Jocurile Olimpice de șah 2006
Jocurile Olimpice de șah 2006 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Jocurile Olimpice de șah | ||||
Sport | şah | ||||
Ediție | 37 | ||||
Administrator | FIDE | ||||
La tine acasa | din 20 mai 2006 începând cu 4 iunie 2006 | ||||
Loc | Italia Torino | ||||
Participanți | 148 de echipe (deschise) 103 echipe (femei) | ||||
Națiunilor | 143 (deschis) 99 (femeie) | ||||
Formulă | un turneu deschis și un turneu feminin, ambele jucate cu sistemul elvețian | ||||
Facilitate / I. | Lingotto oval | ||||
Site-ul web | site-ul oficial | ||||
Rezultate | |||||
Aur | Armenia (deschis) 1 titlu Ucraina (femei) primul titlu | ||||
Argint | China (deschisă) Rusia (femei) | ||||
Bronz | Statele Unite (deschis) China (femeie) | ||||
Al patrulea | Israel (deschis) Statele Unite (femeie) | ||||
Sala de turnee | |||||
Cronologia concursului | |||||
|
Jocurile Olimpice de șah din 2006 au avut loc în perioada 20 mai - 6 iunie la Lingotto Oval din Torino . A fost a 37-a ediție oficială organizată de FIDE și a inclus o secțiune deschisă [1] și o secțiune pentru femei.
Concursurile
Turneul deschis
Secțiunea deschisă a turneului a văzut participarea a 148 de echipe reprezentând 143 de țări. Italia , ca țară organizatoare, a prezentat trei echipe, în timp ce International Blind Șah Association, Asociația Internațională de Șah pentru persoane cu handicap fizic și Comitetul Internațional de Șah Silent fiecare a participat cu un reprezentant. Somalia și Sierra Leone , deși s-au înscris, nu au participat la demonstrație.
Condusă de prima tablă de șah, Marele Maestru Internațional Lewon Aronyan (al doilea jucător în ordinea lui Elo prezent la Jocurile Olimpice) și celălalt Mare Maestru Gabriel Sargsyan (care a obținut 10 puncte din 11 disponibile), Armenia a câștigat medalia de aur , îmbunătățind astfel locul al treilea obținut în ediția anterioară , cu două puncte în fața echipei chineze a cărei a patra placă, Wang Tue a încheiat turneul neînvins, câștigând opt jocuri și remizând patru. Armenia a terminat turneul fără înfrângere, cu zece victorii și trei egaluri , inclusiv runda finală împotriva Ungariei în care au fost înregistrate patru remize irelevante.
Aronyan a fost singurul jucător armean care a pierdut un meci, în runda a cincea împotriva marelui maestru rus Vladimir Kramnik . Kramnik, care a revenit la meciurile internaționale după o pauză de șase luni, a obținut 6,5 puncte din cele nouă disponibile, obținând cel mai bun rezultat procentual. Cu toate acestea, echipa rusă nu a evoluat așa cum era de așteptat, în ciuda faptului că a jucat șase dintre primii 17 jucători ai turneului, a rămas până în a șaptea rundă a doua în spatele Armeniei cu un punct, dar apoi a pierdut în fața Franței (2.5-1.5), Statele Unite ale Americii ( 2.5-1.5), și în cele din urmă cu Israel (3-1), terminând astfel pe locul șase. Acest rezultat a fost primul de pe podium pentru echipa rusă sau a Uniunii Sovietice de la ediția din 1950 .
Israelul, deși a învins Statele Unite cu 2,5-1,5 în penultima tură, a ajuns la puncte egale cu echipa americană, dar a câștigat medalia de bronz conform sistemului Bucholz . Ungaria, înregistrată pe locul 16, a terminat pe locul cinci, grație performanțelor lui Ferenc Berkes și Csaba Balogh . India , intrată ca a doua, a terminat pe locul 30 alături de Marele Maestru Viswanathan Anand, autor al unui rezultat procentual de 50%.
Rezultatele echipei
În contextul turneului pe echipe, se întocmește un clasament absolut și 5 clasamente pe grupe pe baza seminției [2] a echipelor participante.
Rezultate absolute
Poziția [3] | Echipă | Jucători [4] [5] | Semințe [2] | Elo [6] | 1 | ½ | 0 | Puncte [7] |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Armenia | Aronyan , Hakobyan , Asryan , Lpowtyan , Sargsyan , Minasyan | 3 | 2.682 | 10 | 3 | 0 | 36 | |
China | Bu Xiangzhi , Zhang Zhong, Zhang Pengxiang, Wang Yue , Ni Hua , Zhao Jun | 12 | 2.628 | 8 | 1 | 4 | 34 | |
Statele Unite | Kamskj , Oniščuk , Nakamura , Ibragimov, Kajdanov , Hakobyan | 7 | 2.656 | 9 | 3 | 1 | 33 | |
4 | Israel | Gelfand , Smiryn , Sutovskij , Avrukh , Huzman, Mihalevski | 6 | 2,663 | 9 | 3 | 1 | 33 |
5 | Ungaria | Almási , Gyimesi, Berkes, Balogh, Ruck, Horváth | 16 | 2.610 | 7 | 4 | 2 | 32,5 |
6 | Rusia | Kramnik , Svidler , Griščuk , Morozevič , Bareev , Rublëvskij | 1 | 2.730 | 7 | 2 | 4 | 32 |
7 | Franţa | Bacrot , Lautier , Sokolov, Fressinet, Vachier-Lagrave, Bauer | 5 | 2.665 | 7 | 5 | 1 | 32 |
8 | Ucraina | Ivančuk , Volokitin , Karjakin , El'janov , Moïsejenko , Jefymenko | 4 | 2.680 | 8 | 2 | 3 | 32 |
9 | Bulgaria | Georgiev, Čeparinov, Delčev, Spasov, Petkov [8] , Iotov [8] | 10 | 2.633 | 7 | 2 | 4 | 32 |
10 | Spania | Širov , Vallejo Pons, Illescas Córdoba, Arizmendi Martínez, San Segundo Carrillo, Narciso Dublán | 11 | 2.628 | 7 | 4 | 2 | 32 |
Rezultatele grupei A
Echipe cu semințe [2] de la 1 la 29.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [7] | |
---|---|---|---|---|---|
Israel | 4 | 3 | 2,663 | 33.0 | |
Ungaria | 5 | 12 | 2.610 | 32,5 | |
Rusia | 6 | 7 | 2.730 | 32.0 |
Rezultatele grupei B
Echipe cu semințe [2] de la 30 la 59.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [7] | |
---|---|---|---|---|---|
Suedia | 17 | 31 | 2.549 | 30.5 | |
Slovenia | 23 | 32 | 2.545 | 30.0 | |
Letonia | 28 | 42 | 2.516 | 30.0 |
Rezultatele grupei C
Echipe cu semințe [2] de la 60 la 89.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [7] | |
---|---|---|---|---|---|
Italia (echipa B) | 48 | 70 | 2.371 | 28.5 | |
Kazahstan | 53 | 73 | 2.348 | 28.0 | |
Columbia | 57 | 62 | 2.437 | 27.0 |
Rezultatele grupei D
Echipe cu semințe [2] de la 90 la 119.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [7] | |
---|---|---|---|---|---|
Tadjikistan | 54 | 106 | 2.215 | 28.0 | |
Algeria | 69 | 91 | 2.285 | 26.5 | |
Comitetul internațional de șah tăcut | 76 | 90 | 2.308 | 26.0 |
Rezultatele grupei E
Echipe cu semințe [2] de la 120 la 148.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [7] | |
---|---|---|---|---|---|
Japonia | 87 | 121 | 2.139 | 25.5 | |
Pakistan | 98 | 123 | 2.123 | 24.5 | |
Cipru | 122 | 90 | 2.125 | 24.0 |
Rezultate individuale
Medaliile individuale sunt acordate celor mai buni trei jucători care au jucat cel puțin opt jocuri conform metodei de evaluare FIDE [9] . Medaliile sunt acordate, de asemenea, pentru cei mai buni trei jucători pe baza procentajului de puncte obținute la maximul posibil dintre cei care au jucat în primul rând pe tabele de la unu la patru (jucând întotdeauna cel puțin opt jocuri) și pe rezervele care au jucat la cel puțin șapte jocuri pe orice tablă de șah. De obicei, echipele desemnează cei mai buni jucători pe cele mai mici numere de bord, dar rotațiile pot apărea în timpul turneului. În caz de egalitate în puncte, jucătorii care au jucat mai multe jocuri sunt favorizați, în cazul unei egalități suplimentare, cei care au obținut un rezultat mai mare în timpul turneului sunt clasați mai bine.
Performanță mai bună
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Tablă de şah | Chibrituri | Puncte | Performanță [9] |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vladimir Kramnik | Rusia | 2.729 | 1 | 9 | 6.5 | 2.847 | |
Wang Yue | China | 2.598 | 4 | 12 | 10.0 | 2.837 | |
Étienne Bacrot | Franţa | 2.708 | 1 | 8 | 6.0 | 2.833 | |
4 | Magnus Carlsen | Norvegia | 2.646 | 1 | 8 | 6.0 | 2.820 |
5 | Sergej Karjakin | Ucraina | 2,661 | 3 | 11 | 8.5 | 2.798 |
6 | Bu Xiangzhi | China | 2.640 | 1 | 12 | 8.0 | 2.790 |
7 | David Navara | Republica Cehă | 2.658 | 1 | 12 | 8.5 | 2.786 |
8 | Vladimir Hakobyan | Armenia | 2.706 | 2 | 12 | 9.0 | 2,778 |
9 | Lewon Aronyan | Armenia | 2.756 | 1 | 11 | 7.0 | 2.768 |
10 | Joël Lautier | Franţa | 2.682 | 2 | 11 | 8.0 | 2.759 |
Premiu pentru prima tablă de șah
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Mohyuddin Gillani Tanveer | Pakistan | 2.279 | 8 | 7.0 | 87,5 | |
Evgeni Ermenkov | Palestina | 2.462 | 10 | 8.5 | 85,0 | |
Hichem Hamdouchi | Maroc | 2.559 | 10 | 7.5 | 75,0 |
Premiu pentru al doilea tablou
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Josep Oms Pallise [8] | Andorra | 2.496 | 11 | 9.0 | 81,8 | |
Brian Dew | Hong Kong | 2.147 | 9 | 7.0 | 77,8 | |
Eduardo Iturrizaga [8] | Venezuela | 2.397 | 11 | 8.5 | 77.3 |
Premiul pentru al treilea consiliu
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Manuel Larrea | Uruguay | 2.278 | 8 | 7.0 | 87,5 | |
Rafael Leitão | Brazilia | 2.575 | 10 | 8.0 | 80.0 | |
Miguel Illescas Córdoba | Spania | 2.608 | 9 | 7.0 | 77,8 |
Premiu pentru al patrulea consiliu
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Wang Yue | China | 2.598 | 12 | 10.0 | 83.3 | |
Robert Zelčić | Croaţia | 2.525 | 12 | 9.0 | 75,0 | |
Boris Avrukh | Israel | 2.633 | 10 | 7.5 | 75,0 |
Premiul pentru tabloul al cincilea (prima rezervă)
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Basheer Al-Qudaimi [10] | Yemen | 2.396 | 7 | 7.0 | 100,0 | |
Amer Karim | Pakistan | 2.260 | 8 | 7.5 | 93,8 | |
Ali Laith | Irak | 2.179 | 7 | 6.5 | 92,9 |
Premiu pentru al șaselea tablou (a doua rezervă)
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Phiri Richmond | Zambia | niciun scor | 7 | 6.5 | 92.0 | |
Hirawan Pg Mohd Omar Ak | Brunei | 2.335 | 7 | 6.5 | 92.0 | |
Hameedullah Haidary | Afganistan | niciun scor | 9 | 7.5 | 83.3 |
Turneul feminin
Secțiunea feminină a turneului a văzut participarea a 106 echipe reprezentând 102 țări. Italia , în calitate de țară organizatoare, a prezentat două echipe, în timp ce Asociația Internațională de Șah Nevăzător , Asociația Internațională de Șah pentru persoanele cu dizabilități fizice și Comitetul Internațional de Șah Silențios au participat fiecare cu un reprezentant. Somalia și Sierra Leone , deși s-au înscris, nu au participat la demonstrație. Afganistanul , Uganda și Rwanda s-au retras după prima rundă.
Ucraina , terminată pe locul 18 în ediția precedentă , dar înregistrată pe poziția a doua, a rămas pe locul doi în spatele Rusiei cu jumătate de punct până în etapa a șaptea, în ciuda victoriei cu 2-1 în meciul direct. În optimi, totuși, el a preluat conducerea învingând Ungaria, în timp ce Rusia a remizat cu Statele Unite . Ucraina a condus apoi pentru restul turneului condus de Natalja Žukova , care a înscris 7,5 puncte în nouă jocuri, învingându-i pe cei doi jucători pe primul loc din lume în scorul Elo , indianul Humpy Koneru și rusul Alexandra Kosteniuk , iar al treilea tablă de șah, maestrul internațional Inna Yanovska-Gaponenko , care a câștigat șase jocuri, a remizat două și a pierdut doar una. Ucraina a câștigat apoi medalia de aur și Trofeul Vera Menchik cu victoria rundei a 12-a împotriva Indiei cu 2,5 la 0,5, terminând cu 1,5 puncte în fața rușilor.
Deținătorii chinezi , grație forței lui Zhao Xue , au obținut medalia de bronz cu trei puncte în fața americanilor cu care au remizat în penultima tură. Metoda Bucholz a stabilit pozițiile succesive ale Ungariei și Georgiei . Trei echipe au intrat în poziții de două cifre terminate în primele zece: Olanda (a intrat pe locul 18, a terminat pe locul șapte), Slovenia (a intrat pe locul 17, a terminat pe locul nouă) și Republica Cehă (a intrat pe locul 22, a terminat a zecea), în timp ce Polonia , a intrat pe locul 12 , a terminat doar pe locul 20.
Rezultatele echipei
În contextul turneului pe echipe, se întocmește un clasament absolut și 5 clasamente pe grupe pe baza seminției [2] a echipelor participante.
Rezultate absolute
Poziția [3] | Echipă | Jucători [4] [5] | Semințe [2] | Elo [6] | 1 | ½ | 0 | Puncte [11] |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ucraina | Žukova , Lahno [8] , Janovska-Haponenko [8] , Ušenina [8] | 2 | 2.441 | 12 | 1 | 0 | 29.5 | |
Rusia | Kostenjuk , Kosinceva T. [8] , Kosinceva N. [8] , Kovalevskaja [8] | 1 | 2.499 | 9 | 3 | 4 | 28.0 | |
China | Zhao Xue, Wang Yu, Shen Yang, Hou Yifan | 6 | 2.408 | 8 | 3 | 2 | 27,5 | |
4 | Statele Unite | Zatons'kych , Krush [8] , Goletiani, Baginskaite | 5 | 2.414 | 7 | 5 | 1 | 24.5 |
5 | Ungaria | Thanh Trang [8] , Mádl [8] , Vajda [8] , Race | 4 | 2.426 | 8 | 1 | 4 | 24.5 |
6 | Georgia | Khurtsidze [8] , Dzagnidze [8] , Javakhishvili [8] , Lomineishvili [8] | 3 | 2.430 | 7 | 3 | 3 | 24.5 |
7 | Olanda | Zhaoqin, Bosboom-Lanchava [8] , Schuurman, Muhren | 18 | 2.344 | 7 | 3 | 3 | 24.5 |
8 | Armenia | Mkrtčyan [8] , Danielyan [8] , Aginyan, Andriasyan [8] | 7 | 2.402 | 7 | 4 | 2 | 24.0 |
9 | Slovenia | Muzyčuk, Srebrnic, Krivec [8] , Novak | 17 | 2.348 | 7 | 2 | 4 | 24.0 |
10 | Republica Cehă | Jacková [8] , Čedíková [8] , Sikorová [8] , Blažková [8] | 22 | 2.299 | 8 | 0 | 5 | 24.0 |
Rezultatele grupei A
Echipe cu semințe [2] de la 1 la 20.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [11] | |
---|---|---|---|---|---|
Statele Unite | 4 | 5 | 2.414 | 24.5 | |
Ungaria | 5 | 4 | 2.426 | 24.5 | |
Georgia | 6 | 3 | 2.430 | 24.5 |
Rezultatele grupei B
Echipe cu semințe [2] de la 21 la 42.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [11] | |
---|---|---|---|---|---|
Republica Cehă | 10 | 22 | 2.302 | 24.0 | |
Vietnam | 15 | 23 | 2.302 | 23.0 | |
Cuba | 16 | 26 | 2.289 | 23.0 |
Rezultatele grupei C
Echipe cu semințe [2] de la 43 la 64.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [11] | |
---|---|---|---|---|---|
Filipine | 26 | 60 | 2.083 | 22.0 | |
Turkmenistan | 36 | 43 | 2.182 | 21.0 | |
Canada | 41 | 51 | 2.132 | 21.0 |
Rezultatele grupei D
Echipe cu semințe [2] de la 65 la 86.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [11] | |
---|---|---|---|---|---|
Indonezia | 40 | 68 | 1,986 | 21.0 | |
Venezuela | 43 | 71 | 1.941 | 20.5 | |
El Salvador | 49 | 63 | 2.007 | 20.0 |
Rezultatele grupei E
Echipe cu semințe [2] de la 87 la 108.
Echipă | Pos. Fund. | Semințe [2] | Elo [6] | Puncte [11] | |
---|---|---|---|---|---|
Algeria | 79 | 87 | 1.721 | 17.5 | |
Noua Zeelanda | 80 | 84 | 1.759 | 17.5 | |
Nigeria | 82 | 82 | 1.723 | 17.0 |
Rezultate individuale
Medaliile individuale sunt acordate celor mai buni trei jucători care au jucat cel puțin opt jocuri conform metodei de evaluare FIDE [9] . Medaliile sunt acordate, de asemenea, pentru cei mai buni trei jucători pe baza procentajului de puncte obținute la maximul posibil dintre cei care au jucat în primul rând pe tabele de la unu la trei (jucând întotdeauna cel puțin opt jocuri) și rezervelor care au jucat la cel puțin șapte jocuri pe orice tablă de șah. De obicei, echipele desemnează cei mai buni jucători pe cele mai mici numere de bord, dar rotațiile pot apărea în timpul turneului. În caz de egalitate în puncte, jucătorii care au jucat mai multe jocuri sunt favorizați, în cazul unei egalități suplimentare, cei care au obținut un rezultat mai mare în timpul turneului sunt clasați mai bine.
Performanță mai bună
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Tablă de şah | Chibrituri | Puncte | Performanță [9] |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zhao Xue | China | 2.423 | 1 | 13 | 10.0 | 2.617 | |
Tat'jana Kosinceva [8] | Rusia | 2.489 | 2 | 12 | 9.5 | 2.598 | |
Hou Yifan | China | 2.298 | 3 | 13 | 11.0 | 2.596 | |
4 | Antoaneta Stefanova | Bulgaria | 2.501 | 1 | 12 | 9.0 | 2.563 |
5 | Hoang Thanh Trang [8] | Ungaria | 2.487 | 1 | 13 | 9.5 | 2.539 |
6 | Natalja Žukova | Ucraina | 2.640 | 1 | 10 | 7.5 | 2.537 |
7 | Inna Janovska-Haponenko [8] | Ucraina | 2.430 | 3 | 12 | 7.0 | 2.531 |
8 | Viktorija Čmilytė [8] | Lituania | 2.470 | 1 | 12 | 9.5 | 2.530 |
9 | Nadezhda Kosinceva [8] | Rusia | 2.469 | 3 | 10 | 7.5 | 2.521 |
10 | Irina Krush [8] | Statele Unite | 2.437 | 2 | 11 | 8.0 | 2.512 |
Premiu pentru prima tablă de șah
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Ljubov Žyl'cova-Lysenko [8] | Asociația internațională de șah orbi | 2.263 | 10 | 9.0 | 90,0 | |
Eman Mohammed [8] | Irak | 2.118 | 8 | 7.0 | 87,5 | |
Sarai Sánchez [8] | Venezuela | 2.176 | 11 | 9.0 | 81,8 |
Premiu pentru al doilea tablou
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Fiona Steil-Antoni | Luxemburg | 1.968 | 12 | 10.0 | 83.3 | |
Kateryna Lahno [8] | Ucraina | 2.468 | 10 | 8.0 | 80.0 | |
Tat'jana Kosinceva [8] | Rusia | 2.489 | 12 | 9.5 | 79.2 |
Premiul pentru al treilea consiliu
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Mohd Saleh Nora | Emiratele Arabe Unite | 1.925 | 8 | 7.0 | 87,5 | |
Inna Janovska-Haponenko [8] | Ucraina | 2.430 | 9 | 7.0 | 77,8 | |
Lela Javakhishvili [8] | Georgia | 2.410 | 11 | 8.5 | 77.3 |
Premiu pentru al patrulea tablou (rezervă)
Pos. | Jucător [5] | Echipă | Elo [6] | Chibrituri | Puncte | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Tatiana Berlin | Bielorusia | 2.207 | 8 | 7.0 | 87,5 | |
Hou Yifan | China | 2.298 | 13 | 11.0 | 84,6 | |
Rahal Mawadda | Libia | 1.601 | 8 | 6.5 | 81.3 |
Titlul absolut
Trofeul Nona Gaprindashvili este acordat națiunii participante ale cărei echipe din turneele deschise și feminine au obținut o medie mai bună în plasamentele clasamentelor finale respective. În caz de egalitate, sunt preferate echipele care au obținut un clasament mai bun la turneele individuale și, eventual, un număr mai mare de puncte. Trofeul a fost câștigat în 2006 de echipa chineză.
Pos. | Echipă | Rezultat deschis | Rezultat feminin | Rezultatul mediu |
---|---|---|---|---|
China | 2 | 3 | 2.5 | |
Statele Unite | 3 | 4 | 3.5 | |
Rusia | 6 | 2 | 4.0 | |
4 | Ucraina | 8 | 1 | 4.5 |
5 | Armenia | 1 | 8 | 4.5 |
6 | Ungaria | 5 | 5 | 5.0 |
7 | Olanda | 12 | 7 | 9.5 |
8 | Georgia | 14 | 6 | 10.0 |
9 | Republica Cehă | 11 | 10 | 10.5 |
10 | Bulgaria | 9 | 13 | 11.0 |
Echipele participante
Echipele au reprezentat 133 de state, 3 organizații internaționale, trei națiuni constitutive, două entități autonome, două dependențe de coroană, două regiuni de administrație specială, două zone insulare și un stat asociat, pentru un total de 1.307 de jucători.
Echipele înscrise în turneele deschise și feminine au fost:
- Asociația internațională de șah orbi
- Asociația internațională de șah pentru persoanele cu dizabilități fizice
- Asociația Internațională a Șahului Tăcut
- Afganistan
- Albania
- Algeria
- Angola
- Antilele Olandeze
- Argentina
- Armenia
- Australia
- Azerbaidjan
- Bangladesh
- Bielorusia
- Bolivia
- Bosnia si Hertegovina
- Botswana
- Brazilia
- Bulgaria
- Canada
- China
- Columbia
- Costa Rica
- Croaţia
- Cuba
- Republica Cehă
- Danemarca
- Rep. Dominicane
- Ecuador
- El Salvador
- Emiratele Arabe Unite
- Estonia
- Fiji
- Filipine
- Finlanda
- Franţa
- Țara Galilor
- Georgia
- Germania
- Jamaica
- Japonia
- Grecia
- Guatemala
- Honduras
- India
- Indonezia
- Anglia
- Iran
- Irak
- Irlanda
- Islanda
- Israel
- Italia [12]
- Kazahstan
- Kenya
- Kârgâzstan
- Letonia
- Libia
- Lituania
- Luxemburg
- Macau
- Malaezia
- Malta
- Mexic
- Moldova
- Mongolia
- Namibia
- Nigeria
- Norvegia
- Noua Zeelanda
- Olanda
- Panama
- Peru
- Polonia
- Portugalia
- Puerto Rico
- Qatar
- România
- Rwanda
- Rusia
- Scoţia
- Serbia și Muntenegru
- Slovacia
- Slovenia
- Somalia [13]
- Spania
- Sri Lanka
- Statele Unite
- Africa de Sud
- Sudan [14]
- Surinam
- Suedia
- elvețian
- Taiwan
- Tadjikistan
- Trinidad și Tobago
- curcan
- Turkmenistan
- Ucraina
- Uganda
- Ungaria
- Uzbekistan
- Venezuela
- Insulele Virgine SUA
- Yemen
Echipele înscrise doar în turneul deschis au fost
- Andorra
- Aruba
- Bahrain
- Barbados
- Belgia
- Bermuda
- Brunei
- Chile
- Cipru
- Coreea de Sud
- Egipt
- Etiopia
- Insulele Feroe
- Guernsey
- Haiti
- Hong Kong
- Jersey
- Liban
- Liechtenstein
- Macau
- Malawi
- Maroc
- Mauritius
- Călugăr
- Mozambic
- Nepal
- Nicaragua
- Pakistan
- Palestina
- Papua Noua Guinee
- Paraguay
- San Marino
- Seychelles
- Sierra Leone [13]
- Singapore
- Siria
- Tailanda
- Tunisia
- Uruguay
- Insulele Virgine Britanice
- Zambia
Congresul FIDE
Cel de-al 77-lea congres al delegaților FIDE a avut loc concomitent cu competițiile. Președintele Kirsan Iljumžinov a trebuit să se confrunte cu diverse critici și acuzații de corupție aduse în primul rând de federațiile occidentale de șah precum SUA , engleza , franceza și Canada . Cu toate acestea, datorită sprijinului celor mai mulți delegați ai federațiilor asiatice și africane (în special cele ruse și Singapore ), a învins candidatura alternativă a olandezului Bessel Kok și a deținut președinția până în 2010 , obținând 96 de voturi împotriva celor 54 din adversarul său.
Adunarea generală a atribuit, de asemenea, locația Jocurilor Olimpice de șah din 2010 Khanty-Mansiysk , Rusia , care a fost locul Cupei Mondiale de șah din 2005 .
Evenimente colaterale
Alături de competiții, au avut loc două evenimente conexe (deși nu sunt sponsorizate direct de FIDE): al 14-lea „Campionat mondial de șah computerizat cu control clasic al timpului” și al 14-lea „Campionat mondial de șah computerizat cu joc rapid”. Junior a câștigat al cincilea campionat (al treilea în cinci ani) în jocul clasic, în timp ce noul Ikarus l-a învins de patru ori pe campion Shredder în jocul rapid .
Notă
- ^ Deși este denumită de obicei secțiunea masculină, această secțiune este deschisă jucătorilor de ambele sexe.
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Ordinea înregistrării conform indexului Elo .
- ^ a b În cazul terminării pe puncte egale, poziția a fost determinată prin metoda Bucholz .
- ^ a b Jucătorii sunt sortați după numărul de bord.
- ^ a b c d e f g h i j k l m n Toți jucătorii sunt mari maeștri, cu excepția cazului în care se indică altfel
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Indicele este media celor dintre cei mai buni patru jucători din echipă
- ^ a b c d e f Obținut peste 13 runde a câte patru jocuri fiecare, maximul obținut este, prin urmare, 52
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an International Master
- ^ a b c d FIDE Calculator Arhivat 15 martie 2008 la Internet Archive .
- ^ Maestru de șah
- ^ a b c d e f Obținut peste 13 runde a câte trei jocuri, maximul obținut este, prin urmare, de 39
- ^ Înregistrat cu trei echipe deschise și două echipe feminine ca țară gazdă.
- ^ a b Înscris, dar nu participă.
- ^ Iscritta, ma partecipante solo al torneo maschile.
Voci correlate
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su Olimpiadi degli scacchi del 2006
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale , su scacchisticatorinese.it .
- ( EN ) OlimpBase: Turin 2006 , su olimpbase.org .