Premiile BAFTA 1968
Salt la navigare Salt la căutare
Premiile celei de-a 21-a ediții a British Academy Film Awards au fost acordate în 1968 de Academia Britanică de Artă de Film și Televiziune celor mai bune producții cinematografice din 1967 .
Câștigători și nominalizați
Cel mai bun film internațional (cel mai bun film din orice sursă)
- Un om pentru toate anotimpurile , în regia lui Fred Zinnemann
- Noaptea fierbinte a inspectorului Tibbs ( În căldura nopții ), în regia lui Norman Jewison
- Gangster Story ( Bonnie și Clyde ), în regia lui Arthur Penn
- Un uomo, una donna ( Un homme et une femme ), în regia lui Claude Lelouch
Film britanic remarcabil (Cel mai bun film britanic)
- Un om pentru toate anotimpurile
- Blow-Up ( Blowup ), regia Michelangelo Antonioni
- Call for the Dead (The Deadly Affair), regia Sidney Lumet
- Accidentul (Accident), în regia lui Joseph Losey
Cel mai bun actor britanic (Cel mai bun actor britanic)
- Paul Scofield - Un om pentru toate anotimpurile
- Dirk Bogarde - Accidentul (Accident)
- Dirk Bogarde - În fiecare noapte la nouă ( Casa mamei noastre )
- Richard Burton - The Taming of the Shrew (The Taming of the Shrew)
- James Mason - Call for the Dead ( The Deadly Affair )
Cea mai bună actriță britanică (Cea mai bună actriță britanică)
- Edith Evans - Șoapte (The Whisperers)
- Barbara Jefford - Ulysses
- Elizabeth Taylor - The Taming of the Shrew (The Taming of the Shrew)
Cel mai bun actor străin (Cel mai bun actor străin)
- Rod Steiger - Noaptea fierbinte a inspectorului Tibbs ( În căldura nopții )
- Warren Beatty - Gangster Story ( Bonnie și Clyde )
- Sidney Poitier - Noaptea fierbinte a inspectorului Tibbs ( În căldura nopții )
- Orson Welles - Falstaff ( Campanadas la medianoche )
Cea mai bună actriță străină (Cea mai bună actriță străină)
- Anouk Aimée - Un bărbat, o femeie ( Un homme et une femme )
- Bibi Andersson - Patul persoanei / surorii ( Syskonbädd 1782 )
- Jane Fonda - Barefoot in the Park (Barefoot in the Park)
- Simone Signoret - Call for the Dead ( The Deadly Affair )
Cel mai bun actor debutant sau actriță (Cel mai promițător debutant în rolurile principale ale filmului)
- Faye Dunaway - The Night Came ( Hurry Sundown ) / Gangster Story ( Bonnie și Clyde )
- Michael J. Pollard - Gangster Story ( Bonnie și Clyde )
- Peter Kastner - Aruncă-l pe Bernardo! ( Ești un băiat mare acum )
- Milo O'Shea - Ulise
Cel mai bun scenariu pentru un film britanic (Cel mai bun scenariu britanic)
- Robert Bolt - A Man for All Seasons (Un om pentru toate anotimpurile)
- Paul Dehn - Call for the Dead ( The Deadly Affair )
- Harold Pinter - Accidentul (Accident)
- Frederic Raphael - Two for the Road (Două pentru drum)
Cea mai bună fotografie pentru un film britanic color (Cea mai bună cinematografie britanică - Color)
- Ted Moore - Un om pentru toate anotimpurile
- Carlo Di Palma - Blow-Up ( Blowup )
- Nicolas Roeg - from the Madding Crowd (Far from the Madding Crowd)
- Freddie Young - Call for the Dead ( The Deadly Affair )
Cea mai bună cinematografie pentru un film britanic în alb și negru (British Best Cinematography - Black and White)
- Gerry Turpin - The Whisperers
- Raoul Coutard - The Sailor from Gibraltar (Marinarul din Gibraltar)
- Wolfgang Suschitzky - Ulise
- David Watkin - Și diavolul a râs ( Mademoiselle )
Cel mai bun design de producție pentru un film britanic Color (Cea mai bună direcție de artă britanică - Color)
- John Box - Un om pentru toate anotimpurile
- Ken Adam - Agent 007 - Tu trăiești doar de două ori
- Carmen Dillon - Accidentul (Accident)
- Assheton Gorton - Blow-Up ( Blowup )
Cel mai bun design de costume pentru un film britanic Color (Cel mai bun costum britanic - Color)
- Elizabeth Haffenden , Joan Bridge - Un om pentru toate anotimpurile
- Alan Barrett - from the Madding Crowd (Far from the Madding Crowd)
- Elizabeth Haffenden , Joan Bridge - The Penniless ( Half a Sixpence )
- Julie Harris - James Bond 007 - Casino Royale ( Casino Royale )
Cel mai bun design de costume pentru un film britanic în alb și negru (Cel mai bun costum britanic - Alb și negru)
- Jocelyn Rickards - Și diavolul a râs ( Mademoiselle )
- Jocelyn Rickards - The Sailor from Gibraltar (The Sailor from Gibraltar)
Cel mai bun documentar (Premiul documentar Robert Flaherty)
- Murind în Madrid ( Mourir à Madrid ), în regia lui Frédéric Rossif
- Foametea , în regia lui Jack Gold
- Lucrurile pe care nu le pot schimba , regia Tanya Ballantyne
Cel mai bun scurtmetraj (Cel mai bun scurtmetraj)
- Indus Waters , regia Derek Williams
- Mafia Nu! , în regia lui John Irvin
- Opus , regia Don Levy
- Rail , în regia lui Geoffrey Jones
Premiul ONU (Premiul ONU)
- Noaptea fierbinte a inspectorului Tibbs ( În căldura nopții )
- Evanghelia după Matei , în regia lui Pier Paolo Pasolini
linkuri externe
- ( RO ) Site oficial , la awards.bafta.org .