)
- Das Fahrrad , regia di Evelyn Schmidt (Germania Est)
- Familiengruft - Ein Liebesgedicht an meine Mutter , regia di Maria Lang (Germania Ovest)
- Der Fater , regia di Christine Noll Brinckmann (Germania Ovest)
- Female Misbehavior , regia di Monika Treut (Germania)
- Ein Fest für Beyhan , regia di Ayşe Polat (Germania)
- Fraueninitiative Scharnhorst , regia di Katrin Seybold (Germania Ovest)
- Für Frauen 1. Kapitel , regia di Cristina Perincioli (Germania Ovest)
- Gemäldegalerie , regia di Sieglinde Hamacher (Germania Est)
- Der gläserne Himmel , regia di Nina Grosse (Germania Ovest)
- Das Glück meiner Schwester , regia di Angela Schanelec (Germania)
- Heim , regia di Angelika Andrees e Petra Tschörtner (Germania Est)
- Heimweh nach Rügen oder 'Gestern noch war ich Köchin' , regia di Róza Berger-Fiedler (Germania Est)
- Ich denke oft an Hawaii , regia di Elfi Mikesch (Germania Ovest)
- Im Innern des Wals , regia di Doris Dörrie (Germania Ovest)
- Im Kreis der Lieben , regia di Hermine Huntgeburth (Germania)
- Kennen Sie Urban? , regia di Ingrid Reschke (Germania Est)
- Kribus-Krabus-Domine , regia di Carmen Tartarotti (Germania Ovest)
- Malou , regia di Jeanine Meerapfel (Germania Ovest)
- Manöver , regia di May Spils (Germania Ovest)
- Miss World , regia di Barbara Marheineke (Germania)
- Mit Haut und Haar , regia di Martina Döcker e Crescentia Dünßer (Germania)
- Die Mitspeisenden , regia di Hermine Huntgeburth (Germania Ovest)
- Neun Leben hat die Katze , regia di Ula Stöckl (Germania Ovest)
- Nie wieder schlafen , regia di Pia Frankenberg (Germania)
- Peppermint Frieden , regia di Marianne Rosenbaum (Germania Ovest)
- Die Reise nach Lyon , regia di Claudia von Alemann (Germania Ovest)
- Sie , regia di Gitta Nickel (Germania Est)
- Sotto il selciato c'è la spiaggia ( Unter dem Pflaster ist der Strand ), regia di Helma Sanders-Brahms (Germania Ovest)
- Die Taube auf dem Dach , regia di Iris Gusner (Germania Est)
- Töchter zweier Welten , regia di Serap Berrakkarasu (Turchia, Germania)
- Tue recht und scheue niemand - Das Leben der Gerda Siepebrink , regia di Jutta Brückner (Germania Ovest)
- Umweg , regia di Ute Aurand e Ulrike Pfeiffer (Germania Ovest)
- Verriegelte Zeit , regia di Sibylle Schönemann (Germania)
- Von wegen "Schicksal" , regia di Helga Reidemeister (Germania Ovest)
- Die Wahrheit um den Froschkönig , regia di Sieglinde Hamacher (Germania Est)
- Wer fürchtet sich vorm schwarzen Mann , regia di Helke Misselwitz (Germania Est)
- Zärtlichkeiten , regia di Maria Lang (Germania Ovest)
- Zur Sache Schätzchen , regia di May Spils (Germania Ovest)
Berlinale Classics
- Adozione ( Örökbefogadás ), regia di Márta Mészáros (Ungheria)
- Falsa identità ( Die Sieger ), regia di Dominik Graf (Germania)
- Jagko , regia di Im Kwon-taek (Corea del Sud)
- Ordet - La parola ( Ordet ), regia di Carl Theodor Dreyer (Danimarca)
- Partita d'azzardo ( Destry Rides Again ), regia di George Marshall (USA)
- Ung flukt , regia di Edith Carlmar (Norvegia)
Homage
- 45 anni ( 45 Years ), regia di Andrew Haigh (Regno Unito)
- La caduta degli dei , regia di Luchino Visconti (Italia, Germania Ovest)
- Hannah , regia di Andrea Pallaoro (Italia, Francia, Belgio)
- The Look , regia di Angelina Maccarone (Germania, Francia)
- Max amore mio ( Max mon amour ), regia di Nagisa Ōshima (Francia, USA)
- Il portiere di notte , regia di Liliana Cavani (Italia)
- Sotto la sabbia ( Sous le sable ), regia di François Ozon (Francia, Giappone)
- Stardust Memories , regia di Woody Allen (USA)
- Swimming Pool , regia di François Ozon (Francia, Regno Unito)
- Il verdetto ( The Verdict ), regia di Sidney Lumet (USA)
- Verso il sud ( Vers le sud ), regia di Laurent Cantet (Francia, Canada, Belgio)
Culinary Cinema
- Aruna & Lidahnya , regia di Edwin (Indonesia, Corea del Sud, Singapore)
- Chef's Table - Episodio Asma Khan , regia di Zia Mandviwalla (USA)
- Chef's Table - Episodio Mashama Bailey , regia di Abigail Fuller (USA)
- Complicity , regia di Kei Chikaura (Giappone, Cina, Francia)
- Delband , regia di Yaser Talebi (Iran)
- La fattoria dei nostri sogni ( The Biggest Little Farm ), regia di John Chester (USA)
- Ghost Fleet , regia di Shannon Service e Jeffrey Waldron (USA)
- The Heat: A Kitchen (R)evolution , regia di Maya Gallus (Canada)
- La herencia del viento , regia di Alejandra Retana , César Camacho e César Hernández (Messico)
- Sembradoras de vida , regia di Alvaro e Diego Sarmiento (Perù)
- When Tomatoes Met Wagner , regia di Marianna Economou (Grecia)
- Y en cada lenteja un dios , regia di Miguel Ángel Jiménez (Spagna)
NATIVe - A Journey into Indigenous Cinema
- Blackbird , regia di Amie Batalibasi (Australia)
- Busong , regia di Auraeus Solito (Filippine)
- For My Father's Kingdom , regia di Vea Mafile'o e Jeremiah Tauamiti (Nuova Zelanda)
- Liliu , regia di Jeremiah Tauamiti (Nuova Zelanda)
- Mababangong Bangungot , regia di Kidlat Tahimik (Filippine)
- Memoria , regia di Kamila Andini (Indonesia)
- Merata: How Mum Decolonised the Screen , regia di Heperi Mita (Nuova Zelanda)
- One Thousand Ropes , regia di Tusi Tamasese (Nuova Zelanda)
- Out of State , regia di Ciara Lacy (USA)
- She Who Must Be Loved , regia di Erica Glynn (Australia)
- Snow in Paradise , regia di Nikki Si'ulepa e Justine Simei-Barton (Nuova Zelanda, USA)
- Stones , regia di Ty Sanga (USA)
- Tanna , regia di Martin Butler e Bentley Dean (Australia, Vanuatu)
- Toa'ipuapuagā , regia di Vea Mafile'o (Nuova Zelanda)
- Vai , di registi vari (Nuova Zelanda)
- Va Tapuia , regia di Tusi Tamasese (Nuova Zelanda, Samoa)
Premi
Premi della giuria internazionale
- Orso d'oro per il miglior film: Synonymes di Nadav Lapid
- Orso d'argento, gran premio della giuria : Grazie a Dio di François Ozon
- Orso d'argento per il miglior regista : Angela Schanelec per Ich war zuhause, aber
- Orso d'argento per la migliore attrice : Yong Mei per Di jiu tian chang
- Orso d'argento per il miglior attore : Wang Jingchun per Di jiu tian chang
- Orso d'argento per la migliore sceneggiatura : Maurizio Braucci , Claudio Giovannesi e Roberto Saviano per La paranza dei bambini
- Orso d'argento per il miglior contributo artistico : Rasmus Videbæk per la fotografia di Ut og stjæle hester
- Premio Alfred Bauer : Systemsprenger di Nora Fingscheidt
Premi onorari
- Orso d'oro alla carriera : Charlotte Rampling
- Berlinale Kamera : Agnès Varda , Herrmann Zschoche , Wieland Speck , Sandra Schulberg
Premi della giuria "Opera prima"
- Miglior opera prima: Oray di Mehmet Akif Büyükatalay
Premi della giuria "Documentari"
- Miglior documentario: Talking About Trees di Suhaib Gasmelbari
Premi della giuria "Cortometraggi"
- Orso d'oro per il miglior cortometraggio : Umbra di Florian Fischer e Johannes Krell
- Orso d'argento, premio della giuria (cortometraggi) : Blue Boy di Manuel Abramovich
- Berlin Short Film Nominee for the European Film Awards: Suc de sindria di Irene Moray
- Audi Short Film Award: Rise di Bárbara Wagner e Benjamin de Burca
- Menzione speciale: Omarska di Varun Sasindran
Premi delle giurie "Generation"
- Children's Jury Generation Kplus
- Orso di cristallo per il miglior film: Une colonie di Geneviève Dulude-De Celles
- Menzione speciale: Daniel fait face di Marine Atlan
- Orso di cristallo per il miglior cortometraggio : Just Me and You di Sandrine Brodeur-Desrosiers
- Menzione speciale: # pestverhaal di Eef Hilgers
- International Jury Generation Kplus
- Grand Prix per il miglior film: A First Farewell di Lina Wong
- Menzione speciale: My Extraordinary Summer with Tess di Steven Wouterlood
- Special Prize per il miglior cortometraggio: El tamaño de las cosas di Carlos Felipe Montoya
- Menzione speciale: Pappa di Atle Solberg Blakseth e Einar Dunsæd
- Youth Jury Generation 14plus
- Orso di cristallo per il miglior film: Hölmö nuori sydän di Selma Vilhunen
- Menzione speciale: Wī ā Ritoru Zonbīzu di Makoto Nagahisa
- Orso di cristallo per il miglior cortometraggio: Tattoo di Farhad Delaram
- Menzione speciale: Four Quartets di Marco Alessi
- International Jury Generation 14plus
- Grand Prix per il miglior film: House of Hummingbird di Bora Kim
- Menzione speciale: Bulbul Can Sing di Rima Das
- Special Prize per il miglior cortometraggio: Liberty di Faren Humes
- Menzione speciale: Soeurs Jarariju di Jorge Cadena
Premi delle giurie indipendenti
- Guild Film Prize: Dio è donna e si chiama Petrunya di Teona Strugar Mitevska
- Peace Film Prize: Espero tua (re)volta di Eliza Capai
- Premio Heiner Carow : Schönheit & Vergänglichkeit di Annekatrin Hendel
- Premio Caligari : Heimat ist ein Raum aus Zeit di Thomas Heise
- Amnesty International Film Prize: Espero tua (re)volta di Eliza Capai
- Premio della giuria ecumenica:
- Competizione: Dio è donna e si chiama Petrunya di Teona Strugar Mitevska
- Panorama: Buoyancy di Rodd Rathjen
- Menzione speciale: Midnight Traveler di Hassan Fazili
- Forum: Erde di Nikolaus Geyrhalter
- Premio FIPRESCI :
- Competizione: Synonymes di Nadav Lapid
- Panorama: Dafne di Federico Bondi
- Forum: Die Kinder der Toten di Kelly Copper e Pavol Liska
- Premio CICAE:
- Panorama: 37 Seconds di HIKARI
- Forum: Nos défaites di Jean-Gabriel Périot
- Teddy Award :
- Miglior lungometraggio: Breve historia del planeta verde di Santiago Loza
- Miglior documentario: Lemebel di Joanna Reposi Garibaldi
- Miglior cortometraggio: Entropia di Flóra Anna Buda
- Premio della giuria: A Dog Barking at the Moon di Zi Xiang
- Premio dei lettori del sito Queer.de: Breve historia del planeta verde di Santiago Loza
- Teddy speciale: Falk Richter
Premi dei lettori e del pubblico
- Premio del pubblico (sez. Panorama):
- Film: 37 Seconds di HIKARI
- 2º posto: Šavovi di Miroslav Terzić
- 3º posto: Buoyancy di Rodd Rathjen
- Documentario: Talking About Trees di Suhaib Gasmelbari
- 2º posto: Midnight Traveler di Hassan Fazili
- 3º posto: Shooting the Mafia di Kim Longinotto
- Premio dei lettori del Berliner Mongerpost : Systemsprenger di Nora Fingscheidt
- Premio dei lettori del Tagesspiegel : Monsters di Marius Olteanu
Note
- ^ Welcome to the Berlinale , su berlinale.de , www.berlinale.de. URL consultato il 31 gennaio 2019 .
- ^ Nov 13, 2018: Retrospective 2019 - "Self-determined. Perspectives of Women Filmmakers" , su berlinale.de , www.berlinale.de. URL consultato il 31 gennaio 2019 .
- ^ NATIVe - A Journey into Indigenous Cinema , su berlinale.de , www.berlinale.de. URL consultato il 31 gennaio 2019 .
- ^ Zhang Yimou avrebbe dovuto essere presente in concorso con Yi miao zhong ma a causa di difficoltà tecniche incontrate durante la post-produzione il film non ha potuto partecipare. Durante il festival è stato proiettato fuori concorso Hero , vincitore del Premio Alfred Bauer nel 2003.
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su Festival di Berlino 2019
Collegamenti esterni
- ( EN , DE ) Sito ufficiale , su berlinale.de .