Oscar pentru cele mai bune efecte speciale
Premiul Academiei pentru cele mai bune efecte vizuale (Premiul Academiei pentru cele mai bune efecte vizuale) este atribuit tehnicienilor efectelor speciale apreciate ca fiind cele mai bune de către Comitetul executiv al filialei efectelor vizuale din cadrul Academiei de Arte și Științe a Filmului , care este agenția care atribuie premiile Oscar , celebrele premii cunoscute în Italia drept Oscar . Premiul se acordă ținând cont de contribuția pe care o au efectele vizuale în cadrul producției filmului și ținând cont de priceperea și fidelitatea cu care sunt obținute. Premiul se acordă maxim patru tehnicieni care au contribuit direct la producerea efectelor vizuale [1] .
Între 1940 și 1963, premiul a fost acordat pentru două persoane, 1 pentru efecte vizuale și unul pentru efecte audio, deși ambele nu au fost întotdeauna acordate. Până în 1964, categoria premiată a fost denumită Cele mai bune efecte speciale în limba engleză, în anul următor a fost schimbată în Cele mai bune efecte vizuale speciale .
Au existat 9 ediții în care Oscarul pentru efecte speciale nu a fost acordat, dar a fost distins cu Premiul Oscar pentru realizări speciale pentru efecte vizuale [2] .
Câștigători și nominalizați
Lista arată cu caractere aldine, în partea de sus a listei, câștigătorii fiecărui an, urmate de tehnicienii care au primit o nominalizare. Filmul care i-a adus nominalizarea este indicat pentru fiecare tehnician.
Anii indicați sunt cei în care a fost acordat premiul și nu cel în care a fost produs filmul. Pentru mai multe informații, consultați secțiunea Ceremonii de decernare a premiilor Academiei .
1940
- 1940
- Fred Sersen (efecte vizuale) și Edmund H. Hansen (efecte sonore) - The Rains Came (The Rains Came)
- John R. Cosgrove (efecte vizuale), Fred Albin (efecte sonore) și Arthur Johns (efecte sonore) - Gone with the Wind (Gone with the Wind)
- Roy Davidson (efecte vizuale) și Edwin C. Hahn (efecte audio) - Aventurieri ai aerului ( Numai îngerii au aripi )
- Byron Haskin (efecte vizuale) și Nathan Levinson (efecte audio) - Earl of Essex ( Viața privată a Elizabeth și Essex )
- Roy Seawright (Efecte vizuale) - Călătorie în imposibil ( Topper face o călătorie )
- Farciot Edouart (efecte vizuale), Gordon Jennings (efecte vizuale) și Loren Ryder (efecte audio) - The Way of the Giants ( Union Pacific )
- A. Arnold Gillespie (efecte vizuale) și Douglas Shearer (efecte audio) - Vrăjitorul din Oz ( Vrăjitorul din Oz )
- 1941
- Lawrence W. Butler (efecte vizuale) și Jack Whitney (efecte sonore) - The Thief of Baghdad (The Thief of Bagdad)
- Fred Sersen (efecte vizuale) și Edmund H. Hansen (efecte audio) - În căutarea fericirii ( Pasărea albastră )
- A. Arnold Gillespie (efecte vizuale) și Douglas Shearer (efecte sonore) - Boom Town (Boom Town)
- John P. Fulton (efecte vizuale), Bernard B. Brown (efecte audio) și Joseph Lapis (efecte audio) - Hellzapopping în Grecia ( The Boys from Syracuse )
- Gordon Jennings (efecte vizuale) și Farciot Edouart (efecte vizuale) - Dr. Cyclops
- Paul Eagler (efecte vizuale) și Thomas T. Moulton (efecte audio) - Prizonierul din Amsterdam ( corespondent străin )
- John P. Fulton (efecte vizuale), Bernard B. Brown (efecte sonore) și William Hedgecock (efecte sonore) - The Invisible Man Returns (The Invisible Man Returns)
- RT Layton (efecte vizuale), RO Binger (efecte vizuale) și Thomas T. Moulton (efecte audio) - Endless Journey ( The Long Voyage Home )
- Roy Seawright (efecte vizuale) și Elmer Raguse (efecte audio) - Acum un milion de ani ( un milion î.Hr. )
- Jack Cosgrove (efecte vizuale) și Arthur Johns (efecte audio) - Rebecca - Prima soție ( Rebecca )
- Byron Haskin (efecte vizuale) și Nathan Levinson (efecte sonore) - The Sea Hawk (The Sea Hawk)
- Vernon L. Walker (efecte vizuale) și John O. Aalberg (efecte audio) - Robinson pe insula corsarilor ( Swiss Family Robinson )
- Farciot Edouart (efecte vizuale), Gordon Jennings (efecte vizuale) și Loren Ryder (efecte audio) - Typhoon over Malaysia ( Typhoon )
- Howard J. Lydecker (efecte vizuale), William Bradford (efecte vizuale), Ellis J. Thackery (efecte vizuale) și Herbert Norsch (efecte audio) - Women in War
- 1942
- Farciot Edouart , Gordon Jennings și Louis Mesenkop - la aeronauts (I vrut Aripi)
- Farciot Edouart , Gordon Jennings și Louis Mesenkop - Aloma of the South Seas (Aloma of the South Seas)
- A. Arnold Gillespie și Douglas Shearer - Revino dacă mă iubești ( Flight Command )
- John Fulton și John Hall - The Invisible Woman (Femeia invizibilă)
- Byron Haskin și Nathan Levinson - Lupul mărilor (Lupul de mare)
- Lawrence W. Butler și William H. Wilmarth - Lady Hamilton ( acea femeie din Hamilton )
- Roy Seawright și Elmer Raguse - A Blonde in Heaven ( Topper Returns )
- Fred Sersen și Edmund H. Hansen - Aventurierul meu ( Un Yank în RAF )
- 1943
- Gordon Jennings , Farciot Edouart , William L. Pereira și Louis Mesenkop - Reap the Wild Wind (Reap the Wild Wind)
- Fred Sersen , Roger Heman și George Leverett - Black Swan (Black Swan)
- Byron Haskin și Nathan Levinson - The Impossible Adventure ( Desperate Journey )
- Howard Lydecker și Daniel J. Bloomberg - Hawks of Rangoon ( Tigrii zburători )
- John Fulton și Bernard B. Brown - Joe Elusivul ( agent invizibil )
- Lawrence W. Butler și William H. Wilmarth - Cartea Junglei
- A. Arnold Gillespie , Warren Newcombe și Douglas Shearer - Doamna Miniver ( Doamna Miniver )
- Vernon L. Walker și James G. Stewart -The Navy Comes Through (The Navy Comes Through)
- Ronald Neame și CC Stevens - Zbor fără întoarcere ( lipsește unul dintre avioanele noastre )
- Jack Cosgrove , Ray Binger și Thomas T. Moulton - The Pride of the Yankees (The Pride of the Yankees)
- 1944
- Fred Sersen și Roger Heman - Ambuscadă în partea de jos (Crash Dive)
- Hans Koenekamp , Rex Wimpy și Nathan Levinson - Arhipelag în flăcări ( Forțele Aeriene )
- Vernon L. Walker , James G. Stewart și Roy Granville - a 19-a turmă de bombardieri ( Bombardier )
- Clarence Slifer , Ray O. Binger și Thomas T. Moulton - Fire in the East ( The North Star )
- Gordon Jennings , Farciot Edouart și George Dutton - Sisters in Arms ( So Proudly We Hail! )
- A. Arnold Gillespie , Donald Jahraus și Michael Steinore - Blocare forțată (Stand by for Action)
- 1945
- A. Arnold Gillespie , Donald Jahraus , Warren Newcombe și Douglas Shearer - Misiune secretă ( 30 de secunde peste Tokyo )
- Paul Detlefsen , John Crouse și Nathan Levinson - Pilotul din Mississippi ( Aventurile lui Mark Twain )
- Vernon L. Walker , James G. Stewart și Roy Granville - Tamara, fiica stepei ( Days of Glory )
- David Allen , Ray Cory , Robert Wright, Russell Malmgren și Harry Kusnick - Comandamentul secret (Comandamentul secret)
- John R. Cosgrove și Arthur Johns - Since You Went Away (De când te-ai dus)
- Gordon Jennings , Farciot Edouart și George Dutton - Povestea Dr. Wassell ( Povestea Dr. Wassell )
- Fred Sersen și Roger Heman - Wilson
- 1946
- John P. Fulton și Arthur W. Johns - Omul minunat (Omul minunat)
- Fred Sersen , Sol Halprin , Roger Heman și Harry Leonard - Căpitanul Eddie ( Căpitanul Eddie )
- Jack Cosgrove - I Will Save You ( Spellbound )
- A. Arnold Gillespie , Donald Jahraus , Robert A. MacDonald și Michael Steinore - I sacrificati ( They were Expendable )
- Lawrence W. Butler și Ray Bomba - Orient Nights (O mie și una de nopți)
- 1947
- Thomas Howard - Blithe Spirit (Blithe Spirit)
- William McGann și Nathan Levinson - Sufletul și fața ( O viață furată )
- 1948
- A. Arnold Gillespie , Warren Newcombe , Douglas Shearer și Michael Steinore - The Green Dolphin (Green Dolphin Street)
- Farciot Edouart , Devereux Jennings , Gordon Jennings , Wallace Kelley , Paul Lerpae și George Dutton - The Invincible (Unconquered)
- 1949
- Paul Eagler , Joseph McMillan Johnson , Russell Shearman , Clarence Slifer , Charles L. Freeman și James G. Stewart - Portretul lui Jennie (Portretul lui Jennie)
- Ralph Hammeras , Fred Sersen , Edward Snyder și Roger Heman - Fiul furtunii (Deep Waters)
1950
- 1950
- ARKO Productions - Regele Africii ( Mighty Joe Young )
- Poze Walter Wanger - Tulsa
- 1951
- George Pal Productions - Men on the Moon ( Destination Moon )
- Cecil B. DeMille Productions - Samson și Dalila ( Samson și Dalila )
- 1952
- Paramount Pictures - When Worlds Collide (Când lumile se ciocnesc)
- 1953
- Metro-Goldwyn-Mayer - Plymouth Adventure (Plymouth Adventure)
- 1954
- Paramount Pictures - War of the Worlds (Războiul lumilor)
- 1955
- Walt Disney Studios - Douăzeci de mii de leghe sub mare ( 20.000 de leghe sub mare )
- Warner Bros. - Assault on Earth ( Them! )
- 1956
- Paramount Pictures - The Bridges at Toko-Ri (The Bridges at Toko-Ri)
- Associated British Picture Corporation - The Dam Busters (The Dam Busters)
- 20th Century Fox - The Rains of Ranchipur ( The Rains of Ranchipur )
- 1957
- John Fulton - The Ten Commandments (Cele zece porunci)
- A. Arnold Gillespie , Irving Ries și Wesley C. Miller - Forbidden Planet (Forbidden Planet)
- 1958
- Walter Rossi - Duel in the Atlantic ( Inamicul de mai jos )
- Louis Lichtenfield - The Lonely Eagle ( Spiritul Sf. Louis )
- 1959
- Tom Howard - Minunatele aventuri ale lui Tom Thumb
- A. Arnold Gillespie și Harold Humbrock - Hell on the bottom ( Torpedo Run )
1960
- 1960
- A. Arnold Gillespie , Robert MacDonald și Milo Lory - Ben-Hur
- LB Abbott , James B. Gordon și Carl Faulkner - Călătorie către centrul pământului (Călătorie către centrul pământului)
- 1961
- Gene Warren și Tim Baar - Omul care a trăit în viitor ( Mașina timpului )
- AJ Lohman - Cruise of Terror ( The Last Voyage )
- 1962
- Bill Warrington și Vivian C. Greenham - The Guns of Navarone (The Guns of Navarone)
- Robert A. Mattey și Eustace Lycett - The Absent-Minded Professor (The Absent Minded Professor)
- 1963
- Robert MacDonald și Jacques Maumont - The Longest Day (The Longest Day)
- A. Arnold Gillespie și Milo Lory - Mutiny on the Bounty (Mutiny on the Bounty)
- 1964
- Emil Kosa Jr. - Cleopatra
- Ub Iwerks - Birds (The Birds)
- 1965
- Peter Ellenshaw , Eustace Lycett și Hamilton Luske - Mary Poppins
- Jim Danforth - The 7 Faces of Dr. Lao ( 7 Faces of Dr. Lao )
- 1966
- John Stears - Agent 007 - Thunderball: Operațiunea Thunder ( Thunderball )
- Joseph McMillan Johnson - The Greatest Story Ever Told (The Greatest Story Ever Spold)
- 1967
- Art Cruickshank - Fantastic Voyage (Călătorie fantastică)
- Linwood G. Dunn - Hawaii
- 1968
- LB Abbott - The Fabulous Doctor Dolittle ( Doctor Dolittle )
- Howard A. Anderson și Jr., Albert Whitlock - Tobruk
- 1969
- Stanley Kubrick - 2001: A Space Odyssey (2001: A Space Odyssey)
- Hal Millar și Joseph McMillan Johnson - Arctic Base Zebra ( Ice Station Zebra )
1970
- 1970
- Robbie Robertson - Marooned (Marooned)
- Eugène Lourié și Alex Weldon - Krakatoa, East of Java ( Krakatoa, East of Java )
- 1971
- AD Flowers și LB Abbott - Tora! Tora! Tora!
- Alex Weldon - Patton, generalul oțelului ( Patton )
- 1972
- Alan Maley , Eustace Lycett și Danny Lee - Butoane de alamă și butoane de mătură ( Butoane de pat și mătură )
- Jim Danforth și Roger Dicken - When Dinosaurs Ruled the Earth (Când dinozaurii au guvernat pământul)
- 1974
- Nealocat
- 1978
- John Stears , John Dykstra , Richard Edlund , Grant McCune și Robert Blalack - Star Wars (Star Wars)
- Roy Arbogast , Matthew Yuricich , Gregory Jein , Richard Yuricich și Douglas Trumbull - Întâlniri apropiate de tipul al treilea (Întâlniri apropiate de tipul al treilea)
1980
- 1980
- HR Giger , Carlo Rambaldi , Brian Johnson , Nick Allder și Denys Ayling - Alien
- Peter Ellenshaw , Art Cruickshank , Eustace Lycett , Danny Lee , Harrison Ellenshaw și Joe Hale - The Black Hole - The Black Hole
- Derek Meddings , Paul Wilson și John Evans - Moonraker Space Operation ( Moonraker )
- William A. Fraker , AD Flowers și Gregory Jein - 1941 - Alarmă la Hollywood ( 1941 )
- Douglas Trumbull , John Dykstra , Richard Yuricich , Robert Swarthe , David K. Stewart [3] și Grant McCune - Star Trek ( Star Trek - Filmul )
- 1982
- Richard Edlund , Kit West , Bruce Nicholson și Joe Johnston - Raiders of the Lost Ark (Raiders of the Lost Ark)
- Dennis Muren , Phil Tippett , Ken Ralston și Brian Johnson - Dragonul lacului de foc ( Dragonslayer )
- 1983
- Carlo Rambaldi , Dennis Muren și Kenneth F. Smith - ET extra-terestru (ET extra-terestru)
- Douglas Trumbull , Richard Yuricich și David Dryer - Blade Runner
- Richard Edlund , Michael Wood , Bruce Nicholson - Poltergeist - Prezențe demonice ( Poltergeist )
- 1985
- Dennis Muren , Michael McAlister , Lorne Peterson și George Gibbs - Indiana Jones and the Temple of Doom (Indiana Jones and the Temple of Doom)
- Richard Edlund , John Bruno , Mark Vargo și Chuck Gaspar - Ghostbusters - Ghostbusters
- Richard Edlund , Neil Krepela , George Jenson și Mark Stetson - 2010 - Anul contactului ( 2010 )
- 1986
- Ken Ralston , Ralph McQuarrie , Scott Farrar și David Berry - Cocoon
- Will Vinton , Ian Wingrove , Zoran Perisic și Michael Lloyd - Return to Oz (Revenire la Oz)
- Dennis Muren , Kit West , John Ellis și David Allen - Piramida fricii ( tânărul Sherlock Holmes )
- 1987
- Robert Skotak , Stan Winston , John Richardson și Suzanne Benson - Aliens - Final Showdown ( Aliens )
- Lyle Conway , Bran Ferren și Martin Gutteridge - Little Shop of Horrors (Micul magazin al ororilor)
- Richard Edlund , John Bruno , Garry Waller și William Neal - Poltergeist II: The Other Dimension (Poltergeist II: Cealaltă parte)
- 1988
- Dennis Muren , William George , Harley Jessup și Kenneth Smith - Leap in the dark ( Innerspace )
- Joel Haynek , Robert M. Greenberg , Stan Winston și Richard Greenberg - Predator
- 1989
- Ken Ralston , Richard Williams , Edward Jones și George Gibbs - Who Framed Roger Rabbit ( Who Framed Roger Rabbit )
- Richard Edlund , Al DiSarro , Brent Boates și Thaine Morris - Die Hard - Crystal Trap ( Die Hard )
- Dennis Muren , Michael McAlister , Phil Tippett și Chris Evans - Willow
1990
- 1990
- John Bruno , Dennis Muren , Hoyt Yeatman și Dennis Skotak - The Abyss
- Richard Conway și Kent Houston - The Adventures of Baron Munchausen ( Aventurile Baronului Munchausen )
- Ken Ralston , Michael Lantieri , John Bell și Steve Gawley - Înapoi la viitor - Partea II (Înapoi la viitor: Partea II)
- 1992
- Dennis Muren , Stan Winston , Gene Warren Jr. și Robert Skotak - Terminator 2 - Judgment Day ( Terminator 2: Judgment Day )
- Eric Brevig , Harley Jessup , Mark Sullivan și Michael Lantieri - Hook - Captain Hook ( Hook )
- Mikael Salomon , Allen Hall , Clay Pinney și Scott Farrar - Killing Fire ( Backdraft )
- 1993
- Ken Ralston , Doug Chiang , Doug Smythe și Tom Woodruff Jr. - Moartea devine ea (Moartea devine ea)
- Richard Edlund , Alec Gillis , Tom Woodruff Jr. și George Gibbs - Alien³
- Michael L. Fink , Craig Barron , John Bruno și Dennis Skotak - Batman Returns - (Batman Returns)
- 1994
- Dennis Muren , Stan Winston , Phil Tippett și Michael Lantieri - Jurassic Park
- Pete Kozachik , Eric Leighton , Ariel Velasco Shaw și Gordon Baker - Nightmare Before Christmas ( The Nightmare Before Christmas )
- Neil Krepela , John Richardson , John Bruno și Pamela Easley - Cliffhanger - The Last Challenge ( Cliffhanger )
- 1995
- Ken Ralston , George Murphy , Stephen Rosenbaum și Allen Hall - Forrest Gump
- Scott Squires , Steve Williams, Tom Bertino și Jon Farhat - Masca
- John Bruno , Thomas L. Fisher , Jacques Stroweis și Pat McClung - True Lies
- 1996
- Scott E. Anderson , Charles Gibson , Neal Scanlan și John Cox - Babe, porc curajos ( Babe )
- Robert Legato , Michael Kanfer , Leslie Ekker și Matt Sweeney - Apollo 13
- 1997
- 1998
- Robert Legato , Mark Lasoff , Thomas L. Fisher e Michael Kanfer - Titanic
- Dennis Muren , Stan Winston , Randal M. Dutra e Michael Lantieri - Il mondo perduto - Jurassic Park ( The Lost World: Jurassic Park )
- Phil Tippett , Scott E. Anderson , Alec Gillis e John Richardson - Starship Troopers ( Starship Troopers )
- 1999
- Joel Hynek , Nicholas Brooks , Stuart Robertson e Kevin Scott Mack - Al di là dei sogni ( What Dreams May Come )
- Richard R. Hoover , Pat McClung e John Frazier - Armageddon
- Rick Baker , Hoyt Yeatman , Allen Hall e Jim Mitchell - Il grande Joe ( Mighty Joe Young )
2000
- 2000
- John Gaeta , Janek Sirrs , Steve Courtley e Jon Thum - Matrix ( The Matrix )
- John Knoll , Dennis Muren , Scott Squires e Rob Coleman - Star Wars: Episodio I - La minaccia fantasma ( Star Wars: Episode I - The Phantom Menace )
- John Dykstra , Jerome Chen , Henry Anderson e Eric Allard - Stuart Little - Un topolino in gamba ( Stuart Little )
- 2001
- John Nelson , Neil Corbould , Tim Burke e Rob Harvey - Il gladiatore ( Gladiator )
- Scott E. Anderson , Craig Hayes , Scott Stokdyk e Stan Parks - L'uomo senza ombra ( The Hollow Man )
- Stefen Fangmeier , Habib Zargarpour , John Frazier e Walt Conti - La tempesta perfetta ( The Perfect Storm )
- 2002
- Jim Rygiel , Randall William Cook , Richard Taylor e Mark Stetson - Il Signore degli Anelli - La Compagnia dell'Anello ( The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring )
- Dennis Muren , Scott Farrar , Stan Winston e Michael Lantieri - AI - Intelligenza artificiale ( AI Artificial Intelligence )
- Eric Brevig , John Frazier , Ed Hirsh e Ben Snow - Pearl Harbor
- 2003
- Jim Rygiel , Joe Letteri , Randall William Cook e Alex Funke - Il Signore degli Anelli - Le due torri ( The Lord of the Rings: The Two Towers )
- John Dykstra , Scott Stokdyk , Anthony LaMolinara e John Frazier - Spider-Man
- Rob Coleman , Pablo Helman , John Knoll e Ben Snow - Star Wars: Episodio II - L'attacco dei cloni ( Star Wars: Episode II - Attack of the Clones )
- 2004
- Jim Rygiel , Joe Letteri , Randall William Cook e Alex Funke - Il Signore degli Anelli - Il ritorno del re ( The Lord of the Rings: The Return of the King )
- Dan Sudick , Stefen Fangmeier , Nathan McGuinness e Robert Stromberg - Master and Commander - Sfida ai confini del mare ( Master and Commander: The Far Side of the World )
- John Knoll , Hal Hickel , Charles Gibson e Terry Frazee - La maledizione della prima luna ( Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl )
- 2005
- John Dykstra , Scott Stokdyk , Anthony LaMolinara e John Frazier - Spider-Man 2
- Tim Burke , Roger Guyett , Bill George , John Richardson - Harry Potter e il prigioniero di Azkaban ( Harry Potter and the Prisoner of Azkaban )
- John Nelson , Andy Jones , Erik Nash , Joe Letteri - Io, robot ( I, Robot )
- 2006
- Joe Letteri , Richard Taylor , Brian Van't Hul e Christian Rivers - King Kong
- Dean Wright , Bill Westenhofer , Jim Berney , Scott Farrar - Le cronache di Narnia - Il leone, la strega e l'armadio ( The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe )
- Pablo Helman , Dennis Muren , Randal M. Dutra , Daniel Sudick - La guerra dei mondi ( War of the Worlds )
- 2007
- John Knoll , Hal T. Hickel , Charles Gibson e Allen Hall - Pirati dei Caraibi - La maledizione del forziere fantasma ( Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest )
- Boyd Shermis , Kim Libreri , Chas Jarrett e John Frazier - Poseidon
- Mark Stetson , Richard R. Hoover , Neil Corbould e Jon Thum - Superman Returns
- 2008
- Michael L. Fink , Bill Westenhofer , Ben Morris e Trevor Wood - La bussola d'oro ( The Golden Compass )
- John Knoll , Hal T. Hickel , Charlie Gibson e John Frazier - Pirati dei Caraibi - Ai confini del mondo ( Pirates of the Caribbean: At World's End )
- Scott Farrar , Scott Benza , Russell Earl e John Frazier - Transformers
- 2009
- Eric Barba , Edson Williams , Burt Dalton e Craig Barron - Il curioso caso di Benjamin Button ( The Curious Case of Benjamin Button )
- Nick Davis , Chris Corbould , Timothy Webber e Paul J. Franklin - Il cavaliere oscuro ( The Dark Knight )
- John Nelson , Ben Snow , Daniel Sudick , Shane Mahan - Iron Man
2010
- 2010
- 2011
- Chris Corbould , Andrew Lockley , Pete Bebb e Paul J. Franklin - Inception
- Ken Ralston , David Schaub , Carey Villegas e Sean Phillips - Alice in Wonderland
- Tim Burke , John Richardson , Christian Manz e Nicolas Aithadi - Harry Potter ei Doni della Morte - Parte 1 ( Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I )
- Michael Owens , Bryan Grill , Stephan Trojansky e Joe Farrell - Hereafter
- Janek Sirrs , Ben Snow , Ged Wright e Daniel Sudick - Iron Man 2
- 2012
- Robert Legato , Joss Williams , Ben Grossman e Alex Henning - Hugo Cabret ( Hugo )
- Tim Burke , David Vickery , Greg Butler e John Richardson - Harry Potter ei Doni della Morte - Parte 2 ( Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II )
- Erik Nash , John Rosengrant , Dan Taylor e Swen Gillberg - Real Steel
- Joe Letteri , Dan Lemmon , R. Christopher White e Daniel Barrett - L'alba del pianeta delle scimmie ( Rise of the Planet of the Apes )
- Scott Farrar , Scott Benza , Matthew Butler e John Frazier - Transformers 3 ( Transformers: Dark of the Moon )
- 2013
- Bill Westenhofer , Guillaume Rocheron , Erik-Jan De Boer e Donald R. Elliott - Vita di Pi ( Life of Pi )
- Joe Letteri , Eric Saindon , David Clayton e R. Christopher White - Lo Hobbit - Un viaggio inaspettato ( The Hobbit: An Unexpected Journey )
- Janek Sirrs , Jeff White , Guy Williams e Dan Sudick - The Avengers
- Richard Stammers , Trevor Wood , Charley Henley e Martin Hill - Prometheus
- Cedric Nicolas-Troyan , Philip Brennan , Neil Corbould e Michael Dawson - Biancaneve e il cacciatore ( Snow White & the Huntsman )
- 2014
- Tim Webber , Chris Lawrence , Dave Shirk e Neil Corbould - Gravity
- Joe Letteri , Eric Saindon , David Clayton e Eric Reynolds - Lo Hobbit - La desolazione di Smaug
- Roger Guyett , Patrick Tubach , Ben Grossmann e Burt Dalton - Into Darkness - Star Trek
- Christopher Townsend , Guy Williams , Erik Nash e Dan Sudick - Iron Man 3
- Tim Alexander , Gary Brozenich , Edson Williams e John Frazier - The Lone Ranger
- 2015
- Paul Franklin , Andrew Lockley ,Ian Hunter e Scott Fisher - Interstellar
- Joe Letteri , Dan Lemmon , Daniel Barrett e Erik Winquist - Apes Revolution - Il pianeta delle scimmie ( Dawn of the Planet of the Apes )
- Dan DeLeeuw , Russell Earl , Bryan Grill e Dan Sudick - Captain America: The Winter Soldier
- Stephane Ceretti , Nicolas Aithadi , Jonathan Fawkner e Paul Corbould - Guardiani della Galassia ( Guardians of the Galaxy )
- Richard Stammers , Lou Pecora , Tim Crosbie e Cameron Waldbauer - X-Men - Giorni di un futuro passato ( X-Men: Days of Future Past )
- 2016
- Mark Williams Ardington , Sara Bennett , Paul Norris e Andrew Whitehurst - Ex Machina
- Andrew Jackson , Dan Oliver , Andy Williams e Tom Wood - Mad Max: Fury Road
- Anders Langlands , Chris Lawrence , Richard Stammers e Steven Warner - Sopravvissuto - The Martian ( The Martian )
- Richard McBride , Matt Shumway , Jason Smith e Cameron Waldbauer - Revenant - Redivivo ( The Revenant )
- Chris Corbould , Roger Guyett , Paul Kavanagh e Neal Scanlan - Star Wars: Il risveglio della Forza ( Star Wars: The Force Awakens )
- 2017
- Robert Legato , Adam Valdez , Andrew R. Jones e Dan Lemmon - Il libro della giungla ( The Jungle Book )
- Craig Hammack , Jason Snell , Jason Billington e Burt Dalton - Deepwater - Inferno sull'oceano ( Deepwater Horizon )
- Stephane Ceretti , Richard Bluff , Vincent Cirelli e Paul Corbould - Doctor Strange
- Steve Emerson , Oliver Jones , Brian McLean e Brad Schiff - Kubo e la spada magica ( Kubo and the Two Strings )
- John Knoll , Mohen Leo , Hal Hickel e Neil Corbould - Rogue One: A Star Wars Story
- 2018
- John Nelson , Gerd Nefzer , Paul Lambert e Richard R. Hoover - Blade Runner 2049
- Joe Letteri , Daniel Barrett , Dan Lemmon e Joel Whist - The War - Il pianeta delle scimmie ( War for the Planet of the Apes )
- Ben Morris , Mike Mulholland , Neal Scanlan e Chris Corbould - Star Wars: Gli ultimi Jedi ( Star Wars: The Last Jedi )
- Stephen Rosenbaum , Jeff White , Scott Benza e Mike Meinardus - Kong: Skull Island
- Christopher Townsend , Guy Williams , Jonathan Fawkner e Dan Sudick - Guardiani della Galassia Vol. 2 ( Guardians of the Galaxy Vol. 2 )
- 2019
- Paul Lambert ,Ian Hunter , Tristan Myles e JD Schwalm – First Man - Il primo uomo ( First Man )
- Dan DeLeeuw , Kelly Port , Russell Earl e Dan Sudick – Avengers: Infinity War
- Christopher Lawrence , Michael Eames , Theo Jones e Chris Corbould – Ritorno al Bosco dei 100 Acri ( Christopher Robin )
- Roger Guyett , Grady Cofer , Matthew E. Butler e David Shirk – Ready Player One
- Rob Bredow , Patrick Tubach , Neal Scanlan e Dominic Tuohy – Solo: A Star Wars Story
2020
- 2020
- Greg Butler , Dominic Tuohy e Guillaume Rocheron - 1917
- Matt Aitken , Dan DeLeeuw , Russell Earl e Daniel Sudick - Avengers: Endgame
- Leonardo Estebecorena , Nelson Sepulveda-Fauser , Stephan Grabli e Pablo Helman - The Irishman
- Roger Guyett , Neal Scanlan , Patrick Tuback e Dominic Tuohy - Star Wars: L'ascesa di Skywalker ( Star Wars: The Rise of Skywalker )
- Andrew R. Jones , Robert Legato , Elliot Newman e Adam Valdez - Il re leone ( The Lion King )
- 2021
- Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley e Scott Fisher - Tenet
- Nick Davis , Greg Fisher, Ben Jones e Santiago Colomo Martinez - L'unico e insuperabile Ivan ( The One and Only Ivan )
- Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury e Steve Ingram - Mulan
- Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon e David Watkins - The Midnight Sky
- Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt e Brian Cox - Love and Monsters
Note
- ^ ( EN ) Special Rules for the Visual Effects Award , su oscars.org . URL consultato il 21 settembre 2012 .
- ^ ( EN ) Special Achievement Award , su oscars.org . URL consultato il 21 settembre 2012 .
- ^ ( EN ) David K. Stewart , su Internet Movie Database , IMDb.com.
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale , su oscars.org .