Lega Pro Divizia a II-a 2012-2013
Lega Pro Divizia a II-a 2012-2013 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Lega Pro Divizia a II-a | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 35 (a 5-a ca Lega Pro Divizia a II-a) | ||||
Administrator | Liga italiană de fotbal profesionist | ||||
La tine acasa | din 2 septembrie 2012 începând cu 12 mai 2013 | ||||
Loc | Italia | ||||
Participanți | 36 | ||||
Formulă | 2 runde italiene A / R, play-off , play-out | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Pro Patria (primul titlu) Salernitana (primul titlu) | ||||
Promoții | Pro Patria Savona Uniunea de la Veneția Salerno Pontedera L'Aquila | ||||
Retrogradări | (echipele scrise cu caractere italice au fost apoi pescuite) Vallée d'Aoste Fano Fermă Milazzo HinterReggio Gavorrano Foligno Aversa Normanna Fonduri | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Francesco Virdis (24) | ||||
Meciuri organizate | 612 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Lega Pro Second Division 2012-2013 a fost a 35-a ediție a campionatului italian de fotbal din fosta Serie C2 .
Evenimentul a fost prezentat la Roma de Consiliul de Administrație LegaPro la 7 august 2012 . Grupurile au fost finalizate în aceeași zi. Consiliul Federal a stabilit că vor participa în total 36 de echipe, împărțite în două grupe. [1] Ambele grupuri sunt formate din 18 echipe.
Calendarele noului sezon au fost întocmite împreună cu cele din Prima Divizie într-o ceremonie oficială la Palazzo Vecchio , la Florența , joi, 9 august 2012, cu difuzare în direct pe Sportitalia 1 .
Sezon
Actualizări
De asemenea, în acest sezon campionatul a fost redus din cauza penuriei de personal de la 41 la 36 de echipe, care sunt, prin urmare, împărțite în două grupe de 18. Doar trei sunt retrogradate din Lega Pro Prima Divizie ( Monza , Foligno și Bassano Virtus ) din cauza eșecurilor din celelalte trei ( Piacenza (care reia din ExcelențaEmiliană ),Triestina (care se odihnește cu Excelența Friuliană) și SPAL (care reia din Serie D)).
Giulianova nu s-a înscris la campionat.
Virtus Entella a fost pescuit în Lega Pro Prima Divizie .
Sunt nouă promovate de Serie D (Vallée d'Aoste , Castiglione , Veneția , Forlì , Pontedera , Teramo , Salernitana , Martina și HinterReggio ). Nu a existat nicio repetiție din Serie D.
Subdiviziunea grupurilor a avut loc ținând seama de bazinul nordului Italiei, cu excepția Siciliei pentru grupa A, a Centrului-Sud pentru grupa B.
Formulă
Mecanismele de promovare și retrogradare sunt aceleași introduse în sezonul anterior și sunt aplicate pentru ultima dată, având în vedere reforma din 2014.
Promoții
Trei echipe pentru fiecare grupă sunt promovate în Prima Divizie : prima și a doua clasate, care sunt promovate direct, și câștigătorul play-off-urilor, care privesc echipele clasificate de pe locul trei la locul șase. Cel de-al 3-lea clasat se confruntă cu al 6-lea și al 4-lea joc împotriva celui de-al 5-lea: meciul din prima manșă disputat acasă la cel mai prost clasat, în caz de egalitate după 180 de minute, echipa cu cea mai bună poziție din clasament trece. Câștigătorii se joacă pentru promovare, cu prima manșă pe terenul celui mai prost plasat din ligă: cu rezultat la egalitate, se joacă timp suplimentar, iar în cazul în care egalitatea persistă chiar și la sfârșitul acestora, cel mai bun clasificat este promovat.
Retrogradări
Nouă echipe sunt retrogradate în Serie D : ultimele trei din fiecare grupă sunt retrogradate direct, a patra din ultima și a cincea din ultima joacă un play-out în care învinsul retrogradează. Ulterior, câștigătorii play-out-urilor joacă un play-off final pentru a decide ultima retrogradare. Pentru situații de egalitate, se respectă aceleași criterii ca și pentru play-off.
Grupa A
Echipe participante
Antrenori
Echipă | Antrenor | Echipă | Antrenor | |
---|---|---|---|---|
Alexandria | Giovanni Cusatis ( 1-27 ) Egidio Notaristefano ( 28-34 ) | Milazzo | Marco Tosi (1-8) Francesco Tudisco ( 9-34 ) | |
Bassano Virtus | Claudio Rastelli | Monza | Antonino Asta | |
Bellaria Igea Marina | Alfonso Pepe (1-17) Marco Osio ( 18-34 ) | Pro Patria | Aldo Firicano | |
Fermă | Paolo Rodolfi (1-11) Virgilio Perra ( 12-21 ) Francesco Buglio ( 22-34 ) | Renate | Antonio Sala | |
Castiglione | Lorenzo Ciulli | Rimini | Luca D'Angelo | |
Fano | Karel Zeman (1) Lazzaro Gaudenzi (2lea-9a) Massimo Gadda (10-34th) | Santarcangelo | Filippo Masolini ( 1-22 ) Agatino Cuttone ( 23-34 ) | |
Forlì | Attilio Bardi | Savona | Ninni Corda | |
Giacomense | Fabio Gallo (1-14) Leonardo Rossi (15-34) | Uniunea de la Veneția | Diego Zanin ( 1-19 ) Stefano Sottili ( 20-34 și play-off) | |
Mantua | Sauro Frutti ( 1-17 ) Giuseppe Brucato ( 18-34 ) | Vallée d'Aoste | Giovanni Zichella ( 1-9 ) Benito Carbone (10-31) Giovanni Zichella ( 31-34 și play-out) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pro Patria | 62 | 34 | 18 | 8 | 8 | 64 | 39 | +25 | |
2. | Savona | 60 | 34 | 18 | 6 | 10 | 51 | 33 | +17 | |
3. | Uniunea de la Veneția | 59 | 34 | 16 | 11 | 7 | 58 | 47 | +11 | |
4. | Bassano Virtus | 58 | 34 | 16 | 10 | 8 | 54 | 34 | +20 | |
5. | Monza (-6) | 57 | 34 | 17 | 12 | 5 | 57 | 34 | +23 | |
6. | Renate | 57 | 34 | 18 | 3 | 13 | 61 | 46 | +15 | |
7. | Alexandria | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 41 | 30 | +11 | |
8. | Castiglione | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 39 | 29 | +10 | |
9. | Mantua | 48 | 34 | 13 | 9 | 12 | 45 | 52 | -7 | |
10. | Forlì (-1) | 47 | 34 | 13 | 9 | 12 | 48 | 33 | +15 | |
11. | Giacomense | 44 | 34 | 12 | 8 | 14 | 44 | 48 | -4 | |
12. | Santarcangelo | 43 | 34 | 10 | 13 | 11 | 39 | 41 | -2 | |
13. | Bellaria | 42 | 34 | 10 | 12 | 12 | 41 | 50 | -9 | |
14. | Rimini | 37 | 34 | 8 | 13 | 13 | 37 | 37 | 0 | |
15. | Vallée d'Aoste (-1) | 35 | 34 | 9 | 9 | 16 | 37 | 61 | -24 | |
16. | Fano (-1) | 31 | 34 | 8 | 8 | 18 | 42 | 68 | -26 | |
17. | Fermă (-5) | 24 | 34 | 7 | 8 | 19 | 32 | 51 | -19 | |
18. | Milazzo (-2) | 9 | 34 | 0 | 11 | 23 | 20 | 77 | -57 |
- Pentru a afla mai multe despre reînnoirea care a schimbat verdictele, consultați secțiunea „Actualizări” din articolele Lega Pro First Division 2013-2014 și Lega Pro Second Division 2013-2014 .
Legendă:
- Promovat la Lega Pro Prima divizie 2013-2014 .
- Participă la play-off-uri sau play-out-uri.
- Retrasă în Serie D 2013-2014 .
Reguli:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale, clasificarea detașată era în vigoare.
Notă:
- Monza a executat 6 puncte de penalizare.
- Il Casale a executat 5 puncte de penalizare.
- Milazzo a executat 2 puncte de penalizare.
- Vallée d'Aoste, Fano și Forlì au executat 1 punct de penalizare.
Rezultate
Tablou de bord
Ale | Bas | Grozav | Cas | Cas | Ventilator | Pentru | Deja | Om | Mil | Luni | PPa | Ren | Rim | San | Sav | Strugurii | VdA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alexandria | –––– | 1-0 | 3-1 | 1-0 | 0-1 | 2-0 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 5-1 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 2-1 | 2-0 | 0-2 | 0-0 | 1-1 |
Bassano Virtus | 1-0 | –––– | 4-1 | 3-1 | 1-1 | 4-2 | 1-1 | 5-0 | 2-1 | 3-1 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 5-2 |
Bellaria Igea Marina | 1-1 | 1-1 | –––– | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | 0-3 | 0-1 | 3-1 | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 3-1 | 3-1 | 2-2 |
Fermă | 1-1 | 1-0 | 1-2 | –––– | 3-0 | 0-1 | 0-3 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 1-1 | 2-2 | 1-1 | 0-0 | 2-3 | 2-3 |
Castiglione | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 1-2 | –––– | 1-2 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | 6-0 | 0-0 | 0-2 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 3-1 |
Fano | 0-6 | 0-2 | 1-0 | 1-2 | 0-1 | –––– | 1-5 | 2-0 | 1-1 | 3-3 | 1-1 | 1-1 | 0-2 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 2-2 |
Forlì | 0-1 | 1-2 | 1-2 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-1 | 3-0 | 6-0 | 0-0 | 2-2 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 |
Giacomense | 1-2 | 0-1 | 4-0 | 3-1 | 1-2 | 1-0 | 1-2 | –––– | 1-2 | 2-0 | 1-3 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 1-2 | 1-3 |
Mantua | 2-2 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | 2-1 | 2-2 | –––– | 1-0 | 0-2 | 1-0 | 1-3 | 2-2 | 2-1 | 1-3 | 1-2 | 0-0 |
Milazzo | 1-2 | 2-5 | 1-2 | 0-1 | 1-1 | 1-2 | 0-4 | 1-1 | 0-0 | –––– | 0-0 | 2-2 | 0-1 | 0-5 | 1-2 | 0-3 | 0-1 | 1-1 |
Monza | 2-0 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 3-1 | 7-3 | 3-0 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | –––– | 2-5 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 2-0 |
Pro Patria | 3-2 | 0-0 | 4-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 5-2 | 5-2 | 1-2 | –––– | 4-1 | 4-1 | 0-1 | 0-2 | 1-2 | 3-2 |
Renate | 1-1 | 2-0 | 1-3 | 1-2 | 4-2 | 1-0 | 0-4 | 7-0 | 4-3 | 0-0 | 2-1 | 3-1 | –––– | 2-0 | 3-0 | 1-2 | 2-1 | 4-0 |
Rimini | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 4-1 | 4-0 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | –––– | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 2-0 |
Santarcangelo | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 0-3 | 2-2 | 3-0 | 3-2 | 1-5 | 3-1 | 1-1 | –––– | 1-0 | 1-1 | 5-0 |
Savona | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 5-2 | 0-0 | 2-3 | 2-0 | 1-0 | 2-2 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | 3-2 | 1-0 | 0-0 | –––– | 2-0 | 3-1 |
Uniunea de la Veneția | 0-1 | 2-2 | 4-4 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | 3-0 | 3-3 | 1-0 | 1-1 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 2-1 | 3-2 | –––– | 2-2 |
Vallée d'Aoste | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 0-1 | 1-3 | 1-0 | 0-5 | 2-2 | 3-2 | 0-2 | 1-1 | 2-1 | 1-3 | –––– |
Calendar
|
Play-off-uri
Simula
Tablou de bord
Semifinale | Finala | |||||||||||
5 | Monza | 1 | 2 | 3 | ||||||||
4 | Bassano Virtus | 0 | 1 | 1 | ||||||||
5 | Monza | 0 | 2 | 2 | ||||||||
3 | Uniunea de la Veneția | 0 | 3 | 3 | ||||||||
6 | Renate | 1 | 0 | 1 | ||||||||
3 | Uniunea de la Veneția | 1 | 1 | 2 | ||||||||
Semifinale
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Renate | 1-1 | Uniunea de la Veneția | Meda , 26 mai 2013 |
Uniunea de la Veneția | 1-0 | Renate | Portogruaro , 1 iunie 2013 |
Monza | 1-0 | Bassano Virtus | Monza , 26 mai 2013 |
Bassano Virtus | 1-2 | Monza | Bassano del Grappa , 2 iunie 2013 |
Finale
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Monza | 0-0 | Uniunea de la Veneția | Monza , 9 iunie 2013 |
Uniunea de la Veneția | 3-2 | Monza | Portogruaro , 16 iunie 2013 |
Play-out
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Vallée d'Aoste | 0-2 | Rimini | San Giusto Canavese , 26 mai 2013 |
Rimini | 2-0 | Vallée d'Aoste | Rimini , 2 iunie 2013 |
Statistici
Echipe
Premiere sezoniere
- Cele mai multe victorii: Savona, Pro Patria și Renate (18)
- Cel mai mic număr de înfrângeri: Monza (5)
- Cea mai bună serie: Monza (14 rezultate utile consecutive)
- Cel mai bun atac: Pro Patria (64 goluri marcate)
- Cea mai bună apărare: Castiglione (29 goluri primite)
- Cea mai bună diferență de goluri: Pro Patria (+27)
- Cele mai multe remize: Santarcangelo și Rimini (13)
- Cel mai mic număr de extrageri: Renate (3)
- Cel mai mic număr de victorii: Milazzo (0)
- Cele mai multe înfrângeri: Milazzo (23)
- Cel mai prost atac: Milazzo (18 goluri marcate)
- Cea mai proastă apărare: Milazzo (77 goluri primite)
- Cel mai prost diferență de goluri: Milazzo (-59)
- Meci cu cele mai multe goluri: Monza 7-3 Fano (10)
- Meci cu cea mai mare diferență de goluri: Renate - Giacomense 7-0 (7)
Individual
Clasamentul marcatorilor
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
24 | Francesco Virdis | Savona | ||
22 | Massimiliano Varricchio | Giacomense | ||
20 | Andrea Brighenti | Renate | ||
18 | Andrea Gasbarroni | Monza | ||
17 | Fausto Ferrari | Castiglione | ||
17 | Matteo Serafini | Pro Patria | ||
17 | Denis Godeas | Uniunea de la Veneția | ||
16 | Valerio Anastasi | Santarcangelo | ||
14 | Sebastian Petrașcu | Forlì | ||
14 | Stefano Del Sante | Mantua |
Grupa B
Echipe participante
Antrenori
Echipă | Antrenor | Echipă | Antrenor | |
---|---|---|---|---|
Aprilia | Vincenzo Vivarini ( 1-23 ) Paolo Favaretto (24-34 și play-off) | HinterReggio | Gaetano Di Maria (1-7) Antonio Venuto (8-34 și play-out) | |
Arzanese | Antonio Rogazzo ( 1-27 ) Giovanni Ferraro (7-34) | L'Aquila | Archimede Graziani (1-8) Maurizio Ianni ( 9-29 ) Giovanni Pagliari (30-34 și play-off) | |
Aversa Normanna | Raffaele Sergio (1-2) Nicola Romaniello ( 3-15 ) Raffaele Sergio (16-19) Nicola Romaniello (20-22) Roberto Chiancone (23-25) Raffaele Sergio (26-34) | Martina Franca | Giuseppe Di Meo (1 - 21) Francesco Bitetto ( 22-34 ) | |
Borgo a Buggiano | Marco Masi | Melfi | Leonardo Bitetto | |
Campobasso | Eduardo Imbimbo ( 1-10 ) Salvatore Vullo (11ª-34ª) | Poggibonsi | Fabio Fraschetti (1ª-14ª) Stefano Polidori (15ª-28ª) Fabio Fraschetti (29ª-34ª) | |
Chieti | Tiziano De Patre | Pontedera | Paolo Indiani | |
Foligno | Giovanni Tedesco (1ª-4ª) Mirko Barbetta (5ª-14ª) Francesco Monaco (8ª-24ª) Alessio De Petrillo (25ª-34ª) | Salernitana | Giuseppe Galderisi (1ª-3ª) Carlo Perrone (4ª-34ª) | |
Fondi | Ezio Capuano (1ª-6ª) Nicola Provenza (7ª-15ª) Ezio Capuano (16ª) Nicola Provenza (17ª-22ª) Fabio Fratena (23ª-34ª) | Teramo | Roberto Cappellacci | |
Gavorrano | Renato Buso (1ª-30ª) Corrado Orrico (31ª-34ª e play-out) | Vigor Lamezia | Francesco Massimo Costantino |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Salernitana | 70 | 34 | 20 | 10 | 4 | 59 | 33 | +26 | |
2. | Pontedera | 62 | 34 | 17 | 11 | 6 | 48 | 32 | +16 | |
3. | Aprilia | 57 | 34 | 16 | 9 | 9 | 46 | 32 | +14 | |
4. | Chieti | 55 | 34 | 15 | 10 | 9 | 43 | 34 | +9 | |
5. | L'Aquila | 54 | 34 | 14 | 12 | 8 | 42 | 33 | +9 | |
6. | Teramo | 53 | 34 | 15 | 8 | 11 | 43 | 33 | +10 | |
7. | Poggibonsi | 53 | 34 | 14 | 11 | 9 | 41 | 31 | +10 | |
8. | Melfi | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 30 | 29 | +1 | |
9. | Borgo a Buggiano | 44 | 34 | 9 | 17 | 8 | 41 | 35 | +6 | |
10. | Arzanese | 44 | 34 | 11 | 11 | 12 | 39 | 38 | +1 | |
11. | Campobasso (-2) | 44 | 34 | 12 | 10 | 12 | 35 | 37 | -2 | |
12. | Martina | 43 | 34 | 10 | 13 | 11 | 32 | 40 | -8 | |
13. | Vigor Lamezia | 42 | 34 | 9 | 15 | 10 | 26 | 25 | +1 | |
14. | HinterReggio | 42 | 34 | 11 | 9 | 14 | 35 | 36 | -1 | |
15. | Gavorrano | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 41 | 42 | -1 | |
16. | Foligno | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 32 | 38 | -6 | |
17. | Aversa Normanna | 15 | 34 | 3 | 6 | 25 | 26 | 68 | -42 | |
18. | Fondi | 15 | 34 | 3 | 6 | 25 | 28 | 71 | -43 |
- Per approfondire sui ripescaggi che hanno modificato i verdetti, vedi la sezione "Aggiornamenti" nelle voci Lega Pro Prima Divisione 2013-2014 e Lega Pro Seconda Divisione 2013-2014 .
Legenda:
- Promossa in Lega Pro Prima Divisione 2013-2014 .
- Partecipa ai play-off o ai play-out.
- Retrocessa in Serie D 2013-2014 .
Regolamento:
- Tre punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- A parità di punti era in vigore la classifica avulsa .
Note:
- Il Campobasso ha scontato 2 punti di penalizzazione.
- Il Gavorrano e l' Aversa Normanna sono state poi ripescate in Lega Pro Seconda Divisione 2013-2014 .
Risultati
Tabellone
Apr | Arz | Ave | Bor | Cam | Chi | Fol | Fon | Gav | Hin | LAq | Mar | Mel | Pog | Pon | Sal | Ter | VLa | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aprilia | –––– | 5-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 1-3 | 1-1 | 3-0 | 1-0 |
Arzanese | 1-2 | –––– | 2-0 | 1-1 | 3-0 | 3-0 | 1-1 | 5-0 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 1-2 | 2-2 | 0-0 | 1-0 |
Aversa Normanna | 1-5 | 1-1 | –––– | 1-2 | 1-3 | 0-1 | 0-3 | 3-0 | 1-3 | 0-0 | 1-2 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 3-2 |
Borgo a Buggiano | 0-2 | 3-0 | 4-4 | –––– | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 3-5 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 |
Campobasso | 3-1 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | –––– | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 0-2 |
Chieti | 3-1 | 1-1 | 4-1 | 2-1 | 2-0 | –––– | 0-0 | 1-0 | 1-3 | 3-1 | 0-1 | 4-2 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 4-1 | 2-3 | 1-1 |
Foligno | 1-3 | 0-0 | 3-1 | 1-1 | 0-1 | 1-0 | –––– | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 1-2 | 1-1 |
Fondi | 1-2 | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 0-3 | 1-1 | 0-1 | –––– | 2-3 | 2-4 | 1-3 | 1-2 | 1-1 | 2-3 | 0-1 | 1-5 | 0-1 | 0-3 |
Gavorrano | 2-1 | 1-2 | 3-1 | 1-4 | 2-2 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | –––– | 0-0 | 0-2 | 2-2 | 1-2 | 2-0 | 4-1 | 2-3 | 1-3 | 1-1 |
HinterReggio | 1-1 | 2-0 | 4-0 | 0-0 | 3-2 | 0-1 | 0-1 | 2-0 | 2-0 | –––– | 2-4 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 0-3 | 0-2 | 1-1 | 0-2 |
L'Aquila | 1-0 | 3-1 | 4-1 | 0-0 | 0-1 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | –––– | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 1-0 | 0-0 |
Martina Franca | 1-2 | 1-3 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 2-4 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 0-0 |
Melfi | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 1-2 | 4-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | –––– | 1-2 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 0-1 |
Poggibonsi | 1-2 | 1-1 | 3-0 | 4-3 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 4-0 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | –––– | 2-3 | 1-2 | 2-1 | 1-0 |
Pontedera | 1-1 | 2-0 | 3-1 | 1-0 | 2-1 | 0-1 | 4-1 | 1-0 | 1-3 | 1-0 | 1-1 | 4-1 | 1-2 | 0-0 | –––– | 2-2 | 1-1 | 0-0 |
Salernitana | 3-0 | 0-0 | 2-2 | 3-1 | 2-0 | 3-1 | 2-0 | 3-2 | 2-1 | 1-1 | 2-3 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | –––– | 3-1 | 3-0 |
Teramo | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 3-1 | 2-0 | 0-0 | 0-2 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 0-1 | 4-1 | –––– | 1-0 |
Vigor Lamezia | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 0-1 | 1-3 | –––– |
Calendario
|
Spareggi
Play-off
Tabellone
Semifinali | Finale | |||||||||||
6 | Teramo | 1 | 1 | 2 | ||||||||
3 | Aprilia | 1 | 0 | 1 | ||||||||
6 | Teramo | 0 | 1 | 1 | ||||||||
5 | L'Aquila | 1 | 2 | 3 | ||||||||
5 | L'Aquila | 2 | 0 | 2 | ||||||||
4 | Chieti | 0 | 1 | 1 | ||||||||
Semifinali
Risultati | Luogo e data | ||
---|---|---|---|
Teramo | 1-1 | Aprilia | Teramo , 26 maggio 2013 |
Aprilia | 0-1 | Teramo | Aprilia , 2 giugno 2013 |
L'Aquila | 2-0 | Chieti | L'Aquila , 20 maggio 2013 |
Chieti | 1-0 | L'Aquila | Chieti , 2 giugno 2013 |
Finali
Risultati | Luogo e data | ||
---|---|---|---|
Teramo | 0-1 | L'Aquila | Teramo , 9 giugno 2012 |
L'Aquila | 2-1 | Teramo | L'Aquila , 16 giugno 2012 |
Play-out
Risultati | Luogo e data | ||
---|---|---|---|
Gavorrano | 2-1 | HinterReggio | Gavorrano , 26 maggio 2013 |
HinterReggio | 2-2 | Gavorrano | Reggio Calabria , 2 giugno 2013 |
Statistiche
Squadra
Primati stagionali
- Maggior numero di vittorie: Salernitana (20)
- Minor numero di sconfitte: Salernitana (4)
- Miglior serie positiva: Salernitana (23 risultati utili consecutivi)
- Migliore attacco: Salernitana (59 gol fatti)
- Miglior difesa: Vigor Lamezia (24 gol subiti)
- Miglior differenza reti: Salernitana (+26)
- Maggior numero di pareggi: Borgo a Buggiano (17)
- Minor numero di pareggi: Aversa Normanna e Fondi (6)
- Minor numero di vittorie: Aversa Normanna e Fondi (3)
- Maggior numero di sconfitte: Aversa Normanna e Fondi (25)
- Peggiore attacco: Vigor Lamezia e Aversa Normanna e (26 gol fatti)
- Peggior difesa: Fondi (70 gol subiti)
- Peggior differenza reti: Aversa Normanna e Fondi (-43)
- Partita con più reti: Borgo a Buggiano - Aversa Normanna 4-4, Borgo a Buggiano - LAquila 3-5 (8)
- Partita con maggiore scarto di gol: Arzanese - Fondi 5-0 (5)
Individuali
Classifica marcatori
Gol | Giocatore | Squadra | ||
---|---|---|---|---|
22 | Luigi Grassi | Pontedera | ||
18 | Claudio De Sousa | Chieti | ||
18 | Manuel Pera | Poggibonsi | ||
17 | Ciro Ginestra | Salernitana | ||
15 | Andrea Arrighini | Pontedera | ||
15 | Matteo Guazzo | Salernitana | ||
13 | Nicola Ferrari | Aprilia | ||
13 | Dimas Oliveira Goncalves | Borgo a Buggiano | ||
13 | Alessandro D'Antoni | Borgo a Buggiano | ||
12 | Salvatore Sandomenico | Arzanese |
Play-out intergirone
Risultati | Luogo e data | ||
---|---|---|---|
Gavorrano | 0-3 | Rimini | Gavorrano , 9 giugno 2013 |
Rimini | 2-1 | Gavorrano | Rimini , 16 giugno 2013 |
Note
- ^ Corriere , su corrieredelveneto.corriere.it .
- ^ Rinviata a lunedì 8 ottobre per indisponibilità dello Stadio Oreste Granillo di Reggio Calabria .
- ^ Anticipata sabato 1º dicembre per motivi di ordine pubblico.
- ^ Inizialmente prevista per lunedì 10 dicembre (posticipo) e in seguito rinviata per neve a sabato 9 febbraio.
- ^ Anticipata sabato 15 dicembre per motivi di ordine pubblico.
- ^ Rinviata a domenica 23 dicembre per indisponibilità dello Stadio Tommaso Fattori dell' Aquila
Collegamenti esterni
- Lega Italiana Calcio Professionistico , su lega-pro.com .