Oscar pentru cel mai bun scurtmetraj de animație
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune pe tema premiilor de film nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj de animație ( Premiul Academiei pentru scurtmetraj de animație ) este atribuit scurtmetrajului de animație votat ca cel mai bun de către Academia de Arte și Științe a Filmului , care este organismul care atribuie Premiile Academiei . Filme cunoscute în Italia ca premii Oscar .
Câștigători și nominalizați
Lista arată câștigătorul fiecărui an, urmat de filmele care au primit nominalizarea . Pentru fiecare film sunt indicate următoarele: titlul italian (dacă este disponibil), titlul original și regizorul.
Anii indicați sunt cei în care a fost acordat premiul și nu cel în care a fost regizat filmul. Pentru mai multe informații, consultați secțiunea Ceremonii de decernare a premiilor Academiei .
1930
- 1932
- Flori și copaci (Flori și copaci), în regia lui Burt Gillett
- It's Got Me Again , în regia lui Rudolf Ising
- Orfanii Topolino (Orfanii lui Mickey), în regia lui Burt Gillett
- 1934
- Cei trei porci (The Three Little Pigs), în regia lui Burt Gillett
- The Merry Old Soul , în regia lui Walter Lantz și William Nolan
- Constructor Topolino ( Construirea unei clădiri ), în regia lui David Hand
- 1935
- The Tortoise and the Hare (Țestoasa și iepurele), în regia lui Wilfred Jackson
- Țara de vacanță
- Jolly Little Elves , în regia lui Manuel Moreno
- 1936
- Three Orphan Kittens (Three Orphan Kittens), regizorul David Hand
- Dragonul Calico , în regia lui Rudolf Ising
- Cine la ucis pe Cock Robin? ( Who Killed Cock Robin? ), În regia lui David Hand
- 1937
- Vărul țării (The Country Cousin), regizorul David Hand și Wilfred Jackson
- Popeye întâlnește Sinbad ( Popeye Sailor Meets Sindbad the Sailor ), în regia lui Dave Fleischer
- După- amiaza muzicală ( Old Mill Pond ), regia Hugh Harman
- 1938
- The Old Mill (The Old Mill), în regia lui Wilfred Jackson
- Pești educați , în regia lui David Fleischer
- Fetița de mic meci , în regia lui Arthur Davis
- 1939
- Ferdinand the Bull ( Ferdinand the Bull ), în regia lui Dick Rickard
- Amazzaseta eroică (Brave Little Tailor), în regia lui Burt Gillett
- Hunky and Spunky , în regia lui Dave Fleischer
- Donald Duck and the Young Marmots ( Good Scouts ), în regia lui Jack King
- Printre vedetele de la Hollywood ( Mother Goose Goes Hollywood ), în regia lui Wilfred Jackson
1940
- 1940
- Micul dezheredat , în regia lui Jack Cutting
- Detouring America , regia Tex Avery
- Peace on Earth (Pace pe Pământ), regia Hugh Harman
- Pluto e le papere ( The Pointer ), în regia lui Clyde Geronimo
- 1941
- La via lattea ( Calea Lactee ), în regia lui Rudolf Ising
- Caccia al rabbit ( A Wild Hare ), regia Tex Avery
- Puss Gets the Boot (Puss Gets the Boot), în regia lui Joseph Barbera , William Hanna și Rudolph Ising
- 1942
- Porgimi la zampa ( Lend a Paw ), regia Clyde Geronimo
- Boogie Woogie Bugle Boy of Company B , în regia lui Walter Lantz
- Ciavatta e Rosicchio ( Hiawatha's Rabbit Hunt ), în regia lui Friz Freleng
- Cum a venit războiul , în regia lui Paul Fennell
- Donald acchiappasomari ( Truant Officer Donald), în regia lui Jack King
- New York Rhapsody ( Rapsodia în nituri ), în regia lui Friz Freleng
- Rhythm in the Ranks , regia George Pal
- Ursul începător , în regia lui Rudolf Ising
- Superman , în regia lui Dave Fleischer
- În ajunul Crăciunului (The Night Before Christmas), în regia lui William Hanna și Joseph Barbera
- 1943
- Der Fuehrer's Face , în regia lui Jack Kinney
- All Out pentru „V” , în regia lui Mannie Davis
- Blitz Wolf , regia Tex Avery
- Juke Box Jamboree , în regia lui Alex Lovy
- Polca celor trei porci mici ( Porci într-o polcă ), în regia lui Friz Freleng
- Lalelele vor crește , în regia lui George Pal
- 1944
- Declarația de război ( The Yankee Doodle Mouse ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Cele 500 de pălării ale lui Bartholomew Cubbins , în regia lui George Pal
- The Dizzy Acrobat , în regia lui Alex Lovy
- Momeală dezlănțuită (Greetings Bait), regia Friz Freleng
- Imagination , regia Bob Wickersham
- Reason and Emotion , regia Bill Roberts
- 1945
- Mouse Trouble (Mouse Trouble), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Și To Think I Saw It on Mulberry Street , în regia lui George Pal
- The Singer ( Swooner Crooner ), în regia lui Frank Tashlin
- Câine, pisică și canar , în regia lui Howard Swift
- Fish Fry , regia Shamus Culhane
- Cum să joci fotbal , în regia lui Jack Kinney
- My Boy Johnny , în regia lui Eddie Donnelly
- 1946
- Tăcere vă rog! ( Quiet Please! ), Regizat de Joseph Barbera și William Hanna
- Jasper and the Beanstalk , în regia lui George Pal
- Mighty Mouse in Gypsy Life , regia Connie Rasinski
- Poetul și țăranul , în regia lui Dick Lundy
- Donald's Crime (Donald's Crime), în regia lui Jack King
- Rippling Romance , regia Bob Wickersham
- Feathers Life (Viața cu pene), în regia lui Friz Freleng
- 1947
- Pianist Jerry ( Concertul pentru pisici ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Două veverițe răutăcioase (Squatter's Rights), în regia lui Jack Hannah
- The Hen, This Unknown ( Walky Talky Hawky ), în regia lui Robert McKimson
- John Henry and the Inky Poo , regia George Pal
- Momente muzicale de la Chopin , în regia lui Dick Lundy
- 1948
- La Torta di Titti ( Tweetie Pie ), regia Friz Freleng
- Cip e Dale ( Chip An 'Dale ), regia Jack Hannah
- Dr. Jerrill și Mr. Mouse ( Dr. Jekyll și Mr. Mouse ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Singing Pluto ( Pluto's Blue Note ), în regia lui Charles A. Nichols
- Tubby the Tuba , regia George Pal
- 1949
- Piccolo Orphan ( Micul orfan ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Cucerirea unei case ( Mouse Wreckers ), regia Chuck Jones
- Robin Hoodlum , regia John Hubley
- Ceai pentru două sute , în regia lui Jack Hannah
- Mickey și sigiliul (Mickey și sigiliul), în regia lui Charles A. Nichols
1950
- 1950
- Din motive sentimentale ( For Scent-Imental Reasons ), regia Chuck Jones
- Hatch Up Your Troubles , în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Fluke-ul magic , în regia lui John Hubley
- Toy Tinkers , regia Jack Hannah
- 1951
- Gerald McBoing-Boing , regia Robert Cannon
- Jerry's Cousin (Jerry's Cousin), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Trouble Indemnity , în regia lui Pete Burness și John Hubley
- 1952
- I due musketeers ( The Two Mouseketeers ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Lambert, Leul Sheepish , în regia lui Jack Hannah
- Rooty Toot Toot , regia John Hubley
- 1953
- Waltz Time Hunt ( Johann Mouse ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Micul Johnny Jet , în regia lui Tex Avery
- Madeline , în regia lui Robert Cannon
- Pink and Blue Blues , în regia lui Pete Burness
- Romance of Transportation , regia Colin Low
- 1954
- Toot, Whistle, Plunk and Boom , regia Ward Kimball și Charles A. Nichols
- Christopher Crumpet , regia Robert Cannon
- De la A la ZZZZ ( De la A la ZZZZ ), în regia lui Chuck Jones
- Rugged Bear , regia Jack Hannah
- The Tell-Tale Heart , în regia lui Ted Parmelee
- 1955
- When Magoo Flew , regia Pete Burness
- Feriți-vă de câine ( Sandy Claws ), în regia lui Friz Freleng
- Crazy Mixed Up Pup , în regia lui Tex Avery
- Muschetar amator ( Touché, Pussy Cat! ), În regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Pigs Is Pigs , în regia lui Jack Kinney
- 1956
- Mai repede decât Gonzales ( Speedy Gonzales ), în regia lui Friz Freleng
- Good Will to Men , în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- The Legend of Rockabye Point , în regia lui Tex Avery
- Sezonul de vânătoare , în regia lui Jack Hannah
- 1957
- Magoo's Puddle Jumper , în regia lui Pete Burness
- Gerald McBoing! Boing! pe Planet Moo , în regia lui Robert Cannon
- Jay Walker , în regia lui Robert Cannon
- 1958
- Silvestro il moralista ( Birds Anonymus ), regia Friz Freleng
- Arriba Gonzales ( Tabasco Road ), regia Robert McKimson
- One Droopy Knight , în regia lui Michael Lah
- Trees and Jamaica Daddy , în regia lui Lew Keller
- Adevărul despre mama gâscă , în regia lui Bill Justice și Wolfgang Reitherman
- 1959
- Il cavaliere Bugs ( Knighty Knight Bugs ), în regia lui Friz Freleng
- Paul Bunyan , regia Les Clark
- Arborele genealogic al lui Sidney , regia Art Bartsch
1960
- 1960
- Moonbird , în regia lui John Hubley
- Două pisici împotriva lui Gonzales ( Mexicali Shmoes ), în regia lui Friz Freleng
- Arca lui Noe , regia Bill Justice
- Violonistul , în regia lui Ernest Pintoff
- 1961
- Munro , regia Gene Deitch
- Goliat, micul elefant ( Goliat II ), regia Wolfgang Reitherman
- Beat beat (High Note), în regia lui Chuck Jones
- O místo na slunci , în regia lui Frantisek Vystrecil
- Mouse- ul discordiei (Mouse and Garden), în regia lui Friz Freleng
- 1962
- Substitutul , în regia lui Dusan Vukotic
- Aquamania , regia Wolfgang Reitherman
- Beep biped ( Beep Prepared ), regia Chuck Jones și Maurice Noble
- Il mal d'Africa ( Nelly's Folly ), în regia lui Chuck Jones și Abe Levitow
- Piper Piper of Guadalupe (The Piper Piper of Guadalupe), regizat de Friz Freleng și Hawley Pratt
- 1963
- The Hole , în regia lui John Hubley
- Icarus Montgolfier Wright , regia Jules Engel
- Acum ia asta (Now Hear This), în regia lui Chuck Jones și Maurice Noble
- Self Defense ... for Cowards , în regia lui Gene Deitch
- Un simpozion pe melodii populare , regizat de Bill Justice
- 1964
- Criticul , în regia lui Ernest Pintoff
- Automania 2000 , regia John Halas
- Igra , regia Dusan Vukotic
- Cariera mea financiară , în regia lui Grant Munro și Gerald Potterton
- Pianissimo , regia Carmen D'Avino
- 1965
- The Pink Phink , în regia lui Friz Freleng și Hawley Pratt
- Christmas Cracker , în regia lui Jeff Hale și Norman McLaren
- Cum să eviți prietenia , în regia lui Gene Deitch
- Nudnik # 2 , regia Gene Deitch
- 1966
- Punctul și linia , în regia lui Chuck Jones și Maurice Noble
- Argila sau originea speciilor , în regia lui Eliot Noyes Jr.
- La gazza ladra , în regia lui Giulio Giannini și Emanuele Luzzati
- 1967
- Herb Alpert și Tijuana Brass Double Feature , în regia lui John Hubley
- Dragul , în regia lui Carlos Marchiori
- Planul roz , în regia lui Hawley Pratt
- 1968
- The Box , în regia lui Fred Wolf
- Hypothèse Beta , regia Jean-Charles Meunier
- Ce pe Pământ! , regizat de Les Drew și Kaj Pindal
- 1969
- Prea vânt pentru Winny-Puh ( Winnie the Pooh and the Blustery Day ), în regia lui Wolfgang Reitherman
- Parul magic , în regia lui Charles Swenson
- La maison de Jean-Jacques , în regia lui Ron Tunis
- Windy Day , în regia lui John Hubley și Faith Hubley
1970
- 1970
- Ce agonie să te naști păsări , în regia lui Ward Kimball
- En marchant , regia Ryan Larkin
- Of Men and Demons , în regia lui John Hubley
- 1971
- Este întotdeauna corect să ai dreptate? , în regia lui Lee Mishkin
- Aventurile ulterioare ale unchiului Sam: partea a doua , în regia lui Dale Case și Robert Mitchell
- The Shepherd , în regia lui Cameron Guess
- 1972
- The Crunch Bird , în regia lui Ted Petok
- Evolution , în regia lui Michael Mills
- Uriașul egoist , în regia lui Peter Zander
- 1973
- A Christmas Carol , în regia lui Richard Williams
- Kama Sutra Rides Again , în regia lui Bob Godfrey
- Tup Tup , regia Nedeljko Dragic
- 1974
- Frank Film , regia Caroline Mouris și Frank Mouris
- Legenda lui John Henry , în regia lui Sam Weiss
- Pulcinella , regia Emanuele Luzzati
- 1975
- Luni închise , în regia lui Bob Gardiner și Will Vinton
- The Family That Dwelt Apart , regia Yvon Malette
- Foamea , în regia lui Peter Foldes
- Tigger și Winny-Puh a tu per tu ( Winnie the Pooh și Tigger Too ), în regia lui John Lounsbery
- Voyage to Next , regia Faith Hubley și John Hubley
- 1976
- Super , în regia lui Bob Godfrey
- Kick Me , regia Robert Swarthe
- Monsieur Pointu , regia André Leduc și Bernard Longpré
- Sisyphus , regia Marcell Jankovics
- 1977
- Leisure , în regia lui Bruce Petty
- Dedalo , regia Manfredo Manfredi
- Strada , regia Caroline Leaf
- 1978
- Le château de sable , regia Co Hoedeman
- Jocul cu mărgele , în regia lui Ishu Patel
- Specialul Doonesbury , în regia lui Faith Hubley , John Hubley și Garry Trudeau
- Jimmy C , în regia lui James Picker
- 1979
- Livrare specială , în regia lui Eunice Macaulay și John Weldon
- Oh My Darling , regia Børge Ring
- Rip van Winkle , regia Will Vinton
1980
- 1980
- Fiecare copil , în regia lui Eugene Fedorenko
- Doll Doll , regia Bob Godfrey
- Este atât de plăcut să ai un lup în jurul casei , în regia lui Paul Fierlinger
- 1981
- A légy , în regia lui Ferenc Rofusz
- Istoria lumii în trei minute , regizat de Michael Mills
- Tout rien , regia Frédéric Back
- 1982
- Crac , regia Frédéric Back
- The Creation , în regia lui Will Vinton
- Tender Tale of Cinderella Penguin , regia Janet Pearlman
- 1983
- Tango , regia Zbigniew Rybczyński
- The Great Cognito , în regia lui Will Vinton
- Omul de zăpadă (Omul de zăpadă), regia Dianne Jackson
- 1984
- Sundae in New York , regia Jimmy Picker
- Sunetul soarelui - Sunetul ploii , regia Florence Parry Heide
- Colindul de Crăciun al lui Mickey , în regia lui Burny Mattinson
- 1985
- Șaradă , în regia lui John Minnis
- Doctor De Soto , regia Michael Sporn
- Paradis , în regia lui Ishu Patel
- 1986
- Anna & Bella , regia Børge Ring
- The Big Snit , în regia lui Richard Condie
- Mail de clasa a doua , în regia lui Alison Snowden
- 1987
- O tragedie greacă ( Een griekse tragedie ), în regia lui Nicole van Goethem
- Broasca, câinele și diavolul , în regia lui Bob Stenhouse
- Luxo Junior ( Luxo Jr. ), în regia lui John Lasseter
- 1988
- Omul care a plantat copaci , în regia lui Frédéric Back
- George și rozmarin , în regia lui David Fine și Alison Snowden
- Fața ta , în regia lui Bill Plympton
- 1989
- Tin Toy , în regia lui John Lasseter
- Pisica a revenit , în regia lui Cordell Barker
- Amenințare tehnologică , în regia lui Brian Jennings și Bill Kroyer
1990
- 1990
- Balance , în regia lui Christoph Lauenstein și Wolfgang Lauenstein
- Vaca , în regia lui Alexander Petrov
- The Hill Farm , în regia lui Mark Baker
- 1991
- Interviuri niciodată văzute ( Creature Comforts ), în regia lui Nick Park
- Grasshoppers , în regia lui Bruno Bozzetto
- A Great Day Out ( A Grand Day Out ), în regia lui Nick Park
- 1992
- Manipulare , în regia lui Daniel Greaves
- Blackfly , în regia lui Christopher Hinton
- Strings , în regia lui Wendy Tilby
- 1993
- Mona Lisa Descending a Staircase , regia Joan C. Gratz
- Adam , în regia lui Peter Lord
- Reci, Reci, Reci ... , regia Michaela Pavlátová
- Sandman , în regia lui Paul Berry
- Screen Play , în regia lui Barry Purves
- 1994
- Pantalonii greșiți (The Wrong Trousers), în regia lui Nick Park
- Blindscape , regia Stephen Palmer
- Le fleuve aux grandes eaux , în regia lui Frédéric Back
- Convorbire scurtă
- Satul (Satul), în regia lui Mark Baker
- 1995
- Ziua de naștere a lui Bob , în regia lui David Fine și Alison Snowden
- Marea poveste , în regia lui David Stoten și Tim Watts
- The Janitor , regia di Vanessa Schwartz
- Le moine et le poisson , regia di Michaël Dudok de Wit
- Triangle , regia di Erica Russell
- 1996
- Una tosatura perfetta ( Wallace & Gromit: A Close Shave ), regia di Nick Park
- The Chicken from Outer Space , regia di John Dilworth
- The End , regia di Chris Landreth
- Gagarin , regia di Alexij Kharitidi
- Topolino e il cervello in fuga ( Runaway Brain ), regia di Chris Bailey
- 1997
- Quest , regia di Tyron Montgomery
- Canhead , regia di Timothy Hittle
- La Salla , regia di Richard Condie
- Wat's Pig , regia di Peter Lord
- 1998
- Il gioco di Geri ( Geri's Game ), regia di Jan Pinkava
- Famous Fred , regia di Joanna Quinn
- Redux Riding Hood , regia di Steve Moore
- Rusalka , regia di Aleksandr Petrov
- La vieille dame et les pigeons , regia di Sylvain Chomet
- 1999
- Bunny , regia di Chris Wedge
- The Canterbury Tales , regia di Dave Antrobus , Mic Graves , Claire Jennings , Les Mills , Jonathan Myerson , Ashley Potter , Joanna Quinn , Renat Zinnurov , Aida Zyablikova
- Jolly Roger , regia di Mark Baker
- More , regia di Mark Osborne
- Når livet går sin vej , regia di Karsten Kiilerich e Stefan Fjeldmark
2000
- 2000
- Il vecchio e il mare , regia di Aleksandr Petrov
- 3 Misses , regia di Paul Driessen
- Humdrum , regia di Peter Peake
- My Grandmother Ironed the King's Shirts , regia di Torill Kove
- When the Day Breaks , regia di Wendy Tilby e Amanda Forbis
- 2001
- Father and Daughter , regia di Michaël Dudok de Wit
- The Periwig-Maker , regia di Steffen Schäffler
- Rejected , regia di Don Hertzfeldt
- 2002
- Pennuti spennati ( For the Birds ), regia di Ralph Eggleston
- Fifty Percent Grey , regia di Ruairi Robinson e Seamus Byrne
- Give Up Yer Aul Sins , regia di Cathal Gaffney e Darragh O'Connell
- Strange Invaders , regia di Cordell Barker
- Stubble Trouble , regia di Joseph E. Merideth
- 2003
- The Chubbchubbs! , regia di Eric Armstrong
- Das Rad , regia di Chris Stenner e Heidi Wittlinger
- Katedra , regia di Tomek Baginski
- Mt. Head , regia di Koji Yamamura
- 2004
- Harvie Krumpet , regia di Adam Elliot
- L'agnello rimbalzello ( Boundin' ), regia di Bud Luckey
- Destino , regia di Dominique Monfery
- Gone Nutty , regia di Chris Wedge
- Nibbles , regia di Christopher Hinton
- 2005
- Ryan , regia di Chris Landreth
- Birthday Boy , regia di Sejong Park
- Gopher Broke , regia di Jeff Fowler e Tim Miller
- Guard Dog , regia di Bill Plympton
- Lorenzo , regia di Mike Gabriel
- 2006
- The Moon and the Son , regia di John Canemaker
- 9 , regia di Shane Acker
- Badgered , regia di Sharon Colman
- One Man Band , regia di Mark Andrews , Andrew Jimenez
- The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello , regia di Anthony Lucas
- 2007
- The Danish Poet , regia di Torill Kove
- Una ghianda è per sempre ( No Time for Nuts ), regia di Chris Renaud e Mike Thurmeier
- The Little Matchgirl , regia di Roger Allers
- Maestro , regia di Géza M. Tóth
- Stu - Anche un alieno può sbagliare ( Lifted ), regia di Gary Rydstrom
- 2008
- Pierino & il lupo ( Prokofiev's Peter & the Wolf ), regia di Suzie Templeton
- I Met the Walrus , regia di Josh Raskin
- Madame Tutli-Putli , regia di Chris Lavis e Maciek Szczerbowski
- Même les pigeons vont au paradis , regia di Samuel Tourneux
- Moya lyubov , regia di Aleksandr Petrov
- 2009
- Tsumiki no ie , regia di Kunio Katō
- Oktapodi , regia di Emud Mokhberi e Thierry Marchand
- Presto , regia di Doug Sweetland
- This Way Up , regia di Alan Smith e Adam Foulkes
- Ubornaya istoriya - lyubovnaya istoriya , regia di Konstantin Bronzit
2010
- 2010
- Logorama , regia di Nicolas Schmerkin
- La Dama y la Muerte , regia di Javier Recio Gracia
- French Roast , regia di Fabrice O. Joubert
- Granny O'Grimm's Sleeping Beauty , regia di Nicky Phelan and Darragh O'Connell
- Questione di pane o di morte ( A Matter of Loaf and Death ), regia di Nick Park
- 2011
- The Lost Thing , regia di Shaun Tan e Andrew Ruhemann
- Il Gruffalo , regia di Jakob Schuh e Max Lang
- Let's Pollute , regia di Geefwee Boedoe
- Madagascar, carnet de voyage ( Madagascar, a Journey Diary ), regia di Bastien Dubois
- Quando il giorno incontra la notte , regia di Teddy Newton
- 2012
- The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore , regia di William Joyce e Brandon Oldenburg
- Dimanche , regia di Patrick Doyon
- La luna , regia di Enrico Casarosa
- A Morning Stroll , regia di Grant Orchard e Sue Goffe
- Wild Life , regia di Amanda Forbis e Wendy Tilby
- 2013
- Paperman , regia di John Kahrs
- Adam and Dog , regia di Minkyu Lee
- Fresh Guacamole , regia di PES
- Head over Heels , regia di Timothy Reckart
- The Longest Daycare , regia di David Silverman
- 2014
- Mr Hublot , regia di Laurent Witz e Alexandre Espigares
- Feral , regia di Daniel Sousa e Dan Golden
- Possessions , regia di Shuhei Morita
- Room on the Broom , regia di Max Lang e Jan Lachaue r
- Tutti in scena! (Get a Horse!) , regia di Lauren MacMullan e Dorothy McKim
- 2015
- Winston ( Feast ), regia di Patrick Osborne
- The Bigger Picture , regia di Daisy Jacobs
- The Dam Keeper , regia di Robert Kondo e Daisuke Tsutsumi
- Me and My Moulton , regia di Torill Kove
- A Single Life , regia di Joris Oprins
- 2016
- Bear Story , regia di Gabriel Osorio Vargas
- Prologue , regia di Richard Williams
- Sanjay's Super Team , regia di Sanjay Patel
- We can't live without cosmos , regia di Konstantin Bronzit
- World of tomorrow , regia di Don Hertzfeldt
- 2017
- Piper , regia di Alan Barillaro
- Blind Vaysha , regia di Theodore Ushev
- Borrowed Time , regia di Andrew Coats e Lou Hamou-Lhadj
- Pear and Cider Cigarettes , regia di Robert Valley
- Pearl , regia di Patrick Osborne
- 2018
- Dear Basketball , regia di Glen Keane e Kobe Bryant
- Garden Party , regia di Victor Caire e Gabriel Grapperon
- Lou , regia di Dave Mullins e Dana Murray
- Negative Space , regia di Max Portner e Ru Kuwahata
- Revolting Rhymes , regia di Jakob Schuh e Jan Lachauer
- 2019
- Bao , regia di Domee Shi
- Animal Behaviour , regia di Alison Snowden , David Fine
- Late Afternoon , regia di Louise Bagnall
- One Small Step , regia di Andrew Chesworth e Bobby Pontillas
- Weekends , regia di Trevor Jimenez
2020
- 2020
- Hair Love , regia di Bruce W. Smith , Matthew A. Cherry e Everett Downing Jr.
- Dcera , regia di Daria Kascheeva
- Kitbull , regia di Rosana Sullivan
- Mémorable , regia di Bruno Collet
- Sister , regia di Siqi Song
- 2021
- Se succede qualcosa, vi voglio bene ( If Anything Happens I Love You ), regia di Will McCormack e Michael Govier
- Genius loci , regia di Adrien Mérigeau
- Já-Fólkið , regia di Gísli Darri Halldórsson
- Opera , regia di Erick Oh
- La tana ( Burrow ), regia di Madeline Sharafian
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale , su oscars.org .