În Palat
| loc = Sofia , Bulgaria | ani = 2003 - astăzi | fondatori = Tsanko Vasilev | data = 1-12 decembrie 2016 | gen = Cinema | website = http://inthepalace.com/
un festival de film care a devenit, în cursul celor cincisprezece ediții, un festival de mare prestigiu în Bulgaria . Prezintă filme scurte de diferite genuri și stiluri în fiecare an, atâta timp cât nu depășesc 27 de minute. Născut ca festival pentru studenții a căror primă ediție a avut loc la Velingrad , din 2015 a devenit itinerant și se mută în orașele Sofia , Veliko Tarnovo , Varna și Balčik , pe Marea Neagră , unde se încheie cu ceremonia de premiere.
Obiectivul principal al festivalului este de a transmite și de a contribui la dezvoltarea artei cinematografice contemporane în Bulgaria , în Europa și în lume; acest scop este urmărit prin crearea unui mediu propice creativității și partajarea între diferite culturi începând de la organizarea festivalului în sine - care folosește tineri voluntari din întreaga Europă - și o platformă adresată atât regizorilor emergenți, cât și profesioniștilor consacrați.
Program
Festivalul „In The Palace” este organizat de Fundația Format SFF și Centrul Comunitar Veshtina în colaborare și cu sprijinul orașului Sofia , Ministerul Bulgar al Culturii, Centrul Național de Film Bulgar, Palatul Național al Culturii și Universitatea de către Sofia "St. Kliment Ohridski". Festivalul are un caracter competitiv, include secțiuni profesionale internaționale și naționale și studenți internaționali și naționali; fiecare secțiune este împărțită în următoarele categorii: ficțiune, documentare, filme de animație și filme experimentale. Participanții sunt selectați de un comitet de experți și evaluat de un juriu internațional, fiecare categorie primind un premiu.
În plus față de competiție, în timpul festivalului, sunt organizate evenimente colaterale precum ateliere, seminarii, conferințe, cursuri de regie, cinematografie, dezvoltarea proiectelor de film, artă digitală, postproducție.
Istorie
Conceput inițial ca un eveniment pentru filmele produse de studenți, a fost organizat pentru prima dată în 2003 la Velingrad . De la a doua ediție s-a mutat la Balcic , pe coasta bulgară a Mării Negre . Aici locul festivalului a fost complexul arhitectural numit „Palatul”, fosta reședință a reginei române Maria a Edinburghului . Din 2015, datorită popularității sale în creștere, evenimentul principal a fost mutat la Sofia în decembrie și apoi a continuat la Veliko Tarnovo, Varna și Balcic.
Câștigători
Ani | Film | Director | țară | Premiu |
---|---|---|---|---|
2018 | Bango Vassil | Milen Vitanov | BG | Cel mai bun film bulgar |
Val | Benjamin Cleary și TJ O'Grady Peyton | IRL | Cea mai bună ficțiune internațională | |
Limita | Nico Bonomolo | ACEASTA | Cea mai bună animație internațională | |
Rakijada - Povești de sat distilat | Nikola Ilic | SRB / CH | Cel mai bun documentar internațional | |
Umbre | Victoria Karakoleva | BG | Cea mai bună ficțiune studențească | |
Final fericit | Jan Saska | CZ | Cea mai bună animație pentru studenți | |
Sandmanul | Lauren Knapp | S.U.A. | Cel mai bun documentar pentru studenți | |
Rușine | Petar Krumov | BG | Premiul „Sf. Kliment Ohriski” al Universității din Sofia | |
2017 | Poate mâine | Martin Iliev | BG / DE | Cel mai bun film bulgar |
O viață obișnuită | Sonia Rolland | FR | Cea mai bună ficțiune internațională | |
Roți dințate din lână | Bartosz Kedziersk | PL | Cea mai bună animație internațională | |
Nimeni nu moare aici | Simon Panay | FR | Cel mai bun documentar internațional | |
2015 | Concurență internațională | Numai Rex | François Bierry | FI | Cea mai bună ficțiune |
Fiara | Doe Oniunas-Pusic | PL | Mențiune specială în ficțiune | |
Invizibil | Zofia Pregowska | PL | Cel mai bun documentar | |
Daewit | David Jansen | DE | Cea mai bună animație | |
Închisoarea Patarei | Ricard Carbonell | ES / EE | Cel mai bun film experimental | |
2015 | Competiție națională | Parcare | Ivaylo Minov | BG | Cel mai bun film bulgar |
Auf Wiedersehen | Eddy Schwartz și Yordan Petkov | BG | Mentiune speciala | |
Morocănos repară | Radostina Neykova și Sofiya Ilieva | BG | Mentiune speciala | |
2015 | Concursul studentului | Un astfel de peisaj | Jagoda Szelc | PL | Cea mai bună ficțiune |
Uitate | Mauricia Dragă | CO | Mențiune specială în ficțiune | |
Ultima bază | Aslak Danbolt | NU / UK | Mențiune specială în ficțiune | |
Cipriana | Maruani Landa | MX / FR | Mențiune specială în ficțiune | |
Retrasarea | Merja Hannikainen | BA / DE | Cel mai bun documentar | |
Invizibil | Zofia Pregowska | PL | Mențiune specială în documentare | |
Ce am uitat să spun | Patrick Buhr | DE | Cea mai bună animație | |
Gunoi | Angella Lipskaya | RU | Mențiune specială în animație | |
Vânătorul Revoluției | Margarida Rego | PT | Cel mai bun film experimental | |
Patru episoade interne sub o frumoasă zi furtunoasă | Mariano Leguizamón | AR | Mențiune specială în categoria experimentală | |
Bandit și The Ram | Alberto Iordanov | BG | Cel mai bun film bulgar | |
2014 | Belinda Frumos | Marianne Blicher | DK | Cea mai bună ficțiune internațională |
Dragoste stereo | Martin Iliev | BG | Cea mai bună ficțiune bulgară | |
Vizita | Matej Bobrik | PL | Cel mai bun documentar | |
Turul corului | Edmunds Jansons | LV | Cel mai bun film de animație | |
Lampă cu unt | Hu Wei | CN / FR | Cel mai bun film experimental | |
Inima de plumb | Slava Doytcheva | BG / UK | Mențiune specială Euroshorts | |
Casa bântuită din Musachevo | Emil Denev | BG | Adresa de asistență tehnică de lansare | |
Casa | Yana Titova | BG | Pitching Grant Gold Bullion | |
Prima lege a lui Newton | Piero Messina | ACEASTA | Mențiune specială pentru cinematografie | |
Lampă cu unt | Hu Wei | CN | Grand Prix Silver Princess | |
Modul în care | Max Ksjonda | UA | Mențiune specială a competiției Mării Negre | |
Ea o dă | Dieter Deswarte | RU | Cel mai bun scurtmetraj la Marea Neagră | |
Abracadafart | Jean-Luc Slock | FI | Cel mai bun film de animație | |
2013 | Singurătate | Liova Jedlicki | FR / RO | Grand Prix Silver Princess |
Barvalo | Rasmus Kloster Bro | DK | Cea mai bună ficțiune internațională | |
Botev este un idiot | Deyan Bararev | BG | Cea mai bună ficțiune bulgară | |
Câini | Pedro Pío | CU | Cel mai bun documentar | |
Vizitatorul | George deChev | BG / NL | Cel mai bun film de animație | |
Mânca | Moritz Krämer | DE | Cel mai bun film experimental | |
2012 | Concurență internațională | Fabrica | Aly Muritiba | BR | Cea mai bună ficțiune |
Încă o dată! | Pavlyicheva Nataliya, Ovchinnikova Ekaterina, Okruznova Tatyana, Yakhyaeva Alina, Petrova Elena, Arkhipova Mariya | RU | Cea mai bună animație | |
Omul Mașinii | Roser Corella, Alfonso Moral | ES | Cel mai bun documentar | |
Noaptea lunii are multe ore | Mauricio Arango | CO / SUA | Cel mai bun experiment | |
2012 | Competiție națională | Prințul Parafină | Pavel G. Vesnakov | BG | Cel mai bun film național |
Tată | Ivan Bogdanov | BG / HR / DE | Cea mai bună animație | |
Secțiunea 59 | David Djambazov, Anna Stoeva | BG | Cel mai bun documentar | |
Ziua Rew | Dezvoltat Dimitrov | BG | Mentiune speciala | |
2011 | Disecția unei furtuni | Julio Soto Gúrpide | ES | Cel mai bun film |
Mamă | Jakub Piatek | PL | Cel mai bun documentar | |
Ordinea lucrurilor | César Esteban | ES | Cel mai bun film internațional | |
Trenuri | Pavel G. Vesnakov | BG | Cel mai bun film național | |
Băiat Danny | Marek Skrobecki | CH | Cel mai bun film de animație | |
Fiicele mamei ei | Oonagh Kearney | IE | Cel mai bun film experimental | |
Oliviero Toscani - Furia imaginilor | Peter Scharf, Katja Duregger | DE | Cel mai bun film TV | |
2010 | Război | Paolo Sassanelli | ACEASTA | Cea mai bună ficțiune |
Mulțumesc Skinhead Girl | Sharon Woodward | Regatul Unit | Cel mai bun documentar | |
Ru | Florentine Grelier | FR | Cea mai bună animație | |
Grădini de beton | Genka Shikerova | BG | Cel mai bun film TV | |
2009 | Hammerhead | Sam Donovan | Regatul Unit | Cea mai bună ficțiune |
Tăiere aspră | Firouzeh Khosrovani | IR | Cel mai bun documentar | |
Trei dintre noi | Umesh Vinayak Kulkarni | ÎN | Cel mai bun documentar | |
Doamna G. | Michal Zabka | CZ | Cea mai bună animație | |
Bulgaria: Urmele terorismului | Kanna Racheva | BG | Cel mai bun film TV | |
2008 | Locul prietenului, locul dușmanului | Elham Hosseinzadeh | IR | Cea mai bună ficțiune |
Zohar | Yasmine Novak | THE | Cea mai bună ficțiune | |
2007 | Tricoul | Hossein Martin Fazeli | SK | Cea mai bună ficțiune |
Sona și familia ei | Daniela Rusnokova | SK | Cel mai bun documentar | |
TOM | Tom Brown, Daniel Gray | Regatul Unit | Cea mai bună animație | |
Un tigru mic | Anna-Carin Andersson | DE SINE | Premiul special al juriului | |
2006 | Vizualizare rapidă | Matjaz Ivanisin | DA | marele Premiu |
Ousmane | Dyana Gaye | FR, SN | Cea mai bună ficțiune | |
Intimitatea străinilor | Eva Weber | Regatul Unit | Cel mai bun documentar | |
Iepure | Run Rake | Regatul Unit | Cea mai bună animație | |
Motodrom | Jörg Wagner | DE | Premiul special al juriului | |
2005 | Jale | Daniel Lang | DE | Cea mai bună ficțiune |
Belgrad Backspin | Anne Misselwitz, Moritz Siebert, Margarete Misselwitz | DE | Cel mai bun documentar | |
Bursuciat | Sharon Colman | Regatul Unit | Cea mai bună animație | |
2004 | America | Sigal Mordechai | THE | marele Premiu |
Public privat | Christoph Behl | AR | Cea mai bună ficțiune | |
Burgas de Taralezhkov | Dimitar Taralezhkov | BG | Cel mai bun documentar | |
Brand Spanking | John-Paul Harney | Regatul Unit | Cea mai bună animație | |
2003 | Înviere | Petar Valchanov | BG | Cea mai bună ficțiune |
2015 Competiție internațională
CEL MAI BUNA FICȚIE
„Solo Rex” (Belgia, 2014, 22'42 '')
Regizor: François Bierry
MENTIUNE SPECIALĂ ÎN FICȚIE
„Bestia” (Croația, 2015, 20'27 '')
Director: Daina Oniunas-Pusic CEL MAI BUN DOCUMENTAR
„Invizibil” (Polonia, 2014, „22”)
Regizor: Zofia Pregowska
CEL MAI BUNA ANIMATIE
„Daewit” (Germania, 2014, 15 ')
Regizor: David Jansen CEL MAI BUN FILM EXPERIMENTAL
„Închisoarea Patarei” (Estonia, 2015, 3 ')
Regizor: Ricard Carbonell
2015 Competiție națională
CEL MAI BUN FILM BULGAR
„Parcare” (Bulgaria, 2014, 18'56 '')
Regizor: Ivaylo Minov
MENTIUNE SPECIALA
„Grumpy Does Repairs” (Bulgaria, 2015, 8'30 '')
Regizor: Radostina Neykova, Sofiya Ilieva
MENTIUNE SPECIALA
„Auf Wiedersehen” (Bulgaria, 2015, 16'01 '')
Regizor: Eddy Schwartz, Yordan Petkov
linkuri externe
Revista presei străine