Oscar pentru cel mai bun documentar
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune pe tema premiilor de film nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Oscarul pentru cel mai bun documentar ( Premiul Oscar pentru cel mai bun film documentar ) este atribuit documentarului votat ca cel mai bun de către Academia de Arte și Științe Cinematografice , care este organismul care atribuie Premiile Academiei , celebrele premii cunoscute în Italia sub numele de Oscar premii .
Câștigători și nominalizați
Lista arată câștigătorul fiecărui an, urmat de filmele care au fost nominalizate. Pentru fiecare film sunt indicate următoarele: titlul italian (dacă este disponibil), titlul original și regizorul.
Anii indicați sunt cei în care a fost acordat premiul și nu cel în care a fost regizat filmul. Pentru mai multe informații, consultați secțiunea Ceremonii de decernare a premiilor Academiei .
1940
- 1943
- The Battle of Midway (Bătălia de la Midway), în regia lui John Ford (ex aequo)
- Frontul Kokoda! , Regia Ken G. Hall (ex aequo)
- Razgrom Nemetskikh Voysk Pod Moskvoy , regia Ilya Kopalin și Leonid Varlamov
- Prelude to War (Preludiu la război), regia Frank Capra și Anatole Litvak (ex aequo)
- Africa, Preludiul victoriei
- Refuzăm să murim , în regia lui William H. Pine
- Conquer by the Clock , regizat de Frederic Ullman Jr.
- Boabele care au construit o emisferă
- Henry Browne, Fermier , regia Roger Barlow
- High over the Borders , în regia lui Raymond Spottiswoode
- Mică Belgia
- Mize mari în est
- Inside Fighting China , regia Stuart Legg
- Winning Your Wings , în regia lui Owen Crump
- It's Everybody's War , în regia lui Will Price
- Ascultați Marea Britanie , în regia lui Humphrey Jennings și Stewart McAllister
- Raport de luptă
- Micile insule ale libertății , în regia lui Victor Stoloff
- Noul Duh
- Domnule Blabbermouth! , Regizat de Basil Wrangell
- A Ship Is Born , în regia lui Jean Negulesco
- Douăzeci și unu de mile
- Domnul Gardenia Jones , regia George B. Seitz
- Vulturul alb , în regia lui Eugeniusz Cekalski
- Prețul victoriei , regia William H. Pine
- 1944
- Victoria deșertului , regia Roy Boulting
- Botez de foc , produs de „ Armata Statelor Unite ale Americii
- Bătălia Rusiei (The Battle of Russia), în regia lui Frank Capra și Anatole Litvak
- Raportul Aleutinilor , în regia lui John Huston
- Raportul Departamentului de Război , în regia lui Oliver Lundquist
- 1945
- Marele luptător (The Fighting Lady), în regia lui Edward Steichen
- Resisting Enemy Interrogation , regia Harold Medford
- 1945
- The true glory (Adevărata glorie), în regia lui Garson Kanin
- Ultima bombă , în regia lui Frank Lloyd
- 1947
- Nealocat
- 1948
- Design for Death , regia Richard Fleischer
- Călătorie în medicină , produs de Departamentul de Stat al Statelor Unite
- Lumea este bogată , regia Paul Rotha
- 1949
- Ținutul secret , în regia lui Orville O. Dull
- Exclusii (The Quiet One), regia Sidney Meyers
1950
- 1950
- Daybreak in Udi , în regia lui Terry Bishop
- Kenji vine acasă , în regia lui Paul F. Heard
- 1951
- Titanul, povestea lui Michelangelo (The Titan: Story of Michelangelo), în regia lui Robert J. Flaherty și Richard Lyford
- Cu aceste mâini , în regia lui Jack Arnold
- 1952
- Kon-Tiki , regia Thor Heyerdahl
- Am fost comunist pentru FBI , în regia lui Gordon Douglas
- 1953
- Marea din jurul nostru (The Sea Around Us), regia Irwin Allen
- The Hoaxters , în regia lui Herman Hoffman
- Navajo , în regia lui Norman Foster
- 1954
- The Living Desert ( Deșertul viu), în regia lui James Algar
- Cucerirea Everestului , în regia lui George Lowe
- O regină este încoronată , în regia lui Christopher Fry
- 1955
- The Vanishing Prairie (The Vanishing Prairie), în regia lui James Algar
- The Stratford Adventure , în regia lui Morten Parker
- 1956
- Helen Keller în Povestea ei , în regia lui Nancy Hamilton
- Heartbreak Ridge (Crèvecoeur), regia Jacques Dupont
- 1957
- Lumea tăcută (Le monde du silence), în regia lui Jacques-Yves Cousteau
- Ochiul gol , în regia lui Louis Clyde Stoumen
- Unde plutesc munții (Hvor bjergene sejler), regia Bjarne Henning-Jensen
- 1958
- Albert Schweitzer , regizorul Jerome Hill
- On the Bowery (On the Bowery), regizat de Lionel Rogosin
- Toreador! , Regizat de Carlos Veil
- 1959
- Wild Arctic (White Wilderness), regia James Algar
- Lumea ascunsă , în regia lui Robert Snyder
- Asistență medicală psihiatrică , în regia lui Lee R. Bobker
- Antarctic Crossing , în regia lui George Lowe
1960
- 1960
- Serengeti nu va muri (Serengeti darf nicht sterben), în regia lui Bernhard Grzimek
- Cursa pentru spațiu , în regia lui David L. Wolper
- 1961
- Calul zburător (Calul cu coada zburătoare), în regia lui Larry Lansburgh
- Rebel in Paradise , regia Robert D. Fraser
- 1962
- Sky Above and Mud Beneath , regia Pierre-Dominique Gaisseau
- Marile olimpiade , în regia lui Romolo Marcellini
- 1963
- Black Fox (Black Fox: The Rise and Fall of Adolf Hitler), în regia lui Louis Clyde Stoumen
- Alvorada , regia Hugo Niebeling
- 1964
- Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World , în regia lui Shirley Clarke
- Maillon et la Chaine , în regia lui Jacques Ertaud și Bernard Gorki
- Terminus , regia John Schlesinger
- The Yanks Are Coming , în regia lui Marshall Flaum
- 1965
- Lumea fără soare (Le monde sans soleil), în regia lui Jacques-Yves Cousteau
- The Finest Hours , în regia lui Peter Baylis
- Acele patru zile din noiembrie (Four Days in November), în regia lui Mel Stuart
- Olandezul uman (Alleman), în regia lui Bert Haanstra
- Acolo, 1914-18 (14-18), în regia lui Jean Aurel
- 1966
- Povestea Eleanor Roosevelt , în regia lui Richard Kaplan
- The Battle of the Bulge ... The Brave Rifles , în regia lui Laurence E. Mascott
- Podul Forth Road , regizorul Gordon Lang
- Let My People Go , în regia lui John Krish
- A muri la Madrid (Mourir à Madrid), în regia lui Frédéric Rossif
- 1967
- Jocul de război , în regia lui Peter Watkins
- Chipul unui geniu , în regia lui Alfred R. Kelman
- Helicopter Canada , regia Eugene Boyko
- Le volcan interdit , regia Haroun Tazieff
- Familia cu adevărat mare , în regia lui Alexander Grasshoff
- 1968
- Plutonul Anderson , în regia lui Pierre Schoendoerffer
- Festival , în regia lui Murray Lerner
- Harvest , în regia lui Carroll Ballard
- A King's Story , în regia lui Harry Booth
- A Time for Burning , regia William C. Jersey
- 1969
- Călătorie în sine , regia Bill McGaw
- Câteva note despre problema noastră alimentară , în regia lui James Blue
- Legendary Champions , în regia lui Harry Chapin
- Alte voci , în regia lui David H. Sawyer
- Tineri americani , în regia lui Alexander Grasshoff
1970
- 1970
- L'amour de la vie - Artur Rubinstein , regia Gérard Patris și François Reichenbach
- Înainte ca muntele să fie mutat , regizorul Robert K. Sharpe
- În anul porcului , regia Emile de Antonio
- Jocurile Olimpice (Olimpiada en México), în regia lui Alberto Isaac
- The Wolf Men , regia Irwin Rosten
- 1971
- Woodstock - Three Days of Peace, Love and Music ( Woodstock ), în regia lui Michael Wadleigh
- Extraterestrii se vor întoarce ( Erinnerungen an die Zukunft ), în regia lui Harald Reinl
- Jack Johnson , regia Alan Bodian
- King - O mărturie filmată ... De la Montgomery la Memphis ( King: A Filmed Record ... Montgomery to Memphis ), în regia lui Sidney Lumet și Joseph L. Mankiewicz
- Say Goodbye , regia David H. Vowell
- 1972
- The Hellstrom Chronicle (The Hellstrom Chronicle), în regia lui Walon Green și Ed Spiegel
- Alaska Wilderness Lake , regia Alan Landsburg
- Raliul Campionilor (în orice duminică ), în regia lui Bruce Brown
- Expedițiile RA ( RA ), în regia lui Lennart Ehrenborg și Thor Eyerdahl
- The Sorrow and the Pity (The Sorrow and the Pity), regia Marcel Ophüls
- 1973
- Marjoe , în regia lui Sarah Kernochan și Howard Smith
- The forest living (Bij de Beesten af), regia Bert Haanstra
- Malcolm X , regia Arnold Perl
- Familia Manson și Satana (Manson), în regia lui Robert Hendrickson și Laurence Merrick
- Revoluția tăcută , în regia lui Edouard de laurot
- 1974
- Cel mai mare cowboy rodeo (Marele cowboy american), în regia lui Kieth Merrill
- Întotdeauna un nou început , în regia lui John D. Goodell
- Schlacht um Berlin , regia Franz Baake
- Călătorie spre limitele exterioare , în regia lui Alexander Grasshoff
- Pereți de foc , în regia lui Herbert Kline si Edmund Penney
- 1975
- Hearts and Minds , regia Peter Davis
- Antonia: Un portret al femeii , în regia lui Jill Godmilow
- Provocarea ... Un omagiu pentru arta modernă , în regia lui Herbert Kline
- Cea de-a 81-a lovitură (Ha-Makah Hashmonim V'Echad), în regia lui David Bergman și Jacques Ehrlich
- The Wild and the Brave , în regia lui Eugene S. Jones
- 1976
- The Man Who Skied Down Everest , în regia lui Bruce Nyznik și Lawrence Schiller
- Fighting for Our Lives , în regia lui Glen Pearcy
- The Incredible Machine , în regia lui Irwin Rosten și Ed Spiegel
- California Reich , în regia lui Keith Critchlow și Walter F. Parkes
- Cealaltă jumătate a cerului: A China Memoir , în regia lui Shirley MacLaine și Claudia Weill
- 1977
- Harlan County, SUA , regia Barbara Kopple
- Hollywood On Trial , regia David Helpern
- Off the Edge , regia Michael Firth
- Oamenii vântului , regia Anthony Howarth
- Vulcan: o anchetă despre viața și moartea lui Malcolm Lowry , în regia lui Donald Brittain și John Kramer
- 1978
- Cine sunt DeBolts? Și de unde au luat nouăsprezece copii? , Regizat de John Korty
- The Children (The Children of Theatre Street), în regia lui Robert Dornhelm și Earle Mack
- High Grass Circus , în regia lui Tony Ianzelo și Torben Schiøler
- Omagiu lui Chagall - Culorile iubirii , regia Harry Rasky
- Union Maids , regizorul Jim Klein și Miles Mogulescu
- 1979
- Speriat drept! , Regizat de Arnold Shapiro
- Le vent des amoureux , în regia lui Albert Lamorisse
- Mysterious Castles of Clay , în regia lui Alan Root
- Raoni , în regia lui Jean-Pierre Dutilleux și Luiz Carlos Saldanha
- With Babies and Banners: Story of the Women's Brigade Emergency , în regia Anne Bohlen
1980
- 1980
- Cel mai bun băiat , în regia lui Ira Wohl
- Generație pe vânt , regia David A. Vassar
- Going the Distance , în regia lui Paul Cowan
- The Killing Ground , regizorul Steve Singer și Tom Priestley
- The War at Home , în regia lui Glenn Silber și Barry Alexander Brown
- 1981
- De la Mao la Mozart: Isaac Stern în China , regia Murray Lerner
- Agee , în regia lui Ross Spears
- Ziua după treime , în regia lui Jon Else
- Front Line , în regia lui David Bradbury
- Steaua galbenă - Persecuția evreilor în Europa 1933-45 ( Der Gelbe Stern ), regia Dieter Hildebrandt
- 1982
- Genocid , în regia lui Arnold Schwartzman
- El Salvador: Un alt Vietnam , în regia lui Glenn Silber și Teté Vasconcellos
- Against Wind and Tide: A Cuban Odyssey , în regia lui John Brousek
- Opt minute până la miezul nopții: un portret al dr. Helen Caldicott , regia Mary Benjamin
- Podul Brooklyn , regia Ken Burns
- 1983
- Just Another Missing Kid , în regia lui John Zaritsky
- Moara lui Ben , în regia lui Michel Chalufour și John Karol
- În apa noastră , în regia lui Meg Switzgable
- După Topor , regia Sturla Gunnarsonn
- Un portret al lui Giselle , în regia lui Joseph Wishy
- 1984
- He Makes Me Feel Like Dancin ' , regia Emile Ardolino
- Children of Darkness , în regia lui Richard Kotuk și Ara Chekmayan
- Primul contact , în regia lui Robin Anderson și Bob Connolly
- Profesia armelor , în regia lui Michael Bryans și Tina Viljoen
- Seeing Red , în regia lui Jim Klein și Julia Reichert
- 1985
- The Times of Harvey Milk , în regia lui Rob Epstein
- Licee , în regia lui Charles Guggenheim și Nancy Sloss
- În numele oamenilor , în regia lui Frank Christopher
- Marlene (Marlene Dietrich - Porträt eines mythos), în regia lui Maximilian Schell
- Streetwise , în regia lui Martin Bell
- 1986
- Broken Rainbow , regia Maria Florio și Victoria Mudd
- Las madres de la Plaza de Mayo , în regia lui Susana Munoz Blaunstein și Lourdes Portillo
- Soldiers in Hiding , regia Malcolm Clarke
- Statuia Libertății , în regia lui Ken Burns
- Afaceri neterminate , regia Steven Okazaki
- 1987
- Artie Shaw: Timpul este tot ce ai (ex aequo), regia Brigitte Berman
- Down and Out in America (în comun), în regia lui Lee Grant
- Chile: Hasta Cuando? , Regizat de David Bradbury
- Isaac in America: A Journey with Isaac Bashevis Singer , regia Amran Nowak
- Martor al apartheidului , regizorul Kevin Harris și Sharon I. Shoper
- 1988
- Masa rotundă de zece ani: inteligența și legenda mesei rotunde Algonquin , în regia lui Aviva Slesin
- O cusătură pentru timp , în regia lui Barbara Herbich și Cyril Christo
- Radio Bikini , regizorul Robert Stone
- Hellfire: A Journey from Hiroshima , în regia lui Michael Camerini și John Junkerman
- Eyes on the Prize: America’s Civil Rights Years / Bridge to Freedom 1965 , în regia lui Harry Hampton
- 1989
- Hôtel Terminus (Hotel Terminus: Viața și vremurile lui Klaus Barbie), în regia lui Marcel Ophüls
- The Cry of Reason - Beyers Naude: An Afrikaner Speaks Out , regia Robert Bilheimer
- Să ne pierdem - Perdiamoci (Să ne pierdem ), în regia lui Bruce Weber
- Promisiunile de păstrat , în regia lui Ginny Durrin
- Cine l-a ucis pe Vincent Chin? , în regia lui Christine Choy și Renee Tajima-Pena
1990
- 1990
- Common Threads (Common Threads: Stories from the Quilt), în regia lui Rob Epstein și Jeffrey Friedman
- Adam Clayton Powell , regia Richard Kilberg
- Crack SUA: County Under Siege , regia Vince DiPersio și Bill Guttentag
- For All Mankind , în regia lui Al Reinert
- Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren , regizat de Bill Jersey
- 1991
- Visul american , în regia lui Cathy Caplan și Thomas Haneke
- Berkeley în anii șaizeci , regia Mark Kitchell
- Building Bombs , regia Mark Mori și Susan Robinson
- Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade , regizat de Judith Montell
- Waldo Salt: A Screenwriter's Journey , regia Eugene Corr și Robert Hillmann
- 1992
- În umbra stelelor , în regia lui Allie Light și Irving Saraf
- Death on the Job , regia Vince DiPersio și Bill Guttentag
- Doing Time: Life Inside the Big House , regia Alan Raymond
- Conștiința neliniștită , în regia lui Hava Beller Kohav
- Wild by Law , regia Lawrence Hott
- 1993
- The Panama Deception , regia Barbara Trent
- Schimbarea minții noastre: povestea doctorului Evelyn Hooker , în regia lui Richard Schmiechen
- Incendii din Kuweit , regizorul David Douglas
- Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II , regizat de William Miles și Nina Rosenblum
- Muzică pentru filme: Bernard Herrmann , regia Joshua Waletzky
- 1994
- I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School , regia Susan Raymond
- The Broadcast Tapes of Dr. Peter , regia di David Paperny
- Children of Fate: Life and Death in a Sicilian Family , regia di Michael Roemer , Susan Todd , Andrew Young e Robert M. Young
- For Better or for Worse , regia di David Collier
- The War Room , regia di Chris Hegedus e DA Pennebaker
- 1995
- Maya Lin: A Strong Clear Vision , regia di Freida Lee Mock
- Complaints of a Dutiful Daughter , regia di Deborah Hoffmann
- D-Day Remembered , regia di Charles Guggenheim
- Freedom on My Mind , regia di Connie Field e Marilyn Mulford
- A Great Day in Harlem , regia di Jean Bach
- 1996
- Anne Frank Remembered , regia di Jon Blair
- The Battle Over Citizen Kane - La sfida che segnò la storia del cinema ( The Battle Over Citizen Kane ), regia di Michael Epstein e Thomas Lennon
- Hank Aaron: Chasing the Dream , regia di Michael Tollin
- Piccole meraviglie ( Small Wonders ), regia di Allan Miller e Lana Miller
- Troublesome Creek: A Midwestern , regia di Steven Ascher e Jeanne Jordan
- 1997
- Quando eravamo re ( When We Were Kings ), regia di Leon Gast
- The Line King: The Al Hirschfeld Story , regia di Susan Warms Dryfoos
- Mandela , regia di Angus Gibson e Jo Menell
- Suzanne Farrell: Elusive Muse , regia di Anne Belle e Deborah Dickson
- Tell the Truth and Run: George Seldes and the American Press , regia di Rick Goldsmith
- 1998
- The Long Way Home , regia di Mark Jonathan Harris
- 4 Little Girls , regia di Spike Lee
- Ayn Rand: A Sense of Life , regia di Michael Paxton
- Colors Straight Up , regia di Michèle Ohayon
- Waco: The Rules of Engagement , regia di William Gazecki
- 1999
- Gli ultimi giorni ( The Last Days ), regia di James Moll
- Dancemaker , regia di Matthew Diamond
- The Farm: Angola, USA , regia di Liz Garbus , Wilbert Rideau e Jonathan Stack
- Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth , regia di Robert B. Weide
- Regret to Inform , regia di Barbara Sonneborn
2000
- 2000
- Un giorno a settembre ( One Day in September ), regia di Kevin Macdonald
- Buena Vista Social Club , regia di Wim Wenders
- Genghis Blues , regia di Roko Belic
- On the Ropes , regia di Nanette Burstein e Brett Morgen
- Speaking in Strings , regia di Paola di Florio
- 2001
- La fuga degli angeli - Storie del Kindertransport ( Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport ), regia di Mark Jonathan Harris
- Legacy , regia di Tod Lending
- Long Night's Journey Into Day , regia di Deborah Hoffmann e Frances Reid
- Scottsboro: An American Tragedy , regia di Daniel Anker e Barak Goodman
- Sound and Fury , regia di Josh Aronson
- 2002
- Un coupable idéal , regia di Jean-Xavier de Lestrade
- Children Underground , regia di Edet Belzberg
- LaLee's Kin: The Legacy of Cotton , regia di Deborah Dickson , Susan Frömke e Albert Maysles
- Promesse ( Promises ), regia di Carlos Bolado , BZ Goldberg e Justine Shapiro
- War Photographer , regia di Christian Frei
- 2003
- Bowling a Columbine ( Bowling for Columbine ), regia di Michael Moore
- Daughter from Danang , regia di Gail Dolgin e Vicente Franco
- Prisoner of Paradise , regia di Malcolm Clarke e Stuart Sender
- Spellbound , regia di Jeffrey Blitz
- Il popolo migratore ( Le peuple migrateur ), regia di Jacques Perrin
- 2004
- The Fog of War: La guerra secondo Robert McNamara ( The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara ), regia di Errol Morris
- Balseros , regia di Carlos Bosch e José María Doménech
- Una storia americana - Capturing the Friedmans ( Capturing the Friedmans ), regia di Andrew Jarecki
- My Architect - Il viaggio di un figlio ( My Architect: A Son's Journey ), regia di Nathaniel Kahn
- The Weather Underground , regia di Sam Green e Bill Siegel
- 2005
- Born Into Brothels ( Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids ), regia di Zana Briski e Ross Kauffman
- La storia del cammello che piange ( Die Geschichte vom weinenden Kamel ), regia di Luigi Falorni e Byambasuren Davaa
- Super Size Me , regia di Morgan Spurlock
- Tupac: Resurrection , regia di Lauren Lazin
- Twist of Faith , regia di Kirby Dick
- 2006
- La marcia dei pinguini ( La marche de l'empereur ), regia di Luc Jacquet
- L'incubo di Darwin ( Darwin's Nightmare ), regia di Hubert Sauper
- Enron - L'economia della truffa ( Enron: The Smartest Guys in the Room ), regia di Alex Gibney
- Murderball , regia di Henry Alex Rubin , Dana Adam Shapiro
- Street Fight , regia di Marshall Curry
- 2007
- Una scomoda verità ( An Inconvenient Truth ), regia di Davis Guggenheim
- Deliver Us from Evil , regia di Amy Berg
- Iraq in Fragments , regia di James Longley
- Jesus Camp , regia di Heidi Ewing e Rachel Grady
- My Country My Country , regia di Laura Poitras
- 2008
- Taxi to the Dark Side , regia di Alex Gibney
- No End in Sight , regia di Charles Ferguson
- Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience , regia di Richard E. Robbins
- Sicko , regia di Michael Moore
- War Dance , regia di Sean Fine e Andrea Nix
- 2009
- Man on Wire - Un uomo tra le Torri ( Man on Wire ), regia di James Marsh
- The Betrayal - Nerakhoon , regia di Ellen Kuras e Thavisouk Phrasavath
- Encounters at the End of the World , regia di Werner Herzog e Henry Kaiser
- The Garden , regia di Scott Hamilton Kennedy
- Trouble the Water , regia di Tia Lessin e Carl Deal
2010
- 2010
- The Cove - La baia dove muoiono i delfini ( The Cove ), regia di Louie Psihoyos
- Burma Vj - Cronache da un paese blindato ( Burma VJ: Reporter i et lukket land ), regia di Anders Østergaard e Lise Lense-Møller
- Food, Inc. , regia di Robert Kenner e Elise Pearlstein
- The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers , regia di Judith Ehrlich e Rick Goldsmith
- Which Way Home , regia di Rebecca Cammisa
- 2011
- Inside Job , regia di Charles Ferguson
- Exit Through the Gift Shop , regia di Banksy
- Gasland , regia di Josh Fox
- Restrepo - Inferno in Afghanistan ( Restrepo ), regia di Tim Hetherington e Sebastian Junger
- Waste Land , regia di Lucy Walker
- 2012
- Undefeated , regia di TJ Martin , Dan Lindsay e Richard Middlemas
- Hell and Back Again , regia di Danfung Dennis e Mike Lerner
- If a Tree Falls , regia di Marshall Curry e Sam Cullman
- Paradise Lost 3: Purgatory , regia di Joe Berlinger e Bruce Sinofsky
- Pina , regia di Wim Wenders e Gian-Piero Ringel
- 2013
- Searching for Sugar Man , regia di Malik Bendjelloul e Simon Chinn
- 5 Broken Cameras , regia di Emad Burnat e Guy Davidi
- The Gatekeepers - I guardiani di Israele ( The Gatekeepers ), regia di Dror Moreh , Philippa Kowarsky e Estelle Fialon
- AIDS - Cronaca di una rivoluzione ( How to Survive a Plague ), regia di David France e Howard Gertler
- The Invisible War , regia di Kirby Dick e Amy Ziering
- 2014
- 20 Feet from Stardom , regia di Morgan Neville
- L'atto di uccidere ( The Act of Killing ), regia di Joshua Oppenheimer e Signe Byrge Sørensen
- Cutie and the Boxer , regia di Zachary Heinzerling e Lydia Dean Pilcher
- Dirty Wars , regia di Richard Rowley e Jeremy Scahill
- The Square - Dentro la rivoluzione ( Al midan ), regia di Jehane Noujaim
- 2015
- Citizenfour , regia di Laura Poitras
- Alla ricerca di Vivian Maier ( Finding Vivian Maier ), regia di John Maloof e Charlie Siskel
- Last Days in Vietnam , regia di Rory Kennedy
- Il sale della terra ( The Salt of the Earth ), regia di Juliano Ribeiro Salgado e Wim Wenders
- Virunga , regia di Orlando von Einsiedel
- 2016
- Amy , regia di Asif Kapadia
- Cartel Land , regia di Matthew Heineman
- The Look of Silence , regia di Joshua Oppenheimer
- What Happened, Miss Simone? , regia di Liz Garbus
- Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom , regia di Evgeny Afineevsky
- 2017
- OJ: Made in America , regia di Ezra Edelman
- Fuocoammare , regia di Gianfranco Rosi
- I Am Not Your Negro , regia di Raoul Peck
- Life, Animated , regia di Roger Ross Williams
- XIII emendamento ( 13th ), regia di Ava DuVernay
- 2018
- Icarus , regia di Bryan Fogel
- Abacus: Small Enough to Jail , regia di Steve James
- Last Man in Aleppo , regia di Feras Fayyad
- Strong Island , regia di Yance Ford
- Visages villages , regia di Agnès Varda e JR
- 2019
- Free Solo - Sfida estrema ( Free Solo ), regia di Jimmy Chin e Elizabeth Chai Vasarhelyi
- Hale County This Morning, This Evening , regia di RaMell Ross
- Minding the Gap , regia di Bing Liu
- Of Fathers and Sons , regia di Talal Derki
- Alla corte di Ruth - RBG ( RBG ), regia di Betsy West e Julie Cohen
2020
- 2020
- Made in USA - Una fabbrica in Ohio ( American Factory ), regia di Steven Bognar e Julia Reichert
- The Cave - L'ospedale nel bunker ( The Cave ), regia di Feras Fayyad
- Democrazia al limite ( Democracia em vertigem ), regia di Petra Costa
- Alla mia piccola Sama ( For Sama ), regia di Waad al-Kateab e Edward Watts
- Honeyland ( Medena zemja ), regia di Tamara Kotevska e Ljubomir Stefanov
- 2021
- Il mio amico in fondo al mare ( My Octopus Teacher ), regia di Pippa Ehrlich , James Reed e Craig Foster
- Collective , regia di Alexander Nanau e Bianca Oana
- Crip Camp: disabilità rivoluzionarie , regia di Nicole Newnham , Jim LeBrecht e Sara Bolder
- The Mole Agent , regia di | Maite Alberdi e Marcela Santibáñez
- Time , regia di Garrett Bradley , Lauren Domino e Kellen Quinn
Collegamenti esterni
- ( EN ) Academy Awards Database