Oscar pentru cel mai bun scurtmetraj documentar
Salt la navigare Salt la căutare
Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj documentar ( Premiul Oscar pentru subiectul scurt documentar ) este atribuit scurtmetrajului documentar votat ca cel mai bun de către Academia de Arte și Științe a Filmului , care este organismul care atribuie Premiile Academiei , celebrele premii cunoscute în Italia ca premii Oscar .
Câștigători și nominalizați
Lista arată câștigătorul fiecărui an, urmat de filmele care au fost nominalizate. Pentru fiecare film sunt indicate următoarele: titlul italian (dacă este disponibil), titlul original și regizorul.
Anii indicați sunt cei în care a fost acordat premiul și nu cel în care a fost regizat filmul. Pentru mai multe informații, consultați secțiunea Ceremonii de decernare a premiilor Academiei .
1940
- 1942
- Insula Churchill , în regia lui Stuart Legg
- Aventura în Bronx
- Bombardier , regia Carl Sandburg
- Christmas under Fire , regia Charles Hasse și Harry Watt
- Scrisoare de acasă , în regia lui Carol Reed
- Viața unui pur sangin , în regia lui Tom Cummiskey
- Norvegia în Revoltă
- Un loc pentru a trai
- Sol rusesc
- Soldații cerului , regia Earl Allvine
- Nori de război în Pacific , regia Stuart Legg
- 1943
- Nealocat
- 1944
- 7 decembrie , în regia lui John Ford și Gregg Toland
- Copiii lui Marte , regia Frank Donovan
- Planul pentru distrugere , în regia lui Edward L. Cahn
- Suedezi în America , produs de Biroul de Război al Statelor Unite
- To the People of the United States , în regia lui Walter Wanger
- Tomorrow We Fly , produs de Marina Statelor Unite
- Tineret în criză , produs de The March of Time
- 1945
- Cu Marines la Tarawa , produs de Corpul de Marină al Statelor Unite
- Arturo Toscanini , regia Alexander Hammid
- Noi americani , în regia lui Slavko Vorkapich
- 1946
- Hitler trăiește? , în regia lui Saul Elkins
- Biblioteca Congresului , în regia lui Alexander Hammid
- To Shores of Iwo Jima , produs de Corpul de Marină al Statelor Unite
- 1947
- Seeds of Destiny , regia Gene Fowler Jr.
- Puterea atomică , produsă de The March of Time
- Viața la grădina zoologică , regia Artkino
- Numărul de știri Paramount 37 , produs de Paramount Pictures
- Trafic cu diavolul , regia Gunther von Fritsch
- 1948
- Primii pași , în regia lui Hans Burger
- Passport to Nowhere , regia Frederic Ullman Jr.
- Școală în cutia poștală , produsă de Australian News & Information Bureau
- 1949
- Către independență , produs de armata Statelor Unite
- Heart to Heart , regia Gunther von Fritsch
- Operațiunea Vittles , produsă de Forțele Aeriene ale Armatei Statelor Unite
1950
- 1950
- A Chance To Live , regia James L. Shute (ex aequo)
- So Much for So Little , regia Chuck Jones (ex aequo)
- 1848 , regia Victoria Mercanton
- Marea ascendentă , în regia lui Jean Palardy
- 1951
- De ce Coreea? , în regia lui Edmund Reek
- Lupta: știința împotriva cancerului , regia Morten Parker
- The Stairs , produs de Film Documents Inc.
- 1952
- Benjy , regia Fred Zinnemann
- One Who Came Back , regia Owen Crump
- The Seeing Eye , regia Gordon Hollingshead
- 1953
- Vecinii , regia Norman McLaren
- Devil Take Us , regia Herbert Morgan
- Epeira Diadema , regia Alberto Ancilotto
- Omul viu! , în regia lui William T. Hurtz
- 1954
- Hunters Eskimos ( Eschimosul din Alaska), în regia lui James Algar
- Orașul viu , în regia lui John Barnes și Haskell Wexler
- Operațiunea Blue Jay , produsă de Corpul de Semnal al Armatei Statelor Unite
- Au plantat o piatră , în regia lui James Carr
- Cuvântul , în regia lui John Healy și John Adams
- 1955
- Copiii de joi , în regia lui Lindsay Anderson și Guy Brenton
- Rembrandt: Un autoportret , în regia lui Morrie Roizman
- Jet Carrier , regia Otto Lang
- 1956
- Men against the Arctic (Men Against the Arctic), în regia lui Winston Hibler
- Bătălia de la Gettysburg , în regia lui Herman Hoffman
- Chipul lui Lincoln , în regia lui Wilbur T. Blume
- 1957
- Povestea adevărată a războiului civil , în regia lui Louis Clyde Stoumen
- Un oraș decide , în regia lui Charles Guggenheim
- Valul întunecat , în regia lui Jean Negulesco
- Casa fără nume , în regia lui Valentine Davies
- Om în spațiu , în regia lui Ward Kimball
- 1958
- Nealocat
- 1959
- Fetele Ama , în regia lui Ben Sharpsteen
- Numai angajați , în regia lui Kenneth G. Brown
- Călătorie în primăvară , regia Ralph Keene
- Piatra vie , în regia lui John Feeney
- Oeuverture , în regia lui Gian Luigi Polidoro
1960
- 1960
- Glas , regia Bert Haanstra
- Donald în lumea Mathemagics (Donald în MathMagic Land), în regia lui Milt Banta și Bill Berg
- De la generație la generație , în regia lui Edward F. Cullen
- 1961
- Giuseppina , regia James Hill
- Dincolo de tăcere , regia Agenției de Informații din Statele Unite
- Un oraș numit Copenhaga ( En de ved navn København ), în regia lui Jørgen Roos
- Interregnum-ul lui George Grosz , în regia lui Charles Carey și Altina Carey
- Univers , în regia lui Roman Kroitor și Colin Low
- 1962
- Project Hope , regia Frank P. Bibas
- Breaking the Language Barrier , produs de Forțele Aeriene ale Statelor Unite
- Cradle of Genius , regia Paul Rotha
- Kahl , regia Dido-Film GmbH
- Omul în gri , în regia lui Miro și Zac, producătorul Benedetto Benedetti
- 1963
- Dylan Thomas , regia Jack Howells
- Povestea lui John Glenn , în regia lui William L. Hendricks
- Drumul către zid , în regia lui Robert Saudek
- 1964
- Chagall , regia Lauro Venturi
- Cele cinci orașe din iunie , în regia lui Bruce Herschensohn
- Spiritul Americii , în regia lui Algernon G. Walker
- Treizeci de milioane de scrisori , în regia lui Edgar Anstey
- To Live Again , în regia lui Mel London
- 1965
- Nouă din Little Rock , regia Charles Guggenheim
- Breaking the Habit , regia John Korty
- Copii fără , în regia lui Charles Guggenheim
- Kenojuak ( artist eschimos: Kenojuak ), în regia lui John Feeney
- 140 de zile sub lume , în regia lui Geoffrey Scott și Oxley Hughan
- 1966
- A fi in viata! , în regia lui Alexander Hammid și Francis Thompson
- Mural pe strada noastră , în regia lui Kirk Smallman
- Punct de vedere , în regia lui Lee R. Bobker
- Ouverture , regia Edmond Levy
- Yeats Country , regia Patrick Carey
- 1967
- Un an spre mâine , în regia lui Edmond Levy
- Adolescența , în regia lui Vladimir Forgency [1]
- Cowboy , în regia lui Michael Ahnemann
- Odds Against , regia Lee R. Bobker
- Pasiunea Sfântului Matei , regia Imre Gyöngyössy
- 1968
- The Redwoods , în regia lui Mark Harris și Trevor Greenwood
- Monumentul visului , în regia lui Charles Guggenheim și LT Iglehart
- A Place To Stand , regia Christopher Chapman
- Ne vedem la pilon , în regia lui Robert Fitchett
- While I Run This Race , în regia lui Edmond Levy
- 1969
- Why Man Creates , regia Elaine Bass și Saul Bass
- Casa pe care a construit-o Ananda , regia Fali Bilimoria
- Ușa rotativă , în regia lui Lee R. Bobker
- Un spațiu pentru a crește , în regia lui Thomas P. Kelly Jr.
- A Way Out of the Wilderness , regia Dan E. Weisburd
1970
- 1970
- Cehoslovacia, 1968 , regia Robert M. Fresco și Denis Sanders
- O impresie de John Steinbeck: Scriitor , în regia lui Donald Wrye
- Jenny este un lucru bun , în regia lui Joan Horvath
- Leo Beuerman , regia Herk Harvey
- Magic Machines , în regia lui Bob Curtis
- 1971
- Interviuri cu My Lai Veterans , în regia lui Joseph Strick
- Cadourile , în regia lui Robert McBride
- A Long Way from Nowhere , în regia lui Bob Aller
- Oisin , regia Patrick Carey
- Timpul se termină , în regia lui Robert Ménégoz
- 1972
- Centinelas del silencio , în regia lui Robert Amran
- Aventuri în percepție , regia Han van Gelder
- Art Is ... , în regia lui Julian Krainin și DeWitt L. Sage Jr.
- Numerele încep cu râul , în regia lui Donald Wrye
- Somebody Waiting , regia Hal Riney , Dick Snider și Sherwood Omens
- 1973
- This Tiny World ( Deze kleine wereld ), în regia lui Charles Huguenot van der Linden
- Ziua ploioasă a lui Hundertwasser ( Hundertwassers Regentag ), în regia lui Peter Schamoni
- KZ , în regia lui Giorgio Treves
- Selling Out , regia Tadeusz Jaworski
- The Tide of Traffic , în regia lui Humphrey Swingler
- 1974
- Princeton: O căutat răspunsuri , în regia lui Julian Krainin și DeWitt L. Sage Jr.
- Context , regia Carmen D'Avino
- Copiii de la locul de muncă (Paisti Ag Obair), regia Louis Marcus
- Christo lui Valley Cortina , în regia lui Ellen Giffard și Albert Maysles
- Patru pietre pentru Kanemitsu , în regia lui Terry Sanders
- 1975
- Don't , în regia lui Robin Lehman
- City Out of Wilderness , regia Francis Thompson
- Exploratorium , regia Jon Boorstin
- High Sierra lui John Muir , în regia lui Dewitt Jones și Lesley Foster
- Yoga gol , în regia lui Paul Corsden
- 1976
- Sfârșitul jocului , în regia lui Robin Lehman
- Arthur și Lillie , în regia lui Jon Else
- Milioane de ani înainte de om , în regia lui Manfred Baier
- Probes in Space , regia George V. Casey
- Whistling Smith , în regia lui Marrin Canell și Michael JF Scott
- 1977
- Numărul zilelor noastre , în regia lui Lynne Littman
- American Shoeshine , în regia lui Sparky Greene
- Blackwood , în regia lui Tony Ianzelo și Andy Thompson
- Sfârșitul drumului , în regia lui John Armstrong
- Univers , în regia lui Lester Novros
- 1978
- Gravity Is My Enemy , în regia lui John C. Joseph
- Agueda Martinez: Oamenii noștri , țara noastră , regia Moctesuma Esparza
- Prima ediție , în regia lui Helen Whitney
- Of Time, Tombs and Treasure , în regia lui James R. Messenger și Paul N. Raimondi
- The Shetland Experience , în regia lui Douglas Gordon
- 1979
- The Flight of the Gossamer Condor , în regia lui Jacqueline Phillips Shedd și Ben Shedd
- The Divided Trail: A Native American Odyssey , regia Jerry Aronson
- O întâlnire cu fețe , regia Vidhu Vinod Chopra
- Noapte bună domnișoara Ann , regia August Cinquegrana
- Squires of San Quentin , regia J. Gary Mitchell
1980
- 1980
- Paul Robeson: Tribute to an Artist , regia Saul J. Turell
- Dae , regia Risto Teofilovski
- Koryo Celadon , în regia lui Donald A. Connolly
- Nails , în regia lui Phillip Borsos
- Remember Me , în regia lui Dick Young
- 1981
- Karl Hess: Către libertate , regia Roland Hallé și Peter W. Ladue
- Nu te încurca cu Bill , în regia lui John Watson
- Erupția Muntelui Sf. Elena! , în regia lui George Casey
- Este aceeași lume , în regia lui Dick Young
- Luther Metke la 94 de ani , în regia lui Jorge Preloran
- 1982
- Close Harmony , regia Nigel Noble
- Urge to Build , regia Roland Hallè
- Americi în tranziție , în regia lui Obie Benz
- Călătorie pentru supraviețuire , în regia lui Dick Young
- Vezi Ce spun , în regia lui Freddie Stevens
- 1983
- Dacă iubești această planetă , regia Terre Nash
- Zeii metalului , în regia lui Robert Richter
- Klanul: o moștenire a urii în America , în regia lui Charles Guggenheim și Werner Schumann
- To Live or Let Die , în regia lui Terry Sanders
- Călătorind cu speranță , în regia lui John G. Avildsen
- 1984
- Flamenco la 5:15 am , în regia lui Cynthia Scott
- În umbra nucleară: ce ne pot spune copiii? , în regia lui Eric Thiermann și Vivienne Verdon-Roe
- Femeie de cusut , regia Arthur Dong
- Spații: arhitectura lui Paul Rudolph , regia Robert Eisenhardt
- Ești liber ( Ihr zent frei ), în regia lui Dea Brockman și Ilene Landis
- 1985
- Sculptorii de piatră , în regia lui Marjorie Hunt și Paul Wagner
- Copiii lui Soong Ching Ling , regia Gary Bush și Paul TK Lin
- Code Grey: dileme etice în asistență medicală , în regia lui Ben Achtenberg și Joan Sawyer
- Grădina Edenului , în regia lui Roger M. Sherman
- Amintiri ale lui Pavlovsk , regia Irina Kalinina
- 1986
- Witness to War: Dr. Charlie Clements , regia Deborah Shaffer
- Curajul îngrijirii , regia Robert A. Gardner
- Keats and His Nightingale: A Blind Date , regia James Wolpaw
- Making Overtures: The Story of a Community Orchestra , în regia lui Larry Weinstein
- Vrăjitorul corzilor , în regia lui Peter Friedman
- 1987
- Femei: pentru America, pentru lume , regia Vivienne Verdon-Roe
- Maestrul dezastrului , regia Sonya Friedman
- Debonair Dancers , regia Alison Nigh-Strelich
- Mirii roșii: floarea-soarelui într-o seră , în regia lui Thomas L. Neff
- Sam , în regia lui Aaron D. Weisblatt
- 1988
- Young at Heart , în regia lui Sue Marx și Pamela Conn
- Frances Steloff: Memoriile unui librar , regia Deborah Dickson
- În orele mici , în regia lui Frank Daniel și Izak Ben-Meir
- Silver into Gold , în regia lui Lynn Mueller
- Languages Says It All , regia Megan Williams
- 1989
- Nu trebuie să mori , în regia lui Malcolm Clarke și Bill Guttentag
- Magazinul pentru copii , în regia lui Karen Goodman
- Family Gathering , regia Lise Yasui și Ann Tegnell
- Gang Cops , în regia lui Thomas B. Fleming și Daniel Marks
- Portretul lui Imogen , regia Meg Partridge
1990
- 1990
- Inundația Johnstown , în regia lui Charles Guggenheim
- Fine Food, Fine Pastries, deschis 6-9 , în regia lui David Petersen
- Yad Vashem: Conservarea trecutului pentru a asigura viitorul , regia Ray Errol Fox
- 1991
- Zile de așteptare , în regia lui Steven Okazaki
- Burning Down Tomorrow , regia di Kit Thomas
- Chimps: So Like Us , regia di Karen Goodman e Kirk Simon
- Journey into Life: The World of the Unborn , regia di Derek Bromhall
- Rose Kennedy: A Life to Remember , regia di Terry Sanders
- 1992
- Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment , regia di Debra Chasnoff
- Birdnesters of Thailand ( Chasseurs des ténèbres ), regia di Éric Valli
- A Little Vicious , regia di Immy Humes
- The Mark of the Maker , regia di David McGowan
- Memorial: Letters From American Soldiers , regia di Bill Couturié
- 1993
- Educating Peter , regia di Gerardine Wurzburg
- At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai , regia di Geoffrey O'Connor
- Beyond Imagining: Margaret Anderson and the "Little Review"
- The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein , regia di Joyce Borenstein
- When Abortion Was Illegal: Untold Stories , regia di Dorothy Fadiman
- 1994
- Defending Our Lives , regia di Margaret Lazarus e Renner Wunderlich
- Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann , regia di Steven Cantor e Peter Spirer
- Chicks in White Satin , regia di Elaine Holliman
- 1995
- A Time for Justice
- 89 mm from Europe ( 89 mm od Europy ), regia di Marcel Lozinski
- Blues Highway , regia di Bill Guttentag
- School of the Americas Assassins
- Straight from the Heart , regia di Dee Mosbacher e Frances Reid
- 1996
- One Survivor Remembers , regia di Kary Antholis
- Jim Dine: A Self-Portrait on the Walls , regia di Nancy Dine
- The Living Sea , regia di Greg MacGillivray
- Never Give Up: The 20th Century Odyssey of Herbert Zipper , regia di Terry Sanders
- The Shadow of Hate , regia di Charles Guggenheim
- 1997
- Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien , regia di Jessica Yu
- Cosmic Voyage , regia di Bayley Silleck
- An Essay on Matisse , regia di Perry Wolff
- Special Effects: Anything Can Happen , regia di Ben Burtt
- The Wild Bunch: An Album in Montage , regia di Paul Seydor
- 1998
- A Story of Healing , regia di Donna Dewey
- Alaska: Spirit of the Wild , regia di George Casey
- Amazon , regia di Kieth Merrill
- Family Video Diaries: Daughter of the Bride , regia di Terri Randall
- Still Kicking: The Fabulous Palm Springs Follies , regia di Mel Damski
- 1999
- The Personals , regia di Keiko Ibi
- A Place in the Land , regia di Charles Guggenheim
- Sunrise Over Tiananmen Square , regia di Shui-Bo Wang e Donald McWilliams
2000
- 2000
- King Gimp , regia di Susan Hannah Hadary e William A. Whiteford
- Eyewitness , regia di Bert Van Bork
- The Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo , regia di Simeon Soffer
- 2001
- Big Mama , regia di Tracy Seretean
- Curtain Call , regia di Charles Braverman
- Dolphins , regia di Greg MacGillivray
- The Man On Lincoln's Nose , regia di Daniel Raim
- On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom , regia di Eric Simonson
- 2002
- Thoth , regia di Sarah Kernochan
- Artists and Orphans: A True Drama , regia di Lianne Klapper-McNally
- Sing! , regia di Freida Lee Mock
- 2003
- Twin Towers , regia di Bill Guttentag , Robert David Port
- The Collector of Bedford Street , regia di Alice Elliott
- Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks , regia di Robert Houston
- Why Can't We Be a Family Again? , regia di Roger Weisberg e Murray Nossel
- 2004
- Chernobyl Heart , regia di Maryann DeLeo
- Asylum , regia di Sandy McLeod
- Ferry Tales , regia di Katja Esson
- 2005
- Mighty Times: The Children's March , regia di Robert Houston
- Autism Is a World , regia di Gerardine Wurzburg
- The Children of Leningradsky , regia di Hanna Polak
- Hardwood , regia di Hubert Davis
- Sister Rose's Passion , regia di Oren Jacoby
- 2006
- A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin , regia di Eric Simonson
- God Sleeps in Rwanda , regia di Kimberlee Acquaro , Stacy Sherman
- The Life of Kevin Carter , regia di Dan Krauss
- The Mushroom Club , regia di Steven Okazaki
- 2007
- The Blood of Yingzhou District , regia di Ruby Yang
- Recycled Life , regia di Leslie Iwerks
- Rehearsing a Dream , regia di Karen Goodman
- Two Hands , regia di Nathaniel Kahn
- 2008
- Freeheld , regia di Cynthia Wade
- La corona , regia di Amanda Micheli e Isabel Vega
- Salim Baba , regia di Tim Sternberg
- Sari's Mother , regia di James Longley
- 2009
- Smile Pinki , regia di Megan Mylan
- The Conscience of Nhem En , regia di Steven Okazaki
- The Final Inch , regia di Irene Taylor Brodsky e Tom Grant (produttore cinematografico)
- The Witness from the Balcony of Room 306 , regia di Adam Pertofsky e Margaret Hyde
2010
- 2010
- Music by Prudence , regia di Roger Ross Williams e Elinor Burkett
- China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province , regia di Jon Alpert e Matthew O'Neill
- The Last Campaign of Governor Booth Gardner , regia di Daniel Junge e Henry Ansbacher
- The Last Truck: Closing of a GM Plant , regia di Steven Bognar e Julia Reichert
- Rabbit à la Berlin , regia di Bartek Konopka e Anna Wydra
- 2011
- Strangers No More , regia di Karen Goodman e Kirk Simon
- Killing in the Name , regia di Jed Rothstein
- Poster Girl , regia di Sara Nesson
- Sun Come Up , regia di Jennifer Redfearn
- The Warriors of Qiugang , regia di Ruby Yang
- 2012
- Saving Face , regia di Daniel Junge e Sharmeen Obaid-Chinoy
- The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement , regia di Robin Fryday e Gail Dolgin
- God is the Bigger Elvis , regia di Rebecca Cammisa e Julie Anderson
- Incident in New Baghdad , regia di James Spione
- The Tsunami and The Cherry Blossom , regia di Lucy Walker e Kira Carstensen
- 2013
- Inocente , regia di Sean Fine e Andrea Nix Fine
- Kings Point , regia di Sari Gilman
- Mondays at Racine , regia di Cynthia Wade
- Open Heart , regia di Kief Davidson
- Redemption , regia di Jon Alpert e Matthew O'Neill
- 2014
- The Lady in Number 6: Music Saved My Life , regia di Malcolm Clarke e Nicholas Reed
- CaveDigger , regia di Jeffrey Karoff
- Facing Fear , regia di Jason Cohen
- Karama Has No Walls , regia di Sara Ishaq
- Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall , regia di Edgar Barens
- 2015
- Crisis Hotline: Veterans Press 1 , regia di Ellen Goosenberg Kent
- Joanna , regia di Aneta Kopacz
- Nasza klatwa , regia di Tomasz Sliwinski
- La parka , regia di Gabriel Serra
- White Earth , regia di J. Christian Jensen
- 2016
- A Girl In The River: The Price Of Foregiveness - regia di Sharmeen Obaid-Chinoy
- Body Team 12 - regia di David Darg e Bryn Mooser
- Chau, Beyond The Lines - regia di Courtney Marsh e Jerry France
- Claude Lenzmann: Spectres Of The Shoah - regia di Adam Benzine
- Last Dat Of Freedom - regia di Dee Hibert e Jones Nomi Talisman
- 2017
- Caschi bianchi , regia di Orlando von Einsiedel e Joanna Natasegara
- 4.1 Miles , regia di Daphne Matziaraki
- Extremis , regia di Dan Krauss
- Joe's Violin , regia di Kahane Cooperman
- Watani: My Homeland , regia di Marcel Mettelsiefen
- 2018
- Heaven is a Traffic Jam on the 405 , regia di Frank Stiefel
- Edith+Eddie , regia di Laura Checkoway e Thomas Lee Wright
- Heroin(e) , regia di Elaine McMillion Sheldon e Kerrin Sheldon
- Knife Skills , regia di Thomas Lennon
- Traffic Stop , regia di Kate Davis e David Heilbroner
- 2019
- Period. End of Sentence. , regia di Rayka Zehtabchi
- Black Sheep , regia di Ed Perkins
- End Game , regia di Rob Epstein e Jeffrey Friedman
- Lifeboat , regia di Skye Fitzgerald
- A Night at the Garden , regia di Marshall Curry
2020
- 2020
- Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) , regia di Carol Dysinger
- In the Absence , regia di Yi Seung-jin
- Life Overtakes Me , regia di Kristine Samuelson e John Haptas
- St. Louis Superman , regia di Smriti Mundhra e Sami Khan
- Walk Ran Cha-Cha , regia di Laura Nix
Note
- ^ ( EN ) Envisioning Dance on Film and Video , Routledge, 2002
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale , su oscars.org .