Oscar pentru cea mai bună montare sonoră
Oscarul pentru cea mai bună editare a sunetului ( Premiul Oscar pentru editare sonoră ) este atribuit montajului sonor votat cel mai bine de Academia de Arte și Științe Cinematografice , care este organismul care atribuie Premiile Academiei , celebrele premii cunoscute în Italia drept premii Oscar .
Din 1964 până în 1968 și în 1975 această categorie a luat numele de Oscar pentru cele mai bune efecte sonore . Din 1969 până în 1982 , premiul nu a fost acordat, dar în 4 dintre aceste ocazii i-a fost acordat Premiul Oscar Special Achievement pentru editarea efectelor sonore (și este de fapt listat). După 1982, doar de două ori a fost distins cu premiul Oscar pentru realizare specială în locul celui pentru editare sonoră.
Câștigători și nominalizați
Lista arată câștigătorul fiecărui an, urmat de filmele care au primit o nominalizare. Anii indicați sunt cei în care a fost acordat premiul și nu cel în care a fost regizat filmul. Pentru mai multe informații, consultați secțiunea Ceremonii de decernare a premiilor Academiei .
1960
- 1964
- Walter G. Elliott - Această lume nebună nebună nebună ( Este o lume nebună, nebună, nebună, nebună )
- Robert L. Bratton - A Gathering of Eagles (A Gathering of Eagles)
- 1965
- Norman Wanstall - Agent 007 - Misiunea Goldfinger ( Goldfinger )
- Robert L. Bratton - Daddy's Trouble ( The Lively Set )
- 1966
- Treg Brown - The Great Race (Marea cursă)
- Walter Rossi - Colonelul Von Ryan ( Expressul lui Von Ryan )
- 1967
- Gordon Daniel -Marele Premiu
- Walter Rossi - Fantastic Voyage (Călătorie fantastică)
- 1968
- John Poyner - The Dirty Dozen (The Dirty Dozen)
- James A. Richard - Noaptea fierbinte a inspectorului Tibbs ( În căldura nopții )
- 1969
- nealocat
1970
- 1970
- nealocat
- 1971
- nealocat
- 1972
- nealocat
- 1973
- nealocat
- 1974
- nealocat
- 1975
- nealocat
- 1976 (Premiul special pentru realizarea Academiei)
- Peter Berkos - Hindenburg ( The Hindenburg )
- 1977
- nealocat
- 1978 (Premiul special pentru realizarea Academiei)
- Frank E. Warner - Întâlniri apropiate de tipul al treilea (Întâlniri apropiate de tipul al treilea)
- 1979
- nealocat
1980
- 1980 (Premiul special pentru realizarea Academiei)
- Alan Splet - Black Stallion ( The Black Stallion )
- 1981
- nealocat
- 1982 (Premiul special pentru realizarea Academiei)
- Ben Burtt și Richard L. Anderson - Raiders of the Lost Ark (Raiders of the Lost Ark)
- 1983
- Charles L. Campbell și Ben Burtt - ET extra-terestru (ET extra-terestru)
- Mike Le-Mare - U-Boot 96 ( Das Boot )
- Stephen Hunter Flick și Richard L. Anderson - Poltergeist - Prezențe demonice ( Poltergeist )
- 1984
- Jay Boekelheide - Real Men ( The Right Stuff )
- Ben Burtt - Return of the Jedi (Întoarcerea Jediului)
- David E. Stone și Kendrich Sweet - Un magnum pentru McQuade ( Lone Wolf McQuade )
- 1986
- Charles L. Campbell și Robert Rutledge - Înapoi la viitor (Înapoi la viitor)
- Bob Henderson și Alan Robert Murray - Ladyhawke
- Frederick J. Brown - Rambo II: Revenge ( Rambo: First Blood Part II )
- 1987
- Don Sharpe - Aliens - Final Showdown ( Aliens )
- Mark Mangini - Star Trek IV: The Journey to Earth ( Star Trek IV: The Voyage Home )
- Cecilia Hall și George Watters II - Top Gun
- 1988 (Premiul special pentru realizarea Academiei)
- 1989
- Charles L. Campbell și Louis L. Edemann - Who Framed Roger Rabbit ( Who Framed Roger Rabbit )
- Ben Burtt și Richard Hymns - Willow
- Stephen H. Flick și Richard Shorr - Die Hard - Crystal Trap ( Die Hard )
1990
- 1990
- Ben Burtt și Richard Hymns - Indiana Jones și ultima cruciadă ( Indiana Jones și ultima cruciadă )
- Milton C. Burrow și William L. Manger - Black Rain - Black Rain
- Robert Henderson și Alan Robert Murray - Lethal Weapon 2 (Lethal Weapon 2)
- 1991
- Cecelia Hall și George Watters II - Hunt for Red October (The Hunt for Red October)
- Charles L. Campbell și Richard Franklin - Flatliners (Flatliners)
- Stephen H. Flick - Act of Force ( Total Recall )
- 1992
- Gary Rydstrom și Gloria S. Borders - Terminator 2 - Judgment Day ( Terminator 2: Judgment Day )
- Gary Rydstrom și Richard Hymns - Killing Fire ( Backdraft )
- George Watters și F. Hudson Miller - Țara nedescoperită (Star Trek VI: Țara nedescoperită)
- 1992
- Tom C. McCarthy și David E. Stone - Dracula de Bram Stoker ( Dracula de Bram Stoker )
- Mark A. Mangini - Aladdin
- John Leveque și Bruce Stambler - Under Siege (Sub asediu)
- 1994
- Gary Rydstrom și Richard Hymns - Jurassic Park
- John Leveque și Bruce Stambler - The Fugitive (Fugitivul)
- Wylie Stateman și Gregg Baxter - Cliffhanger - Ultima provocare ( Cliffhanger )
- 1995
- Stephen Hunter Flick - Speed
- Gloria S. Borders și Randy Thom - Forrest Gump
- Bruce Stambler și John Leveque - Pericol clar și prezent ( Pericol clar și prezent)
- 1996
- Lon Bender și Per Hallberg - Braveheart - Braveheart
- John Leveque și Bruce Stambler - Batman Forever
- George Watters - Red Alert ( Crimson Tide )
- 1997
- Bruce Stambler - Spirite in the Darkness ( Fantoma și întunericul )
- Richard L. Anderson și David A. Whittaker - Lumina zilei - Capcana în tunel ( Lumina zilei )
- Alan Robert Murray și Bub Asman - Eliminator ( Eraser )
- 1998
- Tom Bellfort și Christopher Boyes - Titanic
- Mark P. Stoeckinger și Per Hallberg - Face / Off
- Mark Mangini - The Fifth Element (The Fifth Element)
- 1999
- Gary Rydstrom și Richard Hymns - Saving Private Ryan (Salvarea soldatului Ryan)
- George Watters - Armageddon
- Dave McMoyler - The Mask of Zorro (Masca lui Zorro)
2000
- 2000
- Dane A. Davis - Matrix ( The Matrix )
- Ren Klyce și Richard Hymns - Fight Club
- Ben Burtt și Tom Bellfort - Star Wars: Star Wars Episodul I - The Phantom Menace ( Star Wars Episode I: The Phantom Menace )
- 2002
- George Watters II și Christopher Boyes - Pearl Harbor
- Gary Rydstrom și Michael Silvers - Monsters & Co. ( Monsters, Inc. )
- 2003
- Ethan Van der Ryn și Michael Hopkins - Stăpânul inelelor - Le due torri ( Stăpânul inelelor: cele două turnuri )
- Richard Hymns și Gary Rydstrom - Minority Report
- Scott A. Hecker - El a fost tatăl meu ( Road to Perdition )
- 2004
- Richard King - Maestru și comandant - Provocare la marginea mării ( Maestru și comandant: partea îndepărtată a lumii )
- Gary Rydstrom și Michael Silvers - Finding Nemo (Finding Nemo)
- Christopher Boyes și George Watters - Blestemul primei luni ( Pirații din Caraibe: Blestemul perlei negre )
- 2005
- Michael Silvers și Randy Thom - Incredibilii (Incredibilii)
- Randy Thom și Dennis Leonard - Polar Express ( The Polar Express )
- Paul NJ Ottosson - Spider-Man 2
- 2006
- Mike Hopkins , Ethan Van der Ryn - King Kong
- Wylie Stateman - Memoirs of a Geisha (Memoriile unei gheișe)
- Richard King - War of the Worlds (Războiul lumilor)
- 2007
- Alan Robert Murray și Bub Asman - Letters from Iwo Jima ( Scrisori de la Iwo Jima )
- Sean McCormack și Kami Asgar - Apocalypto
- Lon Bender - Blood Diamond - Blood Diamond
- Alan Robert Murray și Bub Asman - Steagurile părinților noștri
- George Watters II și Christopher Boyes - Pirates of the Caribbean - Dead Man's Chest ( Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest )
- 2008
- Karen M. Baker și Per Hallberg - The Bourne Ultimatum - The Return of the Jackal ( The Bourne Ultimatum )
- Skip Lievsay - No Country for Old Men (Fără țară pentru bătrâni)
- Randy Thom și Michael Silvers - Ratatouille
- Matthew Wood - Be Blood (There Will Be Blood)
- Mike Hopkins și Ethan Van der Ryn - Transformers
- 2009
- Richard King - The Dark Knight (The Dark Knight)
- Tom Sayers - The Millionaire ( Slumdog Millionaire )
- Ben Burtt , Matthew Wood - PERETE • E
- Frank E. Eulner , Christopher Boyes - Iron Man
- Wylie Stateman - Wanted - Choose Your Destiny ( Wanted )
2010
- 2010
- Paul NJ Ottosson - The Hurt Locker
- Christopher Boyes și Gwendolyn Yates Whittle - Avatar
- Wylie Stateman - Inglourious Basterds (Inglourious Basterds)
- Mark Stoeckinger și Alan Rankin - Star Trek
- Michael Silvers și Tom Myers - Sus
- 2011
- Richard King - Inceput
- Tom Myers și Michael Silvers - Toy Story 3 - The Great Escape ( Toy Story 3 )
- Gwendolyn Yates Whittle și Addison Teague - Tron: Legacy
- Skip Lievsay și Craig Berkey - True Grit (True Grit)
- Mark P. Stoeckinger - Unstoppable - Fără control ( Unstoppable )
- 2012
- Philip Stockton și Eugene Gearty - Hugo Cabret ( Hugo )
- Lon Bender și Victor Ray Ennis - Drive
- Ren Klyce - Millennium - Bărbați care urăsc femeile ( Tatuajul Fetei cu Dragonul )
- Ethan Van der Ryn și Erik Aadahl - Transformers 3 ( Transformers: Dark of the Moon )
- Richard Hymns și Gary Rydstrom - Cal de război
- 2013
- Pentru Hallberg și Karen Baker Landers - Skyfall
- Paul NJ Ottosson - Zero Dark Thirty
- Erik Aadahl și Ethan Van der Ryn - Argo
- Wylie Stateman - Django Unchained
- Eugene Gearty și Philip Stockton - Viața lui Pi (Viața lui Pi)
- 2014
- Glenn Freemantle - Gravity
- Steve Boeddeker și Richard Hymns - All Is Lost - All is Lost
- Oliver Tarney - Captain Phillips - Offshore Attack ( Captain Phillips )
- Brent Burge - The Hobbit - The Desolation of Smaug ( The Hobbit: The Desolation of Smaug )
- Wylie Stateman - Lone Survivor
- 2015
- Alan Robert Murray și Bub Asman - lunetist american
- Martin Hernández și Aaron Glascock - Birdman
- Brent Burge și Jason Canovas - Hobbitul - Bătălia celor cinci armate ( The Hobbit: The Battle of the Five Armies )
- Richard King - Interstelar
- Becky Sullivan și Andrew DeCristofaro - Unbroken
- 2016
- Mark Mangini și David White - Mad Max: Fury Road
- Alan Robert Murray - Sicario
- Matthew Wood și David Acord - Star Wars: trezirea forței (Star Wars: The Force Awakens)
- Oliver Tarney - Survivor - The Martian (The Martian)
- Martin Hernández și Lon Bender - Revenant - Redivivo (The Revenant)
- 2017
- Sylvain Bellemare - Sosire
- Wylie Stateman și Renée Tondelli - Deepwater - Hell on the ocean ( Deepwater Horizon )
- Robert Mackenzie și Andy Wright - Bătălia de la Hacksaw Ridge ( Hacksaw Ridge )
- Ai-Ling Lee și Mildred Iatrou Morgan - La La Land
- Alan Robert Murray și Bub Asman - Sully
- 2018
- Richard King și Alex Gibson - Dunkerque
- Mark Mangini și Theo Green - Blade Runner 2049
- Nathan Robitaille și Nelson Ferreira - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Julian Slater - Baby Driver - Geniul evadării ( Baby Driver )
- Matthew Wood și Ren Klyce - Star Wars: The Last Jedi ( Războiul stelelor: Ultimul Jedi )
- 2019
- John Warhurst și Nina Hartstone - Bohemian Rhapsody
- Benjamin A. Burtt și Steve Boeddeker - Black Panther
- Ai-Ling Lee și Mildred Iatrou Morgan - First Man - First Man
- Ethan Van der Ryn și Erik Aadahl - Un loc liniștit - Un loc liniștit
- Sergio Díaz și Skip Lievsay - Roma
2020
- 2020
- Donald Sylvester - Le Mans '66 - Marea provocare ( Ford împotriva Ferrari )
- David Acord și Matthew Wood - Star Wars: The Rise of Skywalker ( Star Wars: The Rise of Skywalker )
- Alan Robert Murray - Joker
- Wylie Stateman - A fost odată la Hollywood ... (A fost odată ... la Hollywood)
- Oliver Tarney și Rachael Tate - 1917
- 2021
- nealocat