Premiile BAFTA 1989
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de-a 42-a ediție a British Academy Film Awards , acordată de British Academy of Film and Television Arts celor mai bune producții cinematografice din 1988 , a avut loc la începutul anului 1989 . [1]
Câștigători și nominalizări
Cel mai bun film
- The Last Emperor (Ultimul împărat), în regia lui Bernardo Bertolucci
- La revedere, băieți ( Au revoir les enfants ), în regia lui Louis Malle
- A Fish Called Wanda ( Un pește numit Wanda ), în regia lui Charles Crichton
- Sărbătoarea lui Babette ( Babettes gæstebud ), în regia lui Gabriel Axel
Cel mai bun film non-englez
- Prânzul lui Babette ( Babettes gæstebud )
- La revedere băieți ( Au revoir les enfants )
- Cerul de deasupra Berlinului ( Der Himmel über Berlin ), în regia lui Wim Wenders
- Oci ciornie ( Oči čërnye ), regia Nikita Sergeevič Michalkov
Cel mai bun regizor
- Louis Malle - Goodbye boys ( Au revoir les enfants )
- Gabriel Axel - Sărbătoarea lui Babette ( Babettes gæstebud )
- Bernardo Bertolucci - The Last Emperor (Ultimul împărat)
- Charles Crichton - Un pește numit Wanda ( Un pește numit Wanda )
Cel mai bun actor într-un rol principal
- John Cleese - Un pește numit Wanda
- Michael Douglas - Fatal Attraction (Atracție fatală)
- Kevin Kline - A Fish Called Wanda ( Un pește numit Wanda )
- Robin Williams - Bună dimineața, Vietnam
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Maggie Smith - The Passion of Judith Hearne (Pasiunea singuratică a lui Judith Hearne)
- Jamie Lee Curtis - A Fish Called Wanda ( Un pește numit Wanda )
- Cher - Vrăjit de lună ( Moonstruck )
- Stéphane Audran - Sărbătoarea lui Babette ( Babettes gæstebud )
Cel mai bun actor în rol secundar
- Michael Palin - A Fish Called Wanda ( Un pește numit Wanda )
- Peter O'Toole - The Last Emperor (Ultimul împărat)
- Joss Ackland - White Mischief (White Mischief)
- David Suchet - A World Apart
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Judi Dench - Nunta Lady Brenda ( O mână de praf )
- Anne Archer - Fatal Attraction (Atracție fatală)
- Maria Aitken - A Fish Called Wanda ( Un pește numit Wanda )
- Olympia Dukakis - Vrăjită de lună ( Moonstruck )
Cel mai bun scenariu original
- Shawn Slovo - A World Apart
- John Cleese - Un pește numit Wanda
- Louis Malle - Goodbye boys ( Au revoir les enfants )
- John Patrick Shanley - Bewitched by the Moon ( Moonstruck )
Cel mai bun scenariu neoriginal
- Jean-Claude Carrière și Philip Kaufman - The Unbearable Lightness of Being (Lumina nesuferită a ființei)
- Gabriel Axel - Sărbătoarea lui Babette ( Babettes gæstebud )
- Jeffrey Price și Peter Seaman - Who Framed Roger Rabbit ( Who Framed Roger Rabbit )
- Tom Stoppard - Empire of the Sun (Imperiul Soarelui)
Cea mai bună fotografie
- Allen Daviau - Empire of the Sun (Imperiul Soarelui)
- Dean Cundey - Who Framed Roger Rabbit ( Cine l-a încadrat pe Roger Rabbit )
- Henning Kristiansen - Sărbătoarea lui Babette ( Babettes gæstebud )
- Vittorio Storaro - The Last Emperor (Ultimul împărat)
Cea mai bună scenografie
- Dean Tavoularis - Tucker - A Man and His Dream ( Tucker: The Man and His Dream )
- Ferdinand Scarfiotti - The Last Emperor (Ultimul împărat)
- Elliot Scott - Who Framed Roger Rabbit ( Cine l-a încadrat pe Roger Rabbit )
- Norman Reynolds - Empire of the Sun (Imperiul Soarelui)
Cel mai bun scor original
- John Williams - Empire of the Sun (Imperiul Soarelui)
- Dick Hyman - Vrăjit de Lună ( Moonstruck )
- Lennie Niehaus - Pasăre
- Ryuichi Sakamoto , David Byrne , Cong Su - The Last Emperor (Ultimul împărat)
Cea mai bună editare
- Michael Kahn , Peter Berge - Fatal Attraction (Atracție fatală)
- Gabriella Cristiani - The Last Emperor (Ultimul împărat)
- John Jympson - A Fish Called Wanda ( Un pește numit Wanda )
- Arthur Schmidt - Who Framed Roger Rabbit ( Cine l-a încadrat pe Roger Rabbit )
Cele mai bune costume
- James Acheson - The Last Emperor (Ultimul împărat)
- Marit Allen - White Mischief (White Mischief)
- Judy Moorcroft - Cusătoreasa ( croitoreasă )
- Bob Ringwood - Empire of the Sun (Imperiul Soarelui)
Cel mai bun machiaj
- Fabrizio Sforza - The Last Emperor ( Ultimul împărat )
- Carla Palmer - RoboCop
- Ve Neill , Steve La Porte , Robert Short - Beetlejuice - Beetlejuice
- Sally Sutton - Nunta Lady Brenda ( O mână de praf )
Cel mai bun sunet
- Charles L. Campbell, Louis L. Edemann, Robert Knudson, Tony Dawe - Empire of the Sun (Imperiul Soarelui)
- Alan Robert Murray, Robert G. Henderson, Willie D. Burton, Les Fresholtz - Bird
- Bill Phillips, Clive Winter, Terry Porter - Bună dimineața, Vietnam
- Ivan Sharrock, Bill Rowe, Les Wiggins - The Last Emperor (Ultimul împărat)
Cele mai bune efecte speciale
- George Gibbs, Richard Williams , Ken Ralston , Ed Jones - Who Framed Roger Rabbit ( Who Framed Roger Rabbit )
- Rob Bottin , Phil Tippett , Peter Kuran, Rocco Gioffre - RoboCop
- Giannetto De Rossi , Fabrizio Martinelli - The Last Emperor (Ultimul împărat)
- Peter Kuran, Alan Munro, Robert Short, Ted Rae - Beetlejuice - Beetlejuice
Cel mai bun film de animație
- The Hill Farm , în regia lui Mark Baker
- Haine de animație , în regia lui Osbert Parker
- Daddy's Little Bit of Dresden China , regia Karen Watson
- Rarg , în regia lui Tony Collingwood
Cel mai bun scurtmetraj
- Zashchitnik Sedov , regia Evgeniy Tsymbal
- Toads Cane: An Unnatural History , în regia lui Mark Lewis
- The Unkindest Cut , în regia lui Jim Shields
- Marginea apei , în regia lui Suri Krishnamma
Notă
- ^ Premiile BAFTA 1989 , pe imdb.com , IMDb.com, Inc .. Accesat la 26 februarie 2014 .
linkuri externe
- ( RO ) Site oficial , la awards.bafta.org .