În timpul Jocurilor Olimpice de Iarnă XVIII, pentru prima dată, turneul feminin de hochei pe gheață a avut loc alături de turneul masculin de hochei pe gheață . Pentru turneul masculin, sa ajuns la un acord pentru prima dată între IOC și IIHF pe de o parte și NHL pe de altă parte, pentru o suspendare a campionatului profesional american de top, astfel încât - spre deosebire de trecut - chiar și vedete ale hocheiului mondial ar putea participa la olimpiadă.
La tine acasa Jocurile turneului olimpic s-au desfășurat pe două stadioane Nagano : în Wasakata „Big Hat” (10.104 spectatori) și în parcul sportiv Nagano „Aqua Wing” (6.078 locuri). Turneul masculin a avut loc în perioada 7-22 februarie, cel feminin în perioada 8-17 februarie.
Participanți și formulă Turneul masculin La turneul masculin au participat 14 echipe formate din 20 de jucători plus trei portari. Primii opt clasați direct la campionatele mondiale din 1995 din Suedia ( Finlanda , Suedia, Canada , Republica Cehă , Rusia , SUA , Franța și Italia ) și țara organizatoare, Japonia . Restul de cinci au ieșit dintr-un turneu de calificare.
Într-o rundă preliminară s-au confruntat opt echipe (a șaptea și a opta la Cupa Mondială din Suedia, țara gazdă și cele cinci echipe din calificări) împărțite în două grupe. Cele două echipe câștigătoare s-au alăturat celor șase „mari” din Masterround , care la rândul său a fost împărțit în două grupe de patru echipe. La sfârșitul acestui lucru, nu au existat eliminări, ci sferturile de finală, apoi semifinalele și finalele.
Turneul feminin La turneul feminin au participat șase echipe formate din 20 de jucătoare plus trei portari. Primii cinci s-au calificat la campionatele mondiale din 1995 și Japonia, țara gazdă.
S-a jucat o rundă italiană cu sens unic; primii doi clasificați ar juca finala, al treilea și al patrulea clasat ar juca finala pentru bronz.
Calificări olimpice masculine Formulă Calificarea s-a desfășurat în trei runde. În prima rundă, au fost alese două echipe care s-ar califica pentru runda a doua. A doua rundă s-a jucat în patru grupe, dintre care una avea valoarea campionatului asiatic pentru națiuni. Câștigătorii grupelor s-au întâlnit în runda a treia cu echipele clasate de pe locul nouă la unsprezecelea la campionatele mondiale din 1995 și cele două echipe câștigătoare ale campionatelor mondiale din grupa B din același an. A treia rundă a fost împărțită în două grupe. Primul și al doilea s-au calificat. Cele două echipe clasate pe locul trei s-au confruntat pentru a decide calificarea a cincea.
Prima runda 26 ianuarie 1996 Ungaria - Croația 7: 0 în Szekesfehervar (Ungaria)
27 ianuarie 1996 Ungaria - Croația 6: 0 în Szekesfehervar (Ungaria)
23 martie 1996 Iugoslavia - Israel 5: 0 * în Kaunas (Lituania)
* 5-0 la masă pentru utilizarea jucătorilor nepotrivite de către Israel. Rezultatul pe teren a fost 5-3
Runda a doua Grupa A (orizontală: acasă, verticală: departe) Chibrituri SUI GBR DAN SLO NED Rețele Pt. 1. elvețian 2: 2 8: 1 5: 3 7: 1 42:14 14: 2 2. Regatul Unit 3: 3 1: 1 5: 0 4: 1 31:16 13: 3 3. Danemarca 2: 6 2: 3 4: 2 4: 0 23:27 7: 9 4. Slovenia 1: 4 4: 5 5: 1 9: 0 32:24 6:10 5. Olanda 1: 7 2: 8 3: 8 0: 8 8:55 0:16
Grupa B (Tychy, Polonia, 17-22 noiembrie 1996) Chibrituri UKR POL rom BUL YUG Rețele Pt. 1. Ucraina 3: 3 10: 0 17: 0 21: 0 51: 3 7: 1 2. Polonia 3: 3 6: 3 14: 0 13: 2 36: 9 7: 1 3. România 0:10 3: 6 7: 2 9: 4 19:22 4: 4 4. Bulgaria 0:17 0:14 2: 7 5: 2 4:40 2: 6 5. Iugoslavia 0:21 2:13 4: 9 2: 5 8:48 0: 8
Grupa C (Riga, Letonia, 22 august - 1 septembrie 1996) Chibrituri BLR LAT HUN EST LTU Rețele Pt. 1. Bielorusia 4: 1 13: 1 16: 1 21: 1 54: 4 8: 0 2. Letonia 1: 4 10: 2 15: 0 27: 0 53: 6 6: 2 3. Ungaria 1:13 2:10 7: 4 9: 4 13:31 4: 4 4. Estonia 1:16 0:15 4: 7 9: 3 14:41 2: 6 5. Lituania 1:21 0:27 4: 9 3: 9 8:66 0: 8
Grupa D * (Harbin, China, 5-8 februarie 1996) Chibrituri KAZ JPN CHN KOR Rețele Pt. ---- 1. Kazahstan 4: 1 20: 0 9: 1 33: 2 6: 0 2. Japonia 1: 4 7: 1 6: 1 14: 6 4: 2 3. China 0:20 1: 7 6: 2 7:29 2: 4 4. Coreea de Sud 1: 9 1: 6 2: 6 3:15 0: 4 ----
* grupa D a fost campionatul asiatic pentru națiuni; pentru calificările olimpice, meciurile împotriva Japoniei nu au fost numărate
A treia rundă Grupa A (Oberhausen, Germania, 6-9 februarie 1997) Spiele GER SVK SUI UKR Rețele Pt. 1. Germania 3: 2 4: 1 4: 4 11: 7 5: 1 2. Slovacia 2: 3 3: 3 4: 1 9: 7 3: 3 3. elvețian 1: 4 3: 3 2: 1 6: 8 3: 3 4. Ucraina 4: 4 1: 4 1: 2 6:10 1: 5
Grupa B (Innsbruck, Austria, 6-9 februarie 1997) Chibrituri BLR KAZ AUT NICI Rețele Pt. 1. Bielorusia 4: 4 6: 2 2: 2 12: 8 4: 2 2. Kazahstan 4: 4 4: 1 3: 3 11: 8 4: 2 3. Austria 2: 6 1: 4 4: 1 7:11 2: 4 4. Norvegia 2: 2 3: 3 1: 4 6: 9 2: 4
Play-off pentru calificarea a cincea la Jocurile Olimpice
11 februarie 1997 Austria - Elveția 2: 0 în Duisburg (Germania)
Calificați-vă pentru turneul olimpic: Germania , Belarus , Slovacia , Kazahstan , Austria
Turneul olimpic masculin Runda preliminară Grupa A Chibrituri KAZ SVK ITA AUT Rețele Pt. 1. Kazahstan 4: 3 5: 3 5: 5 14:11 5: 1 2. Slovacia 3: 4 4: 3 2: 2 9: 9 3: 3 3. Italia 3: 5 3: 4 5: 2 11:11 2: 4 4. Austria 5: 5 2: 2 2: 5 9:12 2: 4
Grupa B. Chibrituri BLR GER ÎNTRE JPN Rețele Pt. 1. Bielorusia 8: 2 4: 0 2: 2 14: 4 5: 1 2. Germania 2: 8 2: 0 3: 1 7: 9 4: 2 3. Franţa 0: 4 0: 2 5: 2 5: 8 2: 4 4. Japonia 2: 2 1: 3 2: 5 5:10 1: 5
Masterround Grupa C Chibrituri RUS CZE FIN KAZ Rețele Pt. 1. Rusia 2: 1 4: 3 9: 2 15: 6 6: 0 2. Republica Cehă 1: 2 3: 0 8: 2 12: 4 4: 2 3. Finlanda 3: 4 0: 3 8: 2 11: 9 2: 4 4. Kazahstan 2: 9 2: 8 2: 8 6:25 0: 6
Grupa D Chibrituri POATE SA SWE Statele Unite ale Americii BLR Rețele Pt. 1. Canada 3: 2 4: 1 5: 0 12: 3 6: 0 2. Suedia 2: 3 4: 2 5: 2 11: 7 4: 2 3. Statele Unite 1: 4 2: 4 5: 2 8:10 2: 4 4. Bielorusia 0: 5 2: 5 2: 5 4:15 0: 6
Potriviri pentru destinații de plasare Cursa pentru locul 9 : Germania - Slovacia 4: 2 (0: 1, 1: 1, 3: 0) Cursa pentru locul 11 : Franța - Italia 5: 1 (1: 0, 0: 0, 4: 1) Cursa pentru locul 13 : Japonia - Austria 4: 3 dr. (1: 2, 1: 0, 1: 1, 0: 0, stilou 3: 2) Simula Sferturi de finala Semi finala Locul 3/4 final Finala Clasament final Aur: Republica Cehă Portari : Dominik Hašek (Portari care nu sunt (NE): Milan Hnilička , Roman Čechmánek ) Fundași : Jiří Šlégr , František Kučera , Roman Hamrlík , Richard Šmehlík , Jaroslav Špaček , Petr Svoboda Atacanți : Jiří Dopita , Martin Ručinský Jaromír Jágr , Martin Straka , Robert Reichel , Robert Lang , Pavel Patera , Martin Procházka , Josef Beránek , Vladimír Růžička , David Moravec , Milan Hejduk , Jan Čaloun Antrenor : Ivan Hlinka Argint: Rusia Portari : Michail Štalenkov , Andrej Trefilov (NE: Oleg Schewtsow) Fundași : Darius Kasparaitis , Aleksej Žitnik , Igor 'Kravčuk , Boris Mironov , Dmitrij Juškevič , Sergei Gonchar , Aleksej Gusarov Atacanți : Pawel Bure , Sergej Fëdorov , Aleksej Yashin , Aleksej Žamnov , Valerij Zelepukin , Andrej Kovalenko , German Titov , Valerij Kamenskij , Valerij Bure , Aleksej Morozov , Sergej Nemtchinov , Sergej Krivokrasov Antrenor : Vladimir Jursinov Bronz: Finlanda Portari : Ari Juhani Sulander , Jarmo Pentti Myllys (NE: Jukka Tammi ) Fundași : Janne Kristian Laukkanen , Teppo Kalevi Numminen , Janne Henrik Niinimaa , Jyrki Olavi Lumme , Aki-Petteri Berg , Kimmo Samuel Timonen , Tuomas Oskar Grönman Atacanți : Saku Antero Koivu , Jere Kalervo Lehtinen , Jari Pekka Kurri , Teemu Ilmari Selänne , Raimo Ilmari Helminen , Esa Kalervo Tikkanen , Juha Petteri Ylönen , Ville Sakari Peltonen , Sami Hannu Antero Ken , Juha Rapanie Petteri Linderi , Antti Törmänen Antrenor : Hannu Aravirta Locul 4: Canada Portari : Patrick Roy (NE: Martin Brodeur , Curtis Joseph ) Fundași : Ray Bourque , Rob Blake , Chris Pronger , Al MacInnis , Scott Stevens , Adam Foote , Eric Desjardins Atacanți : Keith Primeau , Eric Bryan Lindros , Theo Fleury , Joe Nieuwendyk , Wayne Gretzky , Steve Yzerman , Shayne Corson , Brendan Shanahan , Joe Sakic , Mark Recchi , Trevor Linden , Rod Brind'Amour , Rob Zamuner Antrenor : Marc Crawford Locul 5: Belarus Portari : Alexander Schumidub, Andrej Mesin (NE Leonid Grischukewitsch) Fundași : Oleg Chmyl, Oleg Romanow, Igor Matuschkin, Sergej Jerkowitsch, Alexander Alexejew, Ruslan Salej, Alexander Schurik, Sergej Stas Atacanți : Alexej Loschkin, Alexander Andrejewski, Wiktor Karatschun, Wladimir Bekbulatow, Andrej Kowaljow, Wassili Pankow, Andrej Skabelka, Alexej Kaljuschni, Jewgeni Roschtschin, Wladimir Zyplakow, Aljaksandr Antoninko Hal'čanjuk , Eduard Sankow Antrenor : Anatoli Wariwontschik Locul 6: Kazahstan Portari : Witalie Jeremejew, Alexander Schimin Fundași : Andrej Sokolow, Igor Semljanow, Igor Nikitin, Alexej Troschtschinski, Andrej Sawenkow, Witali Tregubow Atacanți : Alexander Koreschkow, Konstantin Schafranow, Dmitiri Dudarew, Igor Dorochin , Pawel Kamenzew, Michail Borodulin, Jewgeni Koreschkow, Andrej Ptscheljakow, Jerlan Sagimbajew, Wladimir Sawjalow, Oleg Krjashew, Pjotr Dewjatkin Antrenor : Boris Alexandrow Locul 7: Suedia Portari : Tommy Salo (NE Johan Hedberg , Tommy Soderstrom ) Fundași : Mattias Norström, Nicklas Lidström , Calle Johansson, Mattias Öhlund , Ulf Samuelsson, Marcus Ragnarsson, Tommy Albelin Atacanți : Niklas Sundström , Daniel Alfredsson, Mikael Andersson, Peter Forsberg , Mats Sundin , Mikael Renberg, Ulf Dahlén, Patric Kjellberg, Mats Lindgren, Mikael Nylander, Tomas Sandström, Jörgen Jönsson, Andreas Johansson Antrenor : Kent Forsberg Locul 8: Statele Unite ale Americii Portari : John Vanbiesbrouck , Mike Richter (NE Guy Herbert ) Fundași : Chris Chelios , Brian Leetch , Gary Suter , Derian Hatcher , Kevin Hatcher , Mathieu Schneider , Keith Carney , Bryan Berard Atacanți : Michael Modano , Bill Guerin , Brett Hull , Patrich Michael LaFontaine, Jeremy Roenick , John LeClair , Keith Tkachuk , Doug Weight , Jamie Langenbrunner , Adam Deadmarsh , Tony Amonte , Otto Joel Antrenor : Ron Wilson Locul 9: Germania Portari : Olaf Kölzig , Joseph "Peppi" Heiß , Klaus Merk Fundași : Mirko Lüdemann , Erich Goldmann , Uwe Krupp , Markus Wieland , Daniel Kunce , Bradley Bergen , Jochen Molling , Lars Brüggemann Atacanți : Peter Draisaitl , Jan Benda , Mark MacKay , Reemt Pyka , Jochen Hecht , Benoit Doucet , Stefan Ustorf , Thomas Brandl , Andreas Lupzig , Dieter Hegen , Jürgen Rumrich , Marco Sturm Antrenor : George Kingston Locul 10: Slovacia Portari : Igor Murin (NE Pavol Rybar, Miroslav Simonovic) Fundași : Lubomir Sekeráš, Stanislav Jesečko, Ivan Droppa, Jan Varholík, Lubomir Visnovský, Robert Švehla, Miroslav Mosnár Atacanți : Vlastimil Plavucha, Robert Petrovický, Jozef Daňo, Roman Kontšek, Branislav János, Zdeno čiger, Karol Ruznyak, Miroslav Mosnar, Roman Stantien, Jan Pardavy, Lubomir Kolník, Peter Bondra , Oto Haščák, Peter Pucher Antrenor : Jan Sterbak Locul 11: Franța Portari : François Gravel, Christobal Huet (NE Fabrice Lhenry) Fundași : Serge Purdrier, Denis Perez, Jean-Philippe Lemoine, Serge Djelloul, Karl Dewolf, Jean-Christophe Filippin, Grégory Dubois Atacanți : Philippe Bozon , Christian Pouget , Stephane Barin, Robert Ouellet, Jonathan Zwinkel, Anthony Mortas, Arnaud Briand, Richard Aimonetto, Pierre Allard, Maurice Rozenthal, François Rozenthal, Laurent Gras, Roger Dube Antrenor : James Tibbetts Locul 12: Italia Portari : Mike Rosati , Mario Brunetta (NE David Delfino ) Fundași: Ciad Biafore , Larry Rucchin , Christopher Bartolone , Robert Nardella , Michael De Angelis , Leo Insam , Robert Oberrauch , Markus Brunner Atacanți : Stefano Figliuzzi , Gaetano Orlando , Bruno Zarrillo , Dino Felicetti , Roland Ramoser , Lucio Topatigh , Maurizio Mansi , Giuseppe Busillo , Martin Pavlu , Mario Chitaroni , Patrick Brugnoli , Stefano Margoni Antrenor : Adolf Insam Locul 13: Japonia Portari : Dusty Imoo, Shichi Iwasaki (NE Jiro Nihei) Apărători : Takeshi Yamanaka, Takayuki Kobori, Hiroyuki Miura, Tatsuki Katayama, Yutaka Kawaguchi, Takayuki Miura, Atsuo Kudoh Atacanți : Shin Yahata, Fujita Kiyoshi, Matthew Kabayama, Akihito Sugisawa, Ryan Kuwabara, Kunihiko Sakurai, Toshiyuki Sakai, Tsutsumi Otomo, Yuji Iga, Chris Yule, Steven Tsujiura, Hiroshi Matsuura, Makoto Kawahira Antrenor : Björn Kinding Locul 14: Austria Portari : Claus Dalpiaz , Reinhard Divis (NE Michael Puschacher ) Fundași : Dominik Lavoie, Thomas Searle, Herbert Hohenberger , Martin Ulrich, Gerhard Unterluggauer, Engelbert Lindner, Michael Lampert Atacanți : Andreas Puschnig , Mario Schaden, Simon Wheeldon, Christian Perthaler, Wolfgang Kromp, Dieter Kalt , Gerald Ressmann , Richard Nasheim , Gerhard Puschnik , Christoph Brandner , Patrik Pilloni, Martin Hohenberger , Normand Krumpschmid Antrenor : Ron Kennedy Turneul olimpic feminin Runda preliminară 8 februarie 1998 Finlanda - Suedia 6: 0 (2: 0,2: 0,2: 0)
Japonia - Canada 0:13 (0: 3.0: 6.0: 4)
Statele Unite - China 5: 0 (2: 0,1: 0,2: 0)
10 februarie 1998 Canada - China 2: 0 (0: 0.2: 0.0: 0)
Japonia - Finlanda 1:11 (0: 2,0: 3,1: 6)
Statele Unite - Suedia 7: 1 (1: 1,4: 0,2: 0)
12 februarie 1998 Canada - Suedia 5: 3 (2: 0.2: 2.1: 1)
Japonia - China 1: 6 (0: 0.0: 3.1: 3)
Statele Unite - Finlanda 4: 2 (1: 1,3: 1,0: 0)
13 februarie 1998 Japonia - Statele Unite ale Americii 0:10 (0: 5.0: 2.0: 3)
China - Suedia 3: 1 (0: 0,0: 1,3: 0)
Canada - Finlanda 4: 2 (2: 0,2: 1,0: 1)
15 februarie 1998 Statele Unite - Canada 7: 4 (1: 1.0: 0.6: 3)
Finlanda - China 6: 1 (2: 0,2: 1,2: 0)
Japonia - Suedia 0: 5 (0: 2.0: 2.0: 1)
Clasament final
G. vpn Networks dr PT.
1. Statele Unite 5 5 0 0 33: 7 +26 10: 0
2. Canada 5 4 0 1 28:12 +16 8: 2
-------------------------------------------------- -------------------
3. Finlanda 5 3 0 2 27:10 +17 6: 4
4. China 5 2 0 3 10:15 -5 4: 6
-------------------------------------------------- -------------------
5. Suedia 5 1 0 4 10:21 -11 2: 8
6. Japonia 5 0 0 5 2:45 -43 0:10
Final 3 - 4 loc 17 februarie 1998 Finlanda - China 4: 1 (0: 1.3: 0.1: 0)
Finala 17 februarie 1998 Statele Unite - Canada 3: 1 (0: 0,1: 0,2: 1)
Clasament final Poziţie Țară Jucători 1 Statele Unite Chris Bailey, Laurie Baker, Alana Blahoski, Lisa Brown-Miller, Karyn Bye, Colleen Coyne, Sara Decosta, Tricia Dunn, Cammi Granato, Katie King, Shelley Looney, Sue Merz, Allison Mleczko, Tara Mounsey, Vicki Movsessian, Angela Ruggiero , Jenny Potter, Sarah Tueting, Gretchen Ulion, Sandra Whyte 2 Canada Jennifer Botterill, Thérèse Brisson, Cassie Campbell, Judy Diduck, Nancy Drolet, Lori Dupuis, Danielle Goyette, Geraldine Heaney, Jayna Hefford, Becky Kellar, Katheryn McCormack, Karen Nystrom, Lesley Reddon, Manon Rheaume , Laura Schuler, Fiona Smith, France Saint -Louis, Vicky Sunohara, Hayley Wickenheiser , Stacy Wilson 3 Finlanda Sari Fisk, Kirsi Hanninen, Satu Huotari, Marianne Ihalainen, Johanna Ikonen, Sari Krooks, Emma Laaksonen, Saana Lankosaari, Katia Lehto, Marika Lehtimäki, Riikka Nieminen, Maria-Helena Palvila, Tuula Puputti, Karolina Tiia Rantamäki, Katia Riviamam Maria Selin, Liisa-Maria Sneck, Petra Vaarakallio 4 China 5 Suedia 6 Japonia
Alte proiecte