De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Nigeria a participat pentru prima dată la Jocurile Olimpice din 1952 .
Sportivii nigerieni au câștigat 26 de medalii la Jocurile Olimpice de vară , în timp ce nu au participat niciodată la Jocurile Olimpice de iarnă .
Comitetul olimpic nigerian a fost creat și recunoscut de CIO în 1951 .
Titulari de medalii
Medalii la Jocurile Olimpice de vară
Medalii la Jocurile Olimpice de iarnă
Medaliști
Medalie | Atlet | Ediție | Sport | Eveniment |
---|
Aur | Chioma Ajunwa | Atlanta 1996 | Atletism | Sărituri în lungime femei |
Aur | Daniel Amokachi , Emmanuel Amuneke , Tijjani Babangida , Celestine Babayaro , Emmanuel Babayaro , Teslim Fatusi , Victor Ikpeba , Dosu Joseph , Nwankwo Kanu , Garba Lawal , Abiodun Obafemi , Kingsley Obiekwu , Uche Okechukwu , Jay- Jayhu Okocha , Sunday Wilson Orise Obaf Taribo West | Atlanta 1996 | Fotbal | Turneul masculin |
Argint | Peter Konyegwachie | Los Angeles 1984 | Box | Greutăți de pene |
Argint | David Izonritei | Barcelona 1992 | Box | Greutăți maxime |
Argint | Olapade Adeniken , Davidson Ezinwa , Chidi Imoh , Oluyemi Kayode , Osmond Ezinwa | Barcelona 1992 | Atletism | Ștafetă 4x100m masculin |
Argint | Richard Igbineghu | Barcelona 1992 | Box | Super grea |
Argint | Olabisi Afolabi , Fatima Yusuf , Charity Opara , Falilat Ogunkoya | Atlanta 1996 | Atletism | Releu 4x400m femei |
Argint | Glory Alozie | Sydney 2000 | Atletism | 100 m obstacole femeile |
Argint | Nduka Awazie , Fidelis Gadzama , Clement Chukwu , Jude Monye , Sunday Bada , Enefiok Udo-Obong | Sydney 2000 | Atletism | 4x400m bărbați |
Argint | Ruth Ogbeifo | Sydney 2000 | Ridicare de greutăți | 75 kg femei |
Argint | Olubayo Adefemi , Dele Adeleye , Oluwafemi Ajilore , Efe Ambrose , Victor Anichebe , Onyekachi Apam , Emmanuel Ekpo , Ikechukwu Ezenwa , Promise Isaac , Monday James , Sani Kaita , Chinedu Obasi , | Victor Nsofor Obinna , Peter Odemwingie , Chibuzor Okonkwo , Solomon Okoronkwo , Oladapo Olufemi , Ambruse Vanzekin | Beijing 2008 | Fotbal | Turneul masculin |
Bronz | Nojim Maiyegun | Tokyo 1964 | Box | Bărbați cu greutate medie |
Bronz | Isaac Ikhouria | Munchen 1972 | Box | Greutate ușoară masculină |
Bronz | Sunday Uti , Moses Ugbusien , Rotimi Peters , Innocent Egbunike | Los Angeles 1984 | Atletism | Ștafetă 4x400m masculin |
Bronz | Beatrice Utondu , Christy Opara -Thompson , Mary Onyali , Faith Idehen | Barcelona 1992 | Atletism | Ștafetă 4x100m feminin |
Bronz | Mary Onyali | Atlanta 1996 | Atletism | 200m femei |
Bronz | Falilat Ogunkoya | Atlanta 1996 | Atletism | 400m femei |
Bronz | Duncan Dokiwari | Atlanta 1996 | Box | Super-grea masculină |
Bronz | Olusoji Fasuba , Uchenna Emedolu , Aaron Egbele , Deji Aliu | Atena 2004 | Atletism | Ștafetă 4x100m masculin |
Bronz | James Godday , Musa Audu , Saul Weigopwa , Enefiok Udo-Obong | Atena 2004 | Atletism | Ștafetă 4x400m masculin |
Bronz | Chika Chukwumerije | Beijing 2008 | Taekwondo | +80 kg bărbați |
Bronz | Binecuvântare Okagbare | Beijing 2008 | Atletism | Sărituri în lungime femei |
Bronz | Franca Idoko , Gloria Kemasuode , Halimat Ismaila , Oludamola Osayomi , Agnes Osazuwa | Beijing 2008 | Atletism | 4x100m femei |
Bronz | Daniel Akpeyi , Muenfuh Sincere , Kingsley Madu , Shehu Abdullahi , sâmbătă Erimuya , William Troost-Ekong , Aminu Umar , Oghenekaro Etebo , Imoh Ezekiel , John Obi Mikel , Junior Ajayi , Popoola Saliu , Umar Sadiq , Azubuike Okechukkeley Udouzley Udouzley Ambrose , Usman Mohammed , Emmanuel Daniel | Rio de Janeiro 2016 | Fotbal | Turneul masculin |
Argint | Binecuvântarea Oborududu | Tokyo 2020 | Lupta | Lupte libere feminine 68 kg |
Bronz | Ese Brume | Tokyo 2020 | Atletism | Sărituri în lungime femei |
Medalii pentru disciplină
Jocurile Olimpice de vară
linkuri externe