Echipa națională de volei feminin din Rusia
Salt la navigare Salt la căutare
| |||
---|---|---|---|
Uniforme de rasă | |||
Sport | Volei | ||
Federaţie | VFV | ||
Confederaţie | CEV | ||
Cod IOC | RUS | ||
Selector | Sergio Busato | ||
Clasamentul FIVB | 5 (octombrie 2018) | ||
jocuri Olimpice | |||
Investiții de capitaluri proprii | 7 (debut: 1996 ) | ||
Cel mai bun rezultat | Locul doi în 2000 , 2004 | ||
Campionatul Mondial | |||
Investiții de capitaluri proprii | 7 (debut: 1994 ) | ||
Cel mai bun rezultat | Campion în 2006 , 2010 | ||
Campionatul European | |||
Investiții de capitaluri proprii | 14 (debut: 1993 ) | ||
Cel mai bun rezultat | Campion în 1993 , 1997 , 1999 , 2001 , 2013 , 2015 | ||
Marele Premiu Mondial | |||
Investiții de capitaluri proprii | 21 (debut: 1993 ) | ||
Cel mai bun rezultat | Campion în 1997 , 1999 , 2002 | ||
Cupa Mondială | |||
Investiții de capitaluri proprii | 3 (debut: 1999 ) | ||
Cel mai bun rezultat | Locul doi în 1999 | ||
Cupa marilor campioni | |||
Investiții de capitaluri proprii | 5 (debut: 1993 ) | ||
Cel mai bun rezultat | Campion în 1997 |
Echipa națională rusă de volei feminin este o echipă europeană formată din cei mai buni jucători de volei din Rusia și este plasată sub umbrela Federației Ruse de volei .
Roz
Urmează lista jucătorilor invitați la Jocurile Olimpiadei XXXII .
Nu. | Nume | Rol | Data de nastere | Echipă |
---|---|---|---|---|
4 | Darya Pilipenko | L | 9 iunie 1990 | Uraločka |
5 | Polina Matveeva | P. | 8 august 2002 | Zareč și Odincovo |
6 | Irina Zarjažko | C. | 4 octombrie 1991 | Dinamo-Ak Bars |
8 | Natalia Gončarova | SAU | 1 iunie 1989 | Dinamo Moscova |
10 | Arina Fedorovceva | S. | 19 ianuarie 2004 | Dinamo-Ak Bars |
12 | Anna Lazareva | SAU | 31 ianuarie 1997 | IBK Altos |
13 | Evgenija Starceva | P. | 12 februarie 1989 | Dinamo-Ak Bars |
14 | Irina Fetisova | C. | 7 septembrie 1994 | Dinamo Moscova |
16 | Irina Voronkova | S. | 20 octombrie 1995 | Lokomotiv Kaliningrad |
19 | Anna Malova | L | 16 aprilie 1990 | Dinamo-Ak Bars |
25 | Ksenia Smirnova | S. | 24 aprilie 1998 | Uraločka |
26 | Ekaterina Enina | C. | 10 mai 1993 | Dinamo Moscova |
Rezultate
jocuri Olimpice
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1964 | inexistent | - |
1968 | inexistent | - |
1972 | inexistent | - |
1976 | inexistent | - |
1980 | inexistent | - |
1984 | inexistent | - |
1988 | inexistent | - |
1992 | inexistent | - |
1996 | Locul 4 | Convocări |
2000 | Locul 2 | Convocări |
2004 | Locul 2 | Convocări |
2008 | Locul 5 | Convocări |
2012 | Locul 5 | Convocări |
2016 | Locul 5 | Convocări |
2020 [1] | Locul 7 | Convocări |
Campionatul Mondial
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1952 | inexistent | - |
1956 | inexistent | - |
1960 | inexistent | - |
1962 | inexistent | - |
1967 | inexistent | - |
1970 | inexistent | - |
1974 | inexistent | - |
1978 | inexistent | - |
1982 | inexistent | - |
1986 | inexistent | - |
1990 | inexistent | - |
1994 | Locul 3 | Convocări |
1998 | Locul 3 | Convocări |
2002 | Locul 3 | Convocări |
2006 | locul 1 | Convocări |
2010 | locul 1 | Convocări |
2014 | Locul 5 | Convocări |
2018 | Locul 8 | Convocări |
Campionatul European
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1949 | inexistent | - |
1950 | inexistent | - |
1951 | inexistent | - |
1955 | inexistent | - |
1958 | inexistent | - |
1963 | inexistent | - |
1967 | inexistent | - |
1971 | inexistent | - |
1975 | inexistent | - |
1977 | inexistent | - |
1979 | inexistent | - |
1981 | inexistent | - |
1983 | inexistent | - |
1985 | inexistent | - |
1987 | inexistent | - |
1989 | inexistent | - |
1991 | inexistent | - |
1993 | locul 1 | Convocări |
1995 | Locul 3 | Convocări |
1997 | locul 1 | Convocări |
1999 | locul 1 | Convocări |
2001 | locul 1 | Convocări |
2003 | Locul 5 | Convocări |
2005 | Locul 3 | Convocări |
2007 | Locul 3 | Convocări |
2009 | Locul 6 | Convocări |
2011 | Locul 6 | Convocări |
2013 | locul 1 | Convocări |
2015 | locul 1 | Convocări |
2017 | Locul 6 | Convocări |
2019 | Locul 7 | Convocări |
Liga Națiunilor de Volei
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
2018 | Locul 8 | Convocări |
2019 | Locul 14 | Convocări |
2021 | Locul 8 | Convocări |
Marele Premiu Mondial
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1993 | Locul 3 | Convocări |
1994 | Locul 7 | Convocări |
1995 | Locul 6 | Convocări |
1996 | Locul 3 | Convocări |
1997 | locul 1 | Convocări |
1998 | Locul 2 | Convocări |
1999 | locul 1 | Convocări |
2000 | Locul 2 | Convocări |
2001 | Locul 3 | Convocări |
2002 | locul 1 | Convocări |
2003 | Locul 2 | Convocări |
2004 | Locul 7 | Convocări |
2005 | necalificat | - |
2006 | Locul 2 | Convocări |
2007 | Locul 4 | Convocări |
2008 | necalificat | - |
2009 | Locul 2 | Convocări |
2010 | necalificat | - |
2011 | Locul 4 | Convocări |
2012 | necalificat | - |
2013 | Locul 7 | Convocări |
2014 | Locul 3 | Convocări |
2015 | Locul 2 | Convocări |
2016 | Locul 4 | Convocări |
2017 | Locul 9 | Convocări |
Cupa Mondială
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1973 | inexistent | - |
1977 | inexistent | - |
1981 | inexistent | - |
1985 | inexistent | - |
1989 | inexistent | - |
1991 | inexistent | - |
1995 | necalificat | - |
1999 | Locul 2 | Convocări |
2003 | necalificat | - |
2007 | necalificat | - |
2011 | necalificat | - |
2015 | Locul 4 | Convocări |
2019 | Locul 3 | Convocări |
Cupa marilor campioni
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1993 | Locul 3 | Convocări |
1997 | locul 1 | Convocări |
2001 | Locul 2 | Convocări |
2005 | necalificat | - |
2009 | necalificat | - |
2013 | Locul 4 | Convocări |
2017 | Locul 4 | Convocări |
Jocuri europene
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
2015 | Locul 5 | Convocări |
Montreux Volley Masters
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1988 | inexistent | - |
1989 | inexistent | - |
1990 | inexistent | - |
1991 | inexistent | - |
1992 | inexistent | - |
1993 | Locul 7 | Convocări |
1994 | Locul 3 | Convocări |
1995 | Locul 4 | Convocări |
1996 | Locul 5 | Convocări |
1998 | Locul 3 | Convocări |
1999 | Locul 5 | Convocări |
2000 | Locul 2 | Convocări |
2001 | Locul 2 | Convocări |
2002 | locul 1 | Convocări |
2003 | Locul 2 | Convocări |
2004 | Locul 6 | Convocări |
2005 | necalificat | - |
2006 | Locul 7 | Convocări |
2007 | Locul 7 | Convocări |
2008 | necalificat | - |
2009 | necalificat | - |
2010 | Locul 4 | Convocări |
2011 | necalificat | - |
2013 | Locul 2 | Convocări |
2014 | Locul 3 | Convocări |
2015 | Locul 4 | Convocări |
2016 | necalificat | - |
2017 | necalificat | - |
2018 | Locul 2 | Convocări |
Top Four World
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1988 | inexistent | - |
1990 | inexistent | - |
1992 | inexistent | - |
1994 | Locul 3 | Convocări |
Jocuri de bunăvoință
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
1986 | inexistent | - |
1990 | inexistent | - |
1994 | locul 1 | Convocări |
Trofeul Valle d'Aosta
Ediție | Plasament | Formare |
---|---|---|
2004 | necalificat | - |
2005 | Locul 5 | Convocări |
2006 | necalificat | - |
2008 | Locul 3 | Convocări |
Notă
Elemente conexe
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre echipa națională de volei feminin din Rusia
linkuri externe
- ( RU ) VFV - Site oficial , pe volley.ru .