Festivalul Internațional de Film de la Roma 2009
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de -a 4-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Roma a avut loc la Roma în perioada 15-23 octombrie 2009 .
Premiul Marc'Aurelio d'oro pentru cel mai bun film a fost acordat de public The Man Who Will Come by Giorgio Rights , de către juriul criticilor la Fratellanza - Brotherhood de Nicolo Donato .
Juriile
Selecția oficială
- Miloš Forman (director, Statele Unite ) - președinte
- Gae Aulenti (arhitect, Italia )
- Gabriele Muccino (regizor, Italia )
- Senta Berger (actriță, Germania )
- Jean-Loup Dabadie (scenarist, Franța )
- Assia Djebar (scriitor și regizor, Algeria )
- Pavel Lungin (regizor, Rusia )
Selecția oficială
Competiție
- După de Alberto Rodríguez ( Spania )
- Ridică-ți capul de Alessandro Angelini ( Italia )
- Frăția - Frăția lui Nicolo Donato ( Danemarca )
- Chaque jour est une fête de Dima El-Horr ( Franța , Liban , Germania )
- Dawson Isla 10 de Miguel Littín ( Chile , Brazilia , Venezuela )
- The Last Station de Michael Hoffman ( Germania )
- Planul B - Planul B ( Planul B ) de Marco Berger ( Argentina )
- Qingnian de Geng Jun ( China )
- Les Regrets de Cédric Kahn ( Franța )
- Triaj de Danis Tanović ( Franța , Irlanda , Spania )
- Omul care va veni de Giorgio Rights ( Italia )
- Up in the Air (Sus în aer) de Jason Reitman ( Statele Unite )
- Viola di mare de Donatella Maiorca ( Italia )
- Viziune de Margarethe von Trotta ( Germania )
În afara competiției
- Christine Cristina de Stefania Sandrelli ( Italia )
- The City of Your Final Destination (Orașul destinației tale finale) de James Ivory ( Statele Unite )
- Concertul lui Radu Mihăileanu ( Franța , România , Belgia , Italia )
- I, Don Giovanni de Carlos Saura ( Italia , Spania )
- Lang Zai Ji , de Tian Zhuangzhuang ( China )
- Julie & Julia de Nora Ephron ( SUA )
- Tocmai căsătorit de Luca Lucini ( Italia )
- Un om serios de Joel și Ethan Coen ( Statele Unite )
Alice în oraș
Competiție
- The Be All And End All de Bruce Webb ( Marea Britanie )
- Un băiat numit tată de Brian Percival ( Marea Britanie )
- Dear Lemon Lima de Suzi Yoonessi ( SUA )
- Last Ride de Glendyn Ivin ( Australia )
- Marpiccolo de Alessandro Di Robilant ( Italia )
- Mille neuf cent quatre-vingt-un de Ricardo Trogi ( Canada )
- Secretul lui Nat și Eleonora de Dominique Monféry ( Italia , Franța )
- Prinsessa - cu Maja în rol principal de Teresa Fabik ( Suedia )
- Regata lui Bernard Bellefroid ( Belgia , Luxemburg , Franța )
- Skellig de Annabel Jankel ( Marea Britanie )
- Vegas de Gunnar Vikene ( Norvegia )
- Winter in Wartime de Martin Koolhoven ( Olanda , Belgia )
În afara competiției
- The Incredible Journey of the Turtle ( Tortuga - Die unglaubliche Reise der Meeresschildkröte ) de Nick Stringer ( Austria , Germania )
Eveniment special în afara competiției
- Micul Nicolas și părinții săi ( Le Petit Nicolas ) de Laurent Tirard ( Franța )
Previzualizare Alice
- Hachiko - Your Best Friend ( Hachiko: A Dog's Story ) de Lasse Hallström ( Statele Unite )
- Astro Boy de David Bowers ( SUA )
- The Twilight Saga: New Moon de Chris Weitz ( SUA ) - Prezentarea primelor 20 de minute ale filmului
Evenimente speciale
- Dive in the mirror de Gilles Jacob ( Franța )
- Omul cu gura strâmbă de Emanuele Salce și Andrea Pergolari ( Italia )
- Cămașa roșie de Mimmo Calopreste ( Italia )
- Fetele din Piazza di Spagna de Luciano Emmer ( Italia ) - Omagiu lui Luciano Emmer
- Omagiu Romei de Franco Zeffirelli ( Italia ) - Cu participarea extraordinară a Monicai Bellucci și Andrea Bocelli
- Parnassus - Omul care a vrut să înșele Diavolul ( Imaginarium of Doctor Parnassus ) de Terry Gilliam ( Statele Unite ) - Omagiu lui Heath Ledger
- Popieluszko - You Can’t Kill Hope ( Popiełuszko ) de Rafal Wieczynski ( Polonia )
- Red Riding: 1974 de Julian Jarrold ( Marea Britanie )
- Red Riding: 1980 de James Marsh ( Marea Britanie )
- Red Riding: 1983 de Anand Tucker ( Marea Britanie )
Celălalt Cinema - Extra
- Versailles rive droite de Bruno Podalydès ( Franța )
- Bunny and the Bull de Paul King ( Marea Britanie )
- Corked! de Paul Hawley și Ross Clendenen ( Statele Unite )
- Clovnii gravitației de Junichi Mori ( Japonia )
- Comedia umană în Tokyo de Koji Fukada ( Japonia )
- Viața într-o zi de Mark de Cloe ( Olanda )
- My Flesh My Blood de Marcin Wrona ( Polonia )
- Vrăjitoarea experimentală a lui Paulo Coelho ( Italia )
- Revizitat de Krzysztof Zanussi ( Polonia )
- Simon Konianski de Micha Wald ( Belgia , Canada , Franța )
- The Afterlight de Alexei Kaleina ( SUA )
Eveniment special
- Antonio Ligabue: ficțiune și realitate de Salvatore Nocita ( Italia )
- HOT TRAFIC DE ORGANE UMANE de Roberto Orazi ( Italia )
- L'Aquila bella mè de Pietro Pelliccione și Mauro Rubeo ( Italia )
- Maria Lai. Anxiety for Infinity de Clarita Di Giovanni ( Italia )
- Rupi del Vino de Ermanno Olmi ( Italia )
Documentare în concurs
- Cu Artist de Michael Sladek ( Statele Unite )
- Brothers of Italy de Claudio Giovannesi ( Italia )
- Garbo, Omul care a salvat lumea de Edmon Roch ( Spania )
- I Knew It Was You de Richard Shepard ( SUA )
- Italia nemulțumirii noastre de Elisa Fuksas , Francesca Muci și Lucrezia Le Moli ( Italia )
- Latta e cafè de Antonello Matarazzo ( Italia )
- Mamachas del Ring de Betty M. Park ( Statele Unite )
- PIN2011 - Rememorarea străzii de către Torsten König ( Germania )
- American Boy de Martin Scorsese ( Statele Unite )
- Severe Clear de Kristian Fraga ( SUA )
- Sons of Cuba de Andrew Lang ( Marea Britanie )
- The One Man Beatles de Cosimo Messeri ( Italia )
Ochi pe lume
- A Thousand Year Song of Baobab de Seiichi Motohashi ( Japonia )
- Ghost Bird de Scott Crocker ( SUA )
- H2Oil de Shannon Walsh ( Canada )
- Întrebarea nucleară de Ugo Fabrizio Giordani ( Italia )
- Drumuri de apă de Augusto Contento ( Italia , Franța , Brazilia )
- The Cove de Louie Psihoyos ( SUA )
- Sfârșitul liniei de Rupert Murray ( Marea Britanie )
- Latta e cafè de Antonello Matarazzo ( Italia )
Premii
Principalele premii
Publicul festivalului a acordat următorul premiu:
- Premiul juriului Marc'Aurelio d'Oro pentru cel mai bun film : Fratellanza - Frăția ( Brotherskab ) de Nicolo Donato
- Premiul de Aur Marc'Aurelio pentru cel mai bun film : Omul care va veni de Giorgio Rights
- Premiul juriului de argint Marc'Aurelio pentru cea mai bună actriță : Helen Mirren pentru The Last Station
- Premiul juriului de argint Marc'Aurelio pentru cel mai bun actor : Sergio Castellitto pentru Ridică-ți capul
- Marele Premiu al Juriului Marc'Aurelio d'Argento : Omul care va veni de Giorgio Rights
Premiile pentru realizarea vieții
- Marc'Aurelio Gold pentru realizarea pe viață: Meryl Streep
Apăsați Alice în oraș
- Marc'Aurelio Silver Alice in the City Award (peste 12 ani): Last Ride de Glendyn Ivin
- Marc'Aurelio Silver Alice nella città Award (under 12): Winter in Wartime de Martin Koolhoven
- Mențiune de onoare: Vegas de Gunnar Vikene
Premii L'Altro Cinema | Suplimentar
- Premiul de argint Marc'Aurelio pentru cel mai bun documentar pentru Secția de cinema L'Altro | Extra: Fiii lui Andrew Lang din Cuba
- Mențiune specială: Frații Italiei de Claudio Giovannesi
- Mențiune de onoare: Severe Clear de Kristian Fraga
Premii colaterale
- Premiul de reprezentare a artiștilor asociației libere (LARA) pentru cel mai bun interpret italian: Anita Kravos pentru Alza la testa de Alessandro Angelini
- Premiul Enel Cuore pentru cel mai bun film social (L'Altro Cinema | secțiunea Extra): HOT - Human Organ Traffic de Roberto Orazi
- Premiul Farfalla d'oro (Agiscuola): Fratellanza - Brotherhood ( Brotherskab ) de Nicolo Donato
- Premiul pentru cel mai bun proiect european (La Fabbrica dei Progetti): Copilul nimănui de Stefan Arsenijevic
- Premiul IKEA Green pentru cel mai bun film care conține probleme de mediu (Eye on the World): The Cove de Louie Psihoyos
- Premiul HAG pentru cel mai bun film dedicat temei relației dintre formele artistice și mediu: Latta e cafè de Antonello Matarazzo
- Premiu special „10eLotto” pentru actorul italian care reprezintă cel mai bine personajul popular și generozitatea: Alba Rohrwacher
- Golden Mouse: Up in the Air (Sus în aer), în regia lui Jason Reitman
- Silver Mouse: The Concert ( Le Concert ), în regia lui Radu Mihăileanu
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe romacinemafest.it .